برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها
سیستم دوربین مداربسته در محل های مختلف کاربردهای متفاوتی می تواند داشته باشد.... در فروشگاه ها و محل های عمومی برای کنترل نامحسوس و غیر فیزیکی، در کارخانه ها برای مشاهده خط تولید توسط مدیر کارخانه از راه دور بدون حضور در کارخانه، در محل های امنیتی برای ثبت وقایع و تحت کنترل قرار گرفتن کلیه رفت و آمد ها بصورت غیر فیزیکی و در جا های مختلف بنا به کاربرد های مختلفی میتوان از این سیستم استفاده کرد.

[تصویر: ptz.jpg]

سیستم های دوربین مداربسته میتوانند بصورت کاملا نا محسوس در محل های خاص راه اندازی شده و کنترل آنها را در اختیار داشت و همچنین قابلیت این را دارند که بصورت شبانه روز و حتی در شرایط تاریکی مطلق اتفاقات رخ داده را ثبت و ضبط نمایند.

سیستم های دوربین مداربسته عمدتا به 2 صورت دیجیتال و آنالوگ و یا مخلوطی از دو سیستم فوق بنا به تقاضا و نیاز مشتری طراحی و اجرا می گردد که ما در این بخش بصورت مفصل برای آشنایی شما با این سیستم ها اطلاعات مفصلی خواهیم داد:

1-سیستم دوربین مداربسته آنالوگ ( کامل )
2-سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتالی
3-سیستم دوربین مداربسته کاملا دیجیتالی

1-سیستم دوربین مداربسته آنالوگ
سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ (کامل) جزو سیستم های سنتی دوربین مداربسته می باشد که به لحاظ تولید سیستم های دیجیتالی و مجهز تر این سیستم رو به فراموشی می باشد. ولی به منظور آشنایی شما با این سیستم اطلاعات اولیه ای راجع به این سیستم در این بخش ارائه می گردد.

در سیستم های فوق از محل گرفتن تصاویر ( دوربین های صنعتی، غیر صنعتی) به آنالوگ تبدیل گشته و در مرکز کنترل دوربین ها نیز بصورت آنالوگ دریافت و ثبت و ضبط می گردند!

از مزیت ها و معایب این نوع سیستم ها به دیگر سیستم های دوربین مداربسته میتوان به این مارد اشاره کرد که هیچ نوع مزیتی نسبت به سیستم های ارتقا یافته دوربین مدار بسته ندارد و از معایب این سیستم ها میتوان گفت که در ضبط تصاویر محدودیت دارید و هزینه های نگهداری و تعمیر این نوع سیستم ها بالا می باشد ...

تجهیزات مورد استفاده در این سیستم ها

* دوربین ( صنعتی - غیر صنعتی - مینیاتوری - PTZ - DOM و ... ) به منظور گرفتن تصاویر

[تصویر: camera.jpg]
دوربین صنعتی

* دستگاه مالتی پلکسر به منظور جمع آوری چند تصویر در یکجا جهت کنترل تصاویر بر روی تلوزیون و یا ضبط تصاویر

[تصویر: multiplexer.jpg]
مالتی پلکسر )multiplexer(

* دستگاه ویدئو رکوردر به منظور ضبط تصاویر بر روی نوار کاست ویدئویی

[تصویر: vcr.jpg]
دستگاه ضبط کننده ویدئویی

* کابل کواکسال ( Coaxial ) به منظور انتقال تصویر از دوربین به مرکز کنترل

* کیبورد برای دوربین های PTZ ( به منظور کنترل دوربین هایی که امکان گردش و یا زوم دارند) در صورت استفاده از این نوع دوربین ها

[تصویر: ptz_keyboard.jpg]
دستگاه کنترل کننده دوربین های گردان

* یک عدد تلوزیون معمولی

* و متعلقات مربوطه

همانطور که در ابتدا نیز اشاره گردید این نوع سیستم دوربین مداربسته امروزه منسوخ شده و جای خود را به سیستم های نیمه دیجیتالی و دیجیتالی سپرده است.

- سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتالی

سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتالی یکی از متداولترین سیستم های مورد استفاده در بیشتر طرح های مداربسته می باشد. همانطوری که از اسم آن پیداست بخشی از سیستم فوق بصورت آنالوگ و بخشی از سیستم مربوطه بصورت دیجیتال می باشد که در صورت کلی از محل گرفتن تصاویر تا کنار دستگاه ضبط کننده و کنترل کننده بصورت آنالوگ می باشد و عمل ضبط و نگهداری و کنترل سیستم های فوق بصورت دیجیتالی صورت میگیرد ....

از متداولترین سیستم های فوق می توان به کارت های DVR و دستگاه های ضبط کننده دیجیتالی QNAP اشاره کرد که هرکدام نسبت به دیگری مزیت های بیشتری دارد.

DVR (Digital Video Recorder) Card
سیستم فوق بصورت یک برد الکترونیکی قابل نصب بر روی پورت PCI کامپیوتر می باشد که عمل تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال و ذخیره تصاویر با فرمت های ویدئویی در کامپیوتر را بر عهده دارد. کارتهای فوق در بازار بسیار متنوع بوده و به نسبت گستردگی سیستم دوربین مداربسته از کارتهای متنوعی استفاده می گردد.

کارت های DVR بصورت 4 کاناله 8 کاناله 16 کاناله و 32 کاناله در بازار موجود می باشد که منظور از کانال تعداد ورودی های تصویر می باشد که این کارت امکان دریافت n خط تصویر را از ورودی های خود دارا می باشد.

در کارتهای فوق کیفیت تصاویر ضبط شده و تعداد فریم هایی که از هر تصویر میتواند بگیرد دارای اهمیت می باشد. 640*465 و 24fps حالت متسط کارتهای فوق می باشد.

نرم افزار های متنوعی در بازار موجود می باشد که میتوانند با انواع مختلف کارت های DVR کار کنند و کلیه امکانات مورد انتظار از یک سیستم دوربین مداربسته در داخل این نرم افزار ها تعبیه شده است از قبیل انتقال تصاویر از طریق شبکه یا خط تلفن - خروجی های دیجیتالی برای استفاده از سایر دستگاه های امنیتی - قابلیت ضبط بصورت ( Motion Detection) - نقشه الکترونیکی و ...

در سیستم فوق وجود یک کامپیوتر با منابع ذخیره بالا و قدرت پردازنده بالا مورد نیاز می باشد.

DVR System
دستگاه فوق نیز بمانند کامپیوتر عمل نموده و عمل تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال را بر عهده دارد. از خصوصیات دستگاه فوق میتوان به ارتقای حافظه ذخیره اطلاعات به دلخواه اشاره کرد و همچنین دستگاه فوق بدون سیستم عامل می باشد در این صورت احتمال قفل سیستم عامل در این دستگاه ها صفر می باشد. به دستگاه مورد نظر میتوان از طریق یک کامپیوتر معمولی و یا کامپیوتر کیفی از طریق کابل شبکه متصل شد و سیستم مداربسته را کنترل ویا به تصاویر ذخیره شده در حافظه آن دسترسی داشت. دستگاه فوق در محل کارخانه و یا محل مورد نظر قابل نصب می باشد بدین ترتیب لازم به کابل کشی از هر تصویر به مرکز کنترل نمی باشد. از معایب سیستم های فوق گران بودن نسبی این نوع سیستم ها به موارد مشابه دیگر می باشد ولی بسته به محل مورد نظر و انتظارات کاربر و سطوح امنیتی متفاوت این نوع سیستم ها در جای خود پیشنهاد می شود. لازم به ذکر می باشد که سیستم های فوق با کیفیتی بالا تصاویر مربوطه را میتوانند در حافظه خود ذحیره کنند و شرکتهای متنوعی این نوع دستگاه ها را تولید می کند از متداولترین این دستگاه ها می توان به QNAP اشاره کرد.

در هر دو سیستم فوق، از دوربین های آنالوگ (صنعتی و غیر صنعتی و PTZ و انواع متفاوت دوربین ) استفاده می گردد که طبیعتا کیفیت تصاویر ضبط شده نه تنها به دستگاه ضبط کننده بلکه به نوع دوربین ها و کیفیت دوربین ها و حتی لنز های مورد استفاده در دوربین ها نیز بستگی دارد. در قسمت معرفی دوربین ها اطلاعاتی راجع به دوربین های مورد استفاده در سیستم های مداربسته توضیح داده خواهد شد.
[تصویر: dvr.jpg]
نمونه ای از کارت ضبط دیجیتالی دوربین مداربسته

[تصویر: qnap.jpg]
دستگاه ضبط دیجیتالی QNAP

[تصویر: software.jpg]
نرم افزار مورد استفاده در دوربین مداربستهشرحی بر DVR دستگاه ضبط کننده دیجیتالی
دستگاه و یا سیستمی جهت ضبط و کنترل تصاویر که به آن DVR ( Digital Video Recorder ) گفته می شود که در انواع مختلف و با قابلیت های مختلف موجود می باشد. نوع بسیار قدیمی آن VCR می باشد که تصاویر را بر روی نوار کاست ویدئویی ضبط می کردند .

DVR کارت قطعه الکترونیکی می باشد که بر روی پورت PCI کامپیوتر نصب و از طریق نرم افزار مخصوص به خود قابلیت ضبط تصاویر بر روی حافظه کامپیوتر بکار می رود. بدیهی است که این سیستم مبتنی بر سیستم عامل می باشد و تمامی تصاویر از محل نصب دوربین از طریق کابل به کنار کامپیوتر در اتاق کنترل باید کشیده شود. از تک تک تصاویر یک کابل به کامپیوتر متصل می گردد.

DVR کارت انواع مختلف و با مارک های مختلف در بازار موجود می باشد. Geovision - Bright Vision - Kodicam

کارت های فوق بصورت 4 کانال 8 کانال 16 کانال و 32 کانال موجود می باشد. که بعضی از کارت ها فقط تصویری می باشند و برخی هم صوت و هم تصویر می باشند که به مراتب گرانتر از کارت های فقط تصویری می باشند. کیفیت کارت های فوق از ابعاد تصاویری که Capture می کنند و تعداد فریم بر ثانیه ای که از هر دوربین میتواند بر روی حافظه ضبط کند و ( میزان استفاده از پردازش کامپیوتر جهت تبدیل تصاویر به دیجیتال ) مورد سنجش قرار می گیرد .

مثلا کارت DVR چهار کانال در بازار موجود می باشد که مجموعا 32 فریم تصویر را میتوانند تبدیل کنند 8=4/32 یعنی حداکثر میتوانند از هر تصویر 8 فریم بر ثانیه بر روی هارد ذخیره کنند ( معمول ترین سرعت ضبط و یا پخش که از تلویزیون مشاهده میکنید 30 فریم بر ثانیه است) ولی 8 فریم بر ثانیه نیز تصویر Real بدون گرفتگی محسوس به ما نشان خواهد داد اما کمتر از آن سرعت تصاویر بصورت Slow Motion نشان داده خواهد شد. ( این کارت که توصیف آن رفت از کیفیت پایینی برخوردار می باشد و همین کارت ابعاد تصاویر ضبط شده حداکثر 288*320 پیکسل می باشد که حالت VCD می باشد. کما اینکه مقبول ترین ابعاد مورد انتظار 564*720 پیکسل می باشد کیفیت DVD .)

کارت DVR هشت کانال 240 فریم بر ثانیه ( که قابلیت ارتقا به 564*720 پیکسل) مورد قبول می باشد که از هر تصویر امکان تبدیل 30 فریم بر ثانیه بر روی حافظه را دارا می باشد. حال اینکه مقرون به صرفه نمی باشد که از هر تصویر این اعداد تصویر بر ثانیه بر روی حافظه ضبط شود برای اینکه مثلا اگر 1 دوربین با سرعت 10 فریم بر ثانیه بر روی هارد 1 گیگ ضبط شود از فرمول زیر برای میزان استفاده از حافظه بکار می رود .

در خوش بینانه ترین حالت هر فریم تصویر : 100 کیبوبایت

1Gb = 1024Mb2 = 1048576 Kb

هشت 8 فریم بر ثانیه یعنی => Kb 800 = 100 * 8

1048576 / 800 = 1310 second => 1310 / 60 = 21 minute

حال اگر از هر تصویر 30 فریم بر ثانیه بگیریم بر روی 1 گیگابایت حافظه این مقدار زمان /تصویر ضبط خواهد شد.)

30 فریم بر ثانیه یعنی = Kb 3000 = 100 * 30

1048576 / 3000 = 350 second => 350 / 60 = 5 minute

پس حتما لازم نیست که از هر تصویر 30 فریم بر ثانیه گرفته و تبدیل گردد 8 فریم بر ثانیه هم بصورت real واقعی نشان خواهد داد و همینجا اشاره کنم که بسیاری از سیستم های دوربین مداربسته از تکنولوژی Motion Detector یعنی حساس به حرکت می باشند و باز یعنی اگر تصویر بصورت ثابت باشد عمل ضبط انجام نخواهد گرفت ولی اگر تصویر دارای حرکتی باشد از زمان شروع حرکت تا زمان خارج شدن جسم متحرک از تصویر ضبط خواهد شد. منظور تصاویر بصورت 24 ساعته ضبط نمی شوند بلکه حساس به حرکت می باشند در آن زمان ضبط می گردد که داخل تصویر حرکتی وجود داشته باشد حتی حرکت سایه درخت !

صدا در سیستم های دوربین مداربسته متداول نمی باشد ولی در مواقعی که لازم باشد و بنا به درخواست مشتری نصب میگردد برخی از دوربین ها خود میکروفون دارند ولی به اندازه کافی دقیق و حساس نیستند بدین منظور میکروفون های مخصوصی که اصولا ابعاد بسیار کوچکی دارند و از تقویت کننده های قوی استفاده شده است . در خطوط تولیدی برای کارخانجات نصب سیستم صوتی کاربرد ندارد چراکه صدای تولید شده از دستگاه ها قویتر از صدای انسان می باشد سیستم های صوتی در اتاق های کار و یا محیط اداری و ... خوب جواب می دهند بدیهی است برای هر صوت نیز کابل کشی مجزا لازم می باشد.

نمونه ای از کارت های DVR و نرم افزار مربوطه

[تصویر: dvr_card.jpg]


تصویر نرم افزار مربوط به دوربین های مداربسته

[تصویر: dvr_software.jpg]

نوع دیگر دستگاه های ضبط کننده دیجیتالی دستگاه DVR خوانده می شود که در داخل دستگاه یک و یا چندین حافظه ( hard ) نصب می گردد و عمل تبدیل و ذخیره تصاویر را بر روی حافظه بر عهده دارد و مبتنی بر سیستم عامل خاصی نمی باشد ( البته این دستگاه ها سیستم عامل مخصوص به خود را دارا می باشند که اکثرا از سیستم عامل Linux استفاده میگردد که بر روی چیپ مخصوص به خود روی برد دستگاه بصورت دائمی هک شده است و به محض روشن نمودن دستگاه سیستم عامل بطور خودکار بالا خواهد آمد بر روی این سیستم عامل نمیتوان برنامه اضافی نصب کرد و یا دستکاری و یا آلوده به ویروس نمیشوند.

سیستم های فوق از قیمت بالایی نسبت به کارت های DVR برخوردار می باشند که 4 کاناله صوت و تصویر حداقل از 350 هزار تومان به بالا می بالشند . تصاویر این دستگاه ها را از طریق خروجی هایی که دارد میتوان نمایش داد ... خروجی هایی از قبیل مانیتور و تلوزیون و پورت شبکه می باشد. از مزیت های بسیار خوب این دستگاه می توان به این مورد اشاره کرد که دستگاه فوق را میتوان در محل خط تولید و یا جایی که دوربین ها نصب شده اند قرار داد و تصاویر را به دستگاه فوق متصل نمود. مثلا فرض کنید خط تولید از محل کنترل تصاویر 500 متر یا بیشتر فاصله داشته باشد بجای اینکه از هر دوربین یک کابل به مرکز کنترل کشیده شود دستگاه فوق را در محل کارخانه یا خط تولید نصب می کنند و تمامی تصاویر را به دستگاه فوق نصب می کنند و تصاویر از طریق یک کابل شبکه و یا شبکه wireless به مرکز کنترل انتقال داده می شود ( عمل ضبط در محل خط تولید و در دستگاه مربوطه انجام می گیرد و برای کنترل و دیدن تصاویر از راه دور از طریق سیستم شبکه استفاده می گردد) البته در سیستم های dvr کارت نیز این خصوصیت وجود دارد ولی اصولا نمیشود یک سیستم کامپیوتری را داخل خط تولید در شرایط مناسب راه اندازی کرد.

دستگاه های DVR که شرح داده شد در انواع مارک ها و قابلیت ها در بازار موجود می باشد از قبیل :

QNAP – BRIGHT VISION – PANASONIC

انواع دوربین های مورد استفاده در سیستم های مداربسته

الف- دوربین ثابت صنعتی :

[تصویر: 370x251.jpg]

[تصویر: cctv_ind_camera.jpg]

که در مارک ها و نوع ها و قیمت های متفاوت در بازار موجود می باشد. اکثرا دوربین بدون لنز می باشد که لنز مربوطه بنا به نیاز باید تهیه و نصب گردد.

کیفیت دوربین از تعداد خط تصویر که ایجاد می کند مشخص می گردد. که به TVline گفته می شود .... که کیفیت های مورد قبول از 350 TVL شروع شده و بهترین کیفیت 600 TVL می باشد دوربین های فوق منهای سیستمی که در داخل آن وجود دارد که دیجیتال و یا آنالوگ باشد خروجی تصویر آنالوگ 75 hertz برای ما می دهد که سیگنال های تولید شده توسط کابل Coaxial (تصویر) به محل ضبط تصاویر انتقال داده می شود. برخی از دوربین های پیشرفته خود دارای منوی تنظیمات نیز می باشند که بصورت دیجیتالی روشنایی وضوح و رنگ و ... قابل تنظیم در دوربین نیز می باشد. البته این نوع دوربین ها به مراتب گرانتر می باشند.

این دوربین ها کاربرد زیادی دارند که در محیط های داخلی و تمیز از پایه کوچک دوربین و در محیط های بزرگ و بیرونی جهت محافظت از گرد و غبار و رطوبت داخل کاور قرار داده می شود. دوربین های جدید قابلیت دید در شب را نیز دارا می باشند دید در شب با علامت D/N نشان داده می شود. دید در شب به حالتی اطلاق میگردد که با حداقل نور و یا با کمک نور مادون قرمز (نامرئی) در محل های کاملا تاریک قابلیت تصویر برداری را دارا می باشند ( بصورت سیاه و سفید)
از خصوصیات مهم این دوربین ها قابلیت اضافه نمودن انواع لنز از نوع ثابت ، لنز وری فوکال با فاصله کانونی متغیر و لنز زوم می باشد که هر یک از این لنزها با توجه به فواصلی که تحت پوشش قرار می دهند و همچنین شرایط نوری متفاوت به دسته بندی های گوناگون تقسیم بندی می شوند.


مشخصات دوربین مداربسته صنعتی

تصویر: رنگی شارپ

رزولوشن: 540 خط تصویر کیفیت بالا

CCD نوع: ‎1/3 inch Super HAD ‎

حداقل روشنایی مورد نیاز: 0.35 Lux

فرمت تصور: PAL

نوع لنز قابل نصب: C/CS Mount Lens

تنظیم اتوماتیک روشنایی تصویر: دارد

تغذیه: AC 220V 240V±10% 50Hz

میزان برق مصرفی: ‎4.0W‎


در ادامه به قیمت تقریبی بعضی از این دوربین ها اشاره خواهد شد:
(توجه داشته باشید قیمت ها تقریبی و در تاریخ 90/5/9 ثبت گردیده است)

[تصویر: 2154729644sano80.png]
دوربین دید درشب Sano visionساخت کره SUPER HAD 0%LUX فوق العاده عالی تکنولوژی روزدنیا
قیمت : 750000 تومان

[تصویر: 2154729640hipeak55.png]
دوربین نیمه صنعتی مدل: hi- paek
قیمت : 580000 تومان

[تصویر: 2154729641jsp40.png]
دوربین مداربسته صنعتی (Color Security Camera) فوق العاده دوربین صنعتی بدون لنز - مدل : DF2018
قیمت : 400000 تومان

معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها
ب - دوربین های DOME دام یا همان دوربین های سقفی

[تصویر: dome_cctv.jpg]

این دوربین ها دارای محفظه شیشه ای جهت جلوگیری از گرد و غبار بصورت حبابی طراحی شده است این دوربین ها بر روی سقف نصب میگردند و در انواع مدل های معمولی و دید در شب در بازار موجود می باشد. از این دوربین ها در محیط اداری و منازل بیشتر کاربرد دارد. این دوربین ها ثابت بوده و قابل تنظیم بصورت 360 درجه افقی و 90 درجه عمودی می باشند. این دوربین ها نیز در کیفیت های متفاوتی در بازار موجود می باشد.
این دوربینها برخلاف دوربین های صنعتی دارای لنز می باشندکه با توجه به لنزشان دامنه پوشش متفاوتی خواهند داشت ساده ترین نوع این دوربین دارای لنز ثابت می باشد در نوع دیگری از آنها لنز وری فوکال یا فاصله کانونی متغیر استفاده شده است که امکان تغییر محدوده دید با توجه به نیاز و فضا وجود دارد

[تصویر: z_dm_b.jpg]مشخصات دوربین دام

تصویر: رنگی شارپ

رزولوشن: 540 خط تصویر کیفیت بالا

CCD نوع: ‎1/4 inch

حداقل روشنایی مورد نیاز: 0.1 Lux

فرمت تصور: PAL

لنز: 3.6 mm / varifocal 3.0-9.0mm

تنظیم اتوماتیک روشنایی تصویر: دارد

تغذیه: 12VDC

میزان برق مصرفی: ‎3.0W‎


در ادامه به قیمت تقریبی بعضی از این دوربین ها اشاره خواهد شد: (توجه داشته باشید قیمت ها تقریبی و در تاریخ 90/5/9 ثبت گردیده است)

[تصویر: 9274946193012.jpg]
دوربین مدار بسته دام دید در شبSANO VISION (Dome Day/Night Infrared Camera) مدل:IRP3012 ساخت کره
TV line520 CCD super Had Sony1/3 lux0 IR 20m ساخت کره در دو رنگ سفید ومشکی
قیمت : 580000 تومان

[تصویر: 2318872307SANO32.png]
دوربین دام با کاور پلاستیکی به همراه پنتل دستی مدل: cct109bساخت کره ccd sharpمارک sano vision
ccd sharp 420tv line lens 3.6mm رنگی ساخت کره
قیمت : 320000 تومان

[تصویر: 2318872305dome20013dn.png]
دوربین مدار بسته دام لنز صنعتی دید درشب (Dome Security Camera) مدل : hik vision20013ساخت کره
دا م دید درشب super had ccd 1/3LG 0.1LUX 540TV LINE لنز صنعتی خور با لنز های 4،6،8 میلیمترثابت ساخت کره تصویر وزاویه باز،
رنگی باصدا ۶۰۰۰۰هزار تومان(با میکروفون استراق سمع برای محیط های 40 مترقابل پوشش می باشد.) بدون صدا۵۵۰۰۰هزار تومان

[تصویر: 2318872305dedktor.png]
دوربین دتکتوری سقفی مارک SANO مدل 422
CCD1/4SHARP LENS3.6MM 12VDC420TV LINE
قیمت : 350000 تومان


دوربین های SPEED DOME ( قابل چرخش و زوم)

[تصویر: speeddome.jpg]

دوربین های بسیار قدرتمندی جهت تصویر برداری در سیستم های دوربین مداربسته می باشند بطوری که در محیط های باز و سالن های تولیدی بزرگ در مواردی بهترین گزینه انتخاب می باشد. در محیط های خود بجای استفاده از چند دوربین برای کنترل محل میتوان از یک دوربین Speed dome استفاده نمود بطوریکه این دوربین ها قابل چرخش 360 درجه افقی و 180 درجه عمودی می باشند و حتی قابل برنامه ریزی جهت اجرای دستورات از پیش تعریف شده می باشد ... این دوربین ها از طریق کیبورد های مخصوص به خود و یا از طریق کامپیوتری و یا خروجی RS232 دستگاه های DVR قابل کنترل و برنامه ریزی می باشند ... .
این نوع دوربین قابلیت بزرگنمایی تصویر بصورت اپتیکال از خصوصیات بارز این نوع دوربین ها می باشد.از معایب این نوع دوربین ها که برخی از مصرف کنندگان آن ابراز می دارند این است که امکان کنترل و تصویر برداری از همه نقاط در یک لحظه را دارا نمی باشند. دوربین های ثابت این مزیت را دارند که همه وقت از محیط نصب شده تصویر برداری کنند. در مواردی که حساسیت برای ضبط کلیه رخداد های اتفاق افتاده ضروری می باشد دوربین های ثابت توصیه می شود و در کنار آن اگر از این نوع دوربین (چرخشی) نیز استفاده شود که فبها !این نوع دوربین ها در دو نوع (قابل استفاده در محیط داخلی و قابل استفاده در محیط خارج ( عایق در برابر رطوبت و گردو غبار) در بازار موجود می باشد). این دوربین ها به نسبت دوربین های ثابت گرانتر می باشد ولی خیلی خیلی بهتر از دوربین های ثابت کارایی دارد.اکثر دوربین های استفاده شده در این نوع بسته ها قابلیت دید در شب را دارند و با حداقل نور محیط ثابلیت تصویر برداری را دارند.

قابل نصب در محیطهای بسته و محیطهای بیرون می باشد Outdoor , Indoor دوربین فست دام در دو نوع
جهت کار دوربین در محیطهای سرد از هیتر داخلی و محطیطهای گرم از فن استفاده شده بنحوی که این دوربین قابل نصب در محیطهای با50 درجه حرارات و یا -35در جه سرما می باشند

این دوربین ها بسته به نوع آن از قدرت زوم اپتیکال و سرعت چرخش متفاوتی برخوردار می باشند که معمولترین و متداولترین آنها از زوم اپتیکال 22x و بیشتر برخوردار می باشند ... در خطوط تولیدی و یا محوطه های بزرگ جهت اسفاده از چندین دوربین از این دوربین ها استفاده می شود .

[تصویر: speed_cctv.jpg]


سیستم های مشابه کوچکی با قدرت زوم 10x برای محیط های نسبتا بزرگ اداری مثل بانک ها و سالن های کنفرانس و ... نیز وجود دارد که از راه دور قابل کنترل می باشد.

[تصویر: mini_speed.jpg]در مقابل این دوربین ها دوربین های چرخشی بی سیم نیز وجود دارند که ارزانتر ازspeed dome می باشد که دارای موتور در پایه می باشند که از طریق ریموت کنترل مربوطه که معمولا تا 500 متر هم جواب می دهد عمل چپ و راست نمودن دوربین را انجام می دهد ولی قابلیت زوم و سرعت چرخش در آنها وجود ندارد.

[تصویر: romote_cctv.jpg]


و باز دوربین های مشابه دیگری نیز وجود دارد که از از طریق کیبورد مخصوص speed dome و کامپیوتر قابل کنترل می باشد و حتی دارای زوم 32x نیز می باشند که از طریق یک تله متر قابل کنترل و برنامه ریزی می باشند ولی فقط از سرعت چرخش بالا برخوردار نمی باشند یعنی سرعت چرخش دوربین در اختیار کاربر نیست ولی در دوربین های Speed dome قابلیت تنظیم سرعت چرخش از بسیار آهسته و خیلی سریع وجود دارد.
نمونه این دوربین ها را در زیر ببینید. از این دوربین ها نیز میتوان از پایه ثابت استفاده کرد که کاربر فقط عمل Zoom in و Zoom out میتواند انجام دهد که در محل هایی شبیه راهرو و معابر کاربرد خوبی دارد و از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد.

[تصویر: zoome_cctv.jpg]


در ادامه به قیمت تقریبی بعضی از این دوربین ها اشاره خواهد شد: (توجه داشته باشید قیمت ها تقریبی و در تاریخ 90/5/9 ثبت گردیده است)

[تصویر: 2187016669SD1.png]
دوربین مدار بسته اسپید دام دید در شبIN DOOR دارای زوم لنز مارک HIK VISION مدل : IRP-SD3اسپید دام
Zoom :30x Tv line :520 CCD SONY دید درشب 0.1LUX 360 افقی،90 درجه عمودی ضد آب
ساپورت کلیه پروتوکل ها ازقبیل سامسونگ، سونی، لیلین،ال جی،پیل کو پی ،پیل کو دی و........ کاور ۷ اینچ
قیمت : 3200000 تومان

[تصویر: 2255488109SCD1.png]
دوربین مدار بسته اسپید دام دید در شب دارای زوم لنز OUT DOOR مارک HIK VISION مدل : IRP-SD2اسپید دام
قیمت : 3500000 تومان

[تصویر: 2255488103SD4.png]
دوربین مدار بسته اسپید دام دید در شب دارای زوم لنز مارک SANO VISION
Zoom :4x Tv line :520 CCD SONY دید درشب 0.1LUX 360 افقی،90 درجه عمودی
ضد آب ساپورت کلیه پروتوکل ها ازقبیل سامسونگ، سونی، لیلین،ال جی،پیل کو پی ،پیل کو دی و........ کاور 4.5 اینچ
قیمت : 3000000 تومان

سیستم های تلویزیونی مدار بسته

Closed circuit . Tv

  مقدمه:

 

امروزه در مراکز صنعتی و اداری جهت نظارت بر محیط فیزیکی و نظارت بر کارکنان یا کارگران در جهت کنترل و مدیریت بهتر و کار آمدتر به وفور از سیستم های تلویزیونی مدار بسته استفاده می شود این سیستم ها به عنوان سیستم های کنترل تصویری نیز نامیده میشوند. گاهی نیز از ایت سیستم ها با مخفف  ccve  (تجهیزات ویدئویی مدار بسته ) یاد می شود. در محل هایی مانند بانک ها – ادارات – دانشگا ها- کارخانجات- فروشگاههای بزرگ – فروشگاههای فروش اجناس گرانقیمت  مانند طلا فروشی ها – در سوپر مارکت های بزرگ و در کنترل ترافیک خیابان ها و چهارراه این سیستم ها را می توان نصب و مورد استفاده قرار داد.

استفاده از این سیستمها در منازل مسکونی رواج چندانی نیافته است  ولی با پا به عرصه گذاشتن سیستم های تصویری که قادرند حرکت را در محدوده تحت نظارت سیستم تشخیص و اعلام خطر نمایند یا توسط سنسورهای خاصی تحریک شده و شروع به ظبط فیلم از محل بنمایند انتظار می رود که استفاده از این سیستم ها در منازل مسکونی نیز گسترش بیابد.

 به اینگونه سیستمها هم اکنون اصطلاح دزدگیر اطلاق می شود. اصول کار سیستم های   cctv  به اینصورت است که ابتدا تصاویر توسط دوربین ها مدار بسته دریافت شده و برای نمایش و پخش به مانیتور یا تلویزیون انتقال داده می شود . همچنین برای ضبط و یا تغییر نحوه نمایش روی مانیتور و پخش همزمان تصاویر دوربینها روی مانیتور و کنترل از راه دور دوربین ها نیز تجهیزات و امکاناتی وجود دارد. چون  تصاویر دریافت شده از این سیستم ها برای بینندگان محدودی می باشد لذا به آ نها تلویزیون مدار بسته  میگویند بر خلاف تلویزیون عمومی که جهت پخش برای عموم می باشد. با  توجه به تنظیماتی که روی دوربین ها و سایر تجهیزات می توان انجام داد این سیستم ها در شرایط جوی متفاوت و در شب و روز نیز کارایی خوبی دارند.

برای کنترل ورود و خروج افراد به یک محل و برای کنترل مکا نهای وسیع توسط چندین دوربین و نمایش همزمان تصاویر آنها و نظارت سمعی و بصری از فواصل بسیار دور از طریق شبکه تلفن بدون نیاز به حضور فیزیکی کنترل کننده در محل و در دستگاههایی که کنترل بصری آنها توسط انسان مقور نبوده  یا خطر آفرین می باشد نیز می توان این سیستمها استفاده کرد .

 لذا استفاده از سیستم های    cctv  روز به روز در حال رشد است و با توجه به تکنولوژی ساخت تجهیزات آن که مبتنی بر صنعت الکترونیک و کامپیوتر می باشد ساخت و تولید تجهیزات این سیستم ها دائما در حال تکامل و پیشرفت است و ما در این مختصر سعی نموده ایم تا اصول کلی و امکانات عمومی این سیستمها را به همراه برخی از موارد نمونه از مشخصات و امکانات تجهیزات برای اطلاع و آشنایی خوانندگان عزیز ارائه نماییم.            

 

                                                                                                                                         

                                

 

 

 

  انواع دوربین مدار بسته :   

دوربین های مورد استفاده در سیستمهای      cctv    در انواع گوناگون و با امکانات متفاوتی ساخته شده اند و عموما به عنوان دوربین مدار بسته (    cctv camera  ) شناخته می شوند. وظیفه اصلی دوربین تهیه سیگنال ویدیویی از مکان تحت کنترل  جهت ارسال و یا نمایش روی مانیتور یا تویزیون می باشد.

 انواع دوربین ها از نظر کاربرد و امکانات به صورت زیر است:                                                                                                                            

۱-pinhole 

 دوربین های ریزی هستند که بیشتر به عنوان دوربین مخفی یا برای اهداف جاسوسی بکار می روند. این دوربین ها در اشکال فربیب دهنده ساخته می شوند  برخی آن ها را می توان در خودکار جاسازی کرد . و بعضی از آن ها را به شکل دکتورهای اعلام حریق می سازند  این نوع دوربین ها  به صورت بی سیم نیز موجود می باشند.                                                 

 ولتاژ کاری این نوع دوربین 12 ولت مستقیم با قابلیت برداشت صدا و تصویر  این نوع دوربین ها توسط سوراخ کوچک تصویر را به بهترین وجه در اختیار قرار می دهند میکروفن این دوربین در پشت آن تعبیه شده است. کابل این نوع دوربین ها تشکیل شده از یک کاهنده و 3 فیش که عبارتند از : فیش زرد رنگ تصویر . فیش سفید رنگ صدا و فیش قرمز رنگ تغذیه 12 ولت مستقیم می باشد .

 نحوه اتصال دوربین:

 

 

Miniaturi Camera-۲

دوربین های کوچکی هستند که برای استفاده شخصی و در سیستم های مدار بسته کوچک مورد استفاده دارند.اکثرا دارای لنز ثابت هستند .قیمت آن ها ارزان است و براحتی قابل پنهان کردن هستند .

معمولا خروجی تصویر آنها به صورت فیش ویدیویی می باشد و برای استفاده در مکان هایی مانند مدرسه- ویترین های مغازه در هتل ها و به همراه تلفن تصویری مناسب می باشد.

 از نظر ظاهری شبیه دوربین های پین هل هستند با این تفاوت که لنز این نوع دوربین ها با دوربین های پین هل متفاوت می باشد.  

  بعضی از این دوربین های مینیاتوری دارای مادون قرمز می باشند که امکان تصویر برداری در شب را فراهم می سازند که در اصطلاح مادون قرمز را  IR   می نامیم                                                                                                      

   IR  همان مقدار  یا حداقل نوری که دوربین قابلیت تصویربرداری را دارد. نکته حائز اهمیت این است که برد مادون های قرمز متفاوت می باشد .دوربین های مینیاتوری بدون  IR  هم در بازار موجود میباشد.                                               

ولتاژ کاری دوربین های مینیاتوری 12 ولت مستقیم با قابلیت برداشت صدا و تصویر  .نحوه نصب این نوع دوربین ها همانند دوربین های پین هل می باشد که در شکل های زیر نشان داده شده است .                                                                                                                        

 

نحوه نصب و اتصال دوربین :

 

                    

 

انواع دوربین مینیاتوری بدون IR و با IR:

 

     

                                   

 

                                           

             

                                 

 

 

Half industrial camera-۳

دوربین های نیمه صنعتی:

دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی با امکاناتی نظیر امکان تعویض لنز و تظیم ایریز و حجم بزرگتر از دوربین های دیگر متمایز می شوند.                                                                                                                                                                                                                                                

دوربین های نیمه صنعتی از نظر شکل و ظاهر نصف دوربین های صنعتی می باشند.                                                

مورد استفاده  در مکان های نسبتا بزرگ داخلی و یا خارجی قابلیت برداشت صدا و تصویر ولتاژ کار 12 ولت مستقیم.  انواع دوربین نیمه صنعتی را می توان در شکل ها  مشاهده کرد.

 

 انواع دوربین نیمه صنعتی:

 

 

 

 

 

                

 

Industrial cemera-۴

دوربین های صنعتی :

 

مورد استفاده این نوع دوربین ها در مکان های بزرگ داخلی و یا خارجی با قابلیت برداشت فقط تصویر                       

 ولتاژ کار :                                        

In dooe 12  vdc

Out door 220 vac                        

از ویژگی های این نوع دوربین قابلیت تعویض و یا تنظیم ایریز می باشد. انواع دوربین صنعتی را می توان در شکل های زیر مشاهده کرد  .                                                                                                                            

 

انواع دوربین صنعتی:

 

  

Dome camera -۵

دوربین های گنبدی (سقفی) :

این نوع دوربین ها اکثرا به صورت سقفی نصب می شوند و به همراه خود پایه قابل کنترل و حرکت دارند که دوربین را در تمام جهات به صورت 360 درجه مچرخاند و بیشترین زاویه دید را در اختیار مصرف کننه قرار می دهند .    

این نوع دوربین ها قابلیت فقط برداشت تصویر را دارند.

دوربین های گنبدی دارای دو مدل  Fix dome  و  Speed dome میباشد دوربین های speed dome  که دوربین های متحرک میباشند از گرانترین نوع دوربین ها به حساب می آیند از مهمترین ویژگی این نوع دوربین تعقیب سوژه مورد نظر میباشد .

 

انواع دوربین های گنبدی:

 

 

        

 

            

  

          

                            

     

                

 

 

Camera zoom (ptz) -6

دوربین های کنترل ترافیک :

مورد استفاده این نوع دوربین ها در کنترل ترافیک میباشد.

ولتاژ کاری 12 ولت مستقیم و 200 ولت متناوب با قابلیت برداشت فقط تصویر.

 

چند نمونه از دوربین های کنترل ترافیک:

 

     

                                       


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات