برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


دوربین های تحت شبکه را می توان به عنوان یک دوربین و یک کامپیوتر تعریف کرد که در یک سیستم هوشمند جمع شده اند. این دوربین ها تصاویر را بر روی شبکه های کامپیوتری منتقل می کنند تا کاربر بتواند از راه دور تصاویر را مدیریت ، ضبط و پخش نماید. به محض اینکه تصاویر روی شبکه ارسال شد ، کاربر از هر کامپیوتر متصل به LAN و یا اینترنت می تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

دوربین های تحت شبکه بهترین و آسانترین راه برای مشاهده ، ثبت و ضبط با بهترین و مطلوبترین کیفیت تصویری بر روی هر نوع از شبکه های کامپیوتریمی باشند.تصاویر با استفتده از هر نوع مرورگر (تحت وب) بدون وابستگی به نوع سیستم عامل ، قابل دیدن و بر روی حافظه های کامپیوتر قابل ثبت و ضبط می باشند.دوربین های تحت شبکه ، کاملاً مستقل از کامپیوتر عمل کرده و در هر جایی قابل نصب هستند.این دوربین ها امکان مشاهده و ضبط تصاویر از هر جایی در دنیا برای کاربر بوجود می آورند.

مقاله ای که برای شما آماده کرده ایم انواع دوربین های مرسوم در راه اندازی دوربین مدار بسته به همراه تجهیزات مورد نیاز را در حد معرفی توضیح داده است و در 27 صفحه به همراه عکس های رنگی در یک PDF برای کاربران تکنو الکترو آماده دانلود است . ( مدیران محترم سایت ها و وبلاگ ها : این مقاله توسط سایت تکنو الکترو تهیه شده لطفا کپی رایت را رعایت کنید . با تشکر )


-------------------------------------------------
حجم فایل: 2.1MB 
---------------------------------------------------
---------------------------------------------------
 دانلود فایل 
---------------------------------------------------

پسورد تمامی فایل ها www.techno-electro.com  میباشد.

Closed circuit . Tv

  مقدمه:

 

امروزه در مراکز صنعتی و اداری جهت نظارت بر محیط فیزیکی و نظارت بر کارکنان یا کارگران در جهت کنترل و مدیریت بهتر و کار آمدتر به وفور از سیستم های تلویزیونی مدار بسته استفاده می شود این سیستم ها به عنوان سیستم های کنترل تصویری نیز نامیده میشوند. گاهی نیز از ایت سیستم ها با مخفف  ccve  (تجهیزات ویدئویی مدار بسته ) یاد می شود. در محل هایی مانند بانک ها – ادارات – دانشگا ها- کارخانجات- فروشگاههای بزرگ – فروشگاههای فروش اجناس گرانقیمت  مانند طلا فروشی ها – در سوپر مارکت های بزرگ و در کنترل ترافیک خیابان ها و چهارراه این سیستم ها را می توان نصب و مورد استفاده قرار داد.

استفاده از این سیستمها در منازل مسکونی رواج چندانی نیافته است  ولی با پا به عرصه گذاشتن سیستم های تصویری که قادرند حرکت را در محدوده تحت نظارت سیستم تشخیص و اعلام خطر نمایند یا توسط سنسورهای خاصی تحریک شده و شروع به ظبط فیلم از محل بنمایند انتظار می رود که استفاده از این سیستم ها در منازل مسکونی نیز گسترش بیابد.

 به اینگونه سیستمها هم اکنون اصطلاح دزدگیر اطلاق می شود. اصول کار سیستم های   cctv  به اینصورت است که ابتدا تصاویر توسط دوربین ها مدار بسته دریافت شده و برای نمایش و پخش به مانیتور یا تلویزیون انتقال داده می شود . همچنین برای ضبط و یا تغییر نحوه نمایش روی مانیتور و پخش همزمان تصاویر دوربینها روی مانیتور و کنترل از راه دور دوربین ها نیز تجهیزات و امکاناتی وجود دارد. چون  تصاویر دریافت شده از این سیستم ها برای بینندگان محدودی می باشد لذا به آ نها تلویزیون مدار بسته  میگویند بر خلاف تلویزیون عمومی که جهت پخش برای عموم می باشد. با  توجه به تنظیماتی که روی دوربین ها و سایر تجهیزات می توان انجام داد این سیستم ها در شرایط جوی متفاوت و در شب و روز نیز کارایی خوبی دارند.

برای کنترل ورود و خروج افراد به یک محل و برای کنترل مکا نهای وسیع توسط چندین دوربین و نمایش همزمان تصاویر آنها و نظارت سمعی و بصری از فواصل بسیار دور از طریق شبکه تلفن بدون نیاز به حضور فیزیکی کنترل کننده در محل و در دستگاههایی که کنترل بصری آنها توسط انسان مقور نبوده  یا خطر آفرین می باشد نیز می توان این سیستمها استفاده کرد .

 لذا استفاده از سیستم های    cctv  روز به روز در حال رشد است و با توجه به تکنولوژی ساخت تجهیزات آن که مبتنی بر صنعت الکترونیک و کامپیوتر می باشد ساخت و تولید تجهیزات این سیستم ها دائما در حال تکامل و پیشرفت است و ما در این مختصر سعی نموده ایم تا اصول کلی و امکانات عمومی این سیستمها را به همراه برخی از موارد نمونه از مشخصات و امکانات تجهیزات برای اطلاع و آشنایی خوانندگان عزیز ارائه نماییم.            

 

                                                                                                                                         

                                

 

 

 

  انواع دوربین مدار بسته :   

دوربین های مورد استفاده در سیستمهای      cctv    در انواع گوناگون و با امکانات متفاوتی ساخته شده اند و عموما به عنوان دوربین مدار بسته (    cctv camera  ) شناخته می شوند. وظیفه اصلی دوربین تهیه سیگنال ویدیویی از مکان تحت کنترل  جهت ارسال و یا نمایش روی مانیتور یا تویزیون می باشد.

 انواع دوربین ها از نظر کاربرد و امکانات به صورت زیر است:                                                                                                                            

۱-pinhole 

 دوربین های ریزی هستند که بیشتر به عنوان دوربین مخفی یا برای اهداف جاسوسی بکار می روند. این دوربین ها در اشکال فربیب دهنده ساخته می شوند  برخی آن ها را می توان در خودکار جاسازی کرد . و بعضی از آن ها را به شکل دکتورهای اعلام حریق می سازند  این نوع دوربین ها  به صورت بی سیم نیز موجود می باشند.                                                 

 ولتاژ کاری این نوع دوربین 12 ولت مستقیم با قابلیت برداشت صدا و تصویر  این نوع دوربین ها توسط سوراخ کوچک تصویر را به بهترین وجه در اختیار قرار می دهند میکروفن این دوربین در پشت آن تعبیه شده است. کابل این نوع دوربین ها تشکیل شده از یک کاهنده و 3 فیش که عبارتند از : فیش زرد رنگ تصویر . فیش سفید رنگ صدا و فیش قرمز رنگ تغذیه 12 ولت مستقیم می باشد .

 نحوه اتصال دوربین:

 

 

Miniaturi Camera-۲

دوربین های کوچکی هستند که برای استفاده شخصی و در سیستم های مدار بسته کوچک مورد استفاده دارند.اکثرا دارای لنز ثابت هستند .قیمت آن ها ارزان است و براحتی قابل پنهان کردن هستند .

معمولا خروجی تصویر آنها به صورت فیش ویدیویی می باشد و برای استفاده در مکان هایی مانند مدرسه- ویترین های مغازه در هتل ها و به همراه تلفن تصویری مناسب می باشد.

 از نظر ظاهری شبیه دوربین های پین هل هستند با این تفاوت که لنز این نوع دوربین ها با دوربین های پین هل متفاوت می باشد.  

  بعضی از این دوربین های مینیاتوری دارای مادون قرمز می باشند که امکان تصویر برداری در شب را فراهم می سازند که در اصطلاح مادون قرمز را  IR   می نامیم                                                                                                      

   IR  همان مقدار  یا حداقل نوری که دوربین قابلیت تصویربرداری را دارد. نکته حائز اهمیت این است که برد مادون های قرمز متفاوت می باشد .دوربین های مینیاتوری بدون  IR  هم در بازار موجود میباشد.                                               

ولتاژ کاری دوربین های مینیاتوری 12 ولت مستقیم با قابلیت برداشت صدا و تصویر  .نحوه نصب این نوع دوربین ها همانند دوربین های پین هل می باشد که در شکل های زیر نشان داده شده است .                                                                                                                        

 

نحوه نصب و اتصال دوربین :

 

                    

 

انواع دوربین مینیاتوری بدون IR و با IR:

 

     

                                   

 

                                           

             

                                 

 

 

Half industrial camera-۳

دوربین های نیمه صنعتی:

دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی با امکاناتی نظیر امکان تعویض لنز و تظیم ایریز و حجم بزرگتر از دوربین های دیگر متمایز می شوند.                                                                                                                                                                                                                                                

دوربین های نیمه صنعتی از نظر شکل و ظاهر نصف دوربین های صنعتی می باشند.                                                

مورد استفاده  در مکان های نسبتا بزرگ داخلی و یا خارجی قابلیت برداشت صدا و تصویر ولتاژ کار 12 ولت مستقیم.  انواع دوربین نیمه صنعتی را می توان در شکل ها  مشاهده کرد.

 

 انواع دوربین نیمه صنعتی:

 

 

 

 

 

                

 

Industrial cemera-۴

دوربین های صنعتی :

 

مورد استفاده این نوع دوربین ها در مکان های بزرگ داخلی و یا خارجی با قابلیت برداشت فقط تصویر                       

 ولتاژ کار :                                        

In dooe 12  vdc

Out door 220 vac                        

از ویژگی های این نوع دوربین قابلیت تعویض و یا تنظیم ایریز می باشد. انواع دوربین صنعتی را می توان در شکل های زیر مشاهده کرد  .                                                                                                                            

 

انواع دوربین صنعتی:

 

  

Dome camera -۵

دوربین های گنبدی (سقفی) :

این نوع دوربین ها اکثرا به صورت سقفی نصب می شوند و به همراه خود پایه قابل کنترل و حرکت دارند که دوربین را در تمام جهات به صورت 360 درجه مچرخاند و بیشترین زاویه دید را در اختیار مصرف کننه قرار می دهند .    

این نوع دوربین ها قابلیت فقط برداشت تصویر را دارند.

دوربین های گنبدی دارای دو مدل  Fix dome  و  Speed dome میباشد دوربین های speed dome  که دوربین های متحرک میباشند از گرانترین نوع دوربین ها به حساب می آیند از مهمترین ویژگی این نوع دوربین تعقیب سوژه مورد نظر میباشد .

 

انواع دوربین های گنبدی:

 

 

        

 

            

  

          

                            

     

                

 

 

Camera zoom (ptz) -6

دوربین های کنترل ترافیک :

مورد استفاده این نوع دوربین ها در کنترل ترافیک میباشد.

ولتاژ کاری 12 ولت مستقیم و 200 ولت متناوب با قابلیت برداشت فقط تصویر.

 

چند نمونه از دوربین های کنترل ترافیک:

 

     

                                       


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات