برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

امروزه وسایل نقلیه‌ی الکتریکی در حال گسترش در سرتاسر دنیا هستند و روز به روز شاهد نمایان شدن اینگونه خودروها در نمایشگاه‌ها هستیم. آخرین دستیابی در زمینه‌ی خودروهای الکتریکی، در واقع کوچک‌ترین وسیله نقلیه نیز به حساب می آید. البته بعید است که بتوان با این وسیله نقلیه به محل کار رفت! دانشمندان دانشگاه Groningen وسیله نقلیه‌ای را ساخته اند که مجهز به یک ملکول و چهار موتور است. البته قبلا در  پیچ‌گوشتی کوچک‌ترین موتور الکتریکی دنیا به شما معرفی شد. به نظر شما موتورهایی که در این خودرو به کار رفته‌اند، همان موتوری است که قبلا معرفی شد؟

این خودرو، یک خودروی الکتریکی پلاگین (قابل شارژ از طریق شبکه‌ی برق قدرت) نیست، سوار آن هم نمی‌توان شد. پس برای چه آن را ساخته‌اند؟ اگر قبلا مطلب کوچک‌ترین موتور الکتریکی را خوانده باشید، می‌توانید تا حدودی با کاربردهای چنین جنبنده‌های کوچکی آشنا شوید. مثلا می‌توان از این وسیله نقلیه‌ی کوچک در زمینه‌های نانومکانیک استفاده کرد. این میکرو خودروی الکتریکی، با کمک الکترون‌ها حرکت می‌کند؛ بر خلاف خودروهای الکتریکی مینیاتوری سابق که نیرویشان را از میکروسکوپ، نور یا سطح گرم می‌گرفتند.

Worlds-Smallest-EV-pichgooshtu-01

به گفته‌ی پروفسور Ben Feringa که یکی از پروفسورهای شیمی دانشگاه مذکور است:

شما می‌توانید به آن انرژی بدهید؛ بنابراین شما یک مکانیزم نیرومحرکه شبیه به یک موتور الکتریکی در یک خودرو خواهید داشت.

برای راندن این خودرو، لازم است توسط الکتریسیته تحریک شود تا بر روی سطح مسی شروع به حرکت کند. نکته‌ی جالب‌تر این است که هرکدام از موتورهای این خودرو را می‌توان به طور جداگانه کنترل کرد (مانند ساختارهای درون چرخی خودروهای الکتریکی که به زودی در پیچ گوشتی با آن‌ها آشنا خواهید شد). از این رو چرخش این میکرو خودروی الکتریکی به سمت مورد نظر ما نیز امکان پذیر است.

البته تیم محققین در ایجاد این میکرو خودرو، با محدودیت‌هایی نیز روبرو بودند مثلا این خودرو قادر است در دماهای پایین حرکت کند و همچنین برای فعال نگه داشتن ملکول، به محیط خلاء نیاز است.

به گفته‌پروفسور فریگا:

کنترل جنبش در دنیای نانو بسیار دشوار است و نسبت به جنبش در دنیای واقعی بسیار متفاوت است. یک جنبده‌ی نانو، نمی‌تواند همچون یک خودرو در دنیای ما بر اثر جاذبه‌ی زمین، روی سطح افقی ثابت بماند. ولی این انگیزه‌ی خوبی است تا موتورهایی در مقیاس نانو توسعه داده شوند بطوریکه بتوان به طور نامحدود انرژی آن‌ها را تامین کرد.

این تیم محققین امیدوارند که از این خودروی الکتریکی، به عنوان اولین قدم در نانومکانیک  استفاده شود و بتوانند آن را در دمای معمولی و در تمام دنیا به کار گیرند.

Worlds-Smallest-EV-pichgooshtu-00

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic