برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

احتمالا تا به حال تصاویری که توسط دوربین های پرسرعت از اجسام متحرک گرفته شده اند را دیده اید. مثلا تصویری که با سرعت ده هزار فریم در ثانیه از یک گلوله در حال برخورد با یک سیب گرفته شده است. تصاویر جالب و شگفت انگیزی هستند و برنامه های تلویزیونی مختلفی هم به نشان دادن این تصاویر اختصاص داده شده اند.

حالا یک تیم در دانشگاه ام آی تی دوربینی ساخته اند که مرزهای سرعت در تصویر برداری را جابجا کرده است: یعنی با سرعت شاتر یک تریلیون در ثانیه! با چنین سرعتی آنها توانسته اند از نور در حال حرکت عکس برداری کنند و این به معنی یک قدم جدید است. حالا ما دوربینی داریم که می تواند با سرعت نور تصویر برداری کند.


در مدل آزمایشگاهی آنها می بینید، یک اشعه نور توسط لیزر تولید، از درون یک بطری عبور و توسط دروبین ثبت می شود. آنها به خوبی توانسته اند آزمایش خودش شان را صدها بار با موفقیت تکرار کنند. جالب است بدانید که آن اشعه نور که در تصویر و در
ویدیو ارایه شده ، توسط لیزر برای ۱.۷۱ پیکوثانیه تولید شده است. هر پیکو ثانیه معادل یک تریلیونیوم ثانیه است!


کاربرد ها؟

دکتر راسکار سرپرست تیم می گوید اینکه ما بتوانیم حرکات نور را ثبت کنیم طیف جدیدی از قابلیت ها را در اختیارمان خواهد گذاشت. برای مثال از آنجایی که حالا می توانیم این حرکات را ثبت کنیم می توانیم از نور در پزشکی برای سونوگرافی استفاده کنیم (به جای استفاده از امواج صوتی) یا اینکه می توانیم منتظر ورود دستگاه های سی تی اسکن قابل حمل باشیم.

او می گوید تصور کنید که ده سال دیگر چنین قابلیتی را روی تلفن همراه تان داشته باشید. آن وقت می توانید با تلفن تان بفهمید که میوه ای که می خرید رسیده است یا نه. این سیستم به چشم شما اجازه می دهد چیزهایی را ببینید که تا به حال فقط از طریق نمودار ها و آمارهای ریاضی به آنها دسترسی داشتید. در عکاسی، طراحی و علوم دیگر شما به طیف جدیدی از اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد که تا به حال فقط با اعداد و ارقام آنها را به دست می آوردید. اما از این پس می توانید آنها را با چشم خودتان ببینید و این به معنی اکتشاف ها و پیشرفت های جدید علمی است که باید منتظرشان باشیم.

چند ماه قبل بود که ساخت دوربینی که با سرعت ۱ تریلیون فریم در ثانیه تصویر برداری می کرد هیجان زیادی به وجود آورد. اما فناوری آنقدر سریع به جلو حرکت می کند که رکوردها زیاد دوام نمی آورند.

حالا یک تیم تحقیقاتی در آلمان با استفاده از لیزر X-ray موفق به تصویر برداری با سرعت یک کوادریلیون فریم در ثانیه شده اند! ممکن است اسم عدد کوادریلیون را تا به حال نشیده باشید. با اعداد میلیون و میلیارد آشنا هستید، بعد از آن به تریلیون و کوادریلیون می رسیم.

محققین دانشگاه برلین اشعه ایکس را به دو قسمت تقسیم کرده اند و یک قسمت از اشعه را 0.015 میلیمتر منحرف کرده اند. (تا یکی زودتر و یکی دیرتر به هدف برسد) بعد آنها را به سوی یک هدف تابانده اند. از آنجایی که هیچ دریافت کننده ای در حال حاضر با این سرعت وجود ندارد، آنها تصاویر را به صورت هولوگرام ذخیره کرده اند و این دو اشعه با فاصله اختلاف ۵۰ فموثانیه به هدف رسیده اند. ترکیب این دو تصویر با یکدیگر عکس بالا را تشکیل داده است.


سرپرست تیم تحقیقاتی می گوید از این روش جدید تصویر برداری، برای بررسی دقیق تر رفتار ملکول ها و واکنش های شیمیایی استفاده خواهد شد.

البته این روش هنوز در ابتدای راه است و آنها فعلا سریع ترین ویدیوی دنیا را گرفته اند که شاید کوتاه ترین هم به حساب بیاید. چرا که فقط از دو فریم تشکیل شده است. برای اینکه امکان تصویر برداری با فریم های بیشتر وجود داشته باشد نیاز به تکمیل این فناوری و کار بیشتر است تا بتوان در عمل از این ابزار جدید استفاده کرد.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic