برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شاید در مورد امکان درمان بیماری‌ها توسط نانوبوت‌ها چیزهایی شنیده‌ باشید؛ ربات‌های بسیار کوچکی که به جریان خون بیمار تزریق می‌شوند و به سمت اهداف خود حرکت می ‌کنند، مانند زیر دریایی میکروسکوپی فیلم Fantastic Voyage  با این تفاوت که نانوبوت‌ها سرنشین ندارند! اما چالشی که دانشمندان با آن روبه رو بوده‌اند، وسیله‌ی حرکتی این ربات‌ها بوده است و به نظر می‌رسد این مساله هم توسط ماهیچه‌های مصنوعی حل شده است.

دیروز خبر تولید نوع جدیدی از ماهیچه‌های مصنوعی در مقیاس نانو منتشر شد که عملکرد آن‌ها همانند ماهیچه‌ی خرطوم یک فیل است که می‌توانند مانند تاژک یا دم به نانوبوت متصل شود و با حرکات سریع، آن را به عقب یا جلو براند. درون این ماهیچه‌ی مصنوعی رشته‌های محکم و انعطاف پذیر از جنس نانولوله‌های کربنی است که در هم بافته شده‌اند و در یک مایع الکترولیت غوطه‌ور هستند. هنگامی که ولتاژ اعمال شود، این الیاف با سرعت ۶۰۰ دور در دقیقه از هم باز شده و حجم آن افزایش میابد و با تغییر ولتاژ، الکترولیت تخلیه شده و الیاف با چرخش در جهت مخالف به حالت قبل بر می‌گردند. در نانوبوتی که دارای باتری و مدار الکتریکی است این موتور الیافی به تاژک متصل شده و می‌تواند آن را در مسیرهای دورانی حرکت داده و باعث حرکت نانوبوت در محیط مایع شود. این الیاف ساده و ارزان قیمت بوده و می‌توانند در اندازه‌های مختلف تولید شوند.

اعضای خرطوم فیلی و شاخک اختاپوسی نانوبوت مشابه هم عمل کرده و ترکیب مارپیچ مانند الیاف در ماهیچه‌ی مصنوعی در هر دو جهت می‌چرخد و نانوبوت حرکت می‌کند. طرح و توسعه‌ی ماهیچه‌های مصنوعی با همکاری دانشگاه Wollongong استرالیا، دانشگاه تگزاس در دالاس، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه Hnyang در کره انجام شده است. مقاله‌ی این پژوهش دیروز در مجله‌ی ساینس منتشر شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic