برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


یک فایل  ۱۱۴ صفحه ای برای آموزش تاسیسات الکتریکی توسط شرکت ره آوران تهیه شده که مطالعه  آن برای علاقه مندان به تاسیسات برق ،می تواند مفید باشد.

 

دانلود


با عرض سلام

این مدت سخت درگیر تولید سیستم خانه هوشمند بودم.تو این روزها بازار BMS حسابی رونق پیدا کرده

ما هم از این قضیه مستثنی نبودیم و یک طرح جدید بنا کردیم وسیستم های خود را با نام BZMS روانه بازار نمودیم .در زیر عکس هایی از این سیستم مشاهده می نمایید.

البته این خبر را بدهم که نرم افزار ارتباط این سیستم با کامپیوتر را هم طراحی نمودم تا از این لحاظ هم سیستم کامل تری را ارایه نماییم.

علت نام گذاری سیستم به نام BZMS به دلیل کنترل منطقه ای این سیستم می باشد.این سیستم ها به صورت 4 -8-16و40 طراحی می گردند و می تواند یک منطقه خاص را مانند یک اتاق علاوه برمدیریت مجزا از طریق مغز اصلی کنترل نمایند.

 

 

عکس برد ارتباط تلفن

برد 8 کانال


نرم افزار ACTIVE HOME جهت کنترل ساختمان بر پایه پروتکل  X10  طراحی گردیده است ، و در ساختمانهای کوچک و متوسط کارایی دارد .

از مشخصات بارز این نرم افزار سادگی و انعطاف پذیری بالای آن می باشد و به صورت تصویری ماژولهای کنترلی را نمایش می دهد ،

شایان ذکر است در پروتکل X10 کلیه ارتباطات داده بر روی خطوط قدرت ( برق ) ارسال می گردد ، که هزینه عملیات کابل کشی را بسیار کاهش داده و ساختار اصلی قدرت را حفظ می کند و از لحاظ امنیت شبکه در مقایسه با شبکه های مستقل  همچون C-NET و EIB در رتبه پایینتری قرار داردمطالعه فایل زیر برای دوستان علاقه مند به خانه هوشمند خالی از لطف نمی باشد.

یک ساختمان هوشمند بنا بر تعریف انستیتو ساختمان های هوشمند بنایی است که با استفاده بهینه از چند عنصر پایه ی: سازه وسیستم،خدمات و مدیریت و روابط درونی آنها محیطی مناسب و دارای صرفه اقتصادی ایجاد نماید. یرای دریافت فایل  BMS  را انتخاب نمایید. 

-كاهش تلفات حرارتی و كاهش مصرف تجهیزات سیم و لوله كشی در اجرای تاسیسات:

پیوسته سطح كوچكی از انرژی‌های الكتریكی به صورت حرارت و در هادی‌های حامل جریان تلف می‌شود و در جمع بندی همین مقادیر كوچك با توجه به طول هادی و مصرف مداوم رقم قابل ملاحظه‌ای را تشكیل خواهد داد.

در تابلوی BEMS 50% از مسیرهای هادی‌های حامل جریان حذف می‌گردد و به جای آنها از هادی‌های بسیار نازك كه معمولا از سیم‌های تلفن می‌باشد استفاده می‌گردد زیرا جریان عبوری از هادی‌ها در حد میلی آمپر و ولتاژ مدارات در حدود 12 ولت خواهد بود. در این سیستم كلیدهای معمولی از مدار حذف و به جای آنها پوش سوییچ یا ریموت كنترل استفاده می‌شود و فرمانها به صورت مدارات (1 ، 0 ) عمل می‌كنند و در نتیجه هیچ نوع جرقه‌ای در هنگام قطع یا وصل بوجود نمی‌آید همین پدیده كوچك گاهی جلوی حوادث خیلی بزرگ را خواهد گرفت بطوریكه بارها شاهد بوده‌ایم بدلیل نشت گاز در منازل با قطع یا وصل كلید انفجار رخ داده و توسط این سیستم جلوی اینگونه حوادث گرفته خواهد شد.

مقدار تلفات انرژی در این بخش بر اساس طول هادی‌ها و جنس آنها كه معمولا از مس می‌باشد و سطح مقطع انتخابی تابع قانون R = pL/S  خواهد بود و R=RI  مقدار توان تلف شده بصورت حرارت را به دست خواهیم آورد كه البته مقدار انرژی تلف شده به طور مستقیم ناچیز خواهد بود ولی چنانچه سطح مقطع هادی‌ها صحیح انتخاب نشوند و یا مسیرهای عبور جریان در توزیع به خوبی انجام نگیرد، مقدار انرژی حرارتی تلف شده، قابل ملاحظه خواهد بود.

جرقه‌های ناشی از عدم رعایت استاندارد سطح مقطع، انتخاب مسیرها و افزایش تعداد رشته هادی‌ها در یك لوله مواردی هستند كه موجب افزایش تلفات انرژی الكتریكی می‌شوند.

بکار گیری سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BEMS) پیامد های ارزنده و مفید از لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی آن، ایجاد سیستم ایمنی و جلوگیری از خسارات ناشی از اتصالات و آتش سوزی را به دنبال دارد. قابلیت های این سیستم کنترلی هوشمند و برآورد تقریبی صرفه جویی ها در ذیل و جدول شماره 3 آورده شده است:

 

1)     جلوگیری از جریان نشتی یا اتصال زمین تجهیزات الکتریکی

2)     بهره برداری بهینه و هوشمندانه از سیستم روشنایی

3)     امکان کنترل قابل برنامه ریزی جهت تامین سرمایش و آب گرم

4)     کاهش تلفات حرارتی ناشی از سیم ها به سبب کاهش سیم کشی و تجهیزات الکتریکی

5)     ایجاد سیستم حفاظت و ایمنی و جلوگیری از خسارات

6)     کنترل توان مصرف در ساعات پیک مصرف

7)     کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

8)     کمک به کاهش آلودگی محیط زیست به سبب کاهش مصرف انرژی و انتشار آلاینده ها

 

 

 

 

 

جدول 3 مقادیر قابل صرفه جویی با بکار گیری سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BEMS)

ردیف

موارد صرفه جویی

مقدار صرفه جویی سالانه

هزار

دلار

mwh

معادل هزار

بشکه نفت خام

میلیون

مگاژول

میلیون

دلار

1

 حذف جریانهای نشتی و اتصال ناقص به زمین

8/57

108

624

17380

2172

2

 اعمال مدیریت در سیستم های روشنایی

4/32

61

350

9740

1217

3

 اعمال مدیریت در بارهای حرارتی و برودتی

100

188

1080

30080

3760

4

 کاهش تلفات حرارت هادی ها

5/15

29

167

4660

582

5

 ایجاد حفاظت و ایمنی

50

94

540

15040

1880

6

 کاهش مصرف در ساعات پیک

8/22

43

246

6860

585

7

 کاهش هزینه تعمیر و نگهداری

---

---

---

1800

225

8

 کاهش آلودگی محیط زیست

---

---

---

8000

1000

جمع

5/278

523

300

93560

11695

 

 

میزان آلایندگی ناشی از مصرف انرژی در سال 1384در کل کشور

بخش/ گاز

NOx

SO2

C

SO3

CO

CH

SPMخانگی، تجاری و عمومی

نیروگاهی

95379

123023

150126

319937

99132238

79883288

1840

4885

67451

163

11294

4598

10400

14283

 

 

 

نقش مثبت تابلوی مدیریت انرژی ساختمان در پیشگیری از آلایندگی محیط ناشی از صرفه جویی در یکصد هزار واحد مسکونی

بخش/ گاز

NOx

SO2

C

SO3

CO

CH

SPMمقدار انرژی صرفه جوئی شده توسط تابلوی BEMS

242

464

706/220

6

115

22

27

 

جدول شماره سه نقل از تراز نامه انرژی

 

 

 


- ایجاد صرفه‌جویی با جلوگیری از جریان نشتی یا اتصال زمین ناقص تجهیزات الكتریكی

در این رابطه چنانچه آمار دقیقی گرفته شود بیش از30% مصرف كنندگان بدون آنكه اطلاع داشته باشند به دلایل فرسودگی و یا ضعف در عایق بندی، بدون استفاده مفید از انرژی الكتریكی آن را تلف نموده و ناچار به پرداخت بهای آن بر اساس كیلووات ساعت مصرفی كه كنتور نشان می‌دهد، می‌باشند و دولت نیز ناگزیر به تامین این انرژی می‌باشد.

در سیم كشی منازل به مسئله ارتینگ توجه جدی نشده و بیش از 90% واحدهای مسكونی و تجاری از اجرای ارتینگ به خاطر هزینه‌های چاه ارتینگ و سیم كشی‌های مربوطه خودداری می‌نمایند و یا اصولا به اهمیت ارتینگ توجهی ندارند و این مسئله خطرات جانی و مالی فراوانی به همراه دارد. بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی الكتریكی از طریق جریان نشتی و اتصال بدنه تلف می‌گردد، در واقع مدار بسته‌ای بین هادی حامل جریان و زمین ایجاد می‌گردد و جریان الكتریكی از كنتور دریافت و به زمین هدایت می‌شود و بدون آنكه مصرف كننده مؤثری در مسیر آن قرار گیرد انرژی از بین می‌رود.

مقدار جریان یا توان از دست رفته تابع قانون I = U\R  می‌باشد. هر چه مقاومت ( یا عایق بندی بین هادی و زمین ) ضعیف و به حد صفر نزدیك شود جریان به همان نسبت افزایش می‌یابد و این مقدار در شرایطی كه اتصال كامل صورت گیرد ( مقاومت به سمت صفر میل كند ) جریان به سمت ماكسیمم می‌رود و در نتیجه اتصال كوتاه رخ خواهد داد ولی ممكن است سال‌ها با مقاومت كمی اما نه در حد اتصال كوتاه جریان بر قرار باشد كه مقدار جریان عبوری را از طریق كنتور می‌توان محاسبه نمود.

عواملی كه سبب می‌شود اینگونه مشكلات به وجود آید به قرار زیر می‌باشد:

1)  عدم انتخاب صحیح سطح مقطع هادی‌ها نسبت به جریان عبوری، سبب گرم شدن هادی و انتقال حرارت به روكش و در نتیجه معیوب شدن عایق خواهد شد.

2)    كشیدگی روكش سیم‌ها در داخل لوله هنگام اجرای سیم كشی باعث معیوب شدن عایق سیم و بروز نشتی می شود.

3)  اتصال هادی‌ها توسط نوار چسب، علاوه بر اینكه این اتصالات به خوبی انجام نمی‌شود در نقطه اتصال پیوسته جریان قطع و وصل و جرقه حاصل از آن باعث سوختن نوار چسب و معیوب شدن عایق می‌شود.

4)  وسایل گردنده ( الكتروموتوری ) دارای سیم پیچ‌هایی هستند كه جنس عایق آن از نوع شارلاك می‌باشد و عبور جریان غیر مجاز سبب افزایش دما و از بین رفتن عایق می‌شود و چون بدنه دستگاه فلزی می‌باشد جریان از طریق بدنه به زمین هدایت می‌شود.

5)    استفاده از كلید پریز‌های غیر استاندارد كه موقع روشن یا خاموش كردن اتصال خوبی را به همراه ندارد و این شرایط باعث ایجاد جرقه شده و جریان زیادی را از شبكه دریافت می‌دارد.

عوامل فوق هر كدام به نوبه خود سبب آسیب رساندن به عایق‌ها می‌گردند و در نتیجه جریان های نشتی را به وجود می‌آورند.

 

 

مقدار تلفات انرژی الكتریكی كه از طریق جریانهای نشتی ایجاد می‌گردد چنانچه به صورت آماری و با حداقل احتمالات در نظر گرفته شود 30% مصرف كنندگان را شامل می‌گردد و چون این جریان به صورت مستمر و پیوسته صورت می‌گیرد برای هر واحد مسكونی یا تجاری بر مبنای محاسبات زیر صرفه جویی قابل توجهی را دارد. البته با توجه به نیاز كشور به ساخت حدود پانصد هزار واحد مسكونی در سال، با فرض اینكه حداقل یكصد هزار واحد مسكونی از این سیستم استفاده نمایند، صرفه‌جویی انرژی بر مبنای محاسبات زیر بسیار قابل ملاحظه خواهد بود.

جریان اسمی كنتور                                                                                                             (A)25

متوسط جریان مصرفی                                                                                                        (A)5

حداقل متوسط جریان نشتی در 20 درصد                                                                     (A) 1 =(A)5*2/0

انرژی الكتریكی تلف شده برای یكسال                              Kwh/y     1927  = 1000/365  *  24*220 =  P

انرژی الكتریكی تلف شده برای حداقل30% واحد‌های احداثی           Mwh/y  8/57 =  106* 8/57=30000 *1927

مقدار انرژی قابل صرفه‌جویی                                                        M J 2/624   = 3  * 6/3 * 106*  8/57

با استفاده از تابلوی BEMS علاوه بر حفاظت كامل افراد و تجهیزات، هر گونه جریان نشتی شناسایی شده و سیستم قبل از برقراری برق با تجهیزات، مجموعه زیر پوشش خود را كنترل نموده و در صورت وجود اشكال در سیستم بصورت سیگنال و آژیر، موقعیت را اعلام می‌دارد و پیوسته با تاخیر زمانی و پس از تست كامل ایزولاسیون فرمان بر قراری ارتباط را صادر می‌نماید.تابلوی مدیریت انرژی ساختمان با 6 روش مختلف تا 35% در مصرف انرژی صرفه جویی می نماید وعملا 50% هزینه ها را کاهش می دهد بطوریکه بعد از گذشت 2/2 سال جبران هزینه های بخش تامین انرژی را می نماید و در سالهای بعدی به اقتصاد خانواده کمک می شود.

این سیستم وظیفه حفاظت و ایـمنی افراد و تجهـیزات را  به عهده داشته بطـوریکه افـراد در مقابـل برق گرفتـگی ایـمن

می شوند و تجهیزات نیز در مقابل دامنه ولتاژ، جریان نشتی، سرقت و حریق حفاظت می شوند. همچنین سیستم افراد را زودتر از وقوع زلزله آگاه می سازد و بطور اتوماتیک جریان آب و برق و گاز را قطع می نماید.

تابلوی مدیریت انرژی ساختمان دارای سیستم های کنترل و اتوماسیون نیز می باشد که این عمل با ساده کردن مدارات فرمان و قدرت، هوشمند کردن تجهیزات و اتوماسیون مدارات و کنترل دامنه پیک مصرف و همچنین ارتباط بین تلفن و آیفون و روشنایی منزل را میسر می نماید.

در  این سیستم سیم کشی ساختمان با ساختمان های موجود متفـاوت بوده بطوریـکه 95% از بدنه دیـوارها از بـرق تهی

می شود و سیم هایی که در دیوارها عبور کرده بر مبنای ولتاژ 12 ولت طراحی شده است در سیستم مذکور 50% از مسیر هادی های جریان حذف می گردد و بجای آن از هادی های بسیار نازک که معمولا از سیم های تلفن هستند استفاده می گردد زیرا جریان عبوری از هادی ها در حد میلی آمپر خواهد بود. در این سیستم کلید های معمولی از مدار حذف و به جای آنها از سوئیچ های فشاری استفاده می شود و در نتیجه هیچ نوع جرقه ای در هنگام قطع و یا وصل بوجود نمی آید. همین پدیده کوچک گاهی جلوی حوادث ناگوار را می گیرد به طوریکه بارها شاهد بوده ایم که به دلیل نشت گاز در منازل با قطع و وصل کلید انفجار رخ داده است.

از دیگر مزایای این روش یک لامپ را می توان از n نقطه روشن و یا خاموش نمود با استفاده از تابلوی مدیریت انرژی ساختمان کنترل کلیه دستگاهها و روشنایی ها بصورت مرکزی میسر می شود و می توان همه دستگاهها و روشناییها را از یک نقطه بصورت مرکزی کنترل نمود و همچنین امکان دسترسی بصورت یکجا به روشناییهای ساختمان میسر بوده و در ضمن می توان با استفاده از این سیستم تابلوی برق در ساختمان هایی که قدیمی هستند هم بدون تغییر در سیم کشی تحت کنترل گرفت و همچنین امکان تعریف ساعت اوج مصرف برای ساختمان وجود دارد تا سیستم بصورت هوشمند در ساعات پیک مصرف، مصرف کننده های غیر ضروری را از مدار خارج نماید.

همچنین می توان عادات كاری و زندگی را برای دستگاه تعریف كرد تا بتواند روشنایی ها را در زمانیكه مورد استفاده قرار نمی گیرند بصورت هوشمند از مدار خارج كند و نیز می توان در اماكن عمومی و محل های عبور بصورت هوشمند با توجه به حضور و یا عدم حضور افراد وضعیت روشنایی را تغییر داد.

استفاده از تابلوی BEMS در ساختمانهای جدید الاحداث سبب كاهش لوله گذاری و سیم کشی می شود و در ساختمانهای قدیمی بدون تغییرات در ماهیت مسیرهای لوله گذاری و سیم کشی می توان منابع  مصرف را تحت کنترل مدیریتی تابلوی BEMS قرارداد.  

بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی (IEA ) پتانسیل صرفه‌جویی مصرف انرژی در بخش‌های مختلف مطابق جدول زیر می‌باشد.

ردیف

نوع ساختمان

شرح

پتانسیل صرفه‌جویی( درصد )

1

مسكونی

گرمایش و سرمایش فضاها

10 تا50

2

مسكونی

آب گرم مصرفی

10 تا 50

3

مسكونی

سرمایش مواد غذایی

30 تا 50

4

مسكونی

روشنایی

50 تا 70

5

تجاری

گرمایش و سرمایش فضاها

متغیر

6

تجاری

روشنایی

10 تا 30
سیستم BEMS یک تابلوی مرکزی دیجیتالی است كه جایگزین تابلوهای متداول گشته و به كمك مدارهای دیجیتالی پیشرفته كنترل های توزیع شده را میسر می سازد.به طوریكه تمامی روشنایی های ساختمان وسیستم سرمایش و گرمایش و پریزهای خاص را تحت پوشش قرار می دهد. و با خارج نمودن مصرف كنندگان غیر ضروری و خاموش نمودن روشنایی ها در هنگام عدم حضور و به صورت كاملا هوشمندانه عمل نموده و سهم بسزایی در كاهش مصرف انرژی دارد. و با عملكرد  هوشمندانه شعار لامپ اضـافه خـاموش را بدون خطـای انسـانی و به كـمك تكنـولـوژی ممكن

می نماید. عملا و در مجموع  به كمك شش روش مجزا وهمزمان می توان تا 35% در مصرف انرژی صرفه جویی ایجاد نماییم.

سیستم در مقابل ولتاژ های مخرب و برق گرفتگی و جلوگیری از نشتی جریان كاملا حساس بوده و با تشخیص نشتی جریان برق ، نشتی جریان گاز و نشت جریان آب فرامین لازم را از طریق خطوط تلفن صادر نموده و همزمان دستور قطع ورودی های آب، برق و گاز را صادر  می نماید.

از طرفی سیستم دارای دزد گیر، اعلام حریق و اعلام زلزله  بسیار پیشرفته مجهز به سیستم تلفن گویا می باشد به گونه ای كه می تواند در مواقع لزوم از طریق هشدار های صوتی و تلفنی اعلام خطر نماید.

سیستم قادر است كلیه تجهیزات الكتریكی را نسبت به هم مرتبط نموده و برنامه ریزی نماید و اطلاعات مربوطه را به خارج انتقال دهد ویا از خارج منزل می توان به تمامی تجهیزات فرامین مورد نیاز را از راه دور اعمال نماید.

 

تابلوی BEMS سه هدف محوری را به شرح زیر مدیریت و اجرا می‌نماید:

 

۱-صرفه جویی در مصرف انرژی و كاهش پیك مصرف

۲-حفاظت و ایمنی برای افراد و تجهیزات و حفاظت در برابر زلزله.

 ۳-كنترل و اتوماسیون (خانه هوشمند).


                                          تابلو مدیریت انرژی ساختمان

   تابلوی مدیریت انرژی ساختمان به دلیل محور قرار دادن اهداف صرفه جویی در مصرف انرژی و اعمال پیک سایی و حفاظت و ایمنی از افراد و تجهیزات و بهره گیری از سیستم های اتوماسیون برای رفاه و آسایش بشر در کشورهای پیشرفته جایگاه وسیع خود را یافته و عملاً تمامی ساختمان ها از مزایای این تکنولوژی برخوردار می باشند.

 در ایران با وجود بازار میلیونی ساخت و ساز مسکن، به علت پایین بودن تعرفه های برق، عدم فرهنگ سازی، نو بودن این تکنولوژی و قیمت بالای محصول عملاً بازار میلیونی مسکن از این پدیده جدید جهانی بی بهره مانده است.

 بر این اساس و برای هماهنگی با دنیا ما با تحلیل بازار و نیاز سنجی مصرف کنندگان از یک سو و هماهنگی با تکنولوژی دیجیتالی از سوی دیگر از طریق مهندسی معکوس توفیق آن را یافته ایم که با مجتمع کردن مدارات و با جهت گیری به سمت نرم افزاری کردن محصول قیمت تمام شده را به شدت کاهش داده و با پایین آمدن قیمت کاربرد محصول را برای تمامی اقشار امکان پذیر نماییم ما به عنوان بنیانگذار BEMS در کشور درمسیر حرکت تحقیقاتی 14 ساله با عبور از تکنولوژی آنالوگ به سمت دیجیتال و با اخذ سه گواهینامه ثبت اختراع و مجوزهای خاص عملاً بازار میلیونی ساخت و ساز مسکن را به طور انحصاری پیش رو داریم علاوه بر آن به دلیل مزایای ویژه فوق الذکر استفاده از این تکنولوژی می تواند مورد  حمایت وزارت خانه های نیرو، نفت، مسکن و شهر سازی و حفاظت و محیط زیست قرار گیرد و شاید تنها محصولی باشد که حضورش باعث کاهش آلودگی محیط زیست می شود.

آمار تكان دهنده حاكی از آن است كه سهم مصرف انـرژی در بخش ساختمان 47% سهم انـرژی كل كشـور را به خود اختصاص داده كه عملا از مجموع مصارف انرژی در بخش های صنعت وكشاورزی بیشـتر می باشد و سرانه مصرف انـرژی در كشـور مـا بیش از 5 برابر متوسط جهانی و 13 برابر سرانه مصرف انرژی در كشور چین می باشد.
چیزی که گوگل دو روز پیش معرفی کرد، فریم ورک Android@Home بود که یک برنامه ی کاملا بلند پروازانه است. کافی است یک روبات کوچک سبز رنگ (اندروید) داشته باشید تا تقریبا با همه چیز در خانه شما ادغام شده و آن ها را کنترل کند. این شرکت نحوه کار این فریم ورک را روی لامپ های حبابی به نمایش گذاشت. حالا زمان اش است که نگاهی نزدیک تر به آن بیاندازیم. ‏
دستگاهی که بخواهد این فریم ورک جدید را به اجرا درآورد، نیاز دارد تا از یک پروتکل جدید بی سیم پشتیبانی کند. البته گوگل به جز نیاز به پهنای باند کم و مصرف کم انرژی، چیز دیگری درباره این پروتکل شرح نداده است. اما کاری که شما می توانید با این تکنولوژی جدید انجام دهیدد چیست؟ این تکنولوژی به اسمارتفون ها یا تبلت ها اجازه می دهد که چراغ ها را خاموش و روشن کنند و نور آن ها را کم و زیاد کنند. حتی برنامه ریزی هایی هم هست که چراغ ها قادر باشند ورود شخص را با اسمارتفونش تشخیص داده و به طور خودکار روشن شوند. اما آیا می توان با هر لامپی این کار ها را انجام داد؟ جواب منفی است. لامپ هایی که بتوانند از این تکنولوژی پشتیبانی کنند، احتمالا در اواخر امسال وارد بازار خواهند شد. انتظار قیمت زیادی نیز از آن ها نمی رود احتمالا هر لامپ که به سیستم بی سیم مخصوص مجهز است حدود ۳۰ دلار قیمت دارد. ‏


تنها مساله ای که وجود دارد، این است که خریدن چراغ هایی با پشتیبانی از این فناوری، دیگر به سادگی خریدن یک لامپ معمولی و نصب آن در لوستر و غیره نیست. شما باید تنظیماتی خاص را برای شبکه بی سیم خانه خود اعمال نمایید تا بتواند با این پروتکل نامعلوم سازگاری داشته باشد و با لوازم خانگی شما ارتباط برقرار کند. گفته می شود که طول موج سیستم بی سیم جدید برای استفاده در اتوماسیون خانگی اندروید 900MHz است و احتمالا کیت هایی هم برای تبدیل این امواج به 2‪.‬4Ghz امواج Wi‪-‬Fi هم ارایه خواهد شد. این ها کمی سطح پیچیدگی را بالا خواهد برد. اما به طور حتم، این تکنولوژی هم مانند سایر تکنولوژی ها در دنیای تکنولوژی جا افتاده و همگان نحوه کار با آن را در می یابند.


‏ همچنین باید بدانید که فریم ورک Android@Home فقط برای روشن و خاموش کردن چراغ ها نخواهد بود. بلکه تقریبا هر کاری از آن بر می آید. برای مثال یکی از دمو های نمایش داده شده، این بود که تبلت شما می توانست با استفاده از این تکنولوژی محتوای CD در دستگاه های صوتی تصویری را با استفاده از RFID کشف کرده و آن ها را به کتابخانه ی مولتی مدیای خود اضافه کند. پس قدم بعدی آن است که با تبلتتان بتوانید همه چیز را کنترل کنید.


موتورخانه هوشمند

یک موتورخانه هوشمند تشکیل شده ااست از تعدادی از ادوات الکتریکی و الکترومکانیکی که توانایی کنترل مشعلها یا پمپ ها را دارد قسمت اصلی این ادوات تشکیل شده است از

1)سیستم کنترل مرکزی که یک مدار پیچیده الکترونیکی است و وظیفه آن پردازش اطلاعات و کنترل مشعل یا مشعلها و شیرها و پمپهای سیرکوله است

2)سنسورها که قسمتی از مدار سیستم کنترل مرکزی هستند که بیرون از دستگاه روی محلهای مشخصی مثل دیگ و لوله ها و دیوار شمالی ساختمان (سردترین نقطه ساختمان)نصب میشوند تا دما را اندازه گیری کنند

3)شیرهای برقی که در مسیر لوله های آب گرم قرار میگیرند تا کنترلی روی آب چرخنده در مسیر شوفاژها وجود داشته باشد

روش کار: بایک توضیح ساده میتوان روش کا را دریافت بطوری که وظیفه سنسورها این است که دمای نقاط مختلف موتورخانه مانند دمای دیگ و لوله ها را انداژه گیری کرده با دمای بیرون موتورخانه یا محیط مقایسه نمایند در این صورت اگر حاصل این تفریق 2 دما عدد بزرگی باشد نشان دهنده سرد بودن هوا و اگر عدد کوچکی باشد نشان دهنده گرم بودن هواست که با این قیاس که در قسمت پردازش مرکزی یا مغز سیستم صورت میگیرد تصمیم گیری در خصوص آنکه مشعل چه مدت باید روشن باشد و شیرهای برقی چقدر مسیر لوله ها را باز نگه دارند انجام خواهد شد و سیستم هوشمند مرکزی فرمان آن را صادر خواهد کرد

 

 

در نگاه اول شاید این گونه به نظر اید که همان ترموستات قبلی که در شوفاژخانه نصب است هم می تواند همین کار را انجام دهد اما در نگاه دقیقتر این معایب به شوفاژ خانه مجهز به ترموستات وارد می آید که توسط سیستم کنترل هوشمند رفع گردیده است

1)دقت عمل ترموستات کم است

2)ترموستاتها دمای هوار ا اندازه گیری نمی کنند پس با کاهش یا افزایش دما قدرت کم یا زیاد کردن قدرت خروجی گرمایی را ندارند

3)حساسیت ترموستاتها کم است و قابلیت تغییر در اندازه 1 درجه سانتی گراد را ندارند

4)ترموستاتها دارای تاخیر هستند و در بعضی از مواقع به محض سرد شدن آب مشعل را روشن نمی کنند

5)ترموستاتها با تغییرات دمای هوا هر روز باید تنظیم شوند که این کار عموما انجام نمی شود

برای رهایی از تمامی این مشکلات میتوان از یک سیستم هوشمند برای موتورخانه که 40 سال است که امتحان خود را در اروپا پس داده و در حال حاضر توسط تجهیزات اتوماسون پیشران انرژی اختراع گردیده استفاده کرد


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic