برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


تجهیزات کنترل کننده

 • کنتاکتور: این وسیله یک قطعه قطع و وصل الکتریکی برق است. اساس کار آن بر پایه سیم پیچی است که در اثر تغذیه الکتریکی دارای نیروی محرکه مغناطیسی گشته و هسته مغناطیسی را به سمت خود میکشد و هسته نیز به همراه این حرکت چند کلید را قطع یا وصل مینماید. به کلیدهایی که قبل از وصل تغذیه الکتریکی کنتاکتور قطع هستند باز عادی NO(normaly open) و به کلیدهای برعکس این حالت بسته عادی NC( normaly close) میگویند. کنتاکتورها معمولا دارای 2 دسته کلید قدرت و فرمان هستند. کلیدهای قدرت عمل انتقال جریان الکتریکی را به سمت مصرف کنندههای قدرت، که طراحی مدار فرمان جهت کنترل کارکرد آنهاست، به عهده دارند و کلیدهای فرمان در مدار فرمان جهت ایجاد یک عمل کنترلی مورد استفاده قرار میگیرند. هر کنتاکتور به صورت معمول دارای 3 کنتاکت قدرت NO و چند کنتاکت فرمان NO یا NC است که حتی میتوان بوسیله کنتاکتهای فرمانی که بر روی کنتاکتور اضافه میگردند، آنها را زیاد نمود. در نقشه کنتاکتور را با حرف K و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.

 • شستی : شستیها کلیدهای لحظهای هستند که تا هنگامی که فشار انگشت بر روی آنها وجود دارد حالت تغییر یافته خود را حفظ میکنند و با برداشتن انگشت به وسیله نیروی فنر به حالت عادی و اولیه خود برمیگردند. با فرض حالت عادی برای حالتی که انگشتی شستی را تحت فشار قرار نداده، شستیها نیز دارای بسته و باز عادی میباشند. از شستیها جهت ایجاد یک حالت توسط اپراتور در مدار استفاده میگردد. شستی باز عادی NO را استارت و بسته عادی NC را استوپ میگویند. در نقشه شستی را با حرف S و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.

 • سنسور : هر قطعهای که یک کمیت غیر الکتریکی را به یک کمیت الکتریکی با نسبت تبدیل مشخصی تبدیل نماید، سنسور نامیده میشود. بنابراین تعریف سنسورها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام جهت محاسبه کمیتی مورد استفاده قرار میگیرند. در نقشه سنسور را با حرف B و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.

 • رله : رله مانند یک کنتاکتور عمل مینماید و تنها تفاوت آنها در نوع مصرف آنها است. بدین صورت که از رله جهت کار در مدارات فرمان بهره میگیرند. و به همین دلیل آمپر تیغههای آن نیز کمتر از کنتاکتور است. در نقشه رله را با حرف R و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.تجهیزات اندازهگیری

 • آمپرمتر : از این وسیله جهت اندازه گیری جریان الکتریکی بر حسب آمپر A و یا ضرایبی از آن، استفاده میشود. آمپرمتر با قطعهای که قصد اندازهگیری جریان الکتریکی آن را داریم، باید به صورت سری قرار بگیرد. امروزه این وسیله آمپر اندازهگیری شده را به صورت دیجیتال و بر روی صفحه نمایش LCD خود نمایش میدهد. در نقشه آمپرمتر را با حرف A و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.

 • ولتمتر : از این وسیله جهت اندازه گیری ولتاژ الکتریکی بر حسب آمپر V و یا ضرایبی از آن، استفاده میشود. ولتمتر با قطعهای که قصد اندازهگیری ولتاژ الکتریکی آن را داریم، باید به صورت موازی قرار بگیرد. امروزه این وسیله ولتاژ اندازهگیری شده را به صورت دیجیتال و بر روی صفحه نمایش LCD خود نمایش میدهد. در نقشه ولتمتر را با حرف V و یک اندیس که نشانگر شماره آن است نشان میدهند.

 • فرکانس متر : این وسیله جهت سنجش فرکانس یا همان بسامد میباشد. و با قطعهای که قصد اندازه گیری فرکانس آن را داریم، به صورت موازی قرار میگیرد. از لحاظ ظاهر نیز مانند ولتمتر یا آمپرمتر است.

بنابر تعریف به هر ولتاژ و جریان متغیر که تغییرات آن در حال تکرار باشد، ولتاژ و جریان متناوب میگویند و و به هر بازه تکرار شونده یک سیکل یا پریود میگویند.

فرکانس (f) تعداد سیکلهای است که در واحد زمان ( ثانیه ) تکرار میشود و واحد آن را هرتز[Hz] مینامند.

مثلا وقتی میگوییم فرکانس برق شهر50 هرتز است یعنی هر سیکل برق شهر 50 بار در ثانیه تکرار میشود.
 • Cos Φ ( کسینوس فی ) متر : گاهی در مدارها بر اثر وجود خازن یا سلف هماهنگی تناوب بین جریان و ولتاژ با یک فاصله چند درجهای از هم، به صورت ناهماهنگ درمیآید. این زاویه ناهماهنگی را با Φ ( فی ) نشان میدهند.

توجه کنید که در سیتمهای چند فازه مانند سیتم سه فاز، بین فازها اختلاف زاویه وجود دارد و البته این اختلاف زاویه به صورت طبیعی وجود دارد. اما در این مبحث نظر ما اختلاف زاویه بین ولتاژها نیست بلکه صحبت در مورد اختلاف زاویه بین جریان و ولتاژ است.

دستگاه مورد بحث نسبت مثلثاتی این زاویه، که همان Cos Φ میباشد را به وسیله صفحه عقربهای یا به صورت عددی نشان میدهد. این وسیله دارای 4 ترمینال است که 2 عدد آن به صورت موازی و 2 عدد آن به صورت سری با وسیلهای که قصد سنجش Cos Φ آن را داریم، بسته میشود.
 • واتمتر : این وسیله جهت سنجش توان موثربه کار میرود. این وسیله نیز دارای 4 ترمینال است که 2 ترمینال آن به صورت موازی و 2 ترمینال به صورت سری با قطعهای که قصد اندازهگیری توان موثر آن را داریم قرار میگیرد.

 • CT ( Current transe : مبدل جریان ) : یکی از راههای اندازهگیری جریان الکتریکی قرار دادن وسیله سنجش جریان به صورت سری در مسیر جریان است. و بدون شک ضخامت سیمهای این آمپرمتر باید به اندازهای باشد که بتواند جریان عبوری از مدار را تحمل کند. پس هر چقدر مقدار جریان اندازهگیری بالا تر باشد حجم آمپر متر نیز بزرگ تر میگردد.

اما میتوان به جای این کارسیم حامل جریان را، از وسط یک سلف عبور داد و سپس دو سر سلف را که در اثر عبور جریان متغییر در آن ولتاژ القاء شده، به آمپرمتر مخصوص آن سلف وصل کرد و مقدار جریان را خواند.

به این سلف که کار تبدیل جریان را انجام میدهد، CT میگویند و وظیفه آن تبدیل جریانهای بالا به جریانهای پایین استاندارد جهت استفاده آمپرمترهای مخصوص همین CT است.

CTها در انواع 100/5 , 200/5 , 300/5 ,,,,, وجود دارند

مثلا یک CT 100/5 100 آمپر را در خروجی به 5 آمپر تبدیل میکند. بنابراین هر جریانی که از سیم حامل جریان بگذرد،در این CT تقسیم بر 20 شده و در خروجی ترانس ظاهر میگردد. مثلا جریان 80 آمپر را در خروجی به صورت 20 آمپر نمایش میدهد. و البته آمپر متر مخصوص این CT در صفحه نمایش خود آمپر واقعی را نمایش میدهد.

تجهیزات حفاظتی

فیوزها را در مدارات الکتریکی با حرف F و اندیس دلخواهی نمایش میدهند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات