برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

کتاب "معماری دیجیتال" منتشر شد.
کتاب "معماری دیجیتال" با هدف آموزش طراحی و تولید دیجیتال در معماری، طراحی صنعتی، معماری داخلی، گرافیک، مهندسی ساختمان، مهندسی مکانیک و صنایع توسط دانشگاه تهران منتشر شد.
به گزارش اختصاصی معماری نیوز ، کتاب "معماری دیجیتال، طراحی و تولید با استفاده از فناوری‏های CAD/CAM/CAE" که توسط پروفسور محمود گلابچی استاد برجسته دانشکده معماری دانشگاه تهران، استاد نمونه دانشگاه‏های کشور و چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با همکاری مهندس علی اندجی گرمارودی و دکتر حسین باستانیبه رشته تحریر در‏آمده است، بوسیله انتشارات در 240 صفحه و 12 فصل با چاپ رنگی منتشر شد.

کاربرد روزافزون کامپیوتر در زمینه‏ های طراحی، معماری و مهندسی از مهمترین دستاوردهای سال‏های اخیر در راستای ارتقاء فرایند طراحی و افزایش بهره‏وری در مراحل مختلف از طراحی تا اجرای یک پروژه‏ محسوب می‏شود. فرآیند طراحی و تولید به کمک کامپیوتر می‏تواند در حوزۀ وسیعی از فعالیت‏های علمی و صنعتی امروز مانند معماری، طراحی صنعتی، مهندسی ساختمان و مهندسی مکانیک و صنایع نقش بسیار مهمی ایفا نماید.

معماری دیجیتال به طراحان و معماران برای خلق ساختارهای حقیقی به‏ شکل مجازی کمک می‏کند به گونه‏ای که آنان می‏توانند پیش از ساختن طرح در فضای درونی طرح تمامی شرایط را مورد بررسی قرار دهند.

در همین راستا کتاب "معماری دیجیتال"بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در جهان با هدف آشنا نمودن طراحان و سازندگان با طراحی دیجیتال و نیز فرآیندهای طراحی و تولید با کامپیوتر، امکان طراحی در فضای مجازی قبل از خلق واقعیت و نیز تولید با بهره‏گیری از تجسم ذهنی و شبیه‏سازی تالیف ومنتشر گردیده‏است.

فصل اول کتاب به شناخت محیط‏های طراحی و محیط‏های ساخت اختصاص دارد.

 در این فصل خصوصیات و امکانات محیط‏های طراحی به کمک کامپیوتر (سامانۀ CAD)و نیز ساخت و تولید دیجیتال (سامانۀ CAM) به تفصیل بیان می‏شود. موضوع فصل دوم کتاب چشم‏انداز محیط‏های کامپیوتری می‏باشد. در این فصل نقش کامپیوتر در طراحی، طراحی دیجیتال، فرآیند طراحی معماری و طراحی الگوریتمی مورد بررسی قرار می‏گیرد.

در فصل سوم پیشینه و تاریخ معماری دیجیتال بیان می‏شود و راه حل‏های دیجیتال در طراحی پروژه‏های بزرگ مورد توجه قرار می‏گیرد. فصل چهارم به روش‏های فرم‏یابی دیجیتال اختصاص دارد و تکنیک‏های فرم یابی دیجیتال، فرم یابی دیجیتال به کمک الگوریتم، الگوریتم‏های ژنتیک، به‏کار گیری تکنیک برداشت حجم کامپیوتری از مدل و نیز پیدایش فرم براساس ساختار سازه مورد بحث و بررسی قرار می‏گیرد.موضوع فصل پنجم ابزارهای طراحی دیجیتال می‏باشد.

 در این فصل مفهوم الگوریتم، فرایندهای مبتنی بر الگوریتم، مقایسه ذهن انسان و کامپیوتر در پردارش الگوریتم و نیز جبر فرمکسی، نرم‏افزار فرمین، تولید نقوش هندسی به روش پارامتریک و کاربرد نقوش هندسی در معماری امروز به تفصیل بیان می‏شود.فصل ششم کتاب به تکنیک‏های طراحی دیجیتال اختصاص دارد. در این فصل تغییرشکل‏های زنجیره‏ای، میان‏یابی هندسی، فرایندهای اتفاقی شامل متغیرهای تصادفی، الگوریتم‏های جستجوی تصادفی، الگوریتم ورونئی، الگوریتم‏های جذب‏کننده و ماشین‏های خودکار سلولی توضیح داده می‏شود.

در فصل هفتم کتاب فرم‏یابی دیجیتال به کمک الگوریتم‏های ژنتیک به تفصیل بیان می‏شود و مفهوم جهش و تکامل در چرخۀ طبیعت، الگوریتم‏های بهینه‏ سازی و ساختار الگوریتم‏های ژنتیک مورد بررسی قرار می‏گیرد.

 خصوصیات محیط‏های نرم‏افزاری CAE/CAM/CAD موضوع فصل هشتم کتاب می‏باشد.موضوع فصل نهم کتاب تبادل داده‏های دیجیتال در سامانه‏های طراحی و تولید می‏باشد. در این فصل پایه‏ های عملی بحث تبادل اطلاعات در صنعت ساختمان و رویکردهای مختلف مانند روش‏های معمول، استفادۀ گسترده از ابزارهای دیجیتال در مرحلۀ طراحی و استفاده از ابزارهای دیجیتال در کل فرآیند طراحی تا ساخت مورد بررسی قرار می‏گیرد. طراحی پوشش سطوح در معماری در فصل دهم بیان می‏شود و انواع الگوهای متداول شامل الگوهای چهارگوش، سه‏ گوش و الگوهای بی‏شکل مورد بررسی قرار می‏گیرد.

فصل یازدهم کتاب به ساخت و ساز دیجیتال اختصاص داشته و در آن نیازهای نرم‏افزاری در طراحی و تحلیل سازه و رویکرد دیجیتال به فعالیت‏های سازه‏ای مورد بررسی قرار می‏گیرد. در فصل دوازدهم روش‏های تولید دیجیتال مورد بحث و بررسی قرار گرفته و روش‏ تولید دو بعدی، روش‏های کاستنی دو و سه بعدی و نیز روش‏های افزودنی، روش‏های مبتنی بر تغییر فرم و روش‏های سرهم کردن اجزا به تفصیل بیان می‏شود.

عناوین فصل های مختلف کتاب و ضمائم آن عبارتند از:

فصل اول _ محیط طراحی، محیط ساخت
فصل دوم _ چشم‏انداز محیط‏های کامپیوتری
فصل سوم _ پیشینه و تاریخ معماری دیجیتال
فصل چهارم _ روش‏های فرم‏یابی دیجیتال
فصل پنجم _ ابزارهای طراحی دیجیتال
فصل ششم _ تکنیک‏های طراحی دیجیتال
فصل هفتم _ فرم‏یابی دیجیتال به کمک الگوریتم‏های ژنتیک
فصل هشتم _ خصوصیات محیط‏های نرم‏افزاری CAE/CAM/CAD
فصل نهم _ تبادل داده‏های دیجیتال در سامانه‏های طراحی و تولید
فصل دهم _ طراحی پوشش سطوح در معماری
فصل دوازدهم _ روش‏های تولید دیجیتال

پیوست‏ها، واژه‌نامه، نمایه (فهرست موضوعی)

در هر فصل نمونه‌های عملی و پروژه‌هایی که در زمرة پیشرفته‏ترین ساختمان‌های جهان بشمار می‏روند و در آن‌ها از فرایند طراحی وتولید دیجیتال استفاده شده است، معرفی شده اند تا طراحان، معماران و مهندسان با نمونه‌های عینی و زمینه‌های کاربردی طراحی و تولید دیجیتال آشنا شود.بیش از 400 تصویر رنگی کتاب، درک بهتر معماری دیجیتال و اطلاع از آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی در زمینة طراحی و تولید دیجیتال را ممکن ساخته است. این کتاب می‏تواند به عنوان کتاب درسی در رشته‏های معماری، طراحی صنعتی، معماری داخلی و گرافیک، مهندسی ساختمان، مهندسی مکانیک و صنایع تدریس شود و مباحث گوناگون آن در زمینۀ طراحی دیجیتال برای دانشجویان و دانش‏آموختگان این رشته‏ها مفید واقع گردد.
منبع: سایت خبری / تحلیلی معماری نیوز

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات