برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

off door handle1 کنترل کننده برق هوشمند

یکی از کارهایی که ضروری است قبل از رفتن به سفر انجام داد، چک کردن روشن نماندن لامپ ها و قطع گاز و بقیه حامل های انرژی می باشد. شاید برای شما  هم اتفاق افتاده باشد که بعد طی کردن مسافتی از سفر به علت قطع نکردن جریان گاز مجبور به بازگشت به منزل و قطع گاز شده اید. حال با معرفی دستگیره هوشمندی که به تازگی طراحی شده راهکار حل این مشکل ارائه می شود. این دستگیره به جریان کنترل کننده برق و گاز وصل می شود و در هنگام خارج شدن از منزل می تواند با دکمه کنترلی که روی آن قرار دارد، جریان برق و گاز را قطع کند. همچنین هنگام بازگشت به راحتی و با یک دکمه جریان های برق و گاز دوباره وصل خواهند شد و اساس کار آن یک سویچ ساده می باشد که با شیر برقی مسیر گاز سری می شود و یا کلید آن در مسیر جریان جعبه فیوز ساختمان قرار می گیرد.
در دنیای کنترل و کاربرد روزافزون سنسورها در ساختمان می توان با نصب چند سنسور ساده رفاه و بهینه سازی را برای مشتری و محل سکونت خود به ارمغان آورد. بطور مثال اگر در داخل اتاق خواب قرار داریم و فراموش کرده ایم که لامپ های پارکینگ را خاموش کنیم، هیچ جای نگرانی نیست و لازم نیست که برای خاموش کردن لامپ ها به پارکینگ برویم. صفحه کلیدی که در داخل اتاق خواب ما نصب گردیده این امکان را به ما می دهد که با وارد کردن کد لامپ های پارکینگ به آنها دسترسی مستقیم پیدا کرده و آنها را خاموش کنیم.

 

یک سیستم هوشمند مدیریت خانه (BMS: Building Management System) در حالت ساده دارای یک ریموت کنترل مرکزی (با صفحه ساده و یا لمسی) می باشد که کاربر قادر خواهد بود تا با استفاده از این ریموت کنترل کلیه لوازم برقی داخل خانه خود را کنترل نماید، برای این کار کافیست تنها مصرف کننده مورد نظر را بر روی ریموت کنترل انتخاب و سپس فرمان مورد نظر را صادر نماید، از سوی دیگر کاربر قادر است تا فرمان روشن یا خاموش را برای روشنایی های خود از طریق کلیدهای سنتی خود نیز اعمال نماید.

این سیستم هوشمند خانه قابلیت کنترل کلیه روشنایی ها با قابلیت کنترل میزان شدت روشنایی (Dimmer)، کلیه پریزها، سیستم های تهویه (کولر ، فن کویل و ...) را دارا می باشد.

مصرف کننده قادر است تا بوسیله ریموت کنترلی که در اختیار دارد کلیه لوازم صوتی تصویری خود را مانند تلویزیون، ضبط و ... کنترل نماید با استفاده از این امکان دیگر نیازی به ریموت کنترل های متنوع وجود نداشته و کلیه لوازم تنها با یک ریموت، کنترل می گردد.

این سیستم هوشمند خانه دارای سناریو نیز می باشد، به این معنی که مصرف کننده می تواند چندین کار مختلف را تنها با فشردن یک کلید اجرا نماید، به طور مثال وقتی کاربر قصد خروج از منزل را دارد دیگر نیاز نیست به صورت مجزا کلیه روشنایی ها را خاموش نماید، در این حالت با فشردن یک کلید، بنا بر تعریف کلیه روشنایی ها، سیستم تهویه و ... به صورت خودکار خاموش و سیستم امنیتی نیز فعال می گردد، این سناریوها در 16 نوع مختلف (سناریوی تماشای تلویزیون، میهمان، استراحت و ...) وجود داشته که کاربر بنا بر نیاز خود هر یک از آنها را تعریف می نماید.

فرض کنید که از محل کار خود به سمت خانه در حال حرکت هستیم و مایلیم در زمان وارد شدن به منزل بجای گرما یا سرما از هوای مطبوع بهره مند شویم.

کافی است قبل از رسیدن به خانه شماره تلفن منزل خود را گرفته و پس از ارتباط با سیستم گویای کلمه عبور 6 رقمی را وارد کرده و سپس کد روشن شدن سیستم تهویه (سرمایشی یا گرمایشی) را وارد کنیم، خواهیم دید که پس از ورود به خانه با توجه به روشن شدن سیستم تهویه از هوای مطبوع بهره مند خواهیم شد. به همین شکل می توانید دستگاه هایی مانند (پلوپز، سماور برقی، تلویزیون، چراغ ها، اسپلیت یونیت و . . . ) را کنترل نماییم.

اگر از خانه خارج شده ایم و فراموش کرده ایم که تلویزیون، شیر گاز و یا برخی از لامپ ها را خاموش کنیم دیگر مجبور به بازگشت نیستیم. با استفاده از سیستم هوشمند و تلفن همراه خود می توانیم به روشی که در بالا توضیح داده شد وسایل الکتریکی مورد نظر خود را خاموش کرده و یا شیر گاز را ببندیم.

دستگاه فرستنده گیرنده مرکزی دارای تایمر می باشد، لذا کاربر می تواند برای مصرف کننده های مورد نظر خود زمان خاموش و یا روشن را تعریف کرده تا در زمان مورد نظر فرمان خاموش و یا روشن اعمال گردد.

لازم به تذکر است سیستم برق هوشمند به سلامتی ساکنین هم اهمیت می دهد و با کنترل و ذخیره اطلاعات وزن و فشارخون و نبض افراد می تواند به آگاهی پزشک خانواده کمک کند. توضیحات بیشتر در مقاله بعدی ارائه خواهد شد.

گردآورندگان: دکتر سید مجید مزینانی، مهندس ایمان سریری

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic