برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ابداع سیستم سرگرمی درون خودرو ویژه سفرهای طولانی

محققان استرالیایی و آلمانی امیدوارند به زودی بتوانند سیستم سرگرمی کاربردی و قابل استفاده ای را برای داخل خودروهای شخصی ارائه کنند، سیستمی آموزشی و اجتماعی که ترکیبی از فناوری حسی و هولوگراف خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موسسه تکنولوژی سلطنتی ملبورن در استرالیا و آلمان در حال تولید سیستم سرگرمی درون خودرویی هستند که می تواند با استفاده از کنترلهای حرکتی و نمایشگرهای هولوگرافیک، یکی از بزرگترین مشکلات افرادی که هدایت خودرو را در سفرهای طولانی به عهده دارند، پاسخ دادن به سوال عذاب آور "رسیدیم؟"، را برطرف کند.

این پروژه با هدف ترکیب نمایشگرهای هولوگرافیک و فناوری حسگرهای حرکتی مشابه با سیستم های بازی "کینکت" مایکروسافت و Wii نینتندو قصد دارد برنامه های قابل اجرایی را برای سرنشینان صندلی عقب خودروها ویژه سفرهای طولانی مدت برای بزرگسالان و کودکان ارائه کند.

احساس خوشایند "در ترافیک ماندن"

محققان با اشاره به اینکه هیچ کس از رانندگی در میان ترافیک حس خوشایندی ندارد می گویند آنچه این پروژه در دست دارد یافتن راهی برای سرگرم کردن سرنشینان خودرو طی سفرهای طولانی مدت و یا در خیابانهای شلوغ است، از این رو افراد کمتر بر روی رسیدن به مقصد و سریعتر رسیدن به مقصد تمرکز کرده و بیشتر از حضور خود در خودرو لذت می برند. فناوری که محققان در حال مطالعه بر روی آن هستند، فناوری نمایشگرهای هولوگرافیک است که می تواند در فضای محدود و پیله مانند خودرو عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.

این سیستم از ترکیبی از حسگرهایی که درون صندلی های عقبی خودرو کار گذاشته شده اند و نمایشگرهایی که بر روی پشتی های صندلی جلویی قرار گرفته اند ایجاد شده و تصاویری سه بعدی که تحت کنترل اشاره های بدن سرنشین قرار دارند را ارائه خواهد کرد.

محققان طیف گسترده ای از برنامه های جانبی را برای این سیستم متصور شده اند، از بازی های کنترل حرکتی گرفته تا برنامه های اداری که به سرنشینان امکان کنترل کردن ایمیلها و برقراری تماسهای ویدیویی بدون نیاز به صفحه کلید و یا هر نوع دیگری از کنترل از راه دور را خواهد داد.

همچنین در مقیاس گسترده تر این سیستم می تواند کاربردهای اجتماعی داشته باشد، به عنوان برنامه های آموزشی که به کودکان درباره محیط اطرافشان آموزش می دهد و حتی به عنوان برنامه انطباقی برای اسکن و شناسایی خودروهایی که از کنار خودرو عبور می کنند مورد استفاده قرار گیرند.

آموزش به کودکان در سفر

محققان آلمانی ماموریت ساخت این سیستم را برای شرکت "آئودی"، پشتیبان مالی پروژه، به عهده دارند. این محققان در حال حاضر آزمایش اولیه ای را با نام خودکار و کاغذ آغاز کرده اند. در این آزمایش محققان از گروهی از کودکان درخواست کردند تمامی وسایل و کارهای آموزشی که می توانند آنها را با کمک انگشتان و دستها کنترل کنند را متصور شوند.

بیشتر این آزمایش شامل بازی هایی کلامی و بازی هایی فیزیکی بود که در آن کودکان باید جسمی را از جهان واقعی انتخاب می کرده و به پرسشهایی که درباره آن جسم از آنها می شد پاسخ می دادند. محققان بر این باورند چنین برنامه هایی می تواند برای کودکان فواید اجتماعی و آموزشی در بر داشته باشد.با این همه به منظور ایجاد مشارکت پدر و مادرها در این برنامه های آموزشی، برنامه ها به گونه ای طراحی خواهند شد که والدین بتوانند برای کودکان سوالهایی ترکیبی از جهان واقعی و مجازی ایجاد کنند و در حین حل پازل با کودکان تعامل داشته باشند. محققان همچنین در تلاشند برای بیماری ناشی از حرکت خودرو که در میان کودکان رواج دارد راه حلی بیاندیشند.

بر اساس گزارش گاردین، با وجود اینکه هنوز برنامه ای برای عرضه تجاری این سیستم وجود ندارد، اما محققان امیدوارند این سیستم تا پنج سال آینده در خودروهای شخصی مورد استفاده قرار گیرند

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic