برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در میان دستپاچگی و حیرت دانشمندان، استوانه فلزی درون یك گاو صندوق كاملا محافظت شده كه معیار جهانی برای كیلوگرم بوده، در حال تغییر جرم است.

این مساله برای كسانی كه قصد خرید نیم كیلو هویج یا یك كشتی چندین تنی را دارند مشكل‌ساز نخواهد بود، بلكه یك چالش سنگین نظری برای فیزیكدانان به دنبال داشته و كار آزمایشگاه‌هایی را كه به اندازه‌گیری فوق دقیق و همیشه استاندار نیاز دارند، پیچیده خواهد كرد.

از سال 1889، كیلوگرم در تراز بین‌المللی، مطابق با یک قطعه فلز که در دفتر بین المللی وزن و اندازه گیری در حومه پاریس نگهداری می‌شود، تعریف شده است.

تا پیش از این به نظر می‌رسید این استوانه ساخت انگلیس كه از 90 درصد پلاتین و 10 درصد ایریدیوم ساخته شده از هر گونه اشكال و اشتباه مبراست. این استوانه در زیر سه محفظه شیشه‌یی در یك گاوصندوق در ساختمان محافظت‌شده پاویلون دو پرتویل نگهداری می‌شود.

در سال 1992 در یك اتفاق حیرت‌انگیز مشخص شد كه كیلوگرم از دقت پیشین برخوردار نبوده و اندازه‌گیری‌ها طی یک قرن گذشته نشان دادند كه این نمونه اولیه در مقایسه با شش واحد كیلوی دیگر این ساختمان حدود 50 میكروگرم تغییر كرده است. این میزان به اندازه یك دانه شن با قطر 0.4 میلیمتری است.

البته به گفته آلاین پیكارد، رئیس دپارتمان جرم دفتر بین المللی وزن و اندازه گیری، دانشمندان هنوز نمی‌دانند این تغییر در راستای كاهش جرم كیلو بوده یا افزایش.

پیكارد اظهار كرد: این تغییر ممكن است در اثر تاثیرات سطحی از دست دادن گاز از فلز یا یك تجمع از آلاینده‌ها باشد.

این كاهش یا افزایش كیلو برای دنیای علم، كنجكاوی زیادی را به ارمغان آورده است.

این استوانه، اساس سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها(SI)، گسترده ترین سیستم واحدهای اندازه گیری مورد استفاده در جهان برای زندگی روزانه، مهندسی دقیق، علم و تجارت است.

SI از هفت واحد پایه با نامهای كیلو،‌ متر، ‌ثانیه، ‌آمپر، كلوین، مول و کاندلا برخوردار است كه سایر واحدهای اندازه‌گیری از آنها نشات می‌گیرند. اما كیلو بر خلاف دیگر همراهانش آخرین واحدی است كه هنوز با یك جسم مادی تعریف می‌شود.

تا پیش از این یك خط‌كش پلاتینی به عنوان متر استاندارد جهان مورد استفاده بود كه بعدها جای خود را به یك ثابت بنیادین داد كه طی آن از زمانی كه نور برای سفر در 100 سانتی‌متر استفاده می‌كند به عنوان پایه اندازه‌گیری متریك استفاده شد. البته متر فلزی اكنون به عنوان یك شی موزه‌ای در شهر سیورس پاریس نگهداری می‌شود.

اساتید SI اكنون تصمیم دارند استوانه كیلوگرم را از دور خارج كنند. در صورتی كه همه چیز خوب پیش برود، این استوانه با یك مقدار ثابت بر اساس ثابت پلانك تعویض خواهد شد.

ثابت پلانك كه نام خود را از ماكس پلانك، پدر علم فیزیك كوانتوم كه آن را در سال 1899 كشف كرده، گرفته و در معادلات با حرف «h» نشان داده می‌شود، با کوچکترین بسته ای از انرژی (کوانتوم) مطابق است که دو ذره می توانند با هم مبادله كنند.

در اواخر اكتبر سال جاری، كنفرانس عمومی وزن و اندازه‌گیری با استفاده از این ثابت برای محاسبه مقدار كیلو موافقت كرد اما استفاده از آن تا پیش از سال 2014 ممكن نخواهد بود تا آزمایشات لازم به منظور ارزیابی دقت شیوه‌های اندازه‌گیری برای حصول اطمینان از صحت تا 20 بخش در میلیارد انجام شوند.

درصورتی كه كه ثابت پلانك مورد استفاده قرار بگیرد، هیچ چیز در زندگی عادی تغییر نكرده و كیلو همان كیلو باقی خواهند ماند، اما این تغییرات از تاثیرگذاری زیادی بر اندازه‌گیری‌های فوق‌العاده دقیق برخی آزمایش‌ها برخوردار خواهد بودش

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات