برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

خلاصه جزوه شبکه های کامپوتری و انتقال داده
تکنولوژی انتقال: الف)شبکه های پخشی: یک کانل مخابراتی مشترک بین همه کامپیوترهای شبکه وجود دارد که ارسال پیام در قالب بسته های کوچکی توسط هر کامپیوتر صورت می گیرد که آدرس مقصد بخشی از پیام است و بسته توسط همه کامیپوتر ها دریافت ودر صورت تعلق به خود بسته پردازش و در صورت عدم تعلق بسته نادیده گرفته می شود. در این شبکه هر کامپیوتر آدرس یکتا دارد. سه نوع شبکه پخشی: 1ـ Bus 2ـ Ring 3ـ Wireless
شبکه های پخشی برحسب نحوه اختصاص کانال:1ـ اختصاص استاتیک:هر کامپیوتر برای مدت زمانی محدود و مشخص کانال را در دست می گیرد و فقط در این برش زمانی می تواند اطلاعات را ارسال نماید. 2ـ اختصاص دینامیک: متمرکز: یک موجدیت مشخص به نام واحد تصمیم گیرنده درخواستها را دریافت و براساس نوعی الگوریتم داخلی نوبتها را تعیین می کند. غیر متمرکز: موجودیت تصمیم گیرنده وجود ندارد و تصمیم گیری بر عهده تک تک کامپیوترها است.ب) شبکه های نظیر به نظیر: بین دو ماشین در شبکه، یک کانال فیزیکی و مستقیم وجود دارد و هیچ ماشین دیگری به آن کانال متصل نخواهد بود.
اندازه شبکه ها: الف)شبکه های شخصی: در محدوده زیر 10 متر شکل می گیرند و مالکیت فردی دارند. این رده از شبکه برای اتصالات دستگاههای شخصی و خانگی به یکدیگر کاربرد دارند.ب)شبکه های محلی: شبکه ای است خصوصی، واقع در یک ساختمان یا مجتمع، که حداکثر ابعاد آن یکی دو کیلومتر باشد.مشخصه های LAN: اندازه، تکنولوژی انتقال اطلاعات،انواع توپولوژی شبکه های محلی ج)شبکه های شهری: شبکه ای است که یک شهر را پوشش می دهد(بیش از 100 كیلومتر). شبکه های تلویزیونی کابلی بهترین نمونه شبکه های MANهستند.د)شبکه های گسترده: گستره جغرافیایی بزرگی (كشور یا قاره) دارند. در این نوع شبکه، کامپیوترهایی هستند که برنامه های کاربردی روی آنها اجرا می شوند، این کامپیوترها توسط "زیر شبکه های مخابراتی" به هم متصل می شوند. میزبانها متعلق به افرادند و زیر شبکه، متعلق به شرکتهای مخابراتی.زیر شبکه از دو بخش تقسیم می شود:1ـ خطوط انتقال: وظیفه تبادل اطلاعات را برعهده دارند(سیم مسی، فیبر نوری، امواج رادیویی)2ـ تجهیزات سوئیچینگ: کامپیوترهای خاصی اند که ارتباط بین خطوط انتقال را برقرار می کنند. وظیفه تعیین مسیر خروجی داده های ورودی به یک خط را بر عهده دارند. مسیر یاب (routers) نامیده می شوند.هـ)شبکه های بی سیم: 1ـ ارتباطات بین سیستمی: برقراری ارتباط بین اجزای یک کامپیوتر با استفاده از امواج رادیویی کوتاه برد بدون استفاده از سیم. 2ـ LAN های بی سیم: هر کامپیوتر یک مودم رادیویی و یک آنتن دارد که به وسیله آن با کامپیوترهای دیگر ارتباط برقرار می کند.3ـ WANهای بی سیم: شبکه رادیویی بکار رفته در سیستم های تلفن همراه از این نوع است. نسل سوم این سیستم ها دیجیتال بوده و همزمان از صدا و دیتا پشتیبانی می کند.
WAN های بی سیم اساساً تفاوتی با LAN های بی سیم ندارند و فقط برد آنها بیشتر و البته نرخ انتقال داده ها کمتر است.نرخ انتقال داده ها در LAN های بی سیم50 Mbps و در WAN های بی سیم 1Mbps است.و)شبکه های خانگی :برقراری ارتباط بین تمام وسایل یک خانه و کنترل آنها از طریق اینترنت. وسایل زیادی را می توان در یک شبکه بهم متصل کرد:1ـ کامپیوترها، 2ـ وسایل سرگرمی، 3ـ وسایل ،4ـ لوازم خانگی، 5ـ وسایل اندازه گیری از راه دور عوامل موفقیت شبکه های خانگی: سادگی نصب،درست کار کردن تحت هر شرایطی ،قیمت پائین،بالا بودن پهنای باند ،امکان گسترش، امنیت و قابلیت اعتماد ز)شبکه شبکه ها : مجموعه ای از شبکه های مختلفکه از طریق وسایلی به نام دروازه به هم متصل می شوند.
توپولوژی خطی (BUS): چندین کامپیوتر به یک کابل به نام باس متصل می شوند. در هر لحظه فقط یکی از کامپیوترها مجاز به استفاده از خط و ارسال اطلاعات است و تمام ماشین های دیگر بایستی در این مدت از ارسال هر گونه اطلاعات خودداری کنندمزایا: سادگی، کم هزینه بودن و توسعه آسان.عیب عمده: اگر کابل اصلی قطع شود ، کل شبکه از کار خواهد افتاد.
توپولوژی حلقه (:(ring تمام کامپیوتر ها به گونه ای به یکدیگر متصل هستند که مجموعه آنها یک حلقه را می سازند.
کامپیوتر مبدا، اطلاعات را به کامپیوتر بعدی در حلقه ارسال نموده و آن کامپیوتر آدرس اطلاعات واصله را بررسی می کند، اگر اطلاعات واصله، با آدرس کامپیوتر دریافت کننده مطابقت کند، آن کامپیوتر اطلاعات را برای خود کپی می کند. آنگاه اطلاعات را به کامپیوتر بعدی منتقل خواهد کرد به همین ترتیب این روند ادامه خواهد یافت تا اطلاعات به کامپیوتر مبدا برسد. سپس کامپیوتر مبدا اطلاعات را از روی حلقه حذف می کند.نقاط قوت:1ـ سادگی نصب 2ـ راحتی توسعه شبکه نقاط ضعف:1ـ اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد، کل شبکه متوقف می شود.2ـ به سخت افزار پیچیده و پر هزینه نیاز دارد.3ـ برای اضافه کردن یک ایستگاه به شبکه باید کل شبکه را متوقف نمود.
توپولوژی ستاره (star):تمام کامپیوترها به یک کنترل کننده مرکزی(هاب یا سوئیچ)متصل شده اند.نقاط قوت: سادگی نصب، راحتی توسعه شبکه، در صورت قطع یکی از خطوط متصل به هاب فقط یک کامپیوتر از شبکه خارج می شود. نقاط ضعف: وابستگی کل شبکه به هاب(با از کار افتادن هاب، کل شبکه مختل می شود).
توپولوژیهای با اتصال کامل و توری شکل:در توپولوژی با اتصال کامل، بین هر دو ماشین از شبکه، یک کانال مستقیم و اختصاصی وجود دارد.در توپولوژی توری شکل، هر ماشین حداقل با چهار ماشین همسایه خود دارای کانالی اختصاصی است.نقاط قوت: هر کامپیوتر با سایر کامپیوترها ارتباطی مجزا دارد و لذا این توپولوژی دارای بالاترین درجه امنیت و اطمینان می باشد. اگر یک کابل ارتباطی در این توپولوژیها قطع شود شبکه همچنان فعال باقی می ماند.
نقطه ضعف: استفاده از تعداد زیاد خطوط و مقرون به صرفه نبودن آن از لحاظ اقتصادی.
توپولوژی درختی: ماشینها در یک الگوی درختی به یکدیگر متصل می شوند. برگهای این درخت، همان ماشینها و گره های میانی، عناصر ارتباطی (مثل سوئیچ یا هاب) هستند.نقاط قوت:زمانی که یک هاب از کار بیفتد، تنها ایستگاههای متصل به آن هاب از کار خواهد افتاد.
توپولوژی ترکیبی:ترکیبی است از چند شبکه با توپولوژیهای متفاوت که توسط یک کابل اصلی بنام bachbone به یکدیگر متصل می شوند. هر شبکه بوسیله یک پل ارتباطی بنام bridge به کابل Backbone متصل می شود.
زیر شبکهمجموعه ایست از مسیریابها و خطوط مخابراتی متعلق به راهبر شبکه. همتا:لایه n یک ماشین با لایه n ماشین دیگر صحبت می کند. به مجموعه لایه ها و پروتکل های آن معماری شبکه می گویند. سرویس مجموعه کارهایی که بک لایه برای لایه بالایی خود انجام می دهد. واسط مجموعه همه عملیات پایه که در یک لایه تعریف شده اند. به مجموعه پروتکل های تعریف شده در لایه های یک شبکه کامپیوتری که ضامن عملکرد صحیح شبکه می باشد پشته پروتکل گفته می شود. پروتکل کلیه قراردادهای توافق شده بین دو لایه همتا برای برقراری و پیشبرد یک ارتباط است.
وظایف لایه ها در مدل مرجع OSI:1ـ لایه فیزیکی:لایه فیزیکی، مسئول جابجایی بیتها از یک نود به نود بعدی است.یابه عبارت دیگر مسئول انتقال بیت های خام اطلاعاتی از طریق کانال مخابراتی است.پارامترهای مورد نظر در این لایه: ماهیت فیزیکی خط انتقال (مسی، فیبرنوری، مایکروویو و ...)، چگونگی نمایش بیتها در قالب سیگنالی مناسب با کانال ، ظرفیت کانال فیزیکی و نرخ اسال ، نوع مدولاسیون (نوع نمایش بیت ها به صورت سیگنال)2ـ لایه پیوند دادها: لایه پیوند داده مسئول جابجایی فریمها از یک نود به نود دیگر است. پارامترهای مورد نظر در این لایه: تبدیل خط فیزیکی پر از خطا به یک خط ارتباطی عاری از خطا برای لایه بالاتر با استفاده از مکانیزمهای کشف و کنترل خطا. بدیل داده های ورودی به بسته های کوچک بنام فریم و ارسال آنها. هماهنگی بین سرعت فرستنده ها و گیرنده هاSadکنترل جریان)، کنترل دسترسی به یک کانال مشترک در شبکه های پخشی.3ـ لایه شبکه: لایه شبکه مسئول تحویل بسته های اطلاعاتی از ماشین مبدأ در یک شبکه به ماشین مقصد در شبکه دیگر است. پارامترهای مورد نظر در این لایه:مسیریابی بسته های اطلاعاتی از مبدا تا مقصد، کنترل ازدحام: ازدحام یعنی ترافیک بیش از اندازه بسته ها در یک مسیریاب یا سوئیچ، تامین کیفیت سرویس: یعنی امنیت خطا و دقت آن ـ سرعت مناسب، ایجاد هماهنگی پیوستگی بین شبکه های ناهمگن 4ـ لایه انتقال: لایه انتقال مسئول تحویل پیام از برنامه مبدأ به برنامه مقصد است. پارامترهای مورد نظر در این لایه: تحویل برنامه به برنامه کل پیام ، آدرس دهی: تعیین آدرس پورت (غالبا بطور همزمان برنامه های متعددی در یک کامپیوتر در حال اجرا هستند) ، سگمنت سازی و مونتاژ مجدد سگمنتها ، کنترل خطای سگمنتها مابین دو برنامه در حال اجرا روی دو ماشین متصل به دو شبکه ، کنترل جریان سگمنتها مابین دو برنامه5ـ لایه نشست: لایه نشست مسئول کنترل دیالوگ و گذاشتن نقاط سنکرونیزاسیون در پیام است. کلیه عملیاتی که بعد از برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر انجام می شود را نشست گویند. پارامترهای مورد نظر در این لایه:برقراری و مدیریت یک نشست ، شناسایی طرفین ، سنکرونیزاسیون تماسها و فعل و انفعالات همزمان ، مشخص نمودن اعتبار پیامها ، اتمام نشست ، حسابداری مشتریها6ـ لایه نمایش: بطورخلاصه، تغییر در ساختار محتوایی و معنایی پیام پارامترهای مورد نظر در این لایه: تمرکز روی ساختار پیامها و مفهوم آنها، فشرده سازی، رمزنگاری و رمزگشایی ، تبدیل کدها به یکدیگر(تبدیل پیامهای یونی، کد اسکی، ابسیدیک به یکدیگر)7ـ لایه کاربرد: تعریف پروتکلها و استانداردهای مورد نیاز کاربران پارامترهای مورد نظر در این لایه: پروتکل ) httpپروتکل انتقال صفحات وب)، پروتکل ftp(پروتکل انتقال فایل)، پروتکل nntp(پروتکل انتقال خبر)، پروتکل smtp و pop )پروتکل های پست الکترونیک )
وظایف لایه ها در مدل IP/TCP: 1ـ لایه میزبان به شبکه: در این لایه استانداردهای سخت افزار، نرم افزارهای راه انداز و پروتکلهای شبکه تعریف می شوند. این لایه درگیر با مسائل فیزیکی و مخابراتی و کانال انتقال و نوع کارت شبکه راه اندازهای لازم برای نصب کارت شبکه است. 2ـ لایه اینترنت: چون این لایه، یک لایه با ارتباطات غیر متصل می باشد، به ماشینها اجازه می دهد بسته های خود را روی شبکه و به سمت مقصد بفرستند. پارامترهای مورد نظر در این لایه:تعریف فرمت بسته های پیام ، مسیریابی بسته ها وجلوگیری از ازدحام درمسیرهای شلوغ 3ـ لایه انتقال: تعریف و بکارگیری دو پروتکل نقطه به نقطه زیر، جهت برقراری ارتباط بین ماشینهای انتهایی.4ـ لایه کاربرد: تعریف و بکارگیری پروتکلهای سطح بالای زیر: پروتکلTELNET: (پروتکل ترمینال مجازی) ، پروتکل HTTP: (پروتکل انتقال صفحات وب) ، پروتکل FTP: (پروتکل انتقال فایل ) ، پروتکل NNTP: (پروتکل انتقال خبر) ، پروتکل SMTP و:pop (پروتکلهای پست الکترونیک)
پروتکل های استفاده شده در لایه های مختلف TCP/IP: 1ـ پروتکل TCP(پروتکل اتصال گرای قابل اعتماد): 1- کنترل ارسال بدون خطای جریان بایتها با تبدیل آنها به بسته های اطلاعاتی 2- کنترل جریان داده ها 2ـ پروتکل UDP(پروتکل غیرمتصل غیرقابل اعتماد):1ـ در مواردی که به سخت گیریهای TCP نیاز نیست.2ـ در مواردی که سرعت اهمیت بیشتری دارد تا دقت(مانند: انتقال صوت و تصویر) ، 3- درجاهائیکه فرآیند درخواست ـ پاسخ فقط یکبار انجام می شود.
رسانه های فیزیکی بر دو نوعند:الف) رسانه های انتقال هدایت پذیر:1- رسانه مغناطیسی و نوری: متداولترین راه انتقال اطلاعات از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر، نوشتن آنها روی نوار مغناطیسی، دیسک، CD یا DVD و سپس خواندن آنها در کامپیوتر مقصد می باشد. پهنای باند این روش زیاد و هزینه آن بسیار پایین است.2- سیم مسی(زوج تابیده): زوج تابیده عبارت است از یک زوج سیم مسی عایق دار که به صورت مارپیچ بدور یکدیگر تابیده اند، علت تابیدن سیم ها به یکدیگر، کاهش اتلاف انرژی است. زوج های تابیده بر دو نوعند:زوج تابیده زره دار یا دارای پوشش (STP) ، زوج های تابیده بدون زره یا بدون پوشش (UTP)انواع کابلهای زوج تابیده: cat3: پهنای باند مفید 16 MHZ و حداکثر نرخ ارسال 10 Mbps را دارند. این کابلها کاربرد گسترده ای در سیستمهای تلفن دارند. Cat5: شبیه Cat 3 است با تعداد دور های بیشتر در واحد طول. تداخل سیگنال در آن کمتر و برای شبکه های پر سرعت مناسب است. پهنای باند مفید آن 100 MHZو نرخ ارسال 100 Mbps را دارند. این رده از کابل، بعد ها با تغییر مختصر و بدون افزایش پهنای باند، با نام Cat 5e برای بکارگیری در اترنت گیگابیت استاندارد سازی شد. Cat6 : پهنای باند مفید این کابل ها 250 MHZ بوده و حداکثر نرخ ارسال آن 1000 Mbps است. Cat7 : دارای پهنای باند مفید 600 MHZ و حداکثر نرخ ارسال 10000 Mbps است. 3- کابل کواکسیال(Coaxial): کابل کواکسیال از یک سیم مسی سخت به عنوان هسته، یک لایه عایق استوانه ای به دور این هسته، یک لایه توری فلزی که بدور عایق بافته شده و لایه پلاستیکی خارجی تشکیل شده است. ساختمان و نحوه عایق بندی کابل کواکسیال سرعت و مصونیت در مقابل نویز آنرا افزایش داده است. این کابل ها پهنای باند 1GHZ را دارند.کابل کواکسیال دو نوع دارد:1ـ کابل 50 اهمی یا نازک: برای کاربرد های دیجیتال استفاده می شود. 2ـ کابل 75 اهمی یا ضخیم: برای سیگنال های آنالوگ و آنتن تلویزیون استفاده می شود.4- کابل فیبر نوری: کابل فیبر نوری، تارهای بسیار نازکی از جنس شیشه یا پلاستیک هستند که پرتوهای نور را از مبدأ به مقصد منتقل می کنند. یک رشته فیبر نوری بسیار شبیه کابل کواکس است با این تفاوت که غلاف توری بیرونی را ندارد.
یک سیستم انتقال نوری سه مولفه دارد:1ـ منبع نور: تبدیل سیگنال الکتریکی به پالسهای نوری 2ـ رسانه انتقال: یک رشته فوق العاده نازک شیشه ای 3ـ آشکار ساز: مبل پالسهای نوری به سیگنال های الکتریکی
طرز کار فیبرهای نوری:وقتی پرتو نور از یک محیط وارد محیط دیگر می شود در مرز این دو محیط دچار خمیدگی یا شکست می شود.اگر زاویه برخورد نور از یک مقدار بحرانی بیشتر باشد، پرتو نور دچار شکست کلی شده و دوباره به داخل محیط اول بر می گردد . نوری که با این زاویه (یا بیشتر از آن)به داخل محیط تابانده شود، برای همیشه در آن محبوس می شود و می تواند مسافتهای طولانی را بدون انرژی بپیماید.
فیبر چند حالته: می توان پرتوهای متعددی از نور با زاویه های مختلف داخل فیبر نوری حرکت دادکه هر کدام دارای حالت خاص خود هستند، فیبر تک حالته: اگر قطر فیبر نوری کم باشد پرتو نور فقط می تواند در جهت مستقیم حرکت کند. به چنین فیبری، فیبر تک حالته گویند.
مزایای فیبر نوری: پهنای باند بیشتر نسبت به سیم مسی، صرفه جویی در هزینه ها، عدم تاثیر پذیری آن نسبت به نویز و تداخل های الکترومغناطیسی، مقاومت عالی شیشه در مقابل خوردگی های شیمیایی، نازکی و سبکی، ایمنی بسیار بالا در مقابل سارقان اطلاعات معایب فیبر نوری:جدید بودن تکنولوژی فیبرهای نوری و عدم توانایی بسیاری از مهندسین جهت کار با آن، آسیب پذیرتر بودن فیبر نوری نسبت به سیم مسی، یک طرفه بودن ذاتی انتقال نوری که در نتیجه برای یک ارتباط دو طرفه نیاز به دو رشته فیبر(یا یک رشته فیبر با دو باند فرکانسی) است.گرانتر بودن تجهیزات ارتباطی نوری از انواع الکتریکی
ب) رسانه های انتقال هدایت ناپذیر: 1- امواج الکترومغناطیس: امواج الکترومغناطیس حاصل حرکت الکترونها هستند که می توانند در فضا منتشرشوند. تعداد نوسانهای یک موج در ثانیه، فرکانس نامیده می شود. ارتفاع یا عمق یک موج نسبت به یک نقطه مرجع، دامنه موج نام دارد. فاصله بین دو قله متوالی موج، طول موج نامیده می شود. 2- طیف الکترومغناطیس: از ناحیه های رادیویی، مایکروویو، مادون قرمز و مرئی این طیف می توان برای انتقال اطلاعات استفاده کرد.
3- مخابرات رادیویی: امواج رادیویی برای پخش گروهی که در آن یک فرستنده و چندین گیرنده موجود است مناسب هستندبه دلایل زیر، امواج رادیویی کاربرد گسترده ای در مخابرات دارد: به آسانی می توان آنها را تولید کرد. برد زیادی دارند.از ساختمانها و موانع عبور می کنند. همه طرفه اند
روشهای انتشار امواج رادیویی: الف) انتشار زمینی: امواج رادیویی زیر 2 MHZ از انحنای زمین تبعیت می کنند. این امواج نزدیک به 1000 کیلومتر برد دارند ب) انتشار هوایی: امواج رادیویی بین 2-30 MHZ با برخورد به لایه یونسفر به زمین باز می گردند4- مخابرات ماکروویو: در فرکانسهای بالای 100 MHZ امواج به خط مستقیم حرکت می کنند و می توان آنها را دقیقاً روی یک نقطه متمرکز کرد و لذا لازم است تا گیرنده و فرستنده به دقت تنظیم شوند. مزایای مخابرات مایکروویو نسبت به فیبر نوری:نیازی به تصرف زمین برای حفر کانال و کشیدن کابل نیست و با خرید چند تکه زمین کوچک در فواصل 50 کیلومتری و نصب چند برج مایکروویو می توان یک سیستم مخابراتی مستقل ایجاد کرد.مایکروویو نسبتاً ارزان است. نصب چند برج ساده برای نصب آنتنها بسیار ارزانتر از خرید زمین در مناطق شلوغ شهری یا صعب العبور کوهستانی است.5- امواج مادون قرمز: کابرد زیادی در مخابرات برد کوتاه دارند. دستگاههای کنترل از راه دور وسایل صوتی و تصویری از امواج مادون قرمز استفاده می کنند6- مخابرات امواج نوری: امروزه برای متصل کردن دو شبکه که در ساختمانهای جداگانه قرار دارند از لیزرهایی که روی پشت بام قرار می گیرند استفاده می شود. چون پرتوهای لیزر یک طرفه اند هر ساختمان باید گیرنده و فرستنده لیزری جداگانه داشته باشد.مزایا:پهنای باند بسیار بالا ــ هزینه بسیار پایین ــ نصب ساده ــ عدم نیاز به مجوزمعایب:لیزر نمی تواند در روزهای بارانی و مه آلود به خوبی عمل کند. ـ باریک بودن پرتو، هدف گیری آن روی اهداف کوچک و دور را دشوار می سازد.
سه ناحیه قرار گرفتن ماهواره: ماهواره های GEO (زمین ثابت): این نوع ماهواره ها در ارتفاع 385000 km قرار می گیرند و دارای دوره گردش 24 ساعت می باشند. این نوع ماهواره ها نسبت به زمین ثابت به نظر می رسند و لذا نیازی نیست که ایستگاه زمینی، آنها را تعقیب نماید و به علت قرار گیری در ارتفاع بالا جای پای بزرگی دارند(ناحیه ای از زمین که تحت پوشش آنهاست). ماهواره های MEO (مدار متوسط): بین دو کمربند وان آلن قرار دارند. هر 6 ساعت یکبار دور زمین می گردند و لذا ایستگاه زمینی باید آنها را تعقیب کند. این ماهواره ها به علت ارتفاع پایین جای پای کوچکتری نسبت به ماهواره های GEO دارند و در حال حاضر از این ماهواره ها برای مقاصد مخابراتی استفاده نمی شود. ماهواره های LEO (مدار پایین): به دلیل سرعت زیاد گردش مداری این ماهواره ها، برای ایجاد سیستمی با پوشش جهانی به تعداد زیادی از آنها نیاز است. به علت ارتفاع کم ماهواره های LEO، برای ارتباط با آنها به توان کمی نیاز است و زمان رفت و برگشت سیگنال نیز بسیار کم خواهد بود.
شبکه تلفن عمومی: به اتصال دو سیمه بین ایستکاههای پایانی و مشترک تلفن اصطلاحاً مدار پایانی گفته می شود. هر ایستگاه پایانی دارای چند خط ارتباطی با یک یا چند مرکز سوئیچینگ بنام ایستگاه بین شهری می باشد. این خطوط ارتباطی را ترانک های مرتبط کننده بین شهری می نامند. سیستم تلفن از سه قسمت عمده تشکیل شده است: مدارهای پایانی، ترانک ها، مراکز سوئیچینگ
مودم:دستگاهی که جریان بیت ها را به عنوان ورودی گرفته، با ایجاد یک موج حامل و اعمال یکی از انواع مدولاسیون یا ترکیبی از آنها یک خروجی آنالوگ تولید می کند
انواع روشهای مدولاسیون: 1ـ مدولاسیون دامنه: یکی از دامنه ها صفر و دیگری غیر صفر است.2ـ مدولاسیون فرکانس: از دو فرکانس متفاوت برای نمایش 0 و 1 استفاده می شود. 3ـ مدولاسیون فاز: در مرز هر فاصله زمانی، وجود یا عدم وجود تغییر فاز نشان دهنده تغییر مقدار بیت یا عدم تغییر آن است.
طراحان ADSL پهنای باند مدار پایانی را به صورت نامتقارن بین دیتاگیری و دیتادهی تقسیم کرده اند. در سرویس ADSL، پهنای باند موجود در مدار پایانی به سه باند تقسیم شده است:باند POTS ( سرویس تلفن معمولی)، باند ارسال از کاربر ( به ایستگاته پایانی)، باند ارسال به کاربر (از ایستگاه پایانی). تکنیک تقسیم پهنای باند به فرکانسهای مختلف، مالتی پلکس تقسیم فرکانس نام دارد. از آنجائیکه اغلب کاربران اطلاعات دریافتی خیلی بیشتری دارند 80 الی 90 درصد پهنای باند به دریافت کاربر اختصاص داده می شود، به همین دلیل نامتقارن نامیده می شود
هاب: در هاب در هر لحظه تنها یک ایستگاه می تواند ارسال داشته باشد به عبارتی در هاب ماهیت ارتباط ،«دو طرفه غیر همزمان» است. زیرا همه ایستگاهها به یک کانال مشترک متصل هستند. در هاب فریمهای ورودی بافر نمی شود. در هاب فریم دریافتی از یک پورت، به همه پورتهای دیگر ارسال می شود.انواع هاب:1ـ هاب غیر فعال: عملاً یک جعبه پر از سیم که تنها وظیفه اش بهم وصل کردن کابل ایستگاهها به یکدیگر و ایجاد کانالی مشترک است. این هاب به منبع تغذیه نیاز ندارد و هیچ کمکی به کشف تصادم یا تقویت سیگنال ورودی نمی کند.2ـ هاب فعال: برقراری اتصال ایستگاهها به یک باس مشترک، سیگنال ورودی ایستگاهها را قبل از اعمال بر روی کانال مشترک تقویت و باز تولید می کند. عملیات کشف تصادم و تولید سیگنال نویز گونه JAM
وظایف لایه پیوند داده: فریم بندی، مدیریت خطاهای فریم، تنظیم جریان داده ها


روشهای تخصیص کانال مشترک بین چندین فرستنده 1ـ روشهای ایستا :از تکنیک تقسیم کانال استفاده می کند. به هر فرستنده یک پهنای باند یا زمان ثابت برای استفاده از کانال داده می شود.2ـ روشهای پویا روش ALOHA: الف) در Pure ALOHA، هر ایستگاه هر وقت نیاز به ارسال اطلاعات داشت همان لحظه و بدون بررسی کانال فریم داده را ارسال می کند. پس از اتمام ارسال، فرستنده به کانال گوش می دهد در صورتی که بیش از یک ایستگاه ارسال نماید، برخورد رخ می دهد و فریم ها از این بین می روند و گرنه فریم صحیح ارسال می شود.در صورت کشف برخورد، یک مدت زمان تصادفی برای ارسال مجدد آن فریم صبر می کند. زمان انتظار قطعاً باید تصادفی باشد وگرنه تصادمها در یک دور نامتناهی تکرار خواهند شد.ب) در Slotted ALOHA، هر ایستگاه هر وقت نیاز به ارسال اطلاعات داشت صبر می کند و در ابتدای شروع اسلات و بدون بررسی کانال، فریم داده را ارسال می کند.پس از اتمام ارسال، فرستنده به کانال باز خورد گوش می دهد و در صورت کشف برخورد، یک مدت زمان تصادفی صبر و فریم را مجدداً ارسال می نماید.

مدل ارائه شده برای CSMA/CDشامل:چندین مرحله ی متناوب رقابت، بازه های ارسال، بازه های بیکاری
قرار دادهای شبکه های بی سیم:1ـ مشکل مخفی: مشکل ایستگاه این است که نمی تواند رقیب رسانه را به دلیل دور بودن تشخیص دهد.2ـ مشکل نمایان: این مشکل زمانی بوجود می آید که در فاصله بین دو ایستگاه هیچ کدام از گیرنده ها وجود نداشته باشد.
انواع اترنت: الف) 10 Base5(Thick Coax): با استفاده از کابل ضخیم کواکس و توپولوژی باس کامپیوتر ها به یکدیگر متصل شده اند. ب) 10 Base2 (Thin Cosx): با استفاده از کابل نازک کواکس و توپولوژی باس کامپیوترها به یکدیگر متصل شده اند. اتصال کامپیوترها به کابل اصلی به کمک یک کانکتور BNC معمولی از نوع Tانجام می گیرد. ج) 10 Base – T(Twisted Pair): هر ایستگاه یک کابل اختصاصی دارد که آنرا به یک هاب مرکزی متصل می کند. این هاب اتصال الکتریکی تمام ایستگاهها را از درون برقرار می سازد. رسانه انتقال، زوج سیم تابیده یا UTP است.
اترنت سریع:نیاز به سرعت بیشتر از10MBPS منجر به پیدایش اترنت سریع شد. استاندارد مربوط به اترنت سریع، 802.3u نام گرفت.
وظیفه لایه شبکه آن است که بسته های داده را به هر طریق از مبدا به مقصد برساند. هر بسته برای رسیدن به مقصد ممکن است از چندین مسیر یاب در میانه بگذرد
لایه شبکه برای نیل به اهداف خود موظف است:1ـ از توپولوژی «زیر شبکه ارتباطی» اطلاع داشته باشد و با استفاده از این دانش مسیری مناسب را بر گزیند.2ـ از تحمیل بار اضافی بر روی برخی از خطوط ارتباطی و مسیر یابها (در حالی که برخی دیگر آزادند) اجتناب نماید.3ـ مشکلات مربوط به زمانی که مبدا و مقصد یک بسته در دو شبکه با پروتکل های متفاوت و ناسازگار قرار گرفته اند را حل نماید.
ویژگیهای الگوریتم های مسیریابی:1ـ صحت عملکرد 2ـ سادگی 3ـ قابلیت تحمل 4ـ پایداری 5ـ مساوات 6ـ بهینگی
انواع الگوریتم های مسیریابی:1ـ غیر وفقی: تصمیم گیری در خصوص مسیریابی بر مبنای اندازه گیری و تخمین هوشمند ترافیک و توپولوژی فعلی شبکه صورت نمی گیرد، بلکه یک مسیر از قبل و بصورت Offline محاسبه شده و در هنگام راه اندازی شبکه درون مسیریابها بارگذاری می شود2ـ وفقی: تصمیم گیری در خصوص مسیریابی بر حسب تغییرات توپولوژی و عموماً ترافیک لحظه ای شبکه به صورت هوشمند صورت می گیرد
الگوریتم کوتاهترین مسیر:ایده اصلی در این نوع مسیریابی آن است که برای زیر شبکه، یک گراف تشکیل دهیم به طوری که هر گره از گراف نشان دهنده یک مسیریاب و هر یک از کمان ها مشخص کننده یک خط ارتباطی باشد، آنگاه یک الگوریتم خاص«کوتاه ترین مسیر» بین یک زوج مسیریاب مفروض را پیدا کند. کوتاه ترین مسیر همیشه به معنای یک مسیر با کمترین تعداد گام (HOP) نیست بلکه می توان برای هر کمان گراف برچسبی را مشخص و سپس مسیری با کمترین میزان برچسب را تعیین نمود. برچسب کمان می تواند بر حسب تابعی از پارامتر های فاصله، پهنای باند، طول صف میانگین ترافیک، هزینه ارتباط، تاخیر اندازه گیری شده و ... محاسبه شود.
الگوریتم دایجکسترا :در الگوریتم دایجکسترا هر گره دارای برچسبی است که فاصله آن گره را تا یک گره مبدا بر حسب بهترین مسیر مشخص می کند. در ابتدا هیچ مسیری مشخص نیست، فلذا تمام گره ها در برچسب خود علامت بی نهایت دارند. هر برچسب می تواند یکی از دو حالت «موقت» یا «دائم» داشته باشد. در ابتدای کار تمام بر چسب ها موقتی علامت می خورند. پس از آنکه مشخص شد یک برچسب کوتاه ترین مسیر ممکن را از مبدا تا آن گره مشخص کرده، حالت آن به دائم تغییر می کند. اگر برچسب گره ای «دائم» نشده امکان تغییر دارد و برچسبهای «دائم» تغییر نمی کنند.
الگوریتم سیل آسا: از الگوریتم های ایستای مسیریابی است. هر بسته ورودی به یک مسیریاب، بر روی تمام خطوط خروجیارسال می شود. این فرآیند سیل آسا منجر به تولید تعداد بسیار زیادی بسته های تکراری خواهد شد.
راه کارهای حل مشکل:
1ـ قرار دادن طول عمر برای بسته ها: ایجاد یک «شمارنده گام» در سر آیند هر بسته بطوریکه در هر گام یک واحد از آن کم شود و هنگامی که مقدار این شمارنده به صفر رسید، بسته حذف شود.2ـ قرار دادن شماره شناسایی برای هر بسته: برای هر بسته فراگیر، یک شماره منحصر به فرد و یکتا درج می شود. هر مسیریاب که بسته ای را برای بار اول دریافت کند شماره آن و مشخصات فرستنده را در جدولی ثبت می کند. با دریافت یک بسته فراگیر، مسیریاب ابتدا شماره شناسایی و هویت آنرا در جدول جستجو کرده و در صورت وجود، آنرا نادیده انگاشته و حذف می نماید.
مسیریابی بردار فاصله: جزء الگوریتم های پویای مسیریابی است. هر مسیریاب یک جدول مسیریابی دارد که به ازای هر مسیریاب موجود در زیر شبکه، یک ورودی دارد. هر ورودی جدول دو بخش دارد:1ـ خط خروجی مناسب برای رسیدن به مقصد مورد نظر 2ـ هزینه رسیدن تا آن مقصد
مسیریابی حالت لینک
1ـ شناسایی همسایه ها: وقتی یک مسیریاب آغاز به کار می کند، اولین وظیفه او شناسایی همسایه های خودش است. 2ـ اندازه گیری هزینه هر خط: الگوریتم حالت لینک نیازمند آن است که هر مسیریاب از تاخیر هر یک از همسایه هایش آگاه باشد.3ـ ساخت بسته های حالت لینک: وقتی اطلاعات لازم جهت مبادله گردآوری شد، هر مسیریاب بسته ای را می سازد که در بر گیرنده این دادها باشد. هویت فرستنده بسته،فیلد«شماره ترتیب»،فیلد«طول عمر»بسته ،فهرست همسایه ها و هزینه رسیدن به آنها
4ـ توزیع بسته های حالت لینک: برای توزیع بسته های LS از روش «سیل آسا» استفاده می شود.5ـ محاسبه مسیرهای جدید: وقتی مسیریاب مجموعه کامل بسته های LS را گردآوری کرد، می تواند گراف کل شبکه را تشکیل دهد.چرا که همه لینکها و هزینه آنها مشخص شده است. می توان از الگوریتم دایکسترا به صورت محلی استفاده کرد و کوتاه ترین مسیر ممکن به تمام مقصد در زیر شبکه را بدست آورد. نتیجه این الگوریتم می تواند در جدول مسیریابی درج شده و مسیریابها عملکرد طبیعی خود را از سر بگیرند. پروتکل OSPF که در اینترنت بسیار رایج می باشد از الگوریتم حالت لینک استفاده می کند.
سوئیچ:ابزاری است هوشمند که فریمهای دریافتی از پورتها را می گیرد و سپس بر اساس آدرس مقصد درج شده در فریم، آنرا مستقیماً بر روی پورتی منتقل می کند که ماشین مقصد بدان پورت متصل است.

بخش عمده شبكه جهانی از كدام پروتكل TCP/IPاستفاده می كنند. IEEEاز سازمان های استاندارد زیر سازمانی ملی است. شبکه پخشی دارای یك كانال است كه بین همه كامپیوترها مشترك بوده و هر یك از كامپیوترها پیام های خود را در بسته هایی روی كانال فرستاده و همه كامپیوترها آن را دریافت می كنند.

شبکه محلی زیر محدوده یك ساختمان یا یك مجتمع را پوشش می دهد. Bus , Ring , Star ازهم بندیهای شبكه های محلی است. دستگاه هایی كه هدایت بسته ها در شبكه های گسترده را بر عهده دارند و مسیرخروجی یك بسته را در جهت رسیدن به مقصد تشخیص می دهند مسیریاب نام دارند. Ieee802.11 استاندارد شبكه های محلی بی سیم كدام است. پست الكترونیك از گزینه های زیر یك خدمت بی اتصال است. زیر لایه دسترسی رسانه macمربوط به لایه انتقال مرجع osi است. لایه نمایش به قواعد و معنای اطلاعات فرستاده شده مربوط می شود. پروتكل SMTP در لایه انتقال از مدل مرجع TCP/IP مورد استفاده است. سیم مسی از رسانه های انتقال هدایت شده است. علت اصلی به هم تابیده شدن سیمها در كابل جفت تابیده كاهش تداخل الكتریكی سیمهای نزدیك بهم است. كابل كواكسیال 75 اهم برای انتقال سیگنال های آنالوگ و كابل تلویزیون استفاده می شود. مسیریاب از اجزاء سیستم انتقال نور در فیبر نوری نیست. مدارهای پایانی جزء قسمتهای اصلی سیستم تلفن نیست. در كابل فیبر نوری پهنای باند موجود Gbps 10 است. بهترین بازدهی در قرارداد Slotted ALOHA دسترسی به كانال وجود دارد. اولین اترنت با10Mbps سرعت كار می كرد. حداكثر طول پوشش دهی در اترنت نوع 10 Base-T ، 100 متر است. تكراركننده وسیله ای است كه در فواصل معین برای تقویت و ارسال مجدد سیگنال استفاده می شود . در روش كدینگ منچستر وجود یا عدم وجود لبه در ابتدای بایت نشان دهنده بیت های 0و 1 است. 802.3 z استاندارد اترنت گیگابیت چه نام دارد. صحت عملکرد، سادگی، قابلیت حمل، پایداری، مساوات، بهینگی از خواص ویژه یك الگوریتم مسیریابی است. الگوریتم مسیریابی کوتاهترین مسیر به دایجكسترا نسبت داده می شود . در الگوریتم مسیریابی سیل آسا بسته ورودی بر روی همه خطوط خروجی فرستاده می شود. IHL طول سر آیند را در بسته IP مشخص می كند

< img/daneshnameh_up/0/07/Cable2.jpg<>

کابل


در شبکه های محلی از کابل بعنوان محیط انتقال و بمنظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد.ازچندین نوع کابل در شبکه های محلی استفاده می گردد. در برخی موارد ممکن است در یک شبکه صرفا" از یک نوع کابل استفاده و یا با توجه به شرایط موجود از چندین نوع کابل استفاده گردد. نوع کابل انتخاب شده برای یک شبکه به عوامل متفاوتی نظیر : توپولوژی شبکه، پروتکل و اندازه شبکه بستگی خواهد داشت . آگاهی از خصایص و ویژگی های متفاوت هر یک از کابل ها و تاثیر هر یک از آنها بر سایر ویژگی های شبکه، بمنظور طراحی و پیاده سازی یک شبکه موفق بسیار لازم است .


کابل Unshielded Twisted Pair )UTP)


متداولترین نوع کابلی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد ، کابل های بهم تابیده می باشند. این نوع کابل ها دارای دو رشته سیم به هم پیچیده بوده که هر دو نسبت زمین دارای یک امپدانش یکسان می باشند. بدین ترتیب امکان تاثیر پذیری این نوع کابل ها از کابل های مجاور و یا سایر منابع خارجی کاهش خواهد یافت . کابل های بهم تابیده دارای دو مدل متفاوت : Shielded ( روکش دار ) و Unshielded ( بدون روکش ) می باشند. کابل UTP نسبت به کابل STP بمراتب متداول تر بوده و در اکثر شبکه های محلی استفاده می گردد.کیفیت کابل های UTP متغیر بوده و از کابل های معمولی استفاده شده برای تلفن تا کابل های با سرعت بالا را شامل می گردد. کابل دارای چهار زوج سیم بوده و درون یک روکش قرار می گیرند. هر زوج با تعداد مشخصی پیچ تابانده شده ( در واحد اینچ ) تا تاثیر پذیری آن از سایر زوج ها و یاسایر دستگاههای الکتریکی کاهش یابد.

img/daneshnameh_up/f/fe/Cable1.jpg


کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروههای (Categories) متفاوت زیر تقسیم شده اند:
Type
کاربرد

Cat 1 فقط صوت ( کابل های تلفن )
Cat 2 داده با سرعت 4 مگابیت در ثانیه
Cat 3 داده با سرعت 10 مگابیت در ثانیه
Cat 4 داده با سرعت 20 مگابیت در ثانیه
Cat 5 داده با سرعت 100 مگابیت در ثانیه

مزایای کابل های بهم تابیده


1-سادگی و نصب آسان

2-انعطاف پذیری مناسب3-دارای وزن کم بوده و براحتی بهم تابیده می گردند.

معایب کابل های بهم تابیده


1-تضعیف فرکانس

2-بدون استفاده از تکرارکننده ها ، قادر به حمل سیگنال در مسافت های طولانی نمی باشند.

3-پایین بودن پهنای باند

4-بدلیل پذیرش پارازیت در محیط های الکتریکی سنگین بخدمت گرفته نمی شوند.

کانکتور استاندارد برای کابل های UTP ، از نوع RJ-45 می باشد. کانکتور فوق شباهت زیادی به کانکتورهای تلفن (RJ-11) دارد. هر یک از پین های کانکتور فوق می بایست بدرستی پیکربندی گردند. (RJ:Registered Jack)کابل کواکسیال

img/daneshnameh_up/f/fe/Cable3.jpg

یکی از مهمترین محیط های انتقال در مخابرات کابل کواکسیال و یا هم محور می باشد . این نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنیار به کار گرفته شده اند. در این نوع کابل ها، دو سیم تشکیل دهنده یک زوج ، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از یک سیم در مغز و یک لایه مسی بافته شده در اطراف آن تشکیل می گردد. در نوع دیگر کابل های کواکسیال ، به حای لایه مسی بافته شده ، از تیوپ مسی استوانه ای استفاده می شود. ماده ای پلاستیکی این دو هادی را از یکدیگر جدا می کند. ماده پلاستیکی ممکن است بصورت دیسکهای پلاستیکی یا شیشه ای در فواصل مختلف استفاده و مانع از تماس دو هادی با یکدیگر شود و یا ممکن است دو هادی در تمام طول کابل بوسیله مواد پلاستیکی از یکدیگر جدا گردند.


مزایای کابل های کواکسیال


1-قابلیت اعتماد بالا

2-ظرفیت بالای انتقال ، حداکثر پهنای باند 300 مگاهرتز

3-دوام و پایداری خوب

4-پایطن بودن مخارج نگهداری

5-قابل استفاده در سیستم های آنالوگ و دیجیتال

6-هزینه پائین در زمان توسعه

7-پهنای باند نسبتا" وسیع که مورد استفاده اکثر سرویس های مخابراتی از جمله تله کنفرانس صوتی و تصویری است .معایب کابل های کواکسیال

img/daneshnameh_up/e/e0/Cable4.jpg

1-مخارج بالای نصب

2-نصب مشکل تر نسبت به کابل های بهم تابیده

3-محدودیت فاصله

4-نیاز به استفاده از عناصر خاص برای انشعابات

از کانکتورهای BNC)Bayone -Neill - Concelman) بهمراه کابل های کواکسیال استفاده می گردد. اغلب کارت های شبکه دارای کانکتورهای لازم در این خصوص می باشند.


فیبر نوری

img/daneshnameh_up/f/f4/Cable5.jpg


یکی از جدیدترین محیط های انتقال در شبکه های کامپیوتری ، فیبر نوری است . فیبر نوری از یک میله استوانه ای که هسته نامیده می شود و جنس آن از سیلیکات است تشکیل می گردد. شعاع استوانه بین دو تا سه میکرون است . روی هسته ، استوانه دیگری ( از همان جنس هسته ) که غلاف نامیده می شود ، استقرار می یابد. ضریب شکست هسته را با M1 و ضریب شکست غلاف را با M2 نشان داده و همواره M1>M2 است . در این نوع فیبرها ، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته و غلاف ، انتشار پیدا خواهد کرد. منابع نوری در این نوع کابل ها ، دیود لیزری و یا دیودهای ساطع کننده نور می باشند.منابع فوق ، سیگنال های الکتریکی را به نور تبدیل می نمایند.


مزایای فیبر نوری


1-حجم و وزن کم

2-پهنای باند بالا

3-تلفات سیگنال کم و در نتیجه فاصله تقویت کننده ها زیاد می گردد.

4-فراوانی مواد تشکیل دهنده آنها

5-مصون بودن از اثرات القاهای الکترو معناطیسی مدارات دیگر

6-آتش زا نبودن آنها بدلیل عدم وجود پالس الکتریکی در آنها

7-مصون بودن در مقابل عوامل جوی و رطوبت8-سهولت در امر کابل کشی و نصب

9-استفاده در شبکه های مخابراتی آنالوگ و دیجیتال

10-مصونیت در مقابل پارازیت

معایب فیبر نوری

1-براحتی شکسته شده و می بایست دارای یک پوشش مناسب باشند. مسئله فوق با ظهور فیبر های تمام پلاستیکی و پلاستیکی / شیشه ای کاهش پیدا کرده است .
2-اتصال دو بخش از فیبر یا اتصال یک منبع نور به فیبر ، فرآیند دشواری است . در چنین حالتی می توان از فیبرهای ضخیم تر استفاده کرد اما این مسئله باعث تلفات زیاد و کم شدن پهنای باند می گردد.
3-از اتصالات T شکل در فیبر نوری نمی توان جهت گرفتن انشهاب استفاده نمود. در چنین حالتی فیبر می بایست بریده شده و یک Detector اضافه گردد. دستگاه فوفق می بایست قادر به دریافت و تکرار سیگنال را داشته باشد.
4-تقویت سیگنال نوری یکی از مشکلات اساسی در زمینه فیبر نوری است . برای تقویت سیگنال می بایست سیگنال های توری به سیگنال های الکتریکی تبدیل ، تقویت و مجددا" به علائم نوری تبدیل شوند.


کابل های استفاده شده در شبکه های اترنت

Specification Cable Type Maximum length
10BaseT Unshielded Twisted Pair 100 meters
10Base2 Thin Coaxial 185 meters
10Base5 Thick Coaxial 500 meters
10BaseF Fiber Optic 2000 meters
100BaseT Unshielded Twisted Pair 100 meters
100BaseTX Unshielded Twisted Pair 220 meters


پورت ترانک جهت تنظیم بار و ارتباط اضافی درداخل شبکه سوئیچ تهیه شده است و این پهنای باند , برابر جمع فیزیکی ارتباطات نمی باشد . ترافیک یک ترانک از ارتباطات (Link) مجزا تشکیل شده و به این علت الگوریتم خرد کردن (Hash) نامیده میشود . الگوی ترافیک در یک شبکه باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد . وقتی که از یک الگوریتم خرد کردن مناسب استفاده میشود , ترافیک به طور تصادفی تصمیم میگیرد که برای تنظیم بار موجود از داخل ترانک اطلاعات را بفرستد


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات