برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

میکروسکوپ پلاریزان :

با وجودی که میکروسکوپ پلاریزان از نظر جزئیات ساختمانی با یک میکروسکوپ معمولی تفاوت دارد، ولی اصول کلی آنها مشابه هم است، یعنی شیئی را که در محل جایگاه قرار می دهند، با درشت نمایی عرضه می کند. درشت نمایی با ترکیب دو ردیف عدسی شیئی و چشمی ایجاد می شود. با عملکرد عدسی های شیئی در انتهای تحتانی اولیه میکروسکوپ یک تصویر روشن و واضح ایجاد می شود. عدسی چشمی فقط تصور را به هر صورتی که در نتیجه کیفیت عدسی شیئی حاصل می گردد، بزرگ می کند. میکروسکوپ های مدرن به شکل یک جعبه درست می شوند و مجهز به قسمت های نوری هستند. هرچند که تاریخچه ساخت میکروسکوپ به اوایل دهه هفدهم بر می گردد، ولی اولین میکروسکوپ پلاریزان در سال 1827 توسط نیکول ] زمین شناس اسکاتلندی[ ساخته شد. سوربی (Sorby) در سال 1858 اولین مقاله را در زمینه ساختمان میکروسکوپی بلورهای منتشر کرد. اولین کتاب تحت عنوان کاربرد میکروسکوپ پلاریزان توسط یکی از  شاگردان سوربی به نام فردینالد زیرکل (Ferdinand Zirkel) در سال 1869 منتشر شد. در حال حاضر انواع میکروسکوپ های پلاریزان آموزشی و پزوهشی در مدل های گوناگون توسط شرکت هایی همچون المپیوس، لایتز آلمان، کارل زایس، کایوای زاپن و غیره ساخته می شود که در مراکز مختلف اموزشی و پژوهشی مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون میکروسکوپ ای مدل زایس ساخته کارل زایس (Carl Zeiss) یکی از بهترین و رایج ترین میکروسکوپ های پلاریزان است.

انواع میکروسکوپ :

میکروسکوپ هایی که در زمین شناسی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

1- میکروسکوپ پلاریزان انکساری (Polarizing Microscope) :

این میکروسکوپ برای مطالعه خواص نوری بلورها، شناسایی کانی ها، پترولوژی و پتروگرافی انواع سنگ ها، مطالعه پاراژنز، بافت و تخلخل مورد استفاده قرار می گیرد که به این منظور از مقاطع نازک استفاه می شود. اجزای مهم تشکیل  میکروسکوپ پلاریزان عبارتند از : پایه و بدنه، منبع نوری، پلاریزور، دیافراگم، عدسی متقارب کننده (کندانسور)، پیچ تنظیم سریع و کند، عدسی شیئی، آنالیزور و عدسی چشمی.

شکل 5 – میکروسکوپ پلاریزان ساده و نمایش قسمت های مختلف آن

2- میکروسکوپ پلاریزان انعکاسی (Reflected Microscope) :

از این میکروسکوپ برای مطالعه کانی های فلزی، مطالعه شکل و اندازه آنها، بررسی مراحل و وضعیت نسبی کانی ها، نسبت به یکدیگر استفاده می شود. این میکروسکوپ در متالورژی نیز کاربرد دارد.

3- میکروسکوپ بیناکولار (Binocular Microscope) :

کار این میکروسکوپ صرفاً بزرگنمایی اجسام است. این میکروسکوپ در زمین شناسی (فسیل شناسی، رسوب شناسی)، معدن، کشاورزی (خاک شناسی)، پزشکی و نیز متالورژی کاربرد دارد.

طرز کار میکروسکوپ پلاریزان :

1- حالت ارتوسکوپی : در حالت ارتوسکوپی نور به صورت دسته های موازی بر جسم مورد مطالعه تابانده می شود. نور معمولی ضمن عبور از صفحه پلاریزاتور، قطبی می شود و در مسیر خود از دیافراگم عبور می کند. نور پلاریزه سپس وارد مقطع مورد مطالعه می شود.

اگر جسم ایزوتروپ باشد، تغییری در نور پلاریزه رخ نمی دهد. در صورتیکه اگر جسم مورد مطالعه انیزوتروپ باشد، نور پلاریزه ضمن عبور از جسم تجزیه خواهد شد. عدسی شیئی جسم را بزرگ می نماید. اگر آنالیزور در مسیر نور باشد، نور بعد از عدسی شیئی وارد صفحه آنالیزور می شود. جهت نوسان نور در صفحه آنالیزور عمود بر صفحه پلاریزور است. اگر جسم مورد مطالعه ایزوتروپ باشد، در حالتی که آنالیزور داخل است هیچ گونه نوری بعد از ورقه آنالیزور عبور نخواهد کرد و جسم در تمام موقعیت تاریک خواهد بود. ولی اگر جسم آنیزوتروپ باشد، نور تجزیه خواهد شد. لذا در حالتی که آنالیزور داخل است، ضمن چرخاندن میز میکروسکوپ، جسم تاریک و روشن خواهد شد. عدسی شیئی ضمن بزرگ کردن جسم تصویر آن را در محل تارهای رتیکول قرار می دهد. خواص نوری که در حالت ارتوسکوپی مطالعه می شود، عبارتند از رنگ اینتر فرانس، بیرفرنژانس، طویل شدگی، خاموشی، اندازه گیری ضریب شکست، چند رنگی و موارد دیگر.

2- حالت کنوسکوپی : حالت کنوسکوپی حالتی است که علاوه بر پلاریزاتور ، عدسی متقارب کننده و آنالیزور نیز در مسیر نور قرار خواهد گرفت. برای تشخیص بلورهای یک محوری از دو محوری، تعیین علامت بلور، اندازه گیری زاویه بین محورهای نوری و تعیین جهت برش از حالت کنوسکوپی استفاده می شود. لازم به یادآوری است در حالت کنوسکوپی باید ترجیحاً از عدسی شیئی با بزرگنمایی 40 برابر و داخل کردن عدسی برتراتد استفاده کرد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات