برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

بی ام و ؛ اولین خودروی جهان با چراغ‌های لیزری! + عکس
هنوز یک دهه از ظهور چراغ‌های ال.ای.دی در خودروها نگذشته اما بی.ام.و به زودی لیزر را جایگزین این دیودها خواهد کرد...
هنوز یک دهه از ظهور چراغ‌های ال.ای.دی در خودروها نگذشته اما بی.ام.و به زودی لیزر را جایگزین این دیودها خواهد کرد. این جایگزینی باعث کاهش مصرف انرژی و بهبود ایمنی شده و طراحی خودرو را متحول خواهد کرد.
در دهه گذشته شاهد ظهور چراغ‌های ال.ای.دی در خودروها و گسترش استفاده از آنها به شکل نور روز، چراغ‌های ترمز، راهنما و در نهایت چراغ‌ جلوی خودروها بودیم اما بی.ام.و تصمیم دارد طی سال‌های آتی، چراغ‌های جلوی لیزری را که در کاهش مصرف انرژی خودرو مؤثرند، طراحی‌های کاملا جدید را امکان‌پذیر می‌کنند و ایمنی بالاتری را برای سرنشینان فراهم خواهند کرد، در خودروهای ساخت این شرکت، جایگزین چراغ‌های ال.ای.دی کند.
نوری که از این چراغ‌ها ساطع می‌شود، نور مستقیم لیزر نخواهد بود و احتمال آسیب‌رساندن به چشم رانندگانی که در جهت مخالف حرکت می‌کنند، وجود نخواهد داشت. در این چراغ‌ها شعاع لیزر تولید شده از میان ماده فلورسنتی عبور خواهد کرد و به نور سفید یکدست و روشنی تبدیل می‌شود که برای دید جاده‌ای مناسب است. متخصصان می‌گویند این نور برای انسان، حیات‌وحش و حیوانات خطری ندارد و دید را برای رانندگان ساده‌تر خواهد کرد.
 
http://khabaronline.ir/images/2011/9/bmw-i3-i8-electric-hybrid-cars-12.jpg
 
به گفته متخصصان این شرکت، به دلیل اختلاف فاز ثابت امواج لیزر، شعاع‌های نور خروجی تقریبا موازی هستند و شدت آن بیش از هزار برابر شدت نور چراغ‌های ال.ای.دی است. از سوی دیگر مصرف منبع لیزری تقریبا نصف چراغ‌های ال.ای.دی بوده و می‌تواند به ازای هر وات 170 لومن روشنایی تولید کند. این میزان در چراغ‌های ال.ای.دی حدود 100 لومن است.
علاوه بر این هر دیود لیزر به تنهایی 10 میکرون طول دارد که یک‌صدم طول سلول‌های مربعی‌شکل یک میلیمتری به کار گرفته شده در چراغ‌های ال.ای.دی است. این کاهش ابعاد می‌تواند شکل طراحی‌های آینده را متحول کند و به مهندسان اجازه دهد شیوه‌های تازه‌ای را برای یکپارچه کردن چراغ‌ها و بدنه خودرو به کار بگیرند یا از فضای داخلی که دیگر نیازی به آن نخواهد بود، استفاده‌های متعددی بکنند.
 
http://khabaronline.ir/images/2011/9/bmw-i3-i8-electric-hybrid-cars-9.jpg
 
از نکات مثبت دیگر استفاده از نور لیزر در چراغ‌های جلو خودروهای بی.ام.و می‌توان به سازگاری کامل این فناوری با فناوری‌هایی مانند چراغ‌های انطباقی و روشنایی داینامیک که در سال‌های اخیر توسط این شرکت رونمایی شده‌اند، اشاره کرد.
مطابق اعلام بی.ام.و این سیستم روشنایی اولین بار در
نمونه مفهومی i8 رونمایی خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود نمونه تولید شده آن از سال 2013 وارد بازار شود. به نظر می‌رسد در آینده نزدیک شاهد ورود خودروهایی با چراغ‌های لیزری به جاده‌ها خواهیم بود.

پژو HX1، خودوری ایده‌آل خانم‌ها به همراه کفش پاشنه بلند مخصوصپژو HX1، خودوری ایده‌آل خانم‌ها به همراه کفش پاشنه بلند مخصوص رانندگی! + عکس
کفشی اختصاصی دارد که می‌تواند از کفش راحتی زنانه مناسب رانندگی به یک نمونه پاشنه بلند تبدیل شود!
خودروی هیبریدی پژو HX1 مجهز به قهوه‌ساز و کفش اختصاصی بانوان می‌تواند یک انتخاب خوب برای مادرانی باشد که به خودرویی امن و کم‌مصرف برای سفرهای درون‌شهری نیاز دارند.پژو در نمایشگاه خودروی فرانکفورت با نمونه‌ای مفهومی‌ شرکت خواهد کرد که از نمونه MPV قتباس شده است. این خودروی زیبا و متفاوت که HX1 نام دارد و ظرفیت حمل 6 سرنشین را خواهد داشت، با عرض 1.99 و طول کمی کمتر از 5 متر کاملا آیرودینامیک طراحی شده و کفشی اختصاصی دارد که می‌تواند از کفش راحتی زنانه مناسب رانندگی به یک نمونه پاشنه بلند تبدیل شود!  
http://khabaronline.ir/images/2011/9/peugeot-hx1-concept-25.JPG
 
در این نمونه نیز پاورترین HYbrid4 که مشتمل بر موتور گازوئیل‌سوز و پیشرانه الکتریکی است و پیش از این در 508 GT شاهد آن بودیم به کار گرفته شده است.
موتور درون‌سوز این خودرو با ظرفیت 2.2 لیتر می‌تواند توان خروجی 204 اسب‌بخار تأمین کند که توسط جعبه‌دنده 6 سرعته اتوماتیک برای به حرکت در آوردن چرخ‌های جلوی خودرو به کار گرفته خواهد شد. پیشرانه الکتریکی نیز همراه با باتری یون‌لیتیوم روی محور عقب قرار گرفته و نیرویی معادل70 کیلووات تولید خواهد کرد. در نتیجه اگر از هر دو پیشرانه همزمان استفاده شود، پژو
HX1 می‌تواند با قدرت 300 اسب‌بخار حرکت کند.
 
http://khabaronline.ir/images/2011/9/peugeot-hx1-concept-0.jpg
 
طراحی هوشمندانه این خودرو باعث می‌شود موتور دیزلی و پیشرانه الکتریکی آن بتوانند به کمک یکدیگر 4 چرخ خودرو را به حرکت درآورند و زمانی که نیاز به سرعت زیاد یا طی مسافت طولانی نباشد، حرکت خودرو تنها به پیشرانه الکتریکی و چرخ‌های عقب آن سپرده شود.
یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت HX1 امکان شارژ باتری‌های یون لیتیوم آن با استفاده از برق 240 ولت خانگی است. این خودرو می‌تواند با یکبار شارژ کامل تا 30 کیلومتر را به کمک پیشرانه الکتریکی و در حالت آلایندگی صفر طی کند. در حالت هیبریدی نیز میزان مصرف HX1 تنها 3.2 لیتر در هر 100 کیلومتر است و میزان آلایندگی این خودرو بیش از 83 گرم در هر کیلومتر نخواهد بود.
درها رو به بالا باز می‌شوند و فضای داخلی این نمونه زیبا به سادگی می‌تواند بازدیدکنندگان را تحت‌تأثیر قرار دهد. برای افزایش فضا امکان برداشتن صندلی‌های میانی خودرو پیش‌بینی شده است.
 
http://khabaronline.ir/images/2011/9/peugeot-hx1-concept-26.jpg
 
همان‌طور که انتظار می‌رود بخش‌های هدایت و کنترل خودرو کاملا پیشرو طراحی شده و در آن بخش‌های دیجیتال و لمسی متعددی پیش‌بینی شده‌اند که هنوز در خودروهای تولیدشده دیده نمی‌شوند. در ساخت فضای داخلی از چوب بلوط گرفته تا چرم و فلز به کار گرفته شده است.
تنظیم فرمان خودرو و صندلی‌ها الکتریکی خواهد بود و امکان تعریف سرعت ثابت وجود خواهد داشت. در کنسول میانی خودرو که سفید طراحی شده، یک دستگاه قهوه‌ساز و فضای کوچکی برای سرو قهوه پیش‌بینی شده است.
 
http://khabaronline.ir/images/2011/9/peugeot-hx1-concept-31.jpg
 
چرخ‌ها به شیوه‌ای طراحی شده‌اند که در سرعت 100 کیلومتربرساعت و بالاتر از آن، هفت صفحه کوچک باز خواهند شد که می‌توانند شکلی یکدست و تخت به کناره چرخ‌ها بدهند و کارایی آیرودینامیک را به حداکثر برسانند. تغییر شکل بالچه‌های انتهایی خودرو نیز به بهبود این طراحی آیرودینامیک و کاهش مقاومت هوا کمک خواهد کرد.

بوگاتی جهان خودرو را شگفت زده کرد!
بوگاتی جهان خودرو را شگفت زده کرد! + عکس
بوگاتی با ارایه یک شاهکار بی نظیر طرفداران خودروهای لوکس را در نمایشگاه خودرو فرانکفورت شگفت زده کرد...
بوگاتی با ارایه یک شاهکار بی نظیر طرفداران خودروهای لوکس را در نمایشگاه خودرو فرانکفورت شگفت زده کرد. این خودرو استثنایی بوگاتی نخستین بار در جهان و (احتمالا اخرین بار) در جهان تولید شده است .بوگاتی از پرسلن درطراحی نمای خارجی و داخلی این خودرو استفاده کرده است. بوگاتی درباره این خودرو که بر پایه بوگاتی Veyron Grand Sport ساخته شده است هیچ اطلاعات دیگری منتشر نکرده است.بوگاتی می گوید در ابتدا استفاده از پرسلن در خودرو آن هم در دنیای خودروهای پر سرعت غیر معمول به نظر می رسد اما بیانگر تحقق ایده های استثنایی بوگاتی برای رسیدن به نهایت کیفیت و زیبایی است. بوگاتی معتقد است این خودرو نه تنها سریعترین خودرو کروکی جهان است بلکه سریع ترین خودرو پرسلن جهان نیز هست.قیمت این خودرو 2.39 میلیون دلار است.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات