برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دستاوردهای NYPA در زمینه كاربردهای ادوات FACTS

درشبكه قدرت شهر نیویورك جهت كنترل توان عبوری از بخشی از شبكه، از یك سیستم الكترونیك قدرت با سرعت عملكرد زیاد استفاده شده است. سیستم مذكور كه در آن ازجدیدترین فن‌آوری موجود در زمینه ادوات FACTS (سیستم‌های انتقال AC انعطاف‌پذیر Flcxible AC Transmission Systems) استفاده شده است در پست
Power Authoritys Marcy واقع در نیویورك نصب شده است. این سیستم این توانایی را ایجاد می‌كند كه توان بیشتری از خطوط انتقالی كه بخشهای شمالی ایالت نیویورك را به شهر نیویورك متصل می‌كنند عبور كند. این امر سبب بالا رفتن قابلیت اطمینان و بهره‌وری شبكه برق‌رسانی نیویورك شده و نیاز به احداث خطوط انتقال جدید را كاهش می‌دهد.
Mary Donohue مدیر شركت برق نیویورك در سخنرانی خود در بین جمعی از مدیران صنعت‌برق، از بهره‌برداری از جبران‌ساز استاتیك تبدیلی CSC)) شركت NYPA كه پیشرفته‌ترین سیستم كنترل توان انتقالی دنیا محسوب می‌شود،‌خبر دارد. اظهارات وی، این بهره‌برداری از 21 ژوئن 2001 شروع شده است. بنا به گفته Donohue تصمیم استفاده از این سیستم، در راستای پاسخگویی به بار رو به رشد شهر نیویورك اتخاذ شده است. او همچنین می‌گوید: استفاده از این سیستم در پست Marcy باعث بالارفتن قابلیت اطمینان سیستم انتقال ایالت و كاهش قیمت برق ارایه شده به مشتركان شده است.
توان الكتریكی ترانسفورماتورهای واقع در پست Marcy از خطوط kv765 كه از كانادا می‌آیند تامین شده و از این پست از طریق دو خط kv345 به نیویورك منتقل می‌شود. یكی از این خطوط از منطقه Albany می‌گذرد و بیشتر اوقات، بارگذاری آن به مقدار ماكزیمم مجاز نزدیك است در حالی كه خط دوم كه از كوههای Catskill می‌گذرد،‌بار كمتری برمی‌دارد.
CSC مورد استفاده در پست Marcy با صرف هزینه‌ای معادل 48 میلیون دلار و با تلاش مشترك شركت‌های EPRI, NYPA, Siemens و 32 شركت T&D انتقال در ایالات متحده، كانادا و نیوزیلند و توسط شركت Siemense T&D Power ساخته شده است.
سیستم CSC مزبور از دواینورتر تریستوری با تریستورهای GTO تشكیل می‌شود. هر یك از این نوع اینورترهای
(static synchronous compensators) STATCOM قابلیت اتصال سری یا موازی به یكی از خطوط kv345 را دارا هستند. STATCOMهای مذكور توانایی كنترل MVAR 200-100± را دارا هستند.
Joseph L.Seymor سخنگو و مدیر اجرایی شركت NYPA می‌گوید: بهره‌گیری از الكترونیك سریع نیمه هادیها بجای كنترلهای الكترومكانیكی قدیمی در CSC و دیگر ادوات FACTS كارایی این تجهیزات را به جایی رسانده است كه انتظار می‌رود روزی ادوات FACTS چگونگی انتقال انرژی الكتریكی به محل مشتركین را با انقلابی مواجه كند. وی می‌افزاید: این فن‌آوری توانایی ما را در دریافت انرژی در محل مورد نیازمان از محل تولیدآن به شدت افزایش داده است.

اثبات كارایی سیستم نصب شده
شركت NYPA اعلام كرده است كه نصب اولین فاز CSC، پایداری ولتاژ را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش داده و قابلیت انتقال توان خط پربار بین Utica و Albany را 60 مگاوات و توان قابل استفاده در كل ایالت را 114 مگاوات افزایش داده است. مسلماً با بهره‌برداری كامل از سیستم مذكور، اثر آن افزایش نیز خواهد یافت. تا پایان تابستان آینده برخی استراتژی‌های كنترلی به CSC نصب شده، افزوده خواهدشد. طبق اظهارات Abdel- Aty Edris مدیر فن‌آوری FACTS موسسه EPRI، سیستم CSC نصب شده می‌تواند روی دو یا چند خط همانند یك سیستم UPFC مشابه ترانس‌های Phase Shifling جهت تقسیم بازبین چند خط عمل كند. پس از تكمیل طرح CSC مزبور، انتظار می‌رود توان قابل انتقال خط Utica – Albany به مقدار MW120 و كل توان قابل انتقال در سرتاسر ایالت، MW240 افزایش یابد.
Robert B. schainker مدیر بخش خطوط انتقال و پستهای EPRI در مراسم تقدیر از NYPA گفته است: NYPA هم‌اكنون بنیانگذار یكی از فن‌آوری‌های ادوات FACTS در دنیا شده است. با حصول توانایی جابجایی توان انتقالی ازخطی به خط دیگر در مدت زمان چند میلی‌ثانیه به سادگی می‌توان بار خطوط دارای اضافه بار و بار خطوط پربار گلوگاهی را با بار خطوط كم‌بارتر جابجا كرد.

حداكثرسازی ظرفیت شبكه موجود
قاعده‌زدایی در بازار فروش انرژی الكتریكی سبب شده است كه تمایل به سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت شبكه انتقال، از بین برود. طبق برآوردهای انجام شده، افزایش ظرفیت انتقال سیستم قدرت ایالات متحده در دهه آتی اندكی بیش از 4% خواهد بود در صورتی كه این افزایش در ظرفیت تولید نصب شده به 20% خواهد رسید. در بسیاری از مناطق، بعلت مخالفت عموم، احداث شبكه انتقال مشكل‌تر از نصب تجهزات تولید است. در نتیجه استفاده از ادوات FACTS مانند CSC ها میتوان ظرفیت مفید سیستم‌های انتقال موجود را افزایش داده و به این ترتیب بر قابلیت‌های شبكه افزود. این امر می‌تواند در برقراری تعادل میان رشد تقاضا و ظرفیت شبكه انتقال موجود بسیار تاثیرگذار باشد.

منبع: مجله EPRI

آدس:

http://www.epri.com


http://bargh.mihanblog.com/post/8

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات