برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 

تا چند سال پیش تصویر كسی كه بر پشت‌بام در حال تنظیم آنتن تلویزیونش بود چیزی عادی بود چرا كه تلویزیون‌ها با كوچك‌ترین تغییرات جوی یا حركت آنتن، تصویر دلخواه را به مخاطب نمی‌داد.

 

با گذشت زمان و رشد تكنولوژی «صورت»های دیگری از دریافت بدون دردسر «تصویر» پدیدار شد و آرام آرام كار به جایی رسید كه برای دیدن یك تصویر شفاف و مطلوب اصولا دیگر نیاز چندانی به تنظیم آنتن نبود.

 

در حال حاضر اما موضوع شبكه‌های انتقال اطلاعات، از بعد پخش از طریق امواج فراتر رفته و به كابل‌های منتهی به منازل رسیده ‌است.

 

شبكه‌های توزیع محتوا كه براساس سیستم كابلی كار می‌كنند انواع بسیاری دارند كه بنا به سیاست‌های رسانه‌ای هر كشور و منطقه متفاوت است.

 

نسل جدید این فناوری شبكه‌های تلویزیونی مبتنی بر استاندارد IP هستند.

 

IP در حقیقت استانداردی است كه برای اینترنت ساخته شده است اما به دلیل فراگیر بودن و تولید تجهیزات شبكه براساس این استاندارد شبكه‌های دیگر را نیز با همین استاندارد پیاده‌سازی می‌كنند و نهایت این‌كه شبكه‌های تلویزیونی مبتنی بر IP كه آنها را با نام IPTV می‌شناسند لزوما هیچ ارتباطی با اینترنت معروف ندارند و این فقط یك شباهت در نام است.

 

این شبكه‌ها درست مثل شبكه انتقال آب لوله‌كشی یا شبكه گاز یا شبكه برق شهری از سایر شبكه‌ها مستقل هستند با این وجود امكانات جداگانه برای آنها استفاده نمی‌شود؛ اما به سادگی از طریق كابل مسی تلفن می‌توان به این شبكه‌ها دسترسی داشت.

 

سازمان صدا و سیما به عنوان منبع فیلم‌ها و برنامه‌ها و مخابرات به عنوان واسط دسترسی این امكان را می‌دهند شما با یك دستگاه مخصوص كه همه تنظیمات آن قبلا انجام شده است و مستقیما توسط صدا و سیما داده می‌شود، می‌توانید با رایانه‌های مخصوص در صدا و سیما ارتباط برقرار كرده و از فیلم‌هایی كه در دسترس قرار داده شده‌اند، استفاده كنید.

 

می‌توانید مانند رایانه شخصی میان فایل‌های داخل آن جستجو كنید. فیلم‌ها را نگه دارید عقب و جلو بزنید یا حتی اطلاعات اضافی فیلم‌ها را ببینید.

 

همچنین می‌توانید فهرست پخش برنامه شبكه‌ها یا حتی وضعیت آب و هوا را به صورت دلخواه روی این شبكه داشته باشید و بسیاری امكانات دیگر كه هر كدام توضیح مفصلی دارد.

 

البته ممكن است شبكه‌های دیگری مانند همین شبكه در سطح كشور توسط سازمان‌های تولیدكننده محتوا مانند سروش یا امثال آن نیز ایجاد شود كه هركدام دستگاه گیرنده مخصوص خود را خواهند داشت.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic