برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

توانایی نصب و سیم کشی تابلوهای توزیع انرژی الکتریکی

برای دانلود فایل به آدرس http://tablo.4shared.com مراجعه نمایید.مطابق فصل 9 استاندارد مهارت و آموزشی برقکار ساختمان درجه 1

طرح و تدوین از : غلامرضا صحرائیx بزرگتراندازه مشابهتابلوهای توزیع انرژی الکتریکی • تابلوی برق یک وسیله الکتریکی که در آن قطعات الکتریکی، با هدف مشخصی، توسط فرد یا افرادی درون آن قرار گرفتهاند.

مثلا تابلوی برق یک دستگاه الکتریکی مانند پرس، وظیفه هدایت انرژی الکتریکی به قطعات پرس را، در هنگام نیاز دارد. همچنین این تابلو وظیفه دریافت و ارسال سیگنالهای کنترلی را در جهت قطعات کنترلی دارد تا دستگاه آن گونه که ما میخواهیم کار کند. • تابلوی توزیع انرژی الکتریکی یک تابلوی برق است که انرژی الکتریکی با توان بالا را دریافت کرده و آن را بین چند مصرف کننده یا شبکهای از مصرف کنندها با توانهای مختلف، تقسیم میکند. البته به طور حتم هرمصرف کننده فقط قادر خواهد بود به میزان معینی توان الکتریکی از تابلو دریافت کند و اگر این مقدار از آن حد بیشتر شود، برق آن مصرف کننده به وسیله تابلو قطع خواهد شد.

انرژی الکتریکی که به سمت مصرف کنندهها جاری میگردد، دارای ولتاژ یکسانی است. بنابرین دریافت توان بیشتر به منزله دریافت جریان بیشتر خواهد بود. زیرا جهت رابطه توان داریم: P=U*I.


 • تابلوهای خارج از ساختمان به نحوی ساخته میشوند که در مقابل عوامل مخرب بیرونی تا اندازه زیادی محافظت شوند.

این عوامل میتوانند عواملی مانند باران، گرد و غبار، برف، باد، تابش نور خورشید و گرما وصاعقه و یا حتی آسیبهایی که هر فرد میتواند به آن وارد نماید، باشد.

به دلیل حساسیت بیشتر قطعات الکتریکی نسبت به سایر قطعات، تاکید حفاظت بیشتر به خاطر این گونه قطعات میباشد.

برای مثال این گونه تابلوها، میتوان تابلوهای برق با سقف شیب دار را نام برد که سقف شیب دار آنها، جهت حفاظت از باران و برف است و به تابلوهای بارانی نیز مشهور است.


 • تابلوهای داخل ساختمان به جهت استفاده آنها در داخل ساختمانها و دور بودن از عوامل مخرب، دارای درجه حفاظت پایینی میباشند. و اصولا استفاده از تابلوهایی با درجه حفاظت بالا در این گونه مکانها مقرون به صرفه نخواهد بود.


تجهیزات نصبی داخل تابلو برق

کلیدها

کلیدها وسیلههای قطع انرژی الکتریکی هستند. و میتوان آنها را از لحاظ جریان و ولتاژ کاری به انواع مختلف تقسیم کرد. در نقشه کلید را با حرف S و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.


کلیدهای اتوماتیک

کلیدهای اتوماتیک: امروزه بیشتر اقسام کلیدها در مقابل جریان غیر مجاز نیز حساس بوده و مانند فیوز هنگام عبور جریان خارج از محدوده جریانشان عمل کرده و به صورت خودکار انرژی الکتریکی را قطع مینمایند. به این گونه کلیدها کلیدهای اتوماتیک میگویند. در نقشه کلید را با حرف Q و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند. در ادامه انواع این کلیدها را میشناسیم:

 • کلید MCB : ( Miniature Circuit Beaker قطع کننده مدار کوچک ) یک نوع کلید اتوماتیک کوچک است. در این کلیدها یا از خاصیت حرارتی و یا از یک میدان مغناطیسی که شدت آن با تغییر جریان عبوری از فیوز تغییر میکند، جهت عملکرد فیوز، استفاده شده است. بنابراین این فیوز یا حالت تندکاری و یا حالت کندکاری را دارد. معمولا حالت تندکار را با حرف B و کندکار را با حرف C نشان میدهند.

این فیوز در آمپرهای 6 تا 100 در بازار وجود دارد.


 • کلید MCCB : (Moulded case circuit breaker قطع کننده مدار محفظه دار ) این کلیدها که به کلیدهای کامپکت نیز معروفند ، برای کنترل جریان تا 1600 A مورد استفاده قرار میگیرند و قابل تنظیم نیز هستند. و میتوانند به وسیله سوکتهایی به ماژول های حفاظتی و کمکی متصل گردند.

 • کلید RCD : ( Residual Current Device دستگاه جریان نشتی ) این کلید جهت حفاظت از جان افراد در برابر برق گرقتگی و یا جلوگیری از نشت برق به زمین میباشد. روش کار آن بدین صورت است که جریان عبوری از سیم فاز و یا فازها را با جریان عبوری ازسیم نول میسنجد و هر گاه این دو برابر نبودند، میفهمد که جایی جریان به زمین نشتی میکند. حال این نشتی میتواند از طریق برق گرفتگی یک انسان و یا اتصال برق به صورت مستقیم به زمین باشد. در هر صورت برق به وسیله کلید در این وضعیت قطع میگردد. جریانی نشتی که به وسیله این گونه کلیدها قابل تشخیص است به صورت معمول 30mA میباشد و در بعضی از انواع این کلیدها به وسیله ولومی قابل افزایش ( کاهش حسساسیت کلید ) است.صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic