برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نمایشگرهای لمس فناوری خاصی است كه در زندگی امروز ما راه پیدا كرده است. و از آن در سیستم های گوناگون مانند دستگاه های خودپرداز بانك ها یا گشوده شدن یك در با شناسایی اثر انگشت شما و نیز در سیستم های امنیتی و... بهره می گیرند. نمایشگرهای لمسی یك دستگاه ورودی ـ خروجی است كه با سایر اجزای شبكه هماهنگ می باشد.
این فناوری بر پایه نشان دهنده های معمولی مجهز به كریستال مایع طراحی شده است. و ساختار اصلی آن عبارتند از :

الف) حسگر لمسی كه اطلاعات ورودی را دریافت می كند.
ب) كنترل كننده كه اطلاعات مربوط به تماس را از حسگر دریافت كرده و به پردازنده می دهد.
ج) پردازنده اصلی كه مهم ترین بخش سیستم است و اطلاعات ارسال شده از كنترل كننده را تفسیر می كند. در مجموع نیز تكنولوژی نمایشگرهای لمسی به 4 دسته طبقه بندی می شود كه به بررسی آن ها می پردازیم:
۱ـ نوع خازنی: در این نوع، لایه بیرونی حسگر بارهای الكتریكی را ذخیره می كند و با تماس فرد، مقداری بار الكتریكی به او منتقل می شود و بار صفحة خازنی در محل تماس كم می شود. این كاهش توسط مدارهای جانبی اندازه گیری شده و اطلاعات به كنترل كننده ارسال می شود. در این روش، سیستم فقط با اثر انگشت شما فعال می شود.

۲ـ مقاومتی: این نوع حسگر از یك لایه بیرونی و یك لایه درونی تشكیل شده است. و این لایه های مقاومتی اعمال ولتاژ به صفحه را آسان می كنند. و این بخش توسط یك لایه واسط جدا می شود.
هر گونه فشار به صفحه خارجی تماس الكتریكی بین لایه های مقاومتی ایجاد می كند و ولتاژ را در یك نقطه تغییر می دهد و مختصات نقطه تماس به كنترل كننده می رود و سرانجام اطلاعات به پردازنده رفته و پردازش می شود. این نوع حسگر در برابر رطوبت، گرد و غبار، نور و خراشیدگی دوام بسیار زیادی دارد و نمایشگر لمس بعضی گوشی های موبایل از این نوع می باشد. (مثل سونی اریكسون)

۳ـ امواج صوتی: در این نوع حسگر، امواج صوتی از مقابل نمایشگر عبور داده می شود و مبدل مخصوص انرژی در صفحه آن را دریافت كرده و با توجه به اختلال در دریافت، سیگنال تماس را با دقت بالایی شناسایی می كند. در این نوع حسگر شفافیت بالا بوده و گران ترین نوع می باشد.

۴ـ مادون قرمز: در این نوع حسگر یك پرتوی نور نامرئی از جلوی نمایشگر عبور داده می شود و هركجا متوقف شود، محل و موقعیت تماس مشخص می شود و به كنترل كننده می رود. این حسگر مقداری از نور را از خود عبور داده و كاربرد كمتری دارد.

http://forum.hammihan.com/thread1644.html

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic