برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ا

لهام‌گیری از طبیعت در ساخت پیچیده‌ترین ساختارهای علمی و ربات‌ها :

گزارش مجله« نیوزویک» درباره الهام‌گیری از طبیعت در ساخت پیچیده‌ترین ساختارهای علمی و ربات‌ها:

مجله معتبر «نیوزویک» در تازه‌ترین شماره خود در مقاله علمی ویژه خود با اشاره به لزوم الهام‌گیری دانشمندان از فرایندهای موجود در طبیعت می‌نویسد: « صدف‌های دریایی شاید بزرگترین و یا درخشان‌ترین مخلوقات دریا نباشند با این حال آنها کارهایی را انجام می‌دهند که در نوع خود بهترین محسوب می‌شود. »

به گزارش ایسنا، براساس این گزارش، این موجودات دریایی چسب بسیار قوی‌ای از خود تولید می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد که با شدت غیر قابل باور خود را به صخره‌ها بچسانند.

هربرت وایت از دانشگاه کالیفرنیا در سانتاباربارای آمریکا در این خصوص می‌گوید: « باید از آنها الهام گرفت، من هیچ موجودی را نمی شناسم که این گونه به جایی بچسبد. در حقیقت طبیعت امکان تحقق کارهای خارق‌العاده‌ای را فراهم می‌کند که مهندسان و دانشمندان تاکنون رویای آن را در سر می‌پروراندند. »

با این حال در حالی که دانشمندان توجه عمیق خود را به فرایندهای سلولی و مولکولی طبیعت معطوف کرده‌اند، مهندسان و سایر دانشمندان فعالیت‌های خود را جهت یافتن اطلاعاتی آغاز کرده‌اند که بتوانند با الهام‌گیری از طبیعت به فرایندهای مورد نظر خود از اپتیک‌ها گرفته تا رباتیک‌ها دست یابند.

به عنوان مثال دانشمندان به دنبال آنند تا بتوان با استفاده از چسب‌های تولید شده از صدف‌های دریایی استخوان‌های خرد شده انسان را ترمیم کرد. نتایج چنین تحقیقاتی حوزه جدیدی از علوم تحت عنوان «بیوشبیه‌سازی» را گشوده است.

مقاله‌نویس نیوزویک در ادامه می‌افزاید: « اگر چه الهام‌گیری از ابتکارات طبیعت در بسیاری از موارد نیاز به تطبیق کامل با اهداف انسانی دارد، با این حال این نگرش جدید علمی ظرفیت لازم و کافی برای گشودن راهی برای تحقق بخشیدن به رویای بسیاری از دانشمندان را دارد. رویاهایی از تولید آب آشامیدنی از آب دریاها تا تولید خودروهای مقاوم بر برابر هوا. »

در این خصوص «جنین بینوس» از پیشگامان بیوشبیه‌سازی معتقد است: « اگر در طرح‌هایتان با مشکلی مواجه می‌شوید بی‌تردید الهام‌گیری از طبیعت آن را حل خواهد کرد. »

در بخش دیگری از این مقاله علمی می‌خوانیم: در حقیقت طبیعت سرچشمه‌ای گسترده از ایده‌های علمی و تحقیقاتی بوده است به عنوان مثال «سوسک‌های جواهری» که بر روی درختان تازه سوخته و تبدیل به خاکستر شده تخم‌گذاری می‌کنند، می‌توانند آتش را از مایل‌ها دورتر تشخیص دهند و جالب آن است که بدانیم وزارت دفاع آمریکا مطالعات وسیع خود را در خصوص این سوسک‌ها برای یافتن طرح‌های جدید برای تولید ردیاب‌های مادون قرمز نظامی آن‌هم با هزینه‌های پایین آغاز کرده است.

از سوی دیگر می‌توان به طرح‌های جدید شرکت ولوو اشاره کرد؛ این شرکت بزرگ اخیراً ارگانسیم‌ داخلی ملخ‌ها را آغاز کرده است، ملخ‌ها این توانایی را دارند تا در دسته‌های چند هزارتایی و بدون کوچکترین برخوردی به یکدیگر در هوا و یا روی زمین به مسیر خود ادامه دهند. در حال حاضر این شرکت در حال بررسی این قابلیت ویژه و استفاده از آن در سیستم‌های امنیتی و هشداردهنده خودروهای تولیدی خود است.

همچنین محققان دانشگاه پرینستون که از حمایت‌های دانشمندان ناسا برخوردار هستند در حال بررسی قدرت قابل توجه و باور نکردنی حلزون‌های دریایی هستند تا ضمن بررسی پوشش سخت آنها به تولید پوشش‌های فشرده مقاوم در برابر گرما در آجرهای گرمایی و حرارتی اقدام کنند.

نکته جالب آن است که آژانس پروژه‌های پیشرفته تحقیقاتی دفاعی آمریکا با استفاده از اصول اولیه‌ای که مارمولک‌ها از آن جهت بالا و پایین رفتن از دیوارها و همچنین حرکت بر روی سقف اتاق‌ها استفاده می‌کنند بررسی‌های خود را بر روی ساخت رباتی که قابلیت حرکت بر روی سطوح عمودی را داشته باشد متمرکز کرده‌اند.

به گفته «کلارآتم» از بیولوژیست‌های سرشناس در کالج «لویس کلارک» تصور این که یک مریخ‌نورد بدون هیچ محدودیتی بتواند بر روی انواع سطوح حرکت کند بسیار جالب خواهد بود.
منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران، سرویس: علمی

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات