برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


گروهی از دانشمندان ایتالیایی خانه هوشمندی را ساخته اند که تمام دستگاههای داخل آن به مغز متصل هستند و با قدرت ذهن هدایت می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این خانه هوشمند ثمره یک پروژه اروپایی به سرپرستی "روبرتو بالدونی" از دپارتمان مهندسی انفورماتیک دانشگاه ساپینزا در رم است. این خانه در پایتخت ایتالیا ساخته شده است و تمام دستگاههای آن از تلویزیون تا چراغها به مغز متصل هستند. 

روبرتو بالدونی در این خصوص توضیح داد: " ایده ساخت این خانه از اینجا نشأت گرفت که امروز هوش مصنوعی در خانه ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است. به طوریکه بسیاری از دستگاهها دارای یک پردازشگر داخلی هستند. ما در این خانه هوشمند این دستگاهها را وادار کردیم که از طریق این پردازشگرها با یکدیگر گفتگو کنند و از طریق یک تداخل رایانه - مغز (BCI) روشی را ارائه کردیم که به دستگاهها کمک می کند که از فرامین رسیده از ذهن گوش کنند. چنین خانه ای می تواند برای افراد معلول بسیار مفید باشد."

براساس گزارش آنسا، در این خانه، کنترل دستگاهها از طریق ذهن و با استفاده از نوعی کلاه ویژه انجام می شود. این کلاه مجهز به الکترودهایی است که امواج الکتروانسفالوگرافیک را ثبت می کنند. به محض اینکه الکترودها امواج مغزی را ثبت کردند یک دستگاه واسنجی به رایانه می آموزد که امواج مغزی ویژه هدایت هر یک از دستگاهها را تشخیص دهد.

به این ترتیب، کاربر کافی است به دستوری که می خواهد بدهد فکر کند تا دستگاه مورد نظر آن را انجام دهد. برای مثال، کاربر در ذهن خود می گوید: تلویزیون خاموش شود و پس از چند لحظه تلویزیون خاموش می شود.

704668_orig.jpg

نمای کلی خانه هوشمند

704667_orig.jpg

فردی که کلاه مجهز به الکترود را بر روی سر گذاشته است می تواند تنها با فکر کردن به دستگاههای الکترونیکی فرمان دهد

704610_orig.jpg

کلاه مجهز به الکترودها و دستگاه تداخل مغز- رایانه

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات