برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

روش مقابله با نویز و هام بسیار مهم میباشد ، بخشی به طراحی سیستم صوتی برمیگردد و بخشی نیز به کارهایی که کاربر میتواند انجام دهد. بهتر است در اولین قدم یک چاه زمین در نظر گرفته شود تا یک صفر ولت خوب داشته باشیم. میتوان قبل از ساخت یک اتاق کل آنرا شیلد کرد و هادی دور اتاق را به زمین متصل نمود. این کار برای جلوگیری از ورود امواج الکترومغناطیس انجام میشود. هر یک از کامپوننت ها نیز باید یک شیلد (محفظه) خوب داشته باشند و هر یک بطور مناسب گراند شده باشند. در طراحی یک کامپوننت بهتر است از مدارات Differential استفاده شود تا Common Mode Noise از مدار حذف گردد. در بحث Grounding بهتر است مدارات بخش دیجیتال از آنالوگ جدا شده و هر یک گراند خود را داشته باشد و بخش آنالوگ نسبت به نویز مدارات دیجیتال حساسیت نداشته باشد. در مسیر انتقال سیگنال میتوان از خازنهایی برای خنثی کردن نویز استفاده نمود. سطح گراند در مدارات (بر روی برد PCB) باید مناسب و طراحی آن باید بشکلی باشد که ولتاژ سطح آن تقریبا ثابت بماند. Star Grounding هم جزو روشهای خوب گراند مدارات میباشد که در بخش پیشین توضیح داده شد. بهتر است قسمتهایی از سیستم که ایجاد نویز میکنند مانند Power Supply و قسمت موتور Transport از سایر بخشها جدا شوند تا مدارات نسبت به نویز حاصل از آنها مصون بمانند. کابلها از Interconnect ها گرفته تا Power Cord ها هم باید شیلد مناسب داشته باشند و به نویز حساس نباشند و نیز اتصالات Termination آنها بسیار مهم میباشد چرا که اتصال بد حساسیت به نویز را افزایش میدهد. اتصالات در همه بخشهای سیستم مهم میباشد و اتصال نا مناسب حساسیت را بالا برده و همواره ایجاد مشکل مینماید. در طراحی تکنیکهایی نیز وجود دارد مانند افزایش فاصله المانها در مدار برای کاهش کوپل سلفی و خازنی و جداسازی مدارات با توان کم از مدارات با توان بالا (مثل Pre از Power) . جداسازی بیشتر مدارات دو کانال استریو برای کاهش اثرات آنها بر یکدیگر نیز برای کاهش نویز مهم میباشد. کاربران نیز بهتر است کامپوننت ها و کابلها را با فاصله از یکدیگر قرار دهند و از به هم تابیده شدن کابلها به یکدیگر و روی هم قرار دادن کامپوننت ها بپرهیزند. استفاده از المانهای خوب و بردهای خوب مانند تفلون با دی الکتریک مناسب و نیز استفاده از تکنولوژی های روز PCB مانند SMT نیز در بهینه سازی موثر میباشد. از بین بردن لوپ گراند در همه بخشها و درست Setup کردن سیستم (بخش سوم) بسیار مهم میباشد. بهتر است از قرار دادن منابع تولید نویز در اطراف سیستم صوتی مانند وسایل برقی پرهیز شود و پریز برق سیستم صوتی از آنها مجزا باشد. از بین بردن نویز برق شهر هم مهم میباشد و به نظر من بهتر است برای طبقات کم انرژی مانند Pre و DAC و Transport از AC Regenerator ها با فیدبک منفی پایین استفاده نماییم (مانند PS Audio) و برای همه قسمتها از Power Cord های پیشرفته استفاده نماییم. البته دقت کنیم فیلتر AC با AC Regenerator کاملا فرق دارد و من استفاده از فیلترهای AC را پیشنهاد نمیکنم. بهتر است یک کابل مستقیم ( به هم پیچیده) از کنتور برای سیستم کشیده شود و برق سیستم کاملا از برق خانه جدا باشد. مساله دیگرجلوگیری از اثر لرزش Vibration حاصل از امواج صدا که بر روی مدارات تاثیر میگذارد میباشد ، لرزش در مدارات تولید نویز کرده و حالت میکروفونیک المانها باعث خراب شدن سیگنال میگردد و بهتر است از لرزه گیر های مناسب استفاده شود. بسته به نوع نویز اثرات بر روی صدا فرق میکند که آنها را در اینجا می آوریم :

زمینه سیاه تر معادل با نویز کمتر ، سکوت و آرامش بیشتر ، احساس راحتی در صدا ، عدم ابهام در صدا و شفافیت بیشتر در صدا

جزئیات صدای بهتر و احساس گم نشدن صدا ، عدم پراکندگی صدا

شلوغی و درهم رفتگی کمتر صدا ، صدای بهتر و کنترل شده تر خصوصا در ولوم های بالاتر

صدای Open تر ، تمیزتر و Separation بیشتر در استرینگ های صدا

Micro Dynamic بهتر و حالت گران بودن صدا ، صدای Pure تر و طبیعی تر با کاراکتر کمتر ، خستگی شنیداری کمتر در طول زمان

ریتم و Timing بهتر ، حالت راحتی در صدا و احساس صحت و سلامت صدا در طول زمان

تصویر صدای بهتر ، احساس باز شدن تصویر و افزایش عرض و عمق Soundstage ، شفافیت بیشتر تصویر و تمرکز بیشتر در Soundstage

فرکانسهای پایین با ریتم و کنترل بهتر و فرکانسهای بالا با شفافیت بیشتر

احساس از بین رفتن یک لایه اضافی و کثیف بر روی صدا در همه فرکانسها و تنفس بهتر صدا

صدای سریعتر و Start stop بهتر در صدا بدون وجود سایه در صدا


                            به نقل ازhifi

انرژی تحویلی به مشتریان با یك جریان متناوب 50 سیكل بر ثانیه فراهم می شود. استفاده از توان الكتریكی به صورت عادی توسط مشتریان، در بعضی مواقع موجب تغییر جریان متناوب به60 سیكل بر ثانیه می شود. این تغییرات در حالتهای مختلفی مانند چشمک زدن چراغها ناشی از تغییرات لحظه ای یا آرام ولتاژ مشاهده می شوند. افزایش استفاده از دستگاههای مدرن نظیر رادیوها، كامپیوترها، گوشی های تلفن همراه و اجاق های میكروویو موجب حضور جریانهای  فركانس بالا در سیم پیچی های خانه و محل كار هستند. نویز الكتریكی فركانس بالا اغلب ناشی از سیم پیچهای موجود در خانه و محل كار است، و به آسانی نمی توانند در شبكه های انتقال با ولتاژ بالا انتقال یابند.  نویز فركانس بالا ممكن است در گیرنده های رادیو و تلویزیون و یا سایر تجهیزات الكترونیكی تداخل ایجاد كند، ولی هیچ اثر اثبات شده ای بر سلامتی ندارد.

سیستمهای الكتریكی از جریان متناوب Hz 50 برای انتقال انرژی از محل تولید به مشترکین استفاده می كنند. این تناوب   Hz 50 به شكل یك موج متناوب در اسیلوسكوپ ظاهر می شود، وسیله ای مخصوص كه قابلیت اندازه گیری شكل موجهای توان و سایر سیگنالها نظیر رادیوها، تلویزیونها  و گوشهای همراه را داراست. این موج Hz50 توسط سیستمهای تولید انرژی، تولید و در شبكه های محلی  و منطقه ای توزیع توان تزریق می شوند تا به خانه ها، محل كار و مزارع برسد.

 گذر سریع الكتریكی چیست؟
گهگاهی، تغییراتی با دوره كوتاه در سطح ولتاژ یا جریان بوجود می آید كه در شبكه الكتریكی انتقال می یابد. این تغییرات ناشی از سوئیچ كردن در داخل شبكه، تغییرات ناگهانی در بار (
Load) مشتری ها، رعد و برق یا خرابی های موقت هستند. همه این موارد موجب گذر سریع می شوند. ممكن است مشتریان این تغییرات را به صورت نور لرزان ناگهانی در ناحیه ای بزرگ متوجه شوند. گذر سریع محلی ممكن است در اثر سیستم سیم پیچی شما نظیر استارت موتور یا روشن شدن یك چراغ قوی رخ دهد. از آنجائیكه قوانین فیزیكی حاكم بر حركت الكتریسیته اجازه عبور موج Hz50 را در شبكه توزیع می دهد، قوانین مشابهی جابجائی با حركت سریعتر را محدود می كنند. در نتیجه، بار مشتریان منبع اصلی تولید گذر سریع زمانی هستند كه می تواند در سیستمهای سیمی خانه ها و محل كارها اندازه گیری شود.

 نویز فركانس بالا چیست؟
همانند گذر سریع با دوره كوتاه، نویز فركانس بالا چیزی نیست كه توسط شبكه قدرت به مشتریان برسد. اصولاً منبع نویز سیستم در تجهیزات الكتریكی یافت می شود كه در خانه یا محل كار از آنها استفاده می كنیم. برای مثال، یك موتور الكتریكی در حال كار، با جمع كردن سیگنال كوچك فركانس بالای خود (نویز) به موج
Hz50 باعث امواج موج اصلی می شود. این نویز فركانس بالا اغلب در برابر ولتاژ 220 ولتی منبع تغذیه ناچیز است و تنها توسط تجهیزات بسیار حساس قابل آشكارسازی است. اگر چه همین نویز فركانس بالا با دامنه بسیار كم نیز برای بعضی تجهیزات الكتریكی ایجاد مشكل می كند. مثال خوب در این زمینه همان دیدن برفك در تلویزیون هنگام كار در نزدیكی سشوار یا یك جاروبرقی است. این وسایل نویزی را در سیم كشی ساختمان جاری می كنند و تلویزیون كه با همان سیم كشی كار می كند، بطور مخالف تحت تأثیر نویز قرار می گیرد. نویز فركانس بالا از ایستگاههای رادیوئی و تلویزیونی نیز وارد سیم كشی ساختمان می شوند زیرا سیم كشی نظیر یك آنتن با بازدهی پائین عمل می كند.

 نتایج و پیامدهای نویز فركانس بالا چیست؟
همانند آنچه در صفحه نمایش تلویزیون مشاهده می كنیم و یا از رادیو می شنویم، این سیگنالهای فركانس بالا قابل آشكارسازی هستند و می توانند با گیرنده های رادیوئی  و تلویزیونی تداخل كنند و احتمال كاركرد نادرست سایر تجهیزات را نیز سبب می شوند.

 آیا اثر نامطلوبی بر روی سلامتی وجود دارد؟
تا كنون هیچ ارتباطی بین نویز فركانس بالا نظیر آنچه امروزه در زندگی روزمره با آن سر و كار داریم  و سلامتی انسان پیدا نشده است. محققان اذعان می دارندکه برای ارتباط دادن بیماریهای نظیر حملات روانی و سندرم خستگی مزمن به این مسئله اثبات نشده هستند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات