برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

فیوز فشنگی ( بوکس ) : این فیوز دارای یک قسمت ثابت است که روی بدنه نصب میگردد و قسمت متحرک آن نیز خود دارای 2 قسمت سرپیچ و فیوز است. فیوز داخل سرپیچ قرار گرفته و همراه آن داخل قسمت ثابت پیچانده میشود. بدین صورت مسیر اتصال کامل شده و جریان از داخل فیوز عبور میکند. در صورت عبور جریان بیشتر از جریان نامی فیوز، هادی داخل فیوز بعد از گذشت زمان مشخص کوتاهی، ذوب میشود. با ذوب شدن هادی داخل فیوز، مسیر جریان قطع گشته و مصرف کننده در مقابل از عبور جریان غیر مجاز محافظت میشود.

این فیوز در آمپرهای 2 تا 200 آمپر تولید میگردد.

به دلیل استفاده از خاصیت حرارت و ذوب شدن هادی در ساختمان این فیوزها، جهت عملکرد فیوز لازم است جریان غیر مجاز به مدت زمان معین کوتاهی از داخل فیوز عبور کند. به همین دلیل به این نوع فیوزها، فیوزهای کندکار میگویند.

مغزی این فیوز در هر بار عملکرد غیر قابل استفاده شده و باید تعویض گردد. اما نوع اتومات این فیوز نیز موجود است که مانند کلید در هر بار عملکرد مسیر جریان را قطع کرده و میتوان پس از رفع عیب با فشردن شستی روی آن، آن را به حالت اولیه برگرداند و نیازی به تعویض مغزی ندارد.

 • کلید های اتوماتیک : که در مورد آن توضیح داده شد.

 • فیوز کاردی ( کتابی ) : روش عملکرد این فیوز شبیه فیوز فشنگی است و تفاوت آن در شکل فیزیکی و جریان آن است. این فیوز دارای یک پایه ثابت است که روی بدنه نصب میگردد. خود فیوز نیز به شکل استوانه و یا مکعب وجود دارد. در ابتدا و انتهای این فیوز 2 قطعه فلزی مکعبی باریک جهت نصب بر روی پایه و ایجاد ارتباط الکتریکی، وجود دارد. این فیوز به صورت 3 فاز و تکفاز تولید میشود. بعضی از انواع 3 فاز آن دارای یک دسته جهت سهولت قطع و وصل و عایق شدن فیوز، هستند.

این فیوز از 2 تا 1600 آمپر در بازار وجود دارد. • بیمتال : بی متال متشکل از دو نوار فلزی مختلف است که به هم چسبیده شدهاند. وقتی این ترکیب بر اثر عبور جریان گرم میشود، هر فلز به اندازه متفاوتی ازدیاد طول پیدا میکند. و چون دو فلز به هم چسبیده هستند، این کار باعث خم شدن این ترکیب میگردد. به دلیل استفاده از خاصیت حرارتی این فیوز جزء فیوزهای کندکار میباشد. و به صورت 3 فاز تولید میگردد. از این فیوز بیشتر جهت حفاظت موتور در لحظه راهاندازی و اضافه بار استفاده میگردد. بیمتالها به دو شکل زیر کنتاکتوری و مستقل تولید میگردند. از نوع زیر کنتاکتوری معمولا در جریانهای پایین 64 آمپر استفاده میشود. بیمتالها از 1/0 تا 800 آمپر تولید میگردند. این فیوز دارای یک کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته جهت استفاده در مدار فرمان نیز است.

 • کنترل فاز : از این قطعه جهت نظارت توالی و ولتاژ شبکه سه فاز و نول استفاده میشود. کنترل فاز دارای تیغه قدرت نیست و فقط دارای کنتاکت باز و بسته فرمان است. کنتاکت بسته آن در هنگام خاموشی و خطا بسته و کنتاکت باز آن باز است و برعکس. دارای 3 ولوم جهت تغییر حساسیت، تاخیر در وصل و تاخیر در قطع و همچنین دارای چراغهای نشانگر نوع خطا میباشد. در بعضی از نقشه الکتریکی به جای F آن را با PH.C نمایش میدهند.

تجهیزات خبری

 • لامپ سیگنال : از این قطعه جهت دادن اطلاع از چگونگی انجام یک عمل ، به اپراتور، استفاده میشود. و البته که نوع اطلاعرسانی به صورت دیداری است. چراغهای سیگنال در ولتاژهای 6 تا 220 ولت و به صورت AC یا DC و در نوع LED و التهابی وجود دارند. بعضی از انواع این چراغها به صورت گردان و ستونی و در رنگهای مختلف جهت کاربردهای مختلف وجود دارند.

 • آژیر : کاربرد آنها مانند چراغ سیگنال است با این تفاوت که از آنها جهت اطلاع رسانی خبرهای ضروریتر استفاده میشود و البته خبردهی آنها به صورت شنیداری است .شینهای مسی


بعضی اوقات در تابلوها توزیع جهت گرفتن انشعابهای مختلف و پی در پی از 3 فاز نیاز به قطعهای داریم که بتوان بدون اینکه در امر هدایت الکتریکی آن مشکلی ایجا شود آن را سوراخ کرد. این قطعه را به نام شین مسی میشناسیم و آن عبارت از یک مفتول مکعبی بلند از جنس مس است. شین مسی در سطح مقطعهای مختلف و به همان نسبت در آمپراژهای مختلف تولید میگردد. شینها در ضخامتهای 1 و 2 و 3 و 5 میلیمتر و عرضهای 1 و 2 و 3 و 5 سانتیمتر و به صورت معمول در طولهای 3 یا 6 متری در بازار عرضه میگردند.


سیم و کابل و کابلشو و سرسیم

سیمها از یک هادی مشخص مانند مس که دور آن با عایق پوشیده شده ، تشکیل میشوند. سیمها در سایزهای 0.25, 0.75, 1, 1.5, 2.5,……500 mm^2 تولید میشوند. پس از مشخص شدن مقدار جریان عبوری از سیم و فاصله انتقال انرژی میتوان براساس جداول مخصوص سیم مورد نظر را انتخاب کرد.

کابلها نیز از تعدادی سیم که در کنار هم قرار گرفتهاند و یک عایق که آنها را یکپارچه کرده تشکیل میشوند. انتخاب کابلها نیز مانند سیمها انجام میپذیرد.

سرسیمها و کابلشوها از یک سمت، هم سایز سیمها و از سمت دیگر، بسته به این که به کجا متصل میگردند، دارای اشکال و سایزهای مختلف هستند. مثلا کابلشو 8-6 سیم نمره 6 وسوراخ به قطر 8 را به هم ارتباط میدهد.
مقرهها و گلندها

مقرهها پایههای هستند که برروی بدنه نصب میگردند و علاوه بر نگهداری شینها، آنها را از بدنه عایق میکنند. مقرهها بسته به درجه عایقی به نامهای N100 , N200 , N300 , …… وجود دارند و ظاهرآنها نیز بسته به روش ارتباط با شین و بدنه متغییر است.

گلند جهت جلوگیری از کشیده شدن کابلها و یا جلوگیری از صدمه دیدن کابل در درگاههای ورودی تابلو استفاده میشود. ابتدا گلند توسط سوراخی به تابلو پیچ میشود. سپس کابل از داخل گلند عبور کرده و به داخل تابلو میرود. سپس با گرداندن پیچ انتهایی گلند حفره داخلی آن را به اندازهای تنگ میکنیم تا کابل کاملا در مکان خود مستحکم شود. گلند ها نیز جهت کابلهای بزرگ و کوچک اندازههای مختلفی دارند.


ترمینال

از این وسیله جهت ارتباط تابلوی برق با قطعات خارجی استفاده میگردد.سایزبندی ترمینالها مانند سایزبندی سیمها میباشد. ترمینالها داخل تابلو روی ریل سوار می گردند و از لحاظ جنس در دو نوع چینی و PVC تولید میشوند.
کانالهای پلاستیکی، نوارهای فرم و برچسبها

کانالهای پلاستیکی قطعاتی هستند که مسیرهای حرکت هادیها را در داخل تابلو مشخص میکنند و بدون وجود آنها هادیها در تابلو به صورت آشفته و بینظم خواهند بود. کانالهای پلاستیکی به دو صورت شیاردار و بدون شیار تولید میشوند. والبته نوع بدون شیار آن به ندرت در داخل تابلو مورد استفاده قرار میگیرد. از نوع شیاردار جهت سهولت در خارج و یا داخل شدن سیم از داکت در هر نقطه دلخواه از تابلو، استفاده میگردد. کانالها در اندازههای 3*6 , 6*6 , 3*3 , 6*9 , …. تولید میگردند.

از نوارهای فرم جهت یک دسته کردن گروهی از سیمها که مسیر حرکت آنها یکی است، استفاده میشود.

از برچسب نیز جهت مشخص کردن وظیفه قطعات در تابلوی برق و شناساندن آن قطعه به اپراتور استفاده میگردد.

پایان

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic