برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شبکه در پایه ای ترین سطح خود شامل دو کامپیوتر می باشد که بوسیله کابل به یکدیگر متصل شده اند به گونه ای که بتوانند از داده ها به طور مشترک استفاده نمایند. منشاء تمام شبکه ها صرفه نظر از چگونگی پیچیدگی آنها ، از آن سیستم پایه می باشد.

منشاء ایجاد شبکه ، نیاز به استفاده مشترک از داده ها با روش بهنگام  (یعنی روشی که آخرین اطلاعات و داده ها در هر لحظه در دسترس باشد) بوده است.کامپیوترهایی که قسمتی از شبکه می باشند می توانند در مواردی از قبیل داده ها، پیامها، چاپگرها، دستگاههای فاکس، مودمها، سایر منابع سخت افزاری بصورت مشترک استفاده نمایند.

 

مزایای شبکه

 

 • I. به اشتراک گذاردن منابع (داده ها، وسایل سخت افزاری، ......)
 • II. قابلیت اطمینان : از آنجا که کامپیوترها در یک شبکه می توانند اطلاعات را به اشتراک گذارند، چنانچه اطلاعات روی یکی از کامپیوترها از بین برود و یا آن سیستم از کار بیفتد، میتوان از کپی آن که روی کامپیوترهای دیگر شبکه موجود است, استفاده کرد. همچنین حجم بسیار زیادی از اطلاعات به شکل HardCopy را می توان در کامپیوترهای با اندازه های کوچک و یا Storage ها ذخیره نمود

•III.      هزینـه : در یک شبکه میتوان از یک یا چندین کامپیوتر به عنوان Server  با سرعت و قدرت ذخیره سازی بالا برای انجام برنامه های کاربردی (application) و یا نگهداری بانکهای اطلاعاتی استفاده کرد و کامپیوترهایی با قدرت کمتر به عنوان کامپیوترهای Client انتخاب شوند که به نتایج application ها و بانکهای اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. این روش مبتنی بر مدل سرویس دهنده/ سرویس گیرنده می باشد که در نهایت به دلیل کم شدن تعداد کامپیوترهایی با قدرت بالا، هزینه کاهش می یابد.

•IV.      ارتباطات : کاربران می توانند از طریق پست الکترونیکی یا دیگر سیستمهای اطلاع رسانی پیامها، فایلها و سایر اطلاعات مورد نیاز خود را مبادله کنند.

 

مدل های شبکه :

کامپیوترها در شبکه می توانند به صورت سرویس دهنده و سرویس گیرنده عمل نمایند. کامپیوتر سرویس دهنده شامل فایلهای اشتراکی و سیستم عاملی که مدیریت عملیات شبکه را به عهده دارد، است و بقیه کامپیوترهای موجود در شبکه (Client) اطلاعات مورد نیاز خود را از آن کامپیوتر دریافت می کنند. باتوجه به موارد گفته شده رابطه بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده به سه مدل تقسیم  می شود که در ذیل به آنها اشاره شده است.

 

الف -شبکه نظیر به نظیر (Peer-To-Peer) :

 در این مدل هر ایستگاه می تواند هم به عنوان Client و هم به عنوان Server باشد ، هر کاربر خود مسئولیت مدیریت و ارتقاء نرم افزارهای ایستگاه خود را برعهده دارد و یک ایستگاه مرکزی برای مدیریت شبکه وجود ندارد. این مدل برای      شبکه هائی با کمتر از 10 ایستگاه مناسب می باشد.

ب -شبکه مبتنی بر سرویس دهنده (Server-Based Model) :

 در این حالت ، یک کامپیوتر به عنوانServer کلیه فایلها و نرم افزارهای اشتراکی نظیر بانکهای اطلاعاتی، کامپایلرها، سیستم عامل شبکه (NOS) و ... را در خود نگهداری می کند و کاربران به آن دسترسی پیدا کرده , فایلهای اشتراکی را از روی آن به ایستگاه خود منتقل میکنند و نیز هرکاربر میتواند به منابع Server یا منابع سایر کاربران دسترسی پیدا کند.برخی از متداول ترین Server ها عبارتند از :

 

- Web Server : جهت ارائه سرویس صفحات Web

     - l ServeriMa: جهت ارائه سرویس پست الکترونیکی بطور رایگان برای کاربران

- Print Server : برای چاپ فایلها

- Communication Server : جهت ارتباط کاربران با سایر قسمتهای شبکه با استفاده ازمودم و یا وسایل ارتباطی دیگر .

- DNS Server (Domain Name Server): جهت ایجاد سرویس انتقال اطلاعات .

ج -سرویس گیرنده/سرویس دهنده (client /server model):

در این مدل یک ایستگاه درخواست خود را به Server میدهد و Server پس از انجام پردازش های لازم نتایج حاصله را به ایستگاه درخواست کننده عودت می نماید.در این مدل حجم اطلاعات مبادله شده در مقایسه با مدل server based کمتر است و بنابراین دارای کارایی بالاتری میباشد.

توپولوژی شبکه:

توپولوژی شبکه به طرح فیزیکی آرایش کامپیوترها , کابلها و سایر اجزا شبکه اطلاق می گردد.توپولوژی شبکه بر روی توانایی های آن اثر دارد. برتری یک توپولوژی بر دیگری می تواند شامل موارد زیر باشد:

- نوع تجهیزات مورد نیز شبکه

 • - توانایی های تجهیزات
 • - رشد شبکه
 • - روش مدیریت شبکه

 

 

 

توپولوژی BUS :

در این توپولوژی تمام deviceها به یک کابل مرکزی متصل هستند که درحقیقت این کابل به عنوان Backbone می باشد و در این توپولوژی در دو انتهای کابل  اصلی از Terminator برای جلوگیری از انعکاس سیگنال استفاده می شود که معمولاً از نوع مقاومت می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 1

 

 این شبکه ها بسیارارزان بوده و در صورت داشتن تعداد کمی کامپیوتر مناسب می باشند ولی با اضافه

تعداد کامپیوترهاپهنای باند این کابل بین کامپیوترها تقسیم شده و سرعت آن پائین می آید و در صورت قطع شدن این کابل کل شبکه از کار می افتد (این توپولوژی تقریباً منسوخ شده است).

 

توپولوژی Ring  :

در این توپولوژی هر device به دو device مجاور خود متصل بوده و به فرم یک حلقه بسته می باشد . این توپولوژی تقریباً گران است و نصب آن سخت است و چنانچه یک کامپیوتر (device) خراب شود کل شبکه از کار می افتد ولی در عوض پهنای باند آن در مقایسه با توپولوژی Bus بیشتر بوده و فواصل زیادتری را در برمیگیرد. این توپولوژی بیشتر در مورد تجهیزات IBM  کاربرد دارد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 2

توپولوژی Star :

در حالت کلی در این توپولوژی کلیه کامپیوترها به یک کنترل کننده مرکزی(switch یا hub) وصل میشوند و هرگاه کامپیوتری بخواهد با کامپیوتر دیگری تبادل اطلاعات کند باید ابتدا اطلاعات را به hub ارسال می کند و سپس ازطریق آن, اطلاعات به کامپیوتر مقصد منتقل میشود. این توپولوژی بسیار کاربرد دارد و پروتکل معروف Ethernet در شبکه بر پایه این توپولوژی بنا نهاده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 3

 

مزایا:

- سهولت درنصب و راه اندازی

- سهولت توسعه شبکه ( به راحتی می توان تعداد نودهای شبکه را تغییر داد.) 

-  امکان استفاده از   (Structured Cabling System) SCS.

- سهولت مدیریت و نگهداری شبکه (بطور مثال اگر یکی از کابلهای متصل به هاب قطع شود فقط یک کامپیوتر از شبکه خارج شده و پیدا کردن ان کابل ساده است. در ضمن برروی کار مل شبکه تاثیر نمی گذارد)

- پشتیبانی از سرعت های بالاتر و پروتکل های متداول تر

معایب:

- وابستگی کلیه عملیات شبکه به هاب / Switch ( اگر هاب از کار بیفتد کل شبکه از کار می افتد.)

- نیاز بیشتر به کابل نسبت به سایر توپولوژیها(به طور مثال (Ring , Bus

 

 

Structured Cabling System

 

 به دلیل نیاز به استانداردهای ساخت یافته کابل کشی( Structured Cabling System) برای شبکه های محلی, در سال 1991 استاندارد EIA/TIA 568 تدوین شد. SCS در حقیقت برای تجهیزات passive (غیر فعال ) تنظیم شده و شامل موارد زیر می باشد:

 

•-     نصب صحیح و مناسب جهت اتصال به وسایل active  (مانند کامپیوترها,پرینترها و ...)

 

-  کابلها,پریزهای دیواری, connectors,patch panels

 

ویژگی های SCS :

-   سازگاری با محصولات مختلف/فروشندگان مختلف (multi product/multi vendor (

 

-   استقلال از تجهیزات ارتباطی نصب شده

 

•-     قا بلیت پیاده سازی در ساختمانهای مختلف

 

•-     قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری

 

•-     سهولت پیاده سازی تغییرات در شبکه

 

•-     امکان تغییر معماری شبکه در صورت نیاز

 

•-     سهولت مدیریت کابل استفاده شده

 

مزایای SCS  :

     -   قابلیت داشتن استاندارد

     -  تطبیق  با محصولات مختلف

-  امنیت

     -  بخش بندی شبکه و سهولت مدیریت

     -   مصرف حداقل فضا

     -   مطابق با منافع اقتصادی

-  قابلیت گسترش و تطبیق با نیازهای آینده ( حداکثر 10 سال)

 

FLOOR DISTRIBUTOR equipped with:

FD

Campus cabling

Incoming

 services

..

 

 

 

 

 

 

Cross connect

Active and Passive components

Optical-electrical converters

LAN Hubs, Bridges, Routers etc.

Building entry facilities

Equipment room

PABX, Data switch etc.

FD =  Floor Distributor

BD =  Building Distributor

CD = Campus distributor

TO = Telecom. Outlet (RJ-45)

Fibre-optic or copper cabling

Copper cabling

TO

Backbone cabling

Horizontal cabling

CP

FD

TO

TO

TO

TO

TO

TO

TO

TO

FD

TO

TO

FD

BD

CD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل-5-1

 

 

 

 

 

اجزای شبکه             

تجهیزات مورد استفاده در شبکه به 2 گروه passive , active تقسیم می شوند که در ذیل هر کدام به تفصیل توضیح داده خواهند شد.

 

Passive

تجهیزات passive منبع تغذیه جداگانه ای ندارند و در صورت نیاز از دستگاههای اکتیو جریان برق , نور و یا الکترومغناطیس را دریا فت می کنند. می توان به انواع کابلها ,patch panel,connector, و.... به عنوان نمونه هایی از تجهیزات passive اشاره نمود.

 

انواع کابلها در شبکه:

- کابلهای UTP    ً Unshielded Twisted Pair ً

- کابلهای STP   ً Shielded Twisted pair ً

- کابلهای F.O.   ً Fiber optics ً

 

Twisted pair

کابل  Twisted pair در ساده ترین شکل خود  دو سیم بهم تابیده که باعث مقاومت آن در مقابل نویز بوده و حداکثر طول آن برای شبکه های با پروتکل Ethernet 100 متر می باشد.

  UTP: ارزانترین نوع کابل است که در شبکه های LAN بکار میرود و در مقابل نویز مقاومت ناچیزی دارد.یک روش برای مقاوم ساختن این نوع کابل پوشاندن آن توسط لایه های توری و فلزی است.

 

 

 

 

 

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات