برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

راه اندازه موتور پله ای با avr


در این بخش برایتان یک مدار موتور پله ایی که به کمک ای سی Atmega8 که از سری میکروهای avr می باشد و ای سی uln2003 را اندازی شده است را اماده کرده ایم.

موتور پله ایی : خود بحث موتور پله ایی بحثی طولانی است که فقط در این پست مختصری در مورد ان توضیح داده می شود. موتور های پله ایی در اندازه و نوع های مختلفی ساخته می شود و یکی از مشخصات ان ها درجه چرخش به ازای یک پله را می باشد.
یعنی زمانی که موتور از یک پله به پله دیگر می رود محور ان چند درجه می چرخد.
اگر منظورم را از پله نفهمیدید ادامه متن را دنبال نمایید.
موتور پله ایی در نوع ۴ و ۶ سیمه ساخته می شود که در این جا به نوع ۶ سیمه ان پرداخته می شود.

ساختمان داخلی موتور پله ایی ۶ سیمه به صورت عکس زیر می باشد.

همانطور که می بینید موتور از ۴ سیم پیچ ۱و۲و۳و۴ تشکیل شده است و دارای دو سیم مشترک com 1 , com 2 می باشد.
ابتدا باید ۲ سیم های مشترک را به هم وصل و به مثبت تغذیه وصل نمایید.که در این صورت ۴ سیم باقی می ماند که باید در هر زمان فقط یکی از سیم ها را به زمین وصل نمایید تا محور موتور بسته به نوع ان به یک اندازه مشخص بچرخد.
مثلا اگر موتور شما یه اسپ موتور ۱۲ ولت ۱٫۸ درجه باشد با وصل کردن هر یک از سیم ها به زمین (البته به نوبت) محور موتور به اندازه ۱٫۸ درجه می چرخد.
برای اینکه موتور راست گرد بچرخد باید به سیمه های ۱و۲و۳و۴ به طریقه زیر ان ها را به زمین وصل کرد. و مدام سیکل زیر اجرا شود.

برای چرخش موتور به سمت چپ باید به طریقه زیر سیم های ۱و۲و۳و۴ را به زمین وصل نمایید و انرا مدام تکرار کنید.

مثلا اگر موتور شما از نوع ۱٫۸ درجه باشد به ازای هر پله خروجی ۱٫۸ درجه می چرخد و چون در هر سیکل ۴ بار به سیم پیچ های مختلف ۰ ولت را وصل می کنید در پایان سیکل خروجی طبق رابطه زیر ۷٫۲ درجه می چرخد.
۷٫۲=۱٫۸*۴
برای این که موتور ۳۶۰ درجه بچرخد باید ۵۰ بار سیکل را تکرار نمایید.

۵۰=۷٫۲/ ۳۶۰

خروجی میکرو به ای سی uln 2003 متصل شده است که خروجی not ورودی می باشد به همین دلیل باید در برنامه میکرو به جای این که در هر زمان یکی از ۴ سیم به زمین وصل باشد این حالت را بر عکس بنویسید یعنی در هر زمان خروجی میکرو فقط یکی از سیم ها به مثبت وصل باشد که بعد از عبور از ای سی uln2003 این حالت خروجی بر عکس می شود.

مداری که برایتان اماده کردهایم دارای ۲ کلید است که با فشار دادن یکی از ان ها موتور راست گرد و با فشار دادن دیگری موتور چپ گرد می چرخد.
شماتیک مدار:
مدتی پیش پروژه ای را تحت عنوان wav player  انجام داده بودم البته اخیرا تغییرات کوچکی   در کد های آن انجام دادم و امکان جلو وعقب بردن آهنگ را بهش اضافه کرده بودم تا این که یکی از کاربران سایت در خواست این مدار را دادن وبهانه ای برای گذاشتن این مدار در سایت شد.

اساس کار مدار بدین صورت هست که باید ابتدا اهنگ مورد نظر را به فرمت wav  تبدیل کنید .البته در این میان تنظیمات دیگری هم نیاز هست از جمله این که اهنگ شما باید به صورت مونو mono باشه وفرکانس  آهنگ را ۲۲٫۰۵۰ kHz بذارین همچنین که به صورت ۸ بیتی نیز باید باشد.

 

wavfileview

wav

بعد از این که  اهنگ مورد نظرتون را تبدیل کردین آن را بر روی کارت mmc کپی کنید وطبق نقشه ای که در سایت گذاشته شده مدار را ببندید و از نحوه عملکرد آن  لذت ببرید .

نحوه عملکرد مدار بدین صورت میباشد که در ابتدا طبق دیتا شیت mmc چند کد هگز برای دادن ادرس  و راه اندازی mmc به کارت ارسال میشه اما در مرحله بعد اطلاعات خونده شده از کارت را به pwm میکرو میفرسته و از این طریق صدا رادر خروجی دریافت می کنیم .

در این پروژه از آی سی atmega16  استفاده شده است اما شما میتوانید با هر میکرو دیگه از جمله  atmega8  و…. هم استفاده کنید فقط کافیه پایه ها را طبق میکرو جدید تغییر بدین  درضمن در نقشه شماتیک از میکرو atmega32 استفاده شده اما در سورس برنامه میکرو atmrga16 تعیین شده این تفاوت در نقشه شماتیک وسورس دلیل خاصی نداشته و شما اگر در برنامه از mega16  برای میکرو  استفاده کردین در سخت افزار هم باید از mega16 استفاده کنید یا هر آی سی دیگر و دلیل تغییر در نقشه شماتیک و سورس برنامه را میتوان یه اشتباه در نقشه شماتیک فرض کرد و هیچ

در مدار ۳ کلید وجود دارد که عملکردیکی از  آن ها برای stop /start کردن موزیک شماست و کلید های بعدی برای جلو و عقب بردن آهنگ شماست .تغذیه خود میکرو ۵ ولت میباشد اما تغدیه کارت حافظه mmc باید ۳٫۳ ولت باشد که از یک رگولاتور  ۳٫۳  به شماره  LF33CV استفاده شده است و برای هم سطح کردن ولتاژ پایه های متصل به میکرو و کارت حافظه از تقسیم مقاومتی استفاده  است .

اما در مورد اتصال کارت mmc به میکرو میتوانید از سوکت های رایج کارت mmc استفاده میکنید .در شکل زیر شماره پایه های کارت برای شما نمایش داده شده است .

wav_player_mmc

در این مدار از کارت های حافظه mmc با ظرفیت ۱ گیگابایت استفاده شده است اما اگر خواستین از کارت با حافظه کمتر استفاده کنید که باید عدد خط ۹۸ برنامه را تغییر بدین .در حال حاضر به صورت

Test = 512 * 7800

هست که به نسبت تغغیر حافظه کارت مورد استفاده  عدد ۷۸۰۰را باید تغییر داد .

در مدار به پین b.4 پایه شماره ۵ میکرو یک led وصل شد هست که با خواندن هر خانه از سکتور mmc حالت ان تغییر میکند واز روشن به خاموش وبالعکس تغییر وضعیت میدهد و در ظاهر در هنگام پخش موزیک خیلی سریع چشمک میزند.

در این مدار از کریستال خارجی ۱۱٫۵۹۲ مگا هرتز استفاده شده است که لازم است در فیوز بیت های میکرو ، کریستال را بر روی کریستال خارجی فرکانس بالا تعیین کنید و در ضمن با این کار در دفعات بعدی اگر خواستید میکرو را پروگرم کنید باید به مبکرو کریستال وصل کنید تا قابل شناسایی باشد .

خروجی صدا توسط یک طبقه تقویت کننده به شماهر ای سی lm386  استفاده شده در ضمن صدای خروجی میکرو به صورت تک کاناله (مونو) میباشد .

kelid_wav_player

همانطور که در شکل بالا می بینید ۳ کلید به میکرو متصل شده است که سه کلید یکی برای پخش و استپ و دیگری برای جلو بردن آهنگ و کلید سوم برای عقب آوردن آهنگ استفاده می شود.

اگر کلید s2  که برای جلو بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی جلو می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر جلو می رود.

اگر کلید s3  که برای عقب بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی عقب می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر عقب می رود.

اگر کلید s1  که برای استپ و پخش استفاده می شود یعنی زمانی که اهنگ در حال پخش است اگر این کلید را فشاردهید اهنگ استپ می شود و دوباره با فشار دادن کلید اهنگ از جایی که استپ شده شروع به پخش شدن می کند.

جهت دانلود فایل سورس اصلی ، نقشه شماتیک و آموزش نحوه تبدیل موسیقی مدار wav player بر روی عکس زیر کلیک نمائید.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic