برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

زوج‌سیم مسی تلفن شهری از محدوده فرکانسی میان صفر‌ تا ‌‌2 مگاهرتزپشتیبانی می کند که از این میان فقط برای کاربردهای شهری تلفن ثابت(PSTN) از پهنای باند 4 ‌کیلوهرتز پشتیبانی می‌شود. بدین‌معنی که هنگام استفاده از تلفن معمولی حداکثر باند فرکانسی‌4‌کیلو هرتز  مورد استفاده  قرار گرفته و مابقی باند بلا‌استفاده می‌ماند.

 


ADSL با‌بکار‌گیری‌تکنولوژیهای‌مدولاسیون‌‌تقسیم فرکانسی و فشرده سازی اطلاعات‌‌‌‌ این امکان را بوجود می‌آورد که سیستم شماره‌گیری تلفن بتواند از پهنای باند ‌‌4 ‌کیلوهرتز خود استفاده کند و مابقی باند فرکانسی آزاد برای اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات‌ ADSL استفاده شود. استفاده از محدوده فرکانس‌‌4‌کیلوهرتزی نمی‌تواند بیشتر از56kbps سرعت در‌اختیار کاربران قرار دهد و بااستفاده از یک پهنای باندی معادل ‌‌2 مگا هرتز میتوان تصور کرده که چه‌مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزدوه می‌شود (چیزی در حدود ‌‌500‌‌ برابر) و در این حالت است که میتوان به سرعت‌های 8mbps و حتی خیلی بالاتر دست یافت (تکنولوژی های جدیدتر‌ADSL قادر به ارائه سرعت‌هایی بیش از‌‌‌‌20mbps می‌باشند). در عمل ‌ADSL از پهنای باند‌فرکانسی‌ 30KHz تا ‌‌138KHz برای ارسال اطلاعات و باند فرکانسی 138KHz تا ‌‌1.1Mhz برای‌گرفتن اطلاعات استفاده می‌کند. سازندگان تجهیزات‌‌ADSL معمولا از دو استاندارد تقسیم سیگنال فرکانسی استفاده می‌کنند‌:DTM وCAP،‌استاندارد قدیمی‌ CAP با تقسیم کردن تمام پهنای‌باند به سه بخش مجزا، به مکالمات تلفنی باند صفر تا ‌4 کیلو هرتز را اختصاص می‌دهد و برای ارسال‌داده (Upstream) محدوده ‌‌25 تا ‌‌160کیلوهرتز ودریافت اطلاعات از باند ‌‌240 کیلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت. بنابراین در نهایت این شیوه از سه کانال مجزا استفاده می‌کند. استاندارد DTM با تقسیم‌کردن پهنای‌باند به‌‌247 ‌کانال مجزا و اختصاص کانال‌هایی برای دریافت و ارسال داده‌‌‌ انعطاف‌پذیری بیشتری را در کیفیت سرویس بوجود می‌آورد. ولی درعوض پیاده‌سازی به مراتب پیچیده‌تری دارد.

 تجهیزات موردنیاز ADSL

فارغ از تجهیزات مخابراتی تکنولوژی‌های ‌‌DSL بطور ساده در یک نگاه می‌توان گفت‌ ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می‌کند: یک دستگاه معروف به مودمهای‌ DSL در محل مشترکین و دستگاه DSL Access Multiplexer (DSLAM) در محل شرکت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهای ‌‌DSL که با نام ATU-R نیز از آنها یاد‌می‌شود، مسئولیت برقراری اتصال میان کامپیوتر مشترک را با خط‌ DSL برعهده دارند.

 

این نوع از مودمها معمولا با‌ USB و یا پورت اترنت ‌‌10base-T به کامپیوتر کاربر متصل می‌شوند DSLAM . با جدا سازی باندهای فرکانسی 4‌کیلوهرتزی از دیگر پهنای باند برای هر خط اتصالی ADSL امکان ارتباطات کاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر‌سرعت را برای اینترنت در مراکز ارائه خدمات‌ADSL فراهم می‌کند. فرکانس باند ‌‌‌4kbps نیز به سمت سوئیچ‌های مخابراتی هدایت می‌شود. به هر DSLAM صدها زوج‌سیم متصل می‌شود که درنهایت بسوی یک اتصال اینترنت با پهنای باند خیلی‌زیاد هدایت می‌شوند و تا وقتی این پهنای‌باند‌اشباع نشده است، مشترک می‌تواند به ‌صورت یکنواخت و با سرعت‌بالا از اینترنت استفاده کند. در سمت مشترک، گاهی نیاز است که از یک‌دستگاه فیلتر جداکننده بنام ‌‌Splitterنیزاستفاده شود تا میان باند‌فرکانسی صدا برای مکالمات تلفن با اطلاعات ‌ت ADSL داخل بوجود نیاید.


امکان ایجاد سرویس اینترنت پرسرعت جهت برجهای اداری  ، تجاری و مسکونی

 

درحال حاضر تمامی تجهیزات راه اندازی اینترنت پرسرعت درمراکز مخابراتی قرارداده شده است . هر مرکز مخابراتی شامل سوئیچهای مخابراتی می باشد که شرکتهای ارائه دهنده سرویس ADSL ، با قراردادن امکانات و تجهیزات خود درآن مرکز ، سرویس ADSL خود را ارائه می دهند.

این تجهیزات دارای محدودیت تعداد پورت خروجی بوده ودر هرزمان امکان سرویس دهی به تعداد مشخصی از کاربر را فراهم می آورد، به همین دلیل شرکتهای ارائه دهنده این سرویس پس از مدتی با کمبود پورت خالی مواجه شده و درنتیجه با عدم امکان ارائه سرویس ADSL  به کاربرجدید روبرو می شوند.

دلیل دوم ایجاد محدودیت درارائه سرویس ASDL از طریق شرکتهای مربوطه ، وجود ساختار فیبر نوری در مراکز مخابراتی می باشدو در نتیجه این مراکز امکان ارائه سرویس اینترنت پرسرعت ADSL را به دلیل اینکه این سرویس با تکنولوژی زوج سیم مسی کار می کند را ، ندارند.

شرکت فن آوری اطلاعات پرند با امکان ارائه سرویس جدید ، این محدودیتها را ازبین برده است.این سرویس با ایجاد مرکزی مخابراتی و بدون داشتن محدودیت ، قابلیت ایجاد سرویس اینترنت پرسرعت را برای برجهای اداری ، تجاری و مسکونی را دردو روش (Solution) فراهم  آورده است .

مزایای استفاده از سرویس ADSL برجها :

·     نداشتن محدودیت و وابستگی به مرکز مخابراتی  مربوطه

·    عدم وابستگی به وجود یا عدم وجود پورت خالی در مرکز مخابراتی

·   امکان راه اندازی کامل سرویس اینترنت پرسرعت در هرمکان بدون محدودیت درسرعت و دانلود حتی برای واحدهای مسکونیراهنمای خرید مودم adsl
گرچه بیشتر شرکت های خدمات دهنده خودشان مودم هم ارائه می دهند اما بهتر است خودتان دست به کار شوید و کمی در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

برای کسانی که حداقل بخشی از زمان روزانه خود را صرف کار در وب می کنند، دشوار است که بدون اینترنت پرسرعت زندگی کنند. همچنین کسانی که دارای لپ تاپ هستند یا موبایل شان با شبکه وای فای کار می کند، هنگام خرید مودم روتر ADSL با سوالات زیادی رو به رو می شوند.شیوه مصرف

کاربر خانگی که می خواهد فقط وب گردی کند، اساسا نیاز به مودم های عجیب و غریب ندارد. می توان با قیمت پایینی از مودم های سیسکو استفاده کرد یا در صورت نیاز به استفاده سنگین از مودم، سراغ مدل هایی چون Extreme دی لینک رفت که قادر است بسته های ترافیک شبکه را اولویت بندی کند و سرورهای مجازی درست کند.

توجه کنید که مودم گران تر لزوما مودم بهتری نیست، بازدهی هر دو مودمی که معرفی کردیم، یکسان است اما یکی امکانات بیشتری دارد و تنظیم آن مدت بیشتری زمان می برد.

تک بانده و دوبانده

وقتی روی جعبه های مختلف روترهای وایرلس را می خوانید، متوجه واژه باند خواهید شد. باندهای 2/4 و 2/5 فرکانس هایی است که شبکه های بی سیم در آن فعالیت می کنند. شبکه های 11B، 802 و G از فرکانس 2/4 گیگاهرتز استفاده می کنند و شبکه های 11N، 802 از پهنای 2/4 یا 2/5 گیگاهرتز استفاده می کنند.مودم های ارزان تک بانده هستند مثلا مودم Asus RT-N11 تک بانده است ولی مودم لینک سیس E2000 دوبارپنده است و در هر دو فرکانس کار می کند فرکانس 2/5 گیگاهرتز باری شبکه های شلوغ همچون شبکه های بازی و انتقال فایل بهتر جواب می دهد، ولی اگر یک شبکه خانگی معمولی می خواهید، بهتر است از همان تک بانده 2/4 گیگاهرتزی استفاده کنید.

استاندارد

دانستن استانداردهای سخت افزارهای شما در خرید مودم / روتر کمک تان می کند. مثلا اگر بخواهید دو لپ تاپ نسبتا قدیمی را که با کارت های 802,11b/g به شبکه متصل می شوند، به اینترنت وصل کنید اما نخواهید دستگاه های خود را به روز کنید، می توانیدن یک روتر وایرلس ارزان 802,11n بگیرید و روتر را در حالت Mixed Mode تنظیم کنید تا بتواند به کلاینت های b و g متصل شود.

پی سی علیه مک

دستگاه های مختلف در شبکه های ویندوزی و شبکه های مبتنی بر مک کمی در رفتار تفاوت دارند. در فضای وبلاگ نویسی نیز این اعتقاد وجود دارد که اگر شبکه ای از کامپیوترهای مک تشکیل شده باشد، با روتر مک بهتر جواب می دهد اما روترها از دیدگاه نظری برای سیستم عامل های ویندوز، اپل و لینوکس سرویس یکسانی خواهند داد.

آنتن دهی

آنتن یک روتر هم می تواند خارجی باشد، هم داخلی. یکی از سریع ترین مودم / روترهای فعلی مودم DIR-825 دی لینک است که هم دوبانده است و هم دو آنتن خارجی دارد. همچنین می توان در موارد بسیار خاص، آمپلی فایرسیگنال خرید یا یک آنتن با توان بیشتر به مودم وصل کرد. برخی از مودم های آنتن دار خارجی در شبکه های خانگی آنتن دهی ضعیفی دارند و تنظیم بهترین حالت برای آنها کمی دردسرساز می شود. به علاوه اینکه هر چیزی که اضافه و بیرون باشد، احتمال شکستن بیشتری دارد.

توجه داشته باشید که طراحی آنتن ها به هر صورتی که باشد، گاهی در مناطق بزرگ به بیش از یک روتر وایرلس برای پوشش نیاز است. برد متوسط یک روتروایرلس نزدیک به 50 متر در محیط درونی و 200 متر در فضای باز خواهد بود.مجموعه ویژگی ها

بیشتر روترهای وایرلس این عملیات را به صورت پایه در خود دارند: انتقال پورت، DHCP، دیوار آتش و NAT. برخی از آنها علاوه بر اینکه ویژگی های دیگری دارند که اگر به آنها نیاز نداشته باشید، می توانید مودم / روتر ارزان تری تهیه کنید. برخی از این ویژگی ها عبارت است از بهبود سیگنال، کلاینت بیت تورنت و مواردی از این دست، برخی از روترها برای اتصال به پرینتر یا دستگاه حافظه نیز پورت یو اس بی دارند و می توانند آن دستگاه را بی واسطه در شبکه به اشتراک بگذارند.

امنیت

بیشتر مودم روترهای وایرلس از امنیت استاندارد WEP پشتیبانی می کنند. در حال حاضر امن ترین روش، روش WAP A2 است؛ ولی ممکن است برخی از دستگاه های قدیمی آن را پشتیبانی نکنند. همچنین می توان از ویژگی های برخی مدم ها استفاده کرد و چندین SSID برای کاربران مختلف ایجاد کرد تا بتوان از نظر امنیتی فعالیت هرکدام را زیرنظر گرفت.

اتصال سیمی

بیشتر روترهای وایرلس مجهز به پرت اترنت هستند تا برخی از دستگاه ها را از جمله کیس های کامپیوتر از طریق شبکه سیم دار به آن متصل کرد و همچنین سرعت بیشتری نسبت به وایرلس دریافت کرد. برای اینکه سرعت بالاتر از 100 مگابیت بر ثانیه داشته باشید، بهتر است مودم / روتر گران تری تهیه کنید که پورت های اترنت آن گیگابیت باشد.


منبع:هفت صبح

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic