برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

حفاظت از فلش دیسک ها با استفاده از رمزعبور

فلش دیسک ها این روزها بخاطر سرعت بالا و قابلیت حمل آسانی که دارند، بسیار محبوب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین قابلیت فلش دیسک ها، ذخیره سریع و امکان بازیابی آسان اطلاعات است. فایل هایی که توسط این دیسک های فلش جابجا می شوند، در اکثر مواقع ممکن است اطلاعاتی محرمانه را شامل شوند. پس لازم است برای حفاظت از این اطلاعات ابزارهایی را مورد استفاده قرار داد.

تعدادی از کول دیسک ها راه حل های نرم افزاری و سخت افزاری برای حفاظت از اطلاعات دارند که از جمله آنها می توان به قفل خودکار، رمزگذاری خودکار و یا شناسایی اثر انگشت اشاره کرد. اما نرم افزارهایی نیز وجود دارند که به طرق مختلف امنیت را برای دیسک های فلش به ارمغان می آورند. در این میان، یکی از راه های مطمئن برای حفاظت از اطلاعات فلش دیسک ها، گذاشتن رمز عبور بر روی این رسانه های ذخیره سازی، است. نرم افزار USB Flash Security با امکانات مختلف و کاربردی جهت گذاشتن رمزعبور بر روی دیسک های فلش، انتخاب خوبی برای شما است. در ادامه درباره امکانات این نرم افزار رایگان پرداخته شده است.

برای دانلود این نرم افزار، به آدرس زیر مراجعه نمایید:

صفحه دانلود USB Flash Security

توجه: در آدرس بالا، چندین لینک دانلود از نسخه های مختلف این برنامه وجود دارد، که آخرین نسخه که نسخه رایگان این برنامه نیز هست، برای دانلود توصیه می شود.

downloadlink_thumb4_0.png

پس از دانلود فایل مربوطه، لازم است آن را از حالت فشرده (zip) خارج کنید تا به فایل اجرایی برنامه برای نصب آن دسترسی پیدا کنید. (برای خارج کردن از حالت فشرده از نرم افزارهای WinRAR ،Winzip یا 7zip استفاده نمایید.)

openwith_thumb2-w400.png

extractzipfile_thumb2-w400.png

نصب برنامه
برای آغاز مراحل نصب کافی است بر روی آیکون برنامه دوبار کلیک کنید.

setupfile_thumb-w400.png

سپس مراحل نصب را طی کرده و در آخرین مرحله بر روی close کلیک کنید تا نصب برنامه به پایان برسد.

setupwizard_thumb6-w400.png

installcomplete_thumb-w400.png

اجرای برنامه
پس از نصب برنامه چنانچه فلش دیسک به کامپیوتر متصل نیست، آن را به کامپیوتر خود وصل کرده و با مراجعه به محلی که نرم افزار را نصب کرده اید آن را اجرا نمایید.

exefile_thumb5-w400.png

نکته: در صورتی که آدرس نصب برنامه را تغییر نداده باشید، می توانید جهت اجرای آن به آدرس زیر مراجعه کنید:

و سپس فایل UsbEnter.exe را اجرا نمایید. C:\Program Files\KASHU\UsbEnterVer.3.2.1

پس از اجرای نرم افزار با پنجره ای شبیه زیر مواجه می شوید که در آن درباره نرم افزار و امکانات آن توضیحاتی قرار داده شده است. برای اینکه در دفعات بعدی با این پنجره مواجه نشوید، تیک مشخص شده در تصویر را بگذارید و کلید OK را در بالای پنجره کلیک کنید.

welcomepage_thumb1-w400.png

این برنامه به صورت خودکار کلیه درایوهای کامپیوتر شما را به همراه فلش دیسکی که به آن وصل است شناسایی می کند و شما می توانید بر روی درایوی که نیازمند محافظت است، رمز عبور بگذارید.

نصب رمزعبور بر روی درایو
برای این کار برای گذاشتن رمزعبور بر روی هر یک از درایوها، روی تب آن کلیک کنید و کلید Install را کلیک کنید.

primaryinterface_thumb-w400.png

با کلیک بر کلید Install، در پنجره ای جداگانه، اخطاری به شما داده می شود که از نصب رمزعبور بر روی درایو مورد نظر، اطمینان حاصل کنید.

نکته مهم: توجه کنید همه اطلاعات درایوی که قصد نصب رمزعبور بر روی آن را دارید، پس از تایید درخواست نصب، پاک خواهند شد. پس در صورتی که به اطلاعات دیسک فلش خود احتیاج دارید، قبل از طی این مرحله از آنها یک کپی تهیه و در درایوی دیگر نگهداری کنید.

confirminstall_thumb-w400.png

در صورتی که از نصب رمزعبور مطمئن هستید، بر روی OK در پنجره بالا کلیک کنید.

پس از تایید، در کادر محاوره ای، شبیه تصویر زیر اطلاعات رمزگذاری درایو مربوطه از شما خواسته می شود. در این مرحله رمز عبور مورد نظر، کلمه ای که یادآور رمز عبور مربوطه است و نوع رمزگذاری از شما خواسته می شود. پس از وارد کردن اطلاعات مربوطه و انتخاب نوع رمزنگاری با کلیم بر روی OK آنها را ذخیره کنید.

passwordsetting_thumb-w400.png

توجه: دقت کنید که اطلاعات این مرحله بسیار مهم هستند و لازم است رمزعبور انتخابی در محلی امن قرار دهید. برای این کار، استفاده از نرم افزارهای مدیریت رمزهای عبور همانند LastPass و KeePass پیشنهاد می شوند.  

چند ثانیه پس از کلیک بر روی OK در قسمت تنظیمات رمزعبور، در پنجره ای شبیه زیر، تایید نهایی نصب بر روی درایو مربوطه از شما خواسته می شود. پس بر روی OK کلیک کنید.

confirminstallagain_thumb-w400.png

پس از تایید، نصب رمزعبور و تنظیمات مربوطه بر روی درایو انجام می شود.

installcomplete_thumb-w400_0.png

همچنین نام درایو نیز به USBENTER تغییر می یابد که نشان دهنده آن است که درایو توسط رمزعبور حفاظت می شود.

primaryinterface_thumb-w400_0.png

بدین ترتیب دفعه بعد فلش دیسک خود را در هر کامپیوتری با این شکل و نام خواهید دید.

openusbdrive_thumb-w400.png

همچنین قبل از باز شدن درایو، در یک کادر محاوره ای مشابه زیر، از شما رمز عبور درخواست می شود.

enterpassword_thumb1-w400.png

چنانچه فردی قصد باز کردن بدون اجازه درایو شما را داشته باشد، راهی به جز وارد کردن رمز عبور صحیح نخواهد داشت. و با وارد کردن رمز عبور اشتباه، با پنجره زیر مواجه می شود.

passwordincorrect_thumb-w400.png

استفاده از این نرم افزار رایگان و کاربردی برای شما که اطلاعات مهمی را بر روی کول دیسک یا دیسک فلش خود به همراه دارید، توصیه می شود. و البته لازم به ذکر است که فراموش کردن رمز عبور، به مثابه خداحافظی با اطلاعات روی درایو شما است، پس نسبت به نگهداری رمز عبور نیز دقت لازم را مبذول دارید
اتاقتان را با یک لبخند روشن‌کنید!+عكس

دو طراح ژاپنی به تازگی نوعی دندان “ال. ای. دی” را در رنگهای مختلف طراحی کرده اند که به استفاده کننده اجازه می دهد تنها با یک لبخند اتاق خود را روشن کند.

به گزارش مهر، دو طراح ژاپنی به نام “موتوی اشیباشی” و “دایتو مانابه” نوعی “ال. ای. دی” کوچک را طراحی کرده اند که می تواند همانند یک تیغه شبیه به پلاک دندان روی دندانهای کاربر نصب شود.

به این ترتیب استفاده کننده این “ال. ای. دی” تنها با یک لبخند در تاریکی می تواند محیط پیرامون خود را روشن کند.
 

 
 
براساس گزارش گاردین، رنگهای این دندانهای “ال. ای. دی” می تواند به صورت بی سیم و از طریق رایانه تغییر کند. این رنگها می توانند از سبز کمرنگ تا قرمز پر رنگ تغییر کنند و حتی به صورت چشمک زن نور بدهند 

 

رمزگذاری یا Encryption یکی از ضروریات کاری و شخصی افرادی است که به نحوی با کامپیوتر سر و کار دارند؛ بویژه افرادی که دائماً در حال جابجا کردن اطلاعات با استفاده از حافظه USB خود هستند و حافظه USB شان را همیشه مثل کلید ماشین یا لوازم آرایشی در جیب یا کیف خود دارند. حافظه‌های USB این روزها آنقدر کوچک شده‌اند که خیلی راحت ممکن است گم شده یا دزدیده شوند. فکر کنید که چه حجم عظیمی از اطلاعات حساس و عکس‌های شخصی و مانند آن را در USB خود جای داده‌اید و حالا USB شما گم شده است. فکر کنید چه استفاده‌های نابجایی ممکن است از اطلاعات شما به عمل بیاید. من و شما که سهل است، ۱۳۱ عدد از این USB ها ظرف یک سال در وزارت دفاع انگلستان در سال ۲۰۰۴ گم شد! خود من هم دو سال پیش (همان سالی که برف شدیدی در تهران آمد :) )، USB خودم را که قسمتی از فیلم مراسم عروسی‌ام هم روی آن بود گم کردم! پس بنابراین ضروری است که به نحوی محتویات داخل USB خود را رمزگذاری کنیم تا اگر ناخواسته در اختیار شخص شروری قرار گرفت استفاده نابجایی نتواند از آن بکند.
یکی از نرم‌افزارهای عالی برای اینکار، نرم‌افزار TrueCrypt می‌باشد که قابلیت‌های ممتاز فراوانی دارد، از جمله: رمزگذاری فایل‌ها و فولدرهای دلخواه شما در کامپیوتر خودتان، رمزگذاری یک پارتیشن کامل از کامپیوتر (که این پارتیشن می‌تواند حتی پارتیشنی باشد که ویندوز را روی آن نصب کرده‌اید)، یا رمزگذاری USB. این نرم‌افزار در جاهای دیگر (………….) به صورت عمومی معرفی شده است. کاری که من امروز می‌خواهم انجام دهم، کمک به شما در استفاده از این نرم‌افزار برای رمزگذاری محتویات USB تان است.
البته نکته مهمی که بهتر است همین ابتدا بگوییم آن است که روشی که در اینجا توضیح می‌دهم فقط در حالتی قابل استفاده است که شما روی کامپیوترهایی که معمولاً USB تان را به آنها وصل می‌کنید باید دسترسی در سطح administrator داشته باشید و برای مثال به درد کافی‌نت‌ها نمی‌خورد. مثلاً اگر یک کامپیوتر در خانه و یک کامپیوتر در اداره دارید که در هر دو، حساب administrator دارید، روش زیر را بخوانید.
قدم ۱: ابتدا نرم‌افزار TrueCrypt را از اینجا (http://www.truecrypt.org/downloads.php) دانلود کنید. از آنجا که ما می‌خواهیم از این نرم‌افزار برای رمزگذاری USB استفاده کنیم، نیازی به نصب نیست بلکه هنگامی که فایل نصب را اجرا کردید، به جای گزینه install گزینه‌ی extract را انتخاب کنید. با اینکار، فایل مربوطه از حالت فشرده خارج شده و روی کامپیوتر شما در فولدری ذخیره می‌گردد. حال کافی است این فایل‌های استخراج‌شده را روی USB خود کپی کنید. دیگر کاری به این فایل‌ها نداریم. بگذارید همانجا روی USB شما باشند.
قدم ۲: حال به فولدری در USB خود که فایل‌ها را آنجا کپی کردید بروید و فایل Truecrypt.exe را اجرا کنید تا پنجره اصلی برنامه باز شود. از این پنجره به گزینه tools بروید و traveler disk setup را انتخاب کنید. در پنجره جدیدی که ظاهر می‌شود، کارهای زیر را انجام دهید: در جعبه create traveler disk files، درایوی که USB شما در حال حاضر در آن است (مثلاً K:\) را مشخص کرده و تیک زیر آن را هم بزنید. در قسمت AutoRun Configuration هم به دلخواه خود یکی از سه گزینه را انتخاب کنید. مثلاً گزینه start truecrypt را انتخاب کنید (تا هر بار که USB را به کامپیوتری متصل می‌کنید، نرم‌افزار TrueCrypt بصورت خودکار باز شود و شما مراحل لازم برای از رمز درآوردن محتویات را انجام دهید). حال دکمه create را فشار دهید و چند لحظه صبر کنید تا پیام موفقیت را دریافت کنید.
قدم ۳: فرض می‌کنیم که الان محتویاتی روی USB شما وجود دارد و می‌خواهیم USB را رمزگذاری کنیم. بنابراین: به فولدری در USB خود که TrueCrypt را در آنجا کپی کرده‌اید رفته و treucrypt format.exe را اجرا کنید. از پنجره‌ای که ظاهر می‌شود گزینه create a file container را برگزیده و دکمه next را بزنید. حال گزینه create an encrypted file container را انتخاب کرده و next را فشار دهید. در پنجره بعدی گزینه standard truecrypt volume را انتخاب کرده و next را فشار دهید. حال در پنجره جدید، دکمه select file را فشرده و محلی بر روی USB خود را انتخاب کنید که فایل رمزگذاری‌شده در آنجا ذخیره شود. توجه داشته باشید که این فایل، فایلی است که همه محتویات حساس USB شما پس از رمزگذاری در دل آن جای داده می‌شوند و نباید هیچگاه آن را پاک کرده یا تغییر بدهید. ضمناً نامی که برای این فایل انتخاب می‌کنید نباید در محل منتخب شما از قبل وجود داشته باشد. پس از انتخاب محل ذخیره و نام فایل، حال دوباره به پنجره‌ی select file برگشته‌ایم و next را فشار می‌دهیم. در پنجره جدید به چیزی دست نزنید و دکمه next را فشار دهید. در پنجره‌ی جدید باید حجمی را مشخص کنید. این حجم را حداکثر به اندازه‌ی ۷۵% از حجم USB خود مشخص کنید. مثلاً اگر USB شما ۱ گیگابایت فضا دارد، حجم را حداکثر ۷۵% این مقدار (یعنی حدوداً ۷۵۰ مگابایت) انتخاب کنید. این نکته بسیار حائز اهمیت است زیرا قسمتی از USB شما خالی خواهد ماند تا فایل‌هایی که نمی‌خواهید رمزگذاری شود را روی آن بریزید (برای رد گم کردن). حال دکمه next را فشار دهید. در پنجره‌ی بعدی باید رمز خود را انتخاب کنید. حتماً یک رمز خوب و قوی در این قسمت انتخاب کنید که قابل حدس زدن توسط دیگران نباشد. دکمه next را فشار دهید. حال در پنجره‌ی جدیدی که ظاهر می‌شود، به مدت ۳۰ ثانیه موس خود را به صورت کاملاً تصادفی در قسمت‌های مختلف پنجره حرکت دهید بدون آنکه چیزی را کلیک کنید. هر چه مدت حرکت دادن موستان بیشتر باشد بهتر است. اینکار باعث قدرت و افزایش امنیت رمزگذاری شما می‌شود. گزینه filesystem را معادل fat قرار داده و دکمه format را بزنید. با زدن این دکمه، فایلی که قبلاً نام آن را انتخاب کرده بودید در USB شما ایجاد می‌شود. این فرآیند بسته به حجمی که انتخاب کرده‌اید ممکن است کمی طول بکشد. صبر کنید تا پیام موفقیت ظاهر شود. در پنجره‌ی آخر هم دکمه exit را فشار دهید.
قدم ۴: اگر همه این قدم‌ها را به درستی انجام داده باشید، سه چیز باید در درون USB خود داشته باشید: یکی فولدر حاوی برنامه TrueCrypt، دیگری فایل‌ها و برنامه‌های خودتان و سومی فایلی که در قدم قبلی ایجاد کردیم. حالا به قسمت شیرین کار یعنی رمزگذاری فایل‌های دلخواهتان می‌رسیم. برای اینکار: برنامه truecrypt.exe را از درون USB خود اجرا کنید. در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود از بین درایوهایی که به شما نشان می‌دهد یکی را به دلخواه انتخاب کنید (مثلاً X:) و سپس دکمه select file را زده و فایل رمزگذاری را که در قدم قبلی در داخل USB ایجاد کردیم را انتخاب کنید تا دوباره به پنجره اصلی برگردیم. حال در پنجره اصلی دکمه mount را بزنید. پنجره‌ای ظاهر می‌شود که رمز را از شما می‌خواهد که باید رمزی که قبلاً انتخاب کرده‌اید را وارد کنید. اگر رمز را درست وارد کنید، درایوی که قبلاً انتخاب کردید (مثلاً X:) در پنجره My Computer شما ظاهر خواهد شد. حال کافی است از طریق My Computer به درایو مربوطه (مثلاً X:) بروید و هر فایلی که در USB خود دارید و مایلید رمزگذاری شود را در این درایو کپی یا move کنید. بعد از اینکه فایل‌های حساستان در این درایو کپی شد دوباره می‌توانید به صفحه‌ی اصلی برنامه برگشته و این بار دکمه dismount را کلیک کنید. دیگر کسی به فایل‌های حساس شما دسترسی نخواهد داشت.
قدم ۵: فرض می‌کنیم که قدم‌های قبلی را مثلاً در خانه انجام داده‌اید و حال می‌خواهید در اداره به فایل‌های حساستان سری بزنید. کافی است USB را به کامپیوتر متصل کنید. حال اگر در قدم ۲ گزینه autorun را انتخاب کرده بوده باشید، برنامه TrueCrypt به صورت خودکار باز می‌شود. برای از رمز درآوردن فایل‌ها کافی است که یک درایو را به دلخواه در پنجره اصلی برنامه انتخاب کنید و سپس دکمه select file را بزنید و فایلی که حاوی اطلاعات حساس رمزگذاری‌شده است را از درون USB انتخاب کرده و سپس دکمه mount را بزنید تا رمز عبور از شما خواسته شود. اگر رمز را درست وارد کنید، یک درایو در My Computer شما ظاهر می‌شود که حاوی اطلاعات شماست که از رمز درآمده است. حال اگر یک‌سری فایل‌های حساس هم می‌خواهید از اداره به خانه ببرید کافی است این فایل‌ها را در درایوی که در My Computer ایجاد شده است کپی کنید. به همین سادگی. وقتی هم که کارتان با فایل‌های حساستان تمام شد می‌توانید مجدداً دکمه dismount را بزنید. به همین سادگی.

نکته یک: توجه داشته باشید که هنوز هم می‌توانید هر فایل دلخواه دیگری که برایتان حساس نیست را روی USB اگر جا داشته باشد کپی کنید. شاید اینکار بهتر هم باشد زیرا نوعی ردگم‌کردن به شمار می‌رود .

نکته دو: در صورتی که برای اولین بار اینکار را می‌کنید، حتماً حتماً حتماً قبل از انجام مراحل فوق محتویات USB خود را جایی کپی کنید تا یک پشتیبان از آن داشته باشید.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic