برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

الهام گیری از گوش خفاش در تکنولوژی جدید حسی ربات‌ها و وسایل نقلیه خودکار


خفاش‌های دوست داشتنی؛ توانایی شگفت‌انگیزی در گردش، چرخش و شیرجه هنگام پرواز و در نورکم دارند، از موانع عبور می‌کنند و در هوا شکار می‌کنند. مهندسین قصد دارند این قابلیت را در رُبات‌ها و وسایل نقلیه‌ی خودکار نیز ایجاد کنند و بدین منظور از گوش خفاش‌ها الهام گرفته‌اند.

بیشتر خفاش‌ها از اکولوکیشن (توانایی تعیین محل از طریق محاسبه سرعت پژواک صوت) برای یافتن شکار و مسیریابی استفاده می‌کنند، زیست شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که بال‌های خفاش به او در این حرکات دقیق کمک می‌کند. اما اینکه خفاش قادر است اطلاعات حسی را ذخیره کند و به سرعت تخمین بزند (درست مانند سگ شکاری که بوهای مختلف را در گردن پر چین و چروک خود نگه میدارد) نیز در حال اثبات است. گوش خفاش دقیقاً برای دریافت صداها و ارتعاشات محیط طراحی شده است. رولف میولر،استادیار مهندسی مکانیک در ویرجینیا تک، بر این باور است که ساختار این طراحی‌ها می تواند برای به کار گیری در سیستم‌های خودکار هوایی سودمند باشد.

بیشتر سیستم‌های خودکار؛ دارای لیزر، ردیاب صوتی و دوربین‌های ویدئویی هستند که آن‌ها را قادر به انتقال جریانات دو و سه بعدی وسیع از داده‌ها می‌کنند و ربات یا هواپیما را در تشخیص موقعیت و موانع پیش رویش یاری می‌کند. اما گاهی حجم اطلاعات آنقدر زیاد است که ریز رایانه‌ها قادر به ذخیره‌سازی آن نیستند. اما خفاش‌ها می‌توانند این ورودی‌ها را به سرعت پردازش کنند. صفحه‌ی منعکس کننده‌ی گوش آن‌ها که از اندازه‌ی کوچک تا بزرگ طبقه بندی می‌شود، توسط بر‌آمدگی‌ها، شیارها و لبه‌ها آن‌ها را قادر به درک محیط اطرافشان می‌کند.

امواج فراصوتی خفاش‌ها از همین برآمدگی‌ها و لبه‌ها ساتع می‌شود و بسته به فرکانس موج صوتی و شکل برآمدگی یا لبه‌ی مورد نظر، به الگوهای مشخص تقسیم می‌شود. میولر توضیح می‌دهد: خفاش‌ها می‌توانند این ورودی‌ها را در سرعت صوت فیلتر کنند و در کسری از ثانیه در مورد اینکه به کدام جهت بچرخند یا شیرجه بزنند، تصمیم بگیرند.

bat-ears-could-inspire-new-sensing-technology-robots-and-autonomous-vehicles-pichgooshti

میولر کاربرد  ساختار ستون‌های جانبی راداری گوش داخلی خفاش که از مراکز حساس شنواییست را بررسی می‌کند. ظاهراً این ساختار باعث بالا رفتن قوه‌ی شنوایی آن‌ها می‌شود. در بیشتر سیستم‌های راداری، ستون‌های جانبی به عنوان عامل ایجاد آلودگی صوتی شناخته می‌شوند ولی تحقیقات میولر در مورد خفاش به نظر می‌رسد سودمند باشد. او می‌گوید: درک فیزیولوژی خفاش می‌تواند یک مبنای تقلید زیستی برای ایجاد تغییراتی در سیستم‌های حسی باشد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات