برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پنج فناوری تکان‌دهنده جهان در پنج سال آینده!

در ششمین برنامه پیشگویی‌های «پنج در پنج»، این شركت آمریكایی ابتكاراتی همچون امكان برقراری ارتباط از طریق سه‌بعدی، باتری‌هایی با سوخت هوا و استفاده از رایانه‌ها برای انرژی بخشیدن به شهرها مطرح شده‌اند.

این پیش‌بینی‌ها بر اساس بازار و گرایش‌های اجتماعی مورد انتظار برای متحول کردن زندگی انسان و همچنین فناوری‌های جدید آزمایشگاه‌های شركت آی‌بی‌ام در سراسر جهان هستند.

در پنج سال آینده، نوآوری‌های فناوری به روش‌ها و با امكاناتی كه توصیف آن در پی می‌آید، زندگی انسان را متحول خواهند كرد:

ارتباطات سه بعدی بی‌درنگ با دوستان 

در پنج سال آینده، تعاملات سه‌بعدی به شما اجازه خواهد داد تا با هولوگرامهای سه‌بعدی، با دوستانتان بی‌درنگ تعامل داشته باشید. در حال حاضر فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی به سوی استفاده از این فناوری پیش رفته و با پیچیده‌تر و كوچكتر شدن دوربین‌های هولوگرافی سه‌بعدی برای قرار گرفتن در گوشی تلفن همراه،‌ می‌توان با تصاویر ارتباط برقرار كرده، به جست‌وجو در اینترنت پرداخته و به شیوه‌های جدید با دوستان گفت‌وگو كرد.

دانشمندان در حال كار برای تبدیل گفت‌وگوهای ویدئویی به حضور از راه دور سه‌بعدی هستند. این شیوه از پرتوهای نوری منتشر شده از اجسام برای ساخت یك تصویر از آنها استفاده می‌كند. همچنین این شیوه منجر به هوشمندتر شدن اطلاعات دیجیتالی خواهد شد.

دانشمندان مركز تحقیقاتی آی‌بی‌ام اكنون در حال كار بر روی راه‌های جدید ساخت اطلاعات سه‌بعدی بوده و به دنبال فناوری هستند كه به مهندسان اجازه خواهد داد تا وارد طراحی بناها و برنامه‌های نرم‌افزاری شده و به شبیه‌سازی‌هایی از چگونگی شیوع بیماری در سراسر جهان‌های سه‌بعدی تعاملی بصورت بلادرنگ و با كمترین میزان تحریف بپردازند.

 باتریهایی كه از هوا برای تولید انرژی استفاده می‌كنند

از دیگر پیش‌بینی‌های این شرکت ماشین‌آلات بین‌المللی کسب و کار، ارتقای ترانزیستورها و فناوری باتری بوده كه دستگاه‌ها را تا 10 برابر بیشتر روشن نگه داشته و یا حتی در دستگاه‌های كوچك دیگر نیازی به وجود باتری نخواهد بود.

دانشمندان به جای باتری‌های سنگین لیتیوم یونی امروزی در حال كار بر روی باتری‌هایی هستند كه مانند انسان از هوا برای واكنش با فلز پر انرژی استفاده كرده و یك مهاركننده كلیدی را در باتریهایی با طول عمر بیشتر از بین خواهد برد. در صورت موفقیت،‌ نتیجه یك باتری سبك، پرقدرت و قابل شارژ مجدد خواهد بود كه قادر به انرژی بخشیدن به هر چیز از خودرهای برقی گرفته تا دستگاه‌های مصرفی است.

همچنین آی‌بی‌ام تصمیم دارد در صورت امكان، باتری را از میان برداشته و میزان انرژی هر ترانزیستور را تا كمتر از 0.5 ولت كاهش دهد. در این صورت دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه و كتابهای الكترونیكی نیازی به باتری نخواهند داشت.

دستیابی به مجموعه عظیم اطلاعات با شكل‌گیری گروه جدید شهروندان دانشمند

در پنج سال آینده، حسگرهای موجود در گوشی، خودرو، كیف پول و حتی نوشته‌های درون سایت توئیتر به جمع‌آوری اطلاعاتی پرداخته كه به دانشمندان یك تصویر كلی و فوری از محیط فرد ارائه خواهد داد. می‌توان از این داده‌ها برای مبارزه با گرم شدن جهان، نجات گونه‌های در معرض خطر و ردیابی گیاهان یا حیواناتی كه اكوسیستم اطراف جهان را به خطر می‌اندازند، استفاده كرد.

در پنج سال آینده، طبق پیش‌بینی سالانه «پنج در پنج»، یك گروه جدید از شهروندان دانشمند ایجاد خواهد شد كه با استفاده از حسگرهایی كه اكنون موجودیت دارند، به ایجاد مجموعه‌های عظیم اطلاعاتی برای تحقیقات خواهند پرداخت.

آی‌بی‌ام اخیرا به ثبت شیوه‌ای پرداخته كه یك سیستم را قادر به انجام تجزیه و تحلیل دقیق پس از واقعه از رویدادهای لرزه‌ای مانند زمین‌لرزه كرده و همچنین هشدارهای اولیه را برای رویدادهایی مانند سونامی كه ممكن است در پی زلزله رخ دهند، ارائه می‌دهد. از دیگر قابلیت‌های این اختراع، توانایی اندازه‌گیری سریع و تحلیل منطقه خسارت‌دیده از یك زلزله برای كمك به اولویت‌بندی واکنش‌های اضطراری مورد نیاز پس از بلایای طبیعی است.

حمل‌ونقل شخصی و پایانی بر گزارشات ترافیكی سنتی

در سالهای آینده، فناوری‌های تحلیل پیشرفته به افراد در یافتن مسیرهای كم ترافیك و سریع برای دستیابی به مقصد خود از طریق توصیه‌های شخصی كمك خواهند كرد.

سیستم‌های ترافیک قابل تطبیق به طور مستقیم به یادگیری الگوها و رفتار مسافر برای ارائه ایمنی مسافرتی و اطلاعات مسیر پویاتر نسبت به مسافران امروزی خواهند پرداخت.

دانشمندان آی‌بی‌ا‌م در حال ساخت الگوهای جدید برای پیش‌بینی نتایج تغییر مسیرهای حمل‌ونقل برای ارائه اطلاعاتی هستند كه گزارشات ترافیكی سنتی را پشت سر خواهد گذاشت. محققان با استفاده از مدلهای ریاضیاتی جدید و فناوریهای تحلیل پیش‌بینی‌كننده به تحلیل و تركیب چندین سناریوی محتمل مؤثر بر انتخاب مسیر مناسب از جمله عواملی مانند حوادث ترافیكی، محل جای‌گیری فرد، ساخت‌وسازهای كنونی در حال برنامه‌ریزی جاده‌ای، روزهای شلوغ هفته، ساعت كاری، رویدادهای محلی و آب‌وهوا خواهند پرداخت.

تامین انرژی شهری با استفاده از رایانه‌ها

نوآوری‌های انجام شده در رایانه‌ها و مراكز داده، منجر به ایجاد فناوری‌هایی شده كه از گرما و انرژی اضافی این دستگاه‌ها برای گرمایش ساختمانها در زمستان و تامین انرژی تهویه مطبوع در تابستان استفاده می‌كنند. فناوری‌های جدید این شركت مانند سیستمهای آب‌سرد‌كن روی تراشه می‌توانند به بازیافت انرژی حرارتی پردازشگرهای رایانه‌ای برای ارائه آب داغ در ساختمانها بپردازند.

یك پروژه آزمایشی در سوئیس، با استفاده از سیستم رایانه در كنار این فناوری قرار است تا 30 تن از انتشارات دی‌اكسید كربن در سال بكاهد.

یك شبكه مویرگ‌های میکروسیالی در كاهش گرما با سطح هر تراشه در خوشه رایانه متصل بوده كه آب را تا حدود میكرونها فلز نیمه‌رسانا پمپاژ می‌كند. با این میزان نزدیكی جریان آب به هر تراشه، می‌توان گرما را بطور كارآمدتری حذف كرده و همچنین آب داغ در اختیار داشت.




آیفون تازه که اپل وعده آن را داده بنظر نمی رسد که مثل همقطاران پیشین خود باشد و تفاوت هایی با مدل های قبلی خواهد داشت. تصاویری که از باتری این آیفون جدید منتشر شده، مصداق این سخن است.

 

به گزارش بانکی دات آی آر، براساس گزارش منابع موثق، آیفون 5 دارای باتری خواهد بود که با مدل هایی چون آیفون 4 و آیفون 4s متفاوت خواهد بود.

این باتری که قرار است بر روی آیفون5 نصب شود، طوری طراحی شده که با اندازه خود گوشی متناسب و 4 اینچ است.

iphon.jpg

پیش از این و در مدل های پیشین آی فون مشکل باتری یکی از مهمترین گلایه های مشتریان اپل بود. به عنوان نمونه تنها در پاییز گذشته 275 صفحه شکایت از مشتریان ناراضی و عصبانی اپل در تالار گفتگوی سایت این شرکت مشاهده شد.

قدرت زیاد مهمترین ویژگی این باتری است؛ یک باتری 1440 میلی آمپری یا 1430 میلی آمپری. ولتاژ این باتری نیز جهش داشته و از 3/7 به 3/8 رسیده است.

اندازه گیری وات در ساعت هم از 5/3 وات بر ساعت به 5/45 وات بر ساعت رسیده و می توان این نوع افزایش ها را به LTD نسبت داد که در آیفون جدید به کار گرفته شده است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic