برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

یك محقق موسسه فناوری ماساچوست در اقدامی جالب یك روبات روزنامه‌نگار و مستندساز ابداع كرده كه در خیابان‌ها به فیلمبرداری پرداخته و با صدایی انسانی به مصاحبه با افراد می‌پردازد.

روبات «باكسی» (Boxie)، ساخته «الكساندر ربن» از ظاهر جالبی برخوردار بوده و توانسته با بدنه چاق و چشمان دخترانه خود توجه برخی از عابران را جلب كرده و در نهایت یك فیلم مستند كوتاه از داستان‌های جالب آنها بسازد.

جنس «باكسی» از مقوا بوده كه آن را به چشم افراد، جسمی بی‌خطر و حتی دوستانه نمایان می‌كند.

«باكسی» از سونار ریزصوت برای شناسایی دیوارها استفاده می‌كند كه آن را در زمان حركت در خیابان‌ها و پیاده‌روها راست و مستقیم نگه می‌دارد. یك حسگر گرمای بدن نیز به این روبات در شناسایی انسان‌ها در اطراف خود كمك می‌كند.

این روبات به سراغ مردم رفته و به شیوه‌ای ساده سوالاتی از آنها پرسیده و از آنها می‌خواهد تا اطراف را به وی نشان دهند.

برای پرسیدن سوالات بعدی از افراد خواسته می‌شود تا دكمه‌های اطراف آن را فشار دهند.

«باكسی» در ابتدای روز آغاز به كار كرده و معمولا حدود شش ساعت را به فیلمبرداری می‌پردازد. این روبات همچنین گزارش روزانه خود را به طور منظم به تیم تحقیقاتی می‌فرستد.

با این حال این روبات با خطرات بسیاری هم روبه‌رو است، چرا كه حسگرهای فشار و نیروی آن نشان‌دهنده تكان‌های شدید اعمال شده بر آن و حتی ضربه بوده كه نشان از بی‌حوصلگی برخی افراد در مواجهه با این روزنامه‌نگار سمج داشته است!


دانشمندان پس از سال‌ها تلاش توانستند به راز درخشش سبزرنگ عقرب‌ها در زیر نور فرابنفش دست یابند.این قابلیت كاملا برای دانشمندان شناخته شده بود اما دلیل تكامل آن در این موجودات برای زیست‌شناسان ناشناخته باقی مانده است.

داگلاس گافین، زیست‌شناس دانشگاه اوكلاهما با بررسی ماده فلورسانس موجود در پوسته عقربها دریافت كه این موجودات می‌توانند از طریق دم خود نور را احساس كنند.
گافین بر این باور است كه عقربها این توانایی را به منظور كمك به فرار سریع به زیر سنگها در خود تكامل داده‌اند.

به گفته گافین، عقربها از گونه عنكبوتیان شبگرد هستند كه در زیر نور فرابنفش به رنگ سبز فیروزه‌ای می‌درخشند. كاركرد این ماده فلورسانس هنوز ناشناخته باقی مانده است.

تیم تحقیقاتی گافین برای آزمایش‌های خود، چشمان این عقربها را بسته و سپس آنها را در برابر رنگهای مختلف نور قرار دادد. این محققان دریافتند كه این عملكرد مانند یك چشم دوم در این موجودات عمل می‌كند.

پوسته این حیوانات مانند یك حسگر كل بدن عمل می‌كند كه اطلاعات نور را برای سیستم عصبی بدن ارسال می‌كند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات