برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پردازنده هم مانند هر قطعه الکترونیکی دیگری هنگام کار از خود گرما تولید می کند که دلیل آن حرکت الکترونها و اصطکاک آن ها است.افزایش بیش از حد دما سبب بروز مشکلاتی از جمله کاهش بازدهی و حتی سوختن قطعه می شود . برای اینکه بتوانیم دمای پردازنده را کنترل کنیم ابتدا باید یدانیم حداکثر دمای قابل تحمل برای پردازنده چه میزان است . این حداکثر دما که سازندگان از آن با نام Temperature Maximum Die یاد می کنند ، معمولا روی پردازنده حک شده است .

 روی تمام پردازنده ها یک کد با نام OPN وجود دارد که حامل مشخصات اصلی پردازنده از قبیل مدل میزان حافظه Cashe ، سری تولید و برخی از مشخصات دیگر است که حداکثر دمای پردازنده یکی از آنهاست . برای خواندن این کد باید به سایت سازنده مراجعه کنی . بعد از مشخص شدن حداکثر دمای قابل تحمل پردازنده باید به فکر کاهش و کنترل آن باشیم.اما اثرات بالا رفتن دمای پردازنده چیست ؟ هنگامی که دمای پردازنده بیش از حد مجاز باشد مشکلات زیر ممکن است رخ دهد : 1- کاهش عمر پردازنده 2- هنگ مردن های اتفاقی ، در مورد مشکل دوم به طور کلی هر مکوقع با هنگ مردن کامپیوتر مواجه شدید ، دمای پردازنده و نحوه عملکرد آنرا بررسی نمایید 3- Reset شدن های ناگهانی که ممکن است یکی از دلایل آن همین افزایش دمای پردازنده باشد . 4- سوختن پردازنده : این بدترین اتفاقی است که ممکن است برای پدرازنده بیفتد که معمولا در دماهای خیلی بالا ، حدود 100 درجه سانتیگراد رخ می دهد . اگر هنگام بوت شدن  یا نصب ویندوز با یک صفحه آبی رنگ مواجه شدید ، بیش از حد گرم شدن پردازنده یکی از دلایل آن می تواند باشد.

اندازه گیری دمای پردازنده :

برای اندازه گیری دمای پردازنده دو روش وجود دارد : اولی توسط سنسور نصب شده روی مادر بورد زیر پردازنده و دومی توسط سنسور تعبیه شده در داخل پردازنده . سنسور داخل پردازنده در تمام پردازنده ها وجود ندارد . بنابر این روش اول عمومیت بیشتری دارد .تقریبا تمام سازندگان مادر بورد به همراه مادر بورد یک نرم افزار نیز ارائه می کنند که وظیفه آن کنترل سلامت مادر بورد و پردازنده است . این کنترل از طریق نمایش دما ، ولتاژ و سرعت فن های مختلف است .همچنین در اینترنت نیز می توانید نرم افزار های بسیاری برای این کار پیدا کنید. راه ساده تر برای خواندن دمای پردازنده از طریق بایوس مادر بورد است . برای استفاده از چنین قابلیتی با زدن کلید Del بعد از روشن کردن سیستم ، وارد بایوس شوید و دنبال عبارتی نظیر "PC Health Status" یا "Sensors" یا چیزی شبیه اینها باشید . با وارد شدن به این بخش می توانید اطلاعاتی مربوط به ولتاژها سرعت فن ها و دمای پردازنده را ببینید . برای اینکه حداکثر دمای پردازنده کامپیوترتان را متوجه شوید ابتدا یک بازی سنگین از نظر پردازشی اجرا کنید و پس از مدتی سیستمتان را به صورت دستی Reset کنید و به قسمت بایوس رفته و میزان دمای پردازنده را مشاهده کنید .

چگونه از گرم شدن بیش از اندازه پردازنده جلوگیری کنیم؟

 
برای خنک کردن پردازنده و دفع گرمای تولید شده از خنک کننده استفاده می شود . رایج ترین شکل خنک کننده پردازنده فن است . فن از یک قسمت فلزی و یک قسمت چرخنده تشکیل شده است . قسمت فلزی که با نام هیتسینک آنرا می شناسیم ، از تعداد زیادی پره تشکیل شده که جنس پره ها از آلومینیوم یا مس است. البته مس بهتر از آلومینیوم گرما را انتقال می دهد اما قیمت بالاتری نیز دارد.

به این طریق گرما از پردازنده به هیتسینک منتقل شده و سپس به کمک فن به هوا انتقال میابد . برای بالا بردن کارایی مجموعه چند راه وجود دارد : 1- استفاده از خمیر سیلیکون : این خمیر باعث انتقال بهتر گرما بین پردازنده و هیتسینک می شود و در خنک ماندن پردازنده تاثیر بالاییدارد . 2- استفاده از فن با طراحی مناسب : سرعت چرخش فن ، شکل فن و جنس آن ، نیز تاثیر زیادی روی دمای پردازنده دارد . هرچه فن با سرعت بیشتری بچرخد گرما را بیشتر به هوا منتقل میکند البته صدای بیشتری نیز تولید میکند . 3- بهبود جریان هوا در داخل کیس : گرمایی که توسط فن به هوا منتقل می شود باید به نحوی از اطراف آن دور شود .اگر گرما در همان محل باقی بماند موجب گرم شدن پردازنده می شود . برای این منظور در کیسهای جدید از چندین فن برای انتقال هوای گرم داخل کیس به بیرون از کیس استفاده می شود و یا بعضی از کیسها به گونه ای طراحی شده اند که هوا به راحتی از منافذ در نظر گرفته شده خارج می شود و مسیر ویژه ای برای هدایت گرما دارند . 4- تنظیم دمای هوای اتاق : هرچه دمای اتاق کمتر باشد باعث خنک شدن کیس و کاهش دمای پردازنده می شود . یکی از عواملی که سبب می شود دمای پردازنده افزایش یابد اورکلاک پردازنده است .با تغییر فرکانس پردازنده ، پردازنده برای رسیدن به آن فرکانس گرمای بیشتری تولید میکند بنابراین کسانی که به اورکلاک علاقه دارند و این کار را انجام می دهند بهتر است فن روی پردازنده را از یک مارک خوب و با قدرت بالا انتخاب کنند

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic