برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

روباتی که قادر است روزنامه بخواند!!
"مارژ" نسبت به سن و سال کمی که دارد بسیار با هوش است، می تواند غلطهای املایی را به درستی تعیین کند و درباره رستورانها یا بانکها اطلاعات زیادی یاد بگیرد و حتی به اندازه ای با هوش است که می تواند نیویورک تایمز را به راحتی مطالعه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "مارژ" نام روباتی جوان و چهار چرخ است که به زودی به جهان واقعی قدم خواهد گذاشت، روباتی که توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد ساخته شده و می تواند در جهان واقعی و در میان انسانها مطلب مختلف را بخواند یا فرا بگیرد.

"اینگمار پوزنر" و "پل نیومن" سازندگان "مارژ" هستند که با همکاری با محققان دانشگاه کوئینزلند امیدوارند این روبات در آینده بتواند با استفاده از واژه ها و عبارتهایی مشابه آنچه انسانها در زندگی روزمره خود استفاده می کنند، در جهان واقعی و در میان انسانهای واقعی به زندگی بپردازد.

به گفته نیومن، به دلیل تنوع زیادی که در میان واژه ها وجود دارد، انتخاب یک متن برای روباتها امری بسیار دشوار است، متنها در موقعیتهای مختلف شکلهای متفاوتی دارند و بازخوردهای متفاوتی نیز از آنها حاصل می شود. برای یک انسان با سواد، خواندن امری ساده است و اگر ابعاد یک واژه تغییر کند یا نور اتاق کم شود، این فرد ناگهان بی سواد نمی شود، این به آن دلیل است که مغز انسان از توانایی ادراک منطقی برخوردار است. از این رو در چنین شرایطی مغز می گوید من پیش از این نیز کاری مشابه این انجام داده ام و به همین خاطر می توانم خود را با این موقعیت جدید انطباق دهم.

اما یک روبات و یا بهتر است بگوییم الگوریتم ریاضی که در یک روبات به عنوان مغز نصب می شود، از توانایی ادراک منطقی برخوردار نیست و یک تغییر زاویه کوچک، تغییر یک واژه و یا میزان شدت نور به این معنی است که روبات باید هر چه از قبل فرا گرفته را کنار گذاشته و دوباره در شرایطی جدید به یادگیری پدیده های جدید بپردازد.

به خاطر وجود این محدودیتها یک روبات با توانایی خواندن یا به بیانی دیگر یک روبات باسواد را تنها می توان در شرایط کنترل شده آزمایشگاه ها یافت اما متخصصان دانشگاه آکسفورد با نصب ساده نرم افزار شناسایی متن که یک برنامه تصحیح املا و واژه نامه آن را تکمیل می کند، به این روبات کوچک و چرخدار کمک کردند تا به راحتی در شرایط طبیعی بخواند.

این به آن معنی است که "مارژ" می تواند به راحتی نیویورک تایمز را مطالعه کند و اطلاعات زیادی را درباره بانکها و رستورانها فرا بگیرد. از آنجایی که هوش مارژ با کمک یک نرم افزار بهبود پیدا کرده است می توان نتیجه گرفت از چنین هوشمندی روباتیکی می توان در ابزار دیگری به جز روباتها، از قبیل رایانه ها و یا انواع هدفنها نیز استفاده کرد.

بر اساس گزارش دیسکاوری، محققان آکسفورد به صورت همزمان در حال تکمیل نسخه ای جدیدتر از مارژ هستند که "لیزا" نام دارد. به گفته محققان تا زمانی که فرزند تکنولوژیکی مارژ، یعنی لیزا در میان ابزارهای روزمره مورد استفاده انسانها جایگاهی پیدا کند زمان زیادی باقی مانده است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic