برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)پیدا کردن تنگناها _ که هنگامی به وجود می آید که بعضی از وسایل یا رابط ها نتوانند داده ها را با همان سرعتی نقل و انتقال بدهند که بقیه سخت افزارهای کامپیوتر می توانند _ و برطرف کردن آن تنگناها در مجموع می تواند اجرای کارهای کامپیوتری را سریع تر کند.

یک مثال کلاسیک رابط USB 2.0 است. میلیون ها کاربر در سراسر جهان، دیسک های سخت اکسترنالی دارند که سرعت خواندن و نوشتن آنها بسیار پایین تر از سرعت خواندن و نوشتن در دیسک های سخت اینترنال است، که علت در تنگنای USB 2.0 است.
تا زمانی که گونه 3.0 رابط USB وارد بازار نشود (به مقاله حاشیه ای «USB 3.0» مراجعه کنید)، رابط eSATA بهترین جایگزین USB 2.0 است، که گونه اکسترنال رابط SATA،(1) مورد استفاده دیسک های سخت، SSDها(2)، و دیکسران های نوری مانند BD ها(3)و DVD هاست.
eSATA رابط SATA را به خارج از کامپیوتر(پی سی پدیا) توسعه می دهد. از لحاظ سرعت خواندن و نوشتن در عمل فرقی با SATA ندارد. بسته به سرعت کنترل کننده داده ها، eSATA دیسک های سختی با حد سرعت تئوری 1.5Gbps(کمتر از 150مگابایت در ثانیه در استفاده ی دنیای واقعی )یا 3گیگابایت در ثانیه (کمتر از 300 مگابایت در ثانیه) فراهم خواهد ساخت، و مهندسان روی ساخت گونه 6Gbps در حال کار هستند. توجه داشته باشید که یک رابط سریع تر نمی تواند یک دیسک سخت را سریع تر از محدودیت های درونی یک سیستم کند؛ با وجود این، eSATA بسیار سریع تراز 32 یا 33 مگابایت در ثانیه که حداکثر سرعت USB2.0 است کار می کند.
eSATA از همان نوع کابل مورد استفاده SATA با همان پیکربندی الکتریکی بهره می گیرد؛ اما شکل رابط آن متفاوت است. اضافه کردن پورت های eSATA برای کامپیوتر آسان است.
نظر به این که USB 2.0 برخلاف eSATA بر روی بسیاری از کامپیوترها تعبیه شده است، اکثر وسایل eSATA حاوی یک رابط USB نیز هستند.
اگر یک دیسک سخت اینترنال SATA داشته باشید آن را می توانید در جعبه های مخصوصی مانند NexStars محصول Vantec (4)قرار دهید، و با آنها یک دیسک سخت اکسترنال eSATA بسازید. رابط SATA برای این کارضروری است؛ یک دیسک سخت قدیمی IDE(5) یا PATA(6) را نمی توانید به یک دیسک سخت eSATA تبدیل کنی
اضافه کردن رابط eSATA
اگر مادربورد کامپیوترتان دست کم یک هدر(7) SATA استفاده نشده و یک شکاف کارت توسعه آزاد داشته باشد، اضافه کردن یک یا چندرابط SATA آسان است.
یادآوری: هدر (header) به رابط های نری بر روی مادربورد گفته می شود.
* انواع بدون رابط تغذیه: متداول ترین نوع تیغه eSATA حاوی یک یا دو پورت است و به همراه خودکابل های داده ای SATA دارد. برای پشتیبانی از دیسک های سخت حاوی رابط تغذیه، کابل تغذیه اضافی ندارند. چنین تیغه هایی حاوی یک تخته مدار الکترونیکی نیستند. قیمت این تیغه ها از 3 دلاربه بالاست.
برای نصب یک تیغه eSATA بی تغذیه، کامپیوتر را خاموش کنید و درپوش جعبه را باز کنید. (هر چند وقت، به یک بخش فلزی رنگ نشده شاسی جعبه دست بزنید تا الکتریسیته ساکن موجود در بدن تان تخلیه شود). یک تیغه آزاد مربوط به کارتهای توسعه را خارج کنید. در بعضی از کامپیوترها، ممکن است مجبور باشید با خم کردن تیغه، چند اتصال فلزی تیغه به شاسی را بشکنید تا جدا شود. سپس، تیغه eSATA را به جای آن قرار دهید و سرانتهایی آن را با پیچ به جعبه ببندید (یا گیره آن را به جعبه قفل کنید). اگر پیچ مخصوص سفت کردن تیغه به جعبه را نداشتید آن را می توانید از فروشگاه های لوازم کامپیوتر بخرید. کابل های تیغه را به هدرهای (رابط های نری) SATA بر روی مادربورد وصل کنید.
به محض آن که کامپیوتر را روشن کنید باید پورت (های) eSATA آماده استفاده باشند. بخش «استفاده از eSATA» در انتهای مقاله روش های وصل کردن و جدا کردن دیسک های سخت اکسترنال SATA را به گونه ای که ویندوز می فهمد شرح می دهد.
اگر تیغه eSATA شما اصلاً کارنکرد، اطمینان یابید که هدرهای SATA (رابط های نری) روی مادربورد در بایوس کامپیوتر شما فعال شده اند. کامپیوتر را باز راه اندازی کنید و بلافاصله چند بار کلید ورود به برنامه Setup (معمولاً کلید DELETE) را بزنید. فقط پورت های SATA را فعال کنید و به غلط آنها را به عنوان بخشی از یک RAID(9)، که یک تنظیم متفاوت است، فعال نکنید
esata
چیست ؟
EXTERNAL SERIAL ADVANCED TECNOLOGY(Esata) یک رابط برای تکنولوژی SATA میباشد . این تکنولوژی برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات دروسایل ذخیره سازی اطلاعات با تکنولوژیهایFIREWIRE 400 و USB 0.2به رقابت می پردازد .SATA به عنوان نسل بعدی و جدید تری از تکنولوژی به عنوان یک پرت سریع تر برای انتقال اطلاعات در هارد دیسک ها جایگزینATA شد . رابط SATA نسبت به ATA بیشتر برای جریانهای خطی شکل یه کار می رود و نسبت به تکنولوژی موازی قدیمی توانایی انتقال اطلاعات با سرعت بیشتری را دارد .کابل های Esata کابل های باریکی هستند که میتوانند طولی معادل 6.56 feet (2 متر ) داشته باشند در صورتی که کابل های موازی پهن تری هستند و تنها دارای طولی معادل 18 inch ی(45.7 سانتی متر ) میباشند. پرت های eSATA سرعت SATA را به اندازه ی هارد های EXTERNAL گسترش می دهند.
سرعت انتقال Esata حداقل سه برابر USB 0.2 و FIREWIRE 400 میباشد اما یک مشکل در اینجا وجود دارد و آن این است که ESATA ها بر خلاف رابط های قبلی به طور مستقل نیاز به منبع تغذیه دارند. با این وجود هنوز برای هاردهای اکسترنال بهترین انتخاب می باشند اگر چه بر خلاف usb و firewire این تکنولوژی نیاز به ترجمه ی داده ها ما بین رابط و کامپیوتر ندارد. این امر باعث افزایش سرعت انتقال داده ها با وجودصرفه جویی در منابع کامپیوتر پردازنده و کاهش نیاز به تراشه ی اضافی میشود .
برای مادر بورد هایی که فاقد رابط esata میباشند،با خریداری یک کارت اتصال (PCI)در داخل کامپیوتر میتوان از رابط Esata بهره مند شد . برای نوت بوک ها می توان از esata های خارجی مدلهای مختلف با توجه به نوع لپ تاپ استفاده کرد .esata استفاده از درایورهای پر سرعت برای *DISK ARRAY های خارجی sata را فعال می سازد و نه تنها باعث گسترش و ذخیره سازی اطلاعات به ارزش واقعی می شود بلکه سرعت ذخیره سازی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد .از ویژگی های esata’s hot_swappable میتوان به قابلیت انتقال این دیسک ها از منزل به محل کار و بالعکس با از کامپیوتری به کامپیوتردیگر اشاره کرد .
Sata دارای استانداردهای مختلفی است که همه استانداردهای قدیمی را پوشش می دهند . با هر نسل جدیدی از sata سرعت انتقال اطلاعات هم افزایش می یابد .سرعت انتقال اطلات در sata اورجینال و sata ، 150 مگابایت در ثانیه میباشد که این سرعت در sata 3G به 3 برابر یعنی 300 مگابایت یا حدودا 3 گیگا بایت در ثانیه افزایش یافته است .
در هنگام خرید esata باید به این نکته توجه داشت که استانداردهای آن با استانداردهای درایور های سخت افزاری مطابقت داشته باشد .سخت افزارهایی که استانداردهای جدیدی را پوشش می دهند استانداررهای قدیمی را هم میتنوانند تحت پوشش داشته باشند اما معکوس آن امکان پذیر نیست .

اسلام
معنی و توضیح چند تا اصطلاح را می خواستم:FSB , over clock , پهنای باند
در ضمن می خواستم بدونم که چجوری وقتی داریم سیستم جمع می کنیم بفهمیم که چه واتی از پاور بگیریم یا چجوری پاور را انتخاب می کنیم؟
دوم اینکه در موقع جازدن سیستم اول بهتره cpu را جا بزنیم و بعد مادر برد را یا برعکس ؟
دیگر اینکه آیا بین cpu و هیت سینک خمیری باید قرار دهیم تا حرارت خوب منتقل شود یا خیر؟
آیا هاردی که sata می خورد می توان به sata 2 وصل کرد و آیا برعکس آن درست است ؟
فرکانس حافظه رم چیست و آیا حتما مادربرد این فرکانس را پشتیبانی کند؟
کارت گرافیک جی فرس محصول شرکت انویدیا است ؟ چون دیده ام که جی فرس را با نام شرکت های دیگر هم وجود دارد لطفا توضیح دهید ؟
و همچنین فرکانس مسیر در cpu چیست و آیا حتما باید هم مادربرد و هم رم آن را پشتیبانی کند
و یا لزومی برای این کار نیست ؟
آیا مزیت DDR3 نسبت به DDR2 و همچنین نسبت به DDR فقط سرعت آن است یا مزیت های دیگری هم دارد ؟
و همچنین eSATA چیست و چه فرقی با sata و sata2 دارد و چه وسایلی به آن متصل می شود؟
و سوال آخر اینکه مزیت PCIe چه مزیتی نسبت به AGP و از نظر قیمت کدام یک از کارت گرافیک ها ارزانتر است ؟

باتشکر
برای محاسبه پاور
http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
2- اول CPU
3- اگر برای بار اول هست خمیر لازم نیست
4-بله امکان پذیر هست
5- لزوما نه
6- ESATA یعنی پورت اکسترنال یا خارجی ساتا
سرعتش هست DDR3 سرعت باسش بیشتر هست
سرعت باس PCIE نسبت به AGP بیشتر هست

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic