برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

زیست‌سنجی و كاربردهای آن در سیستمهای امنیتی

زیست‌سنجی عبارت است از دانش و فن‌آوری اندازه‌گیری و تحلیل آماری داده‌های زیستی. در فن‌آوری اطلاعات واژة زیست‌سنجی به مجموعه فن‌آوریهایی اطلاق می‌گردد كه در آنها از اندازه‌گیری و تحلیل ویژگیهایی از بدن انسان همچون اثر انگشت، اثر كف دست، شبكیه و عنبیة چشم، الگوهای صوتی، الگوهای مربوط به رخسار ، دمانگاری صورت، شكل دست یا گوش، داده‌های به دست آمده از گام، الگوهای وریدی، دی.ان.ای و یا ویژگیهایی همچون دستخط(امضا) و دینامیك ضربه زدن به صفحه‌كلید برای تأیید هویت اشخاص استفاده می‌شود. این فن‌آوریها در تلاشند تا اندازه گیری و مقایسة ویژگیهای بر‌شمرده شده را به منظور بازشناسی افراد به صورت خود‌كار درآورند.

فن‌آوریهای زیستی در ابتدا برای كاربردهای تخصصی نیازمند امنیت بالا پیشنهاد شدند اما اینك به عنوان عناصر كلیدی در توسعة تجارت الكترونیك و سیستمهای برخط و به همان صورت برای سیستمهای امنیتی نا‌برخط و سیستمهای امنیتی منفرد مطرح می‌باشند.

این فن‌آوریها اجزاء مهمی را برای تنظیم و نظارت بر نحوة دسترسی و حضور در سیستم فراهم می‌آورند. محدوده‌های عمدة كاربرد این فن‌آوریها عبارتند از : تجارت الكترونیك، نظارت امنیتی، دسترسی به پایگاه داده‌ها، كنترل مرزها و مهاجرت، تحقیقات قضایی و پزشكی از راه دور.

توسعة فن‌آوریهای زیست‌سنجی فراتر از كاربردهای سنتی نیازمند امنیت بالا، یك اجبار نشأت گرفته از انگیزه‌های مالی است. امنیت معاملات برای آیندة توسعة تجارت الكترونیك یك مسألة حیاتی است و نگرانیهای فراوانی دربارة راه حلهای فعلی وجود دارد. مشكل شماره‌های شناسایی شخصی و شناسه‌های هویتی مانند كارتها- این است كه آنها صحت هویت شخصی را كه از آنها استفاده می‌كند تأیید نمی‌كنند. آمارها میزان زیان ناشی از تقلب را به طور سالیانه برای كارتهای اعتباری بالغ بر چهارصد و پنجاه میلیون دلار و برای خودپردازها حدود سه‌میلیارد دلار برآورد می‌كنند. برتری سیستمهای مبتنی بر زیست‌سنجی آن است كه به شدت به ویژگیهای فردی اشخاص وابسته‌اند و به راحتی نمی‌توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic