برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نحوه عملکرد هاب ،سوییچ ،پل،روتر، تکرارکننده ،مسیریاب 

هاب (HUB)   :

هاب از جمله تجهیزات سخت افزاری است که از آن به منظور برپاسازی شبکه های کامپیوتری استفاده می شود . گرچه در اکثر شبکه هائی که امروزه ایجاد می گردد از سوئیچ  در مقابل هاب  استفاده می گردد، ولی ما همچنان شاهد استفاده از این نوع تجهیزات سخت افزاری در شبکه های متعددی می باشیم . در این مطلب قصد داریم به بررسی هاب و نحوه عملکرد آن اشاره نمائیم . قبل از پرداختن به اصل موضوع لازم است در ابتدا با برخی تعاریف مهم که در ادامه بدفعات به آنان مراجعه خواهیم کرد ، بیشتر آشنا شویم .

·         Domain : تمامی کامپیوترهای عضوء یک domain هر اتفاق و یا رویدادی را که در domain اتفاق می افتد ، مشاهده و یا خواهند شنید .

·          Collision Domain : در صورت بروز یک تصادم (  Collision ) بین دو کامپیوتر، سایر کامپیوترهای موجود در domain آن را شنیده  و آگاهی لازم در خصوص آن چیزی که اتفاق افتاده است را پیدا خواهند کرد . کامپیوترهای فوق عضوء یک Collision Domain یکسان می باشند. تمامی کامپیوترهائی که با استفاده از هاب به یکدیگر متصل می شوند ، عضوء یک   Collision Domain یکسان خواهند بود ( بر خلاف سوئیچ ) .

·         Broadcast Domain : در این نوع domain ، یک  پیام broadcast ( یک فریم و یا داده که برای تمامی کامپیوترها ارسال می گردد) برای هر یک از کامپیوترهای موجود در doamin ارسال می گردد . هاب و سوئیچ  با موضوع broadcast domain برخورد مناسبی نداشته ( ایجاد حوزه های مجزاء ) و در این رابطه به یک روتر نیاز خواهد بود .

به منظور برخورد مناسب ( ایجاد حوزه های مجزاء )  با  collision domain ، broadcast domain  و افزایش سرعت و کارائی یک شبکه از تجهیزات سخت افزاری متعددی استفاده می شود . سوئیچ ها collision domain مجزائی را ایجاد می نمایند ولی در خصوص broadcast doamin بدین شکل رفتار نمی نمایند . روترها ، broadcast domain و collision domain مجزائی را ایجاد نموده و در مقابل هاب ، قادر به ایجاد broadcast doamin و Collision domain جداگانه نمی باشد . شکل زیر یک نمونه هاب هشت پورت را نشان می دهد ( D-Link DE-808TP 10Mbps Ethernet 8-Port Mini-Hub ) .

آشنائی با نحوه عملکرد هاب
هاب ، یکی از تجهیزات متداول در شبکه های کامپیوتری  و  ارزانترین روش اتصال دو  و یا چندین کامپیوتر به یکدیگر است . هاب در اولین لایه مدل مرجع
OSI فعالیت می نماید . آنان فریم های داده را نمی خوانند ( کاری که سوئیچ و یا روتر انجام می دهند ) و صرفا"  این اطمینان را ایجاد می نمایند که  فریم های داده بر روی هر یک از پورت ها ، تکرار خواهد شد.
گره هائی که یک  اترنت و یا
Fast Ethernet را  با استفاده از قوانین CSMA/CD به اشتراک می گذارند ، عضوء یک  Collision Domain مشابه می باشند . این بدان معنی است که تمامی گره های متصل شده به هاب بخشی از Collision domain مشابه بوده و  زمانی که یک collision اتفاق می افتد ، سایر گره های موجود در domain نیز آن را شنیده و از آن متاثر خواهند شد .
کامپیوترها و یا گره های متصل شده به هاب از کابل های (
UTP (Unshielded Twisted Pair  ، استفاده می نمایند. صرفا" یک گره می تواند به هر پورت هاب متصل گردد. مثلا" با استفاده از یک هاب  هشت پورت ، امکان اتصال هشت کامپیوتر وجود خواهد داشت .زمانی که هاب ها به متداولی امروز نبودند و قیمت آنان نیز گران بود ، در اکثر شبکه های نصب شده در ادارات و یا منازل از کابل های کواکسیال، استفاده می گردید.
نحوه کار هاب بسیار ساده است . زمانی که یکی از کامپیوترهای متصل شده به هاب اقدام به ارسال داده ئی می نماید ، سایر پورت های هاب نیز آن را دریافت خواهند کرد ( داده ارسالی تکرار و برای سایر پورت های هاب نیز فرستاده می شود  ) . شکل زیر نحوه عملکرد هاب را نشان می دهد .

همانگونه که در شکل فوق مشاهده می نمائید ،  گره یک داده ئی را برای گره شش ارسال می نماید ولی تمامی گره های دیگر نیز داده را دریافت خواهند کرد . در ادامه ، بررسی لازم در خصوص داده ارسالی توسط هر یک از گره ها انجام و در صورتی که تشخیص داده شود که داده ارسالی متعلق به آنان نیست ، آن را نادیده خواهند گرفت . عملیات فوق از طریق کارت شبکه موجود بر روی کامپیوتر که آدرس MAC مقصد فریم ارسالی را بررسی می نماید ، انجام می شود .کارت شبکه بررسی لازم را انجام  و در صورت عدم مطابقت آدرس MAC موجود در فریم ، با آدرس MAC کارت شبکه ، فریم ارسالی دور انداخته می گردد .
اکثر هاب ها  دارای یک پورت خاص می باشند که می تواند به صورت یک پورت معمولی و یا یک پورت
uplink رفتار نماید . با استفاده از یک پورت uplink می توان یک هاب دیگر را به هاب موجود، متصل نمود. بدین ترتیب تعداد پورت ها افزایش یافته و امکان اتصال تعداد بیشتری کامپیوتر به شبکه فراهم می گردد .روش فوق گزینه ای ارزان قیمت به منظور افزایش تعداد گره ها در یک شبکه است ولی با انجام این کار شبکه شلوغ تر شده و همواره بر روی آن حجم بالائی داده غیر ضروری در حال جابجائی است. تمامی گره ها ، عضوء یک Broadcast domain و collision domain یکسانی می باشند ، بنابراین تمامی آنان هر نوع collision و یا Broadcast را که اتفاق خواهد افتاد ، می شنوند .
در اکثر  هاب ها از یک
LED به منظور نشان دادن فعال بودن ارتباط برقرار شده بین هاب و  گره و از LED دیگر به منظور نشان دادن بروز یک collision ، استفاده می گردد . ( دو LED مجزاء ) . در برخی از هاب ها  دو LED مربوط به فعال بودن لینک ارتباطی بین هاب و گره و  فعالیت پورت با یکدیگر ترکیب و زمانی که پورت در حال فعالیت است ، LED مربوطه چشمک زن شده و زمانی که فعالیتی انجام نمی شود، LED فوق به صورت پیوسته روشن خواهد بود .


LED  مربوط به Collision موجود بر روی هاب ها زمانی روشن می گردد که یک collision بوجود آید . Collision زمانی بوجود می آید که  دو کامپیوتر و یا گره سعی نمایند در یک لحظه بر روی شبکه صحبت نمایند . پس از بروز یک Collision ، فریم های مربوط به هر یک از گره ها با یکدیگر برخورد نموده و خراب می گردند . هاب به منظور تشخیص این نوع تصادم ها به اندازه کافی هوشمند بوده و برای مدت زمان کوتاهی چراغ مربوط به collision روشن می گردد . ( یک دهم ثانیه به ازای هر تصادم ) .
تعداد اندکی از هاب ها دارای یک اتصال خاص از نوع
BNC بوده که می توان از آن به منظور اتصال یک کابل کواکسیال ، استفاده نمود . پس از اتصال فوق ، LED مربوط به اتصال BNC روی هاب روشن می گردد.

آشنائی با روتر:
استفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبدیل شده است . یکی از دلایل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر ( اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور ) در عصر حاضر است . نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با کاری است که آنان انجام می دهند : " ارسال داده از یک شبکه به شبکه ای دیگر " . مثلا" در صورتی که یک شرکت دارای شعبه ای در تهران و  یک دفتر دیگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال آنان به یکدیگر می توان از یک خط 
leased ( اختصاصی ) که به هر یک از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، استفاده نمود . بدین ترتیب ، هر گونه ترافیکی که لازم است از یک سایت به سایت دیگر انجام شود از طریق روتر محقق شده و تمامی ترافیک های غیرضروری دیگر فیلتر و در پهنای باند و هزینه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد .

انواع روترها :
روترها را می توان به دو گروه عمده سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم نمود:

 • روترهای سخت افزاری : روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند که نرم افزارهای خاص تولید شده توسط تولید کنندگان را اجراء می نمایند (در حال حاضر صرفا" به صورت black box به آنان نگاه می کنیم ).نرم افزار فوق ، قابلیت روتینگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترین و شاید ساده ترین وظیفه خود که ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است را بخوبی انجام دهند . اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که از روترهای سخت افزاری استفاده نمایند چراکه آنان در مقایسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذیری بیشتری می باشند . شکل زیر یک نمونه روتر را نشان می دهد . ( Cisco 2600 Series Multiservice Platform )
 • روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملکردی  مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئولیت اصلی آنان نیز ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است. یک روتر نرم افزاری می تواند یک سرویس دهنده NT  ، یک سرویس دهنده نت ور و یا یک سرویس دهنده لینوکس باشد . تمامی سیستم های عامل شبکه ای مطرح ،دارای قابلیت های روتینگ از قبل تعبیه شده می باشند .

در اکثر موارد از روترها به عنوان فایروال و یا gateway  اینترنت ، استفاده می گردد . در این رابطه لازم است به یکی از مهمترین تفاوت های موجود بین روترهای نرم افزاری و سخت افزاری ، اشاره گردد : در اکثر موارد نمی توان یک روتر نرم افزاری را جایگزین یک روتر سخت افزاری نمود ، چراکه روترهای سخت افزاری دارای سخت افزار لازم و از قبل تعبیه شده ای می باشند که به آنان امکان اتصال به یک لینک خاص WAN ( از نوع Frame Relay ، ISDN و یا ATM ) را خواهد داد .یک روتر نرم افزاری ( نظیر سرویس دهنده ویندوز ) دارای تعدادی کارت شبکه است که هر یک از آنان به یک شبکه LAN متصل شده و سایر اتصالات به شبکه های WAN از طریق روترهای سخت افزاری ، انجام خواهد شد .

مثال 1 :  استفاده از روتر به منظور اتصال دو شبکه به یکدیگر و ارتباط به اینترنت
فرض کنید از یک روتر مطابق شکل زیر به منظور اتصال دو شبکه LAN به یکدیگر و اینترنت ، استفاده شده است . زمانی که روتر داده ای را از طریق یک شبکه LAN و یا اینترنت دریافت می نماید ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دریافتی را برای هر یک از شبکه ها و یا اینترنت ارسال می نماید . روتر استفاده شده در شکل زیر ، شبکه را به دو بخش متفاوت تقسیم نموده است .( دو شبکه مجزاء ) . هر شبکه دارای یک هاب است که تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه به آن متصل شده اند . علاوه بر موارد فوق ، روتر استفاده شده دارای اینترفیس های لازم به منظور اتصال هر شبکه به آن بوده و از یک اینترفیس دیگر به منظور اتصال به اینترنت ، استفاده می نماید . بدین ترتیب ،  روتر قادر است داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نماید .

 مثال 2:  استفاده از روتر در یک شبکه LAN
فرض کنید از یک روتر مطابق شکل زیر در یک شبکه LAN ، استفاده شده است . در مدل فوق ، هر یک از دستگاههای  موجود در شبکه با روتر موجود نظیر یک gateway برخورد می نمایند . بدین ترتیب ، هر یک از ماشین های موجود بر روی شبکه LAN که قصد ارسال یک بسته اطلاعاتی ( اینترنت و یا هر محل خارج از شبکه LAN ) را داشته باشند ، بسته اطلاعاتی مورد نظر را برای gateway ارسال می نمایند . روتر ( gateway ) نسبت به محل ارسال داده دارای آگاهی لازم می باشد . ( در زمان تنظیم خصلت های پروتکل TCP/IP برای هر یک از ماشین های موجود در شبکه یک آدرس IP برای gateway در نظر گرفته می شود ) .  شکل زیر نحوه استفاده از یک روتر به منظور دستیابی کاربران به اینترنت در شبکه LAN را نشان می دهد :

 مثال 3:  استفاده از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار
فرض کنید ، بخواهیم از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار یک سازمان به یکدیگر ، استفاده نمائیم . بدین منظور هر یک از روترهای موجود در شبکه با استفاده از یک پروتکل WAN نظیر ISDN به یکدیگر متصل می گردند . عملا" ، با استفاده از یک کابل که توسط ISP مربوطه ارائه می گردد ، امکان اتصال به اینترفیس WAN روتر فراهم شده و از آنجا سیگنال مستقیما" به شبکه ISP مربوطه رفته و سر دیگر آن به اینترفیس WAN روتر دیگر متصل می گردد . روترها ، قادر به حمایت از پروتکل های WAN متعددی نظیر  Frame Relay , ATM , HDLC و یا PPP ، می باشند .

مهمترین ویژگی های یک روتر :

 • روترها دستگاههای لایه سوم ( مدل مرجع OSI ) می باشند .
 • روترها مادامیکه برنامه ریزی نگردند ، امکان توزیع داده را نخواهند داشت .
 • اکثر روترهای مهم  دارای سیستم عامل اختصاصی خاص خود می باشند .
 • روترها از پروتکل های خاصی به منظور مبادله اطلاعات ضروری خود ( منظور داده نیست ) ، استفاده می نمایند .
 • نحوه عملکرد یک روتر در اینترنت  : مسیر ایجاد شده برای انجام مبادله اطلاعاتی بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده در تمامی مدت زمان انجام تراکش ثابت و یکسان نبوده و متناسب با وضعیت ترافیک موجود و در دسترس بودن مسیر ، تغییر می نماید .

·         سوئیچ شبکه :

·         مقدمه

·         دستگاهی است که در قلب هر شبکه مبتنی بر روش استار قرار می گیرد. با استفاده از سوئیچ، چندین کاربر قادر به ارسال اطلاعات از طریق شبکه در یک لحظه خواهند بود. در سوییچها سرعت ارسال اطلاعات هر یک از کاربران بر سرعت دستیابی سایر کاربران شبکه تاثیر نخواهد گذاشت.سوئیچ ها معمولا در لایه 2 مدل OSI هستند و با تعداد پورت 5 ، 8 ، 16 ، 24 و گاهی 36 و 48 پورت نیز تولید می شوند. سرعت آنها معمولاً 10/100 و یا 1000 مگابیت بر ثانیه است. سوئیچ ها دارای پورتهایR j- 45 و یا فیبر نوری و یا ترکیبی از هر دو هستند. در دو نوع رومیزی و رکمونت (نصب در رکهای 19 اینچ استاندارد) وجود دارند.

·         سوئیچ های مدیریتی :
برای کنترل و نگهداری شبکه های بزرگ و یا شبکه هایی که نیاز به پهنای باند زیاد و کنترل شده دارند نیاز به استفاده از سوئیچهای مدیریتی است. با اینگونه سوئیچها می توان تنظیمات متنوعی از قبیل پهنای باند، شبکه های مجازی، کنترل و گزارشات ترافیکی شبکه و ... را انجام داد. از مشخصاتی که تقریبا در تمام آنها مشترک است می توان به رکمونت بودن، تعداد 24 پورت به بالا، امکان افزودن چندین نوع ماژول برای کاربردهای مختلف، وجود پورت سریال برای مدیریت مستقیم، امکان مدیریت از طریق وب، دارا بودن نرم افزار مدیریتی، پاورهای اضافی و قیمت بسیار بالا نسبت به سوئیچ های رایج اشاره کرد. سرعت سوئیچ کردن داخلی و همچنین حجم دیتای انتقالی در زمان واحد از جمله مشخصات مهم سوئیچها و تعیین کننده قیمت آنها می باشد. برخی از این سوئیچ ها امکان مدیریت در لایه 2 شبکه و یالاتر را نیز دارند.

·         ماژول سوئیچ
ماژولها قطعاتی سخت افزاری هستند که به سخت افزار اصلی متصل شده و امکاناتی را بسته به نیاز شبکه به آن اضافه می نمایند. به سوئیچهایی که دارای ورودی برای نصب ماژول هستند سوئیچهای ماژولار گفته می شود. جدیدترین ماژولها ماژولهای SFP یا Mini GIBIC هستند که انواع پورتهای گیگا بیت بر روی فیبر نوری و کابل مسی ارائه می کنند. سوئیچ ماژولار این امکان را به طراح شبکه می دهد تا بتواند چندین نوع مدیا را در کنار هم داشته باشند.

·         شبکه سوییچینگ

·          در حقیقت یک سوییچ وسیله ایست که، بسته های اطلاعاتی را دریافت، آدرس مقصد را تست و سپس بسته ها را به پورت مورد نظر ارسال می کند. 

·            انواع سوییچینگ

·         1) سوییچینگ متقارن Symmetric Switching 

                                                                                10 Mbps >>>>>>>>>>  10Mbps

                                                                                100 Mbps >>>>>>>>> 100Mbps 

·         2) سوییچینگ نامتقارن Asymmetric Switching 

100 Mbps >>>>>>>>> 10Mbps     

·         پل   (BRIDGE) :

·         با تقسیم یک شبکه‌ی بزرگ به چندین سگمنت و استفاده از یک پل برای اتصال آنها به یکدیگر ، توان عملیاتی شبکه افزایش خواهد یافت. اگر یک سگمنت شبکه از کار بیفتد ، سایر سگمنت‌ها‌ی متصل به پل می‌توانند شبکه را فعال نگه دارند. پل‌ها موجب افزایش وسعت شبکه محلی می‌شوند.

·         مثل تکرار کننده دارای دو پورت است و برای اتصال گروهی ازکامپیوترها به کار می رود. تفاوت آنها در این است که پل لیستی دارد که نشان می دهددر هر سمت چه کامپیوترهایی قرار دارند و به بسته هایی (در اینترنت و هر شبکه ایاطلاعات برای اینکه فرستاده شوند به قطعات کوچکتری تقسیم می شوند ، هر قطعه را بستهمی نامیم) که باید بطرف دیگر شبکه بروند اجازه ی عبور می دهد.

تکرار کننده(REPEATER):
این وسیله در واقع نوع خاصی HUB است که فقط دارای 2 پورت است. کار آن تقویت سیگنال های بین دوشبکه یا سگمنت های یک شبکه که فاصله ی زیادی از هم دارند می باشد. مثل هاب دارای 2نوع PASSIVE و ACTIVE می باشد. نوع اول علاوه بر سیگنال هر چیز دیگری حتی نویز (NOISE: امواج نا خواسته که به همراه سیگنال اصلی که دارای اطلاعات است می باشند. مثلا در امواج صوتی نویز باعث افت کیفیت صدا و شنیدن اصوات اضافه می شود) را همتقویت می کند. اما تکرار کننده ی نوع اکتیو سیگنال را قبل از ارسال بازدید کرده وچیز های اضافه را خارج می کند و مثلا دیگر نویز را تقویت نمی کند.
سوئیچ(SWITCH):
تقریبا مثل هاب است اما به جای دو پورت دارای چندینپورت است. درون خود یک جدولی دارد و نشان می دهد که چه سیستم هایی به هر پورتمتصلند و بسته ها را به جایی که باید بروند می فرستد. بر خلاف هاب سیگنال ها فقط بهدرون پورتی که باید بروند می روند نه به تمام پورت ها. جداول(و شبکه) باید به قدرکافی ساده باشند چرا که فقط یک مسیر ممکن برای هر بسته وجود دارد. اگر دقت کردهباشید متوجه خواهید شد که سوئیچ از هاب سریعتر است چون احتیاجی نیست که هر پورت کلترافیک ارسال و دریافت اطلاعات را متحمل شود و فقط آنچه که مخصوص خود است را دریافتمی کند. البته سوئیچ از پل هم سریعتر است و درضمن گران تر از هر دوی آنها. بعضیسوئیچ ها و پل ها می توانند برای اتصال شبکه هایی که پروتکل های فیزیکی مختلفیدارند استفاده شوند. مثلا برای اتصال شبکه اترنت یا شبکه TOKENRING.
هر دوی اینشبکه ها می توانند به اینترنت متصل شوند. در شبکه TOKENRING اطلاعات به صورت نشانه (TOKEN) هایی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر به صورت ستاره یا حلقه منتقل میشوند. این قطعات به صورت ویژه هستند و در همه یشبکه ها استفاده نمی شوند.

مسیر یاب (ROUTER):
مسیر یاب از دو یاچند پورت برای ورود و خروج اطلاعات تشکیل شده است در واقع کنترل ترافیک در اینترنتبه عهده آنها می باشد. مسیریاب را می توان مرتب کننده ی هوشمند بسته ها نامید . همان طور که از نامش پیدا است ، بهترین مسیر را برای فرستادن قطعات به مقصد انتخابمی کند و چک می کند تا ببیند آیا بسته ها به مقصد رسیده اند یا نه. بر اساس مقصدداده ها ، بسته ها از یک مسیر یاب دیگر از طریق بهترین راه فرستاده می شوند . اینموضوع باعث می شود تا به عنوان یک وسیله ی قدرت مند در شبکه های پیچیده مثل اینترنتاستفاده شود در واقع می توان اینترنت را به عنوان شبکه ای از مسیر یاب ها توصیفکرد. انواع مسیر یاب ها با جداول و پروتکل های مختلفی کار می کنند اما حداقل این کههر مسیر یاب در اینترنت باید با پروتکل TCP/IP کار کند.

BROUTER:
این وسیله ترکیبی از پل و مسیر یاب می باشد (BRIDGT+ROUTER).بسته های محلیمی توانند از یک طرف شبکه به طرف دیگر با توجه به آدرس مقصد هدایت شوند حتی اگرازهیچ پروتکل ارسالی هم پیروی نکنند. بسته هایی که دارای پروتکل مناسب هستند میتواند طبق مسیر خود به دنیای خارج از شبکه محلی فرستاده شوند.

سوئیچ ها Switches :
سوئیچ نوع دیگری از ابزارهایی است که برای اتصال چند شبکه محلی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث افزایش توان عملیاتی شبکه می شود. سوئیچ وسیله ای است که دارای درگاه های متعدد است که بسته ها را از یک درگاه می پذیرد، آدرس مقصد را بررسی می کند وسپس بسته ها را به درگاه مورد نظر " که متعلق به ایستگاه میزبان با همان آدرس مقصد می باشد" ارسال می کند. اغلب سوئیچ های شبکه محلی در لایه پیوند داده های مدل ا اس آی عمل می کند.
سوئیچ ها بر اساس کاربردشان به متقارن "Symmetric" ونامتقارن " Asymmetric" تقسیم می شوند.
در نوع متقارن ، عمل سوئیچینگ بین سگمنت هایی که دارای پهنای باند یکسان هستند انجام می دهد یعنی 10mbps به 10mbps و.... سوئیچ خواهد شد. اما در نوع نامتقارن این عملکرد بین سگمنت هایی با پهنای باند متفاوت انجام می شود.
عمده ترین کاربرد وضعیت bridge اتصال دو شبکه lan توسط یک ارتباط بی سیم میباشد. با رعایت بعد مسافت تا حد زیادی از مشکلات کابل کشی کاسته خواهد شد و البته توسط mac address ها میتوان یک ارتباط مطمئن تر را ایجاد نمود.
در برخى موارد لازم است که یک شبکه بزرگ محلى به سگمنت هاى کوچکترو قابل مدیریتى تقسیم گردد. هدف از انجام این کار کاهش ترافیک و افزایش حوزهجغرافیائى یک شبکه است . از دستگاه هاى شبکه اى متفاوتى به منظور اتصال سگمنت هاىمتفاوت یک شبکه به یکدیگر استفاده مى گردد . Bridge ، سوئیچ ، روتر و gateway نمونههائى در این زمینه مى باشند . سوئیچ و Bridge در لایه Data Link مدل مرجع OSI کارمى کنند . وظیفه Bridge ، اتخاذ تصمیم هوشمندانه در خصوص ارسال یک سیگنال به سگمنتبعدى شبکه است . پس از دریافت یک فریم توسط Bridge ، آدرس MAC مقصد فریم در جدول Bridge بررسى تا مشخص گردد که آیا ضرورتى به ***************ینگ فریم وجود دارد و یا مى بایستفریم به سمت یک سگمنت دیگر هدایت گردد .
فرآیند تصمیم گیرى با توجه به مجموعهقوانین زیر انجام مى شود :
در صورتى که دستگاه مقصد بر روى سگمنت مشابه باشد، Bridge فریم دریافتى را بلاک و آن را براى سایر سگمنت ها ارسال نمى نماید . بهفرآیند فوق، ***************ینگ مى گویند .
در صورتى که دستگاه مقصد بر روى یک سگمنتدیگر باشد ، Bridge آن را به سگمنت مورد نظر فوروارد مى نماید .
در صورتى کهآدرس مقصد براى Bridgeناشناخته باشد ، Bridge فریم را براى تمامى سگمنت هاى موجوددر شبکه بجزء سگمنتى که فریم را از آن دریافت نموده است ، فوروارد مى نماید . بهفرآیند فوق flooding مى گویند. استفاده مناسب از Bridge ، افزایش کارآئى یک شبکه رابه دنبال خواهد داشت .
از سوئیچ در برخى موارد به عنوان یک bridge چندپورته نام برده مى شود . با این که یک Bridge معمولى ممکن است داراى صرفا" دو پورتباشد که دو سگمنت شبکه را به یکدیگر متصل مى نماید ، سوئیچ مى تواند داراى چندینپورت باشد. همانند bridge ، سوئیچ ها داراى دانش و آگاهى لازم در خصوص بسته هاىاطلاعاتى دریافتى از دستگاه هاى متفاوت موجود در شبکه مى باشند و دانش خود را نیزمتناسب با شرایط موجود ارتقاء مى دهند(یادگیرى) . سوئیچ ها از اطلاعات فوق به منظورایجاد جداول موسوم به جداول فورواردینگ استفاده نموده تا در ادامه قادر به تعیینمقصد داده ارسالى توسط یک کامپیوتر براى کامپیوتر دیگر موجود بر روى شبکه باشند .
با این که سوئیچ و Bridge داراى شباهت هائى با یکدیگر مى باشند ، ولى سوئیچها دستگاه هائى بمراتب پیشرفته تر و حرفه اى تر نسبت به Bridge مى باشند . همانگونهکه اشاره گردید ، معیار اتخاذ تصمیم Bridge براى فورواردینگ یک فریم ، آدرس MAC یکفریم است . سوئیچ داراى چندین پورت است که سگمنت هاى متفاوت شبکه به آنان متصل مىگردند . سوئیچ ها با توجه به تاثیر محسوس آنان در افزایش کارآئى شبکه از طریق بهبودسرعت و پهناى باند ، به یکى از متداولترین دستگاه هاى ارتباطى شبکه تبدیل شده اند .
سوئیچینگ ، یک فن آورى است که کاهش ترافیک و افزایش پهناى باند در شبکه هاىمحلى اترنت را به دنبال خواهد داشت . سوئیچ ها را بسادگى مى توان جایگزین هاب نمود، چراکه آنان از زیرساخت سیستم کابل موجود مى توانند استفاده نمایند .
سوئیچ ها داراى سرعتى بمراتب بیشتر از Bridge بوده و قادر به حمایت ازپتانسیل هاى جدیدى نظیر شبکه هاى VLAN مى باشند .
یک سوئیچ اترنت داراىمزایاى متعددى است ، مثلا" به کاربران متعددى اجازه داده مى شود که به صورت موازىاز طریق مدارات مجازى و سگمنت هاى اختصاصى شبکه در یک محیط عارى از تصادم ، بایکدیگر ارتباط برقرار نمایند . بدین ترتیب از پهناى باند موجود به صورت بهینه استفاده مى گردد .


پیکربندی روتر
Internetwork سیسکو سیستم عامل (IOS) بسیار انعطاف پذیر و قدرتمند است. از این رو ، بسیاری از پیچیدگی های خاص هستند به خدمات خاص و پیکربندی بسیاری از چیزهایی که روتر می تواند انجام دهد که شما هرگز از آن استفاده وجود دارد. برای توضیحات کامل از گزینه های است که می تواند با هر یک از این دستورات استفاده می شود ، مراجعه به راهنمای پیکربندی روتر و مرجع فرمان. این اسناد در دسترس هستند به صورت چاپ شده و از طریق شبکه جهانی وب به عنوان http://www.cisco.com/univercd/data/doc/software.htm. (تذکر : این نشانه خوبی برای نت اسکیپ در محل) از وجود دارد ، شما ممکن است نسخه مناسب از IOS را انتخاب کنید بخش شما به دنبال پیدا کنید.

واسط سیسکو هستند به نام با توجه به نوع و تعداد رابط رابط. 7000 ، 7200 ، و روترهای سری 7500 نیز تعداد اسلات اضافه کنید. همه رابط ها و اسلات ها در صفر شدهاند. پورت اترنت برای اولین بار در مدل 2501 روتر می تواند به عنوان Ethernet0 شناخته شده است. پورت سریال در چهارم 7000 با سریال کارت در اسلات 2 خواهد بود Serial2 / 3.

* برای باقی مانده از این بخش ، فرض بر این است که خواننده تا به ترمینال حالت پیکربندی در روتر از طریق "پیکربندی ترمینال" از EXEC ممتاز اعلان وارد شده باشد.

I. تنظیم ناممیزبان
مرتبه اول از کسب و کار در استفاده از پیکربندی یک روتر است برای انتخاب نام میزبان را برای روتر. این نام توسط روتر خود استفاده نمی کنند و به طور کامل برای مصرف انسان. نام میزبان به شما مجموعه ای جایگزین "روتر" را در سریع است و می تواند مفید باشد که در مشخص روتر شما متصل شده به روتر زمانی که telnetting در میان چند. این خط نیز در 20 خط اول از فایل پیکربندی به نظر می رسد و می توان برای تشخیص تنظیمات ذخیره شده از یک روتر از دیگری. این دستور به این شکل است

  نام هاست

دوم است. برقراری فعال حفاظت از رمز عبور
قبل از اتصال روتر به شبکه خود را از آن نیز ایده خوبی می توان فعال کردن رمز عبور. این رمز عبور استفاده می شود برای به دست آوردن امتیاز دسترسی به روتر پس از آن نباید رمز عبور آشکار است. فرمت این دستور به این شرح است :


  فعال کردن رمز عبور

این رمز عبور ممکن است هر کاراکتر الفبایی تا 80 از جمله شامل فضاهای اما نبایستی شروع با یک عدد یا یک فضای. رمز عبور در رمزگذاری نشده (متن ساده فرمت ها در فایل پیکربندی ذخیره شده است. بدیهی است ، آن مطلوب است که رمز عبور رمز شده قبل از آن را ذخیره می کنید. برای این کار استفاده کنید :


  سرویس رمز - رمزنگاری

با این کار تمام کلمات عبور را در سیستم باعث می شود قبل از اینکه در رمزگذاری شده ذخیره شده با استفاده از پیکربندی سیسکو الگوریتم رمزنگاری اختصاصی ذخیره می شود.

توجه : هیچ راهی برای بازیابی رمز عبور رمز شده از دست داده است وجود دارد.سوم. بی سیم به صورت اختیاری و تیسیپی خدمات شبکه را فعال کنید
روترهای سیسکو پشتیبانی خدمات شبکه استاندارد برای تیسیپی و بی سیم از قبیل اکو ، دور انداختن ، هنگام روز ، و غیره. این خدمات با دستورات را فعال کنید


  خدمات تیسیپی - سرویس دهنده های کوچک
  خدمات بی سیم کوچک سرویس دهنده

لازم به ذکر است که این بسته همه خدمات شبکه در یک بسته نرم افزاری استاندارد. بدون ایجاد لیست های دستیابی ، این امکان وجود دارد به رد کردن هر یک از این خدمات ایجاد کنید.

سیسکو همچنین از شبح انگشت به دادن اطلاعات مربوط به افرادی که به روتر داده متصل می شوند. این سرویس به طور پیش فرض فعال است. انگشت ممکن است غیر فعال می شود به شرح زیر است


   هیچ انگشت خدمات


چهارم. پیکربندی کنسول و دسترسی به شبکه
Initialy ، راه اندازی دستگاه تنها برای دسترسی به کنسول است. هنگامی که در این زمینه قرار داده ، آن را راحت تر به برنامه و نگهداری روتر از طریق اتصال به شبکه راه دور از آن است که به شماره گیری نمایید تا در هر روتر را پیکربندی و یا نظارت بر سیستم. به منظور انجام این کار ، ttys مجازی (vtys) باید پیکربندی شوند. به طور کلی ، 5 vtys باید پیکربندی شوند با این حال ، روتر پشتیبانی خواهد کرد تا 100. هر یک باید با توجه به تایم به اجتناب از همه vtys بودن در استفاده کنید. اگر تمام vtys در حال استفاده هستند ، اقدام به اتصال بیشتر خواهد شد در نتیجه "اتصال خودداری کرد". آن است که احتمالا ایده خوبی است به زور کاربر کلمه عبور خود را وارد کنید قبل از او می توانید به روتر از طریق ورود به سایت vty نیز هست. نمونه ای از این تنظیمات نشان داده شده است در زیر وارد نمایید.


  خط vty 0 4
  exec - تایم 30 0
  ورود به سیستم
  قایق بخاری رمز عبور

این کار باعث ایجاد 5 vtys 0 از طریق شماره 4. هر vty است از تایم 30 دقیقه و 0 ثانیه صورت گرفت. این vtys نیاز به یک رمز عبور برای ورود به سایت. این رمز عبور "کشتی بخار" است. توجه : اگر رمز عبور رمز فعال باشد ، این رمز عبور رمزگذاری شده است ، قبل از اینکه در تنظیمات روتر ذخیره شده است. حداقل تعداد vtys که ممکن است فعال باشد 5 است.

معمولا شما نمی خواهید یک رمز عبور برای دسترسی به کنسول ، اما شما می خواهم یک تایم مشخص به نیاز داشته باشد.


  باهم خط 0
  exec - تایم 15 0

برای توضیحات کامل هر vty چگونه ممکن است پیکربندی شده ، اشاره به فصل 4 از راهنمای پیکربندی روتر.


V. پیکربندی واسط های سریال و اترنت
تا کنون ، رابط ساده ترین برای پیکربندی کارت شبکه هستند. برای مطرح کردن رابط اترنت ، تمام است که لازم است به آن اختصاص یک آدرس آی پی ، دانشیار نقاب شبکه با آن آدرس ، و به نوبه خود تا رابط. به عنوان مثال ، برای آوردن آنلاین رابط اترنت در 2501 و آدرس آی پی 150.151.152.1 اختصاص با نقاب شبکه سی کلاس (255.255.255.0) ، دستورات زیر استفاده شود :


  Ethernet0 رابط
  آدرس آی پی 150.151.152.1 255.255.255.0
  بدون خاموش کردن

و این چیزیه که خودت. لازم به ذکر است که این عارضه جانبی از قرار دادن یک مسیر برای 150.151.152.0 در دهه 2501 جداول مسیریابی از آنجایی که این شبکه ای که مستقیما "وصل" از طریق ethernet0. در نتیجه ، شما بلافاصله می توانید به هر سیستم در شبکه که از روتر در تماس باشید. مسیریابی و نوع مسیر خواهد شد بعد از آن در این سند مورد بحث.

پیکربندی واسط سریال برای اتصالات نقطه به نقطه خیلی متفاوت است.


  رابط serial0 / 3
  آدرس آی پی 203.142.253.33 255.255.255.252
  حزب مردم یگدیگر
  mtu 1500
  بدون خاموش کردن

این به serial0 / 3 آدرس 203.142.253.33 و باعث می شود آن را بخشی از زیر شبکه از آدرس های آی 2 (به همراه پخش / تعداد شبکه) از 203.142.253.32-35. باز هم ، مسیر متصل است در جداول مسیریابی قرار گرفته است. این راه می تواند مفید باشد یا زمانی که پیکربندی BGP OSPF و یا برخی دیگر به عنوان پروتکل مسیریابی مورد بحث بعد. subnetting آی ، همانطور که در مثال بالا استفاده می شود ، در محدوده این سند نمی شود.

مثال قبل همچنین یگدیگر پیوند از حزب مردم به رابط اختصاص می دهد و آن از MTU 1500 کلمه در ادامه متن است که به طور پیش فرض در صورت عدم MTU است مشخص شده است. این درست است برای اکثر موارد ، اما هنگام اتصال به دیگر سیسکو ، از آن خواهد شد کمی بیشتر کارآمد استفاده از پروتکل HDLC سیسکو را انجام دهیم. این یگدیگر به طور پیش فرض برای تمام اینترفیس های سریال می باشد. برای استفاده از این ، چه یگدیگر و یا حذف مشخص کنید "هیچ یگدیگر" به تنظیمات قبلی حذف خواهد شد.

است یگدیگر سوم برای اینترفیس های سریال ، رله قاب ، خواهد شد که در بخش بعد خود را در مورد بحث وجود دارد.


ششم. پیکربندی کارت CIP و رابط های مجازی
کارت CIP روتر به نظر می رسد به عنوان یک کنترل کننده به جای یک رابط استاندارد. کانال T1 ممکن است تعریف شده ، تغییر ، حذف یا بدون هیچ گونه تنظیمات خارجی به کارت. حلقه مسیحی ممکن است آغاز شود و منتشر شده از درون نرم افزار اجرا و آزمایش الگوهای به این حلقه ها از روتر. مزایای استفاده از مدیریت کامل می باشد و به هر کسی که تا به هر زمان و در همه کار انجام به عنوان یک شبکه تکنسین عملیات صرف شناخته شده است. توانایی به سرعت کشورهای مسیحی ، اقدام به رفع سریع ، تعیین و به دست آوردن تشخیصی پر از مشکل این است که بسیار ارزشمند گزارش قطع برق به حمل کننده. اطلاعات بیشتر است که می تواند در گزارش مشکل اولیه به آنها ارائه شده اغلب تا حد زیادی می تواند سرعت فرآیندهای تشخیص و ترمیم آنها.

کنترل کننده T3 ، از آن است که در فن آوری VIP2 ساخته شده معرفی سطح سوم به طراحی کارت. جای آنکه به سادگی حافظه / پورت ، آن را نمی معرفی تعداد آداپتور پورت. از آنجا که تنها یک CT3IP در هر کارت وجود دارد ، پورت و پورت شماره آداپتور همیشه صفر می باشد. رابط در اسلات 2 خواهد بود به عنوان 2/0/0 شناخته شده است. کانال T1 توسط روده بزرگ و تعداد کانال بعد از رابط شناسه (شماره 1 تا 28 تا با نامگذاریهای belcore همزمان) تعیین شده. در مثال قبلی ، کانال 17 T1 خواهد بود 2/0/0 : 17.

اولین گام در پیکربندی این رابط پیکربندی T3 است. تنظیمات مورد نیاز هستند فریم T3 ، منبع و چهار ساعته ، و فاصله کابل (که در تعیین LBO استفاده استفاده می شود). به طور پیش فرض طول کابل 224 متر می باشد. این باید قابل قبول برای اکثر برنامه های کاربردی. انواع فریم های availible هستند cbit و m23. ممکن است که برای پیکربندی روتر را به خودکار تشخیص فریم اما در بسیاری از موارد ، تشخیص خودکار می تواند به مشکلات آینده منجر شود لذا بهتر است برای استفاده از این تنها زمانی که شما نامشخص است از فریم استفاده می شود. هنگامی که فریم شناخته شده است ، آن را پس از آن میتوانید staticly باشد در تنظیمات روتر می توان.

برای بسیاری از T3s muxed ، نوع فریم m23 خواهد شد. cbit است ، برای مثال ، استفاده شده در یک کانال روشن T3 را به شبکه عابر بانک.


 کنترل کننده t3 0/0/0
  فریم m23
  خط منبع و چهار ساعته
  cablelength 224

هنگامی که T3 پیکربندی شده است ، کانال T1 ممکن است قرار گرفتند. T1 کانال نیاز دارید که برای تعدادی از شیارهای در T1 در استفاده از پیکربندی شوند ، و فریم پشتیبانی می کند استفاده می شود ، سرعت DS0s اساسی (56k یا 64k) ، و ساعت منبع برای T1.


 کنترل کننده t3 0/0/0
  T1 1 timeslots 1-24 سرعت 64
  1 خط T1 منبع و چهار ساعته
  T1 1 esf فریم
  T1 1 linecone b8zs

پارامتر های پیش فرض هستند خط T1 منبع و چهار ساعته ، esf ، b8zs ، و 64K DS0s. اگر این تنظیمات مورد نظر ، دستور فقط لازم است "T1 1 timeslots 1-24".

سه کانال در T3 نیز ممکن است خروجی به اتصال دهنده در خارج از کارت می باشد. این است که با استفاده از پیکربندی T1 به عنوان خارجی انجام شده است.


 کنترل کننده t3 0/0/0
  T1 خارجی 1

پس از T1 پیکربندی شده است ، روتر ایجاد یک رابط مجازی سریال. این رابط به نظر نمی رسد تا T1 ایجاد شده است و در همان شیوه ای در بالا توضیح داده شناخته شده است. 1 : به عنوان مثال ، به مرجع سریال برای رابط کاربر این T1 اول ، این امر می تواند به عنوان Serial0/0/0 شناخته شده است. این ممکن است به عنوان رابط هر رابط دیگر سریال beconfigured.

Loopbacks و آزمون از سطح رابط شروع شود. T3 نیز ممکن است دوباره از تنظیمات کنترل کننده looped. مهم است که توجه داشته باشید که T1s ممکن است از پیکربندی کنترل looped.


 رابط Serial0/0/0 : 1
  شبکه loopback

حلقه که بوسیله تعیین "هیچ شبکه loopback" در تنظیمات رابط حذف خواهند شد.


هفتم. اضافه کردن مسیر های آی پی و تنظیم مسیر پیش فرض
بدیهی است ، اینترنت است در اطراف یک روتر نه محور. معمولا ، به سیستم خود را به دیگری مستلزم گذر از حداقل یک روتر دیگر (احتمالا چند) دریافت کنید. همچنین این امکان وجود دارد که بیش از یک شبکه به پایان خواهد رسید تا در رابط تنها. شکل کلی دستور مسیر سیسکو است


  آی مسیر [متریک]

متریک است توسط برخی از پروتکل های مسیریابی مانند خیزاب یا موج تجاوز به عنوان تذکر به روتر دیگر از "فاصله" به شبکه در هنگام تبلیغات این مسیر به روتر دیگر استفاده می شود. به طور کلی ، شما می توانید متریک و حذف اجازه پروتکل های مسیریابی تعیین مقادیر پیش فرض به این.

مثال :

اضافه کردن یک مسیر برای 202.123.100.0 (کلاس ج) از طریق 204.203.12.1.


  مسیر آی 202.123.100.0 255.255.255.0 204.203.12.1

اضافه کردن 122.250.0.0 (کلاس ب) به ethernet0


  مسیر آی 122.250.0.0 255.255.0.0 Ethernet0


بدون طبقه و مسیریابی بین دامنه ها.
با انفجار اخیر در اینترنت ، تقسیم بندی آدرس به کلاس ، ب ، ج ، د و شبکه است که دیگر کافی باشد. IOS سیسکو پشتیبانی مفهوم بدون طبقه و اینتر در حوزه مسیریابی ، و یا نوشته های CIDR (که اغلب به تلفظ "شراب") اجازه می دهد تا یک زیر مجموعه داده شده از هر کلاس از شبکه می شود در یک قسمت با توجه به شکست خورد. به عنوان مثال ، راه های زیر به عنوان مثال 8 کلاس حسابهای در روتر مشخص شده است.


  مسیر آی 221.243.242.0 255.255.248.0 128.230.3.1

توجه داشته باشید که تغییر فقط از نمونه های فوق است ماسک متفاوت است. این فرمان استفاده می کند netmasks سبک زیرشبکه به تقسیم کردن شبکه های ج 8 کلاس در آغاز از طریق 221.243.242.0 221.243.250.0 و 128.230.3.1 لیست عنوان بعدی هاپ روتر. به طور معمول ، 8 مسیرهای مورد نیاز خواهد بود برای به انجام رساندن آنچه که این مطلب را یکی انجام داده است. هدف از CIDR مسیر یابی است به ساده جداول مسیریابی و کاهش حجم جداول مسیریابی اینترنت ، جلوگیری از فروپاشی کامل روترهای بزرگتر که ستون فقرات (مثل دو سرعت ، آینس ، و Alternet) رسیدن به نقطه ای که آنها به سادگی انجام دهید حافظه به اندازه کافی برای نگهداری ندارد اینترنت پر جداول مسیریابی و نمی تواند کار کند. قطع چنین باعث اختلال عمده ای از خدمات اینترنتی در سراسر جهان.

یک عمل است که اغلب مورد استفاده subnetting شبکه سی کلاس را به بلوک های 64 یا 32 آدرس آی پی برای مشتریانی که نیاز به 254 آدرس کامل نیست منظور صرفه جویی در اتلاف بلوک های بزرگی از اعداد. subnetting سنتی به شما اجازه تقسیم به سی کلاس از بلوک های 4 ، 8 ، 16 ، 32 ، 64 ، 128 و اما فقط یک اندازه. IOS سیسکو پشتیبانی با طول متغیر با این حال subnetting. این اجازه می دهد تا سی کلاس به سگمنتال به طوری که ممکن است به برخی از بخش های در طول 4 آدرس ، برخی در 32 ، و غیره این مجوز استفاده کارآمد تر از آدرس های با حذف نیاز به ارسال آدرس هایی که در 32 مشتری که تنها به قصد استفاده از 6.

یک نصیحت از زیر شبکه مسیریابی است که IOS می کند به طور معمول نمی اجازه شما ماسک زیر شبکه با آدرس سی کلاس (به عنوان مثال ، شما نمی تواند مسیر زیر شبکه از 8 آدرس 203.102.123.0 را مشخص پس از آن تعداد شبکه برای سی کلاس است و آن را می خواهد برای درمان راه به عنوان یک مسیر سی کلاس). این می تواند سردرگمی زمانی که به دنبال در جداول مسیریابی ایجاد کند. به منظور در اطراف این دریافت ، سیسکو را فراهم کرده است دستور به نادیده گرفتن این رفتار :


  آی زیرشبکه صفر

به محض این که وارد شده است ، آن را بسیار خوش و خرم خواهد شد در این راه به زیر شبکه.هشتم. تنظیم رله فریم
پیکربندی قاب رله است کمی پیچیده تر از پیکربندی شبکه های نقطه به نقطه و در نتیجه شامل چند قدم دیگر. اول این است که پیکربندی رابط به عنوان یک پیوند قاب رله. در همان زمان ، شما نیاز به تعیین نوع بسته رله قاب انجام شده توسط این شبکه می باشد. در حال حاضر ، سیسکو تنها پشتیبانی از خود IETF و سیسکو قاب رله انواع بسته. از آنجا که خیلی از فروشندگان بسیاری از استفاده قالب سیسکو ، ما همیشه IETF را مشخص کنید. فرمت این دستور به این عنوان به شرح زیر است.


   رابط Serial0 / 0
   آدرس آی 1.2.3.4 255.255.255.224
   قاب یگدیگر - رله IETF

پس از اشتباه نوع LMI مشخص شده را می توان با این عملیات از مدار رله قاب دخالت داشته باشد. سیسکو پشتیبانی LMI نوع مؤسسه (ضمیمه د) ، سیسکو (پیش فرض) ، و q933a (ضمیمه). سوئیچ های بیشتر فروشندگان هستند که قادر به تشخیص خودکار نوع LMI که شما با استفاده از (نه همه). به طور کلی ، امن خود را ترک کند به طور پیش فرض تنظیم LMI را تایپ کنید. آیا شما نیاز دارید که آن را تغییر دهید ، دستور


   قاب رله lmi نوع مؤسسه

مشخص مؤسسه قالب بسته.

با استفاده از LMI ، روتر می توانند اطلاعات از سوئیچ و روتر دیگر با PVCs به این مدار برای ساخت خود را لیست DLCI یا نقشه به عنوان گاهی به نام خود دریافت کنند. با این حال ، باید متذکر شد که سیسکو مشکلات صحبت کردن با تجهیزات برخی از فروشندگان (که مهمترین آنها شرکت Livingston.) این می تواند در روتر فعال سنجش از پی وی سی (بر اساس آنچه خود گرفتن از سوئیچ) ، اما عدم توانایی برای بگویم چه نتیجه آدرس روتر در انتهای دیگر است. به خاطر نیرومندی ، به طور کلی بهتر است به صورت دستی پیکربندی لیست DLCI. این باعث می شود که آن را مشکل تر برای پیکربندی روتر و یا ایجاد تغییرات در شبکه قاب رله ، اما می تواند سردرد قابل توجهی که در ابتدا استفاده از پیکربندی یک مدار یا مقابله با اختلال سرویس در شبکه قاب رله را نجات دهد.

تعداد DLCI اختصاص یافته به هر یک از پی وی سی با telco ارائه شده است و به روتر به همراه شبکه های عامل پروتکل بیش از این پی وی سی و همچنین اطلاعات بیشتری در این باره اختیاری پی وی سی وارد شده باشد. به عنوان مثال ، روتر انتقال به آی با آدرس 10.2.3.4 و متصل به DLCI 19 خواهد بود را در قسمت "نقشه" را به عنوان زیر نشان داده شده وارد


   قاب رله آی نقشه 10.2.3.4 19 پخش IETF

باز هم ، نوع بسته باید برای این پی وی سی به طور خاص و مشخص شده باشد دوباره ، ما را انتخاب IETF. "پخش" کلید واژه دستور روتر را به جلو پخش بسته های بیش از این پی وی سی. این می تواند با پخش مسیریابی پروتکل ها ، به عنوان مثال کمک کند. یک خط برای هر DLCI پیکربندی مورد نیاز است. شما می توانید بررسی وضعیت از پی وی سی نصب شما فقط با وارد کردن دستور "نشان قاب رله نقشه" از EXEC فوری را ببینید.نهم. پیکربندی حالت انتقال ناهمگام (خودپرداز)
ساختار دستگاه خودپرداز به شدت از تساوی X.25 و رله فریم طراحی شده است اما در سرعت های بسیار بالاتر به کار گیرند. بر خلاف رله فریم ، با این حال ، یک کارت برای 7000 و 7500 سری روتر طراحی شده است به خصوص با دستگاه خودپرداز شبکه رابط وجود دارد. همچنین ممکن است به پیکربندی دستگاه خودپرداز بیش از یک اینترفیس سریال با استفاده از یک اینترفیس سریال (یا FSIP یا HSSI) و یا (در 4000) NMP. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این تنظیمات ، مراجعه کنید به فصل 7 از راهنمای پیکربندی.

پیکربندی رابط دستگاه خودپرداز آغاز می شود با اختصاص رابط آدرس آی پی (همانطور که قبلا نشان داده شده در این سند). مثل قاب رله ، دستگاه خودپرداز مستلزم آن است که هر میزبان در شبکه می شود بخشی از زیر شبکه یکسان است. گام بعدی این است که پیکربندی PVCs. دو بخش به انجام این کار وجود دارد. اول ایجاد پی وی سی "نقشه" در رابط. دوم نقشه برداری آدرس پروتکل به هر پی وی سی ایجاد می شود. PVCs با اختصاص مجازی مدار توصیف (VCD) را به ایجاد داده های مجازی راه شناسه (VPI) و مجازی مدار شناسه (VCI). VCI برای یک لینک داده می شود ، به عنوان با DLCIs رله فریم ، توسط حامل قرار گرفتند. شکل کلی دستور به ایجاد پی وی سی در رابط داده است


   اتمسفر پی وی سی [[]
[[oam ]]

VCD مختص به روتر است و توسط روتر استفاده می گردد به مسابقه VPI / VCI جفت و می تواند متفاوت از شماره های مورد استفاده برای شناسایی VPI و VCI. همچنین لازم به یگدیگر مشخص برای بسته های اطلاعاتی را بر روی این دستگاه های خودپرداز VCI. این لایه انطباق دستگاه خودپرداز (آل) است. اوج و ارزش ها به طور متوسط استفاده می شود مشخص است که این پهنای باند در پی وی سی می شود مجاز به در تماس باشید. هنگامی که این ارزش ها حذف شده است ، بیشترین میزان اتصال ممکن است به عهده گرفت.

بعد ، لازم است به نقشه یک پروتکل به هر پی وی سی ایجاد شده در واسط. این است که با ایجاد لیستی نقشه انجام شده است. هر ورودی در این لیست به شکل "
- اتمسفر جنوب فرانسه [پخش]" که در آن پروتکل IPX یا AppleTalk ، آی پی ، یا برای مثال. آدرس آدرس روتر از راه دور با توجه به پروتکل بودن بیش از اتصال مجازی منتقل شود.

هنگامی که نقشه ایجاد می شود ، به آن نیاز دارند تا با رابط دستگاه خودپرداز داده می شود همراه با استفاده از رابط فرمان "نقشه گروه name>

به عنوان مثال تنظیمات نگاه ممکن است شرح زیر است


رابط ATM1 / 0
 آدرس آی 1.2.3.4 255.255.255.224
 شبکه ipx 121
 اتمسفر پی وی سی 32 0 3 aal5snap
 اتمسفر پی وی سی 33 0 4 aal5snap
 نقشه گروه اتمسفر نقشه - 1

نقشه لیست اتمسفر نقشه - 1
 آی 1.2.3.5 - اتمسفر جنوب فرانسه 3 پخش
 ipx 121.0000.0c7e.a45.546 اتمسفر جنوب فرانسه - 4 


داکت های فلزی نوع قرنیزی موجود در سه سایز استاندارد 12 و 15 و 20 هستش و یک سایز غیر استاندارد دلخواه.
سایز 12 دو محفظه و سایز 15 سه محفظه و سایز 20 سه و عمدتا 4 محفظه هستش. قطعه بدنه دو متری و قطعات رویی یه متریه.
قطعات کلید و پریز هم برحسب تعداد دریچه از 15 تا 40 سانتیمتر هستش.
بین هر قطعه رویه و قطعه بعدی یه روبند هستش. قطعات انتهائی و زانویی های مختلف هم جهت کنج دیوار و محل انتهای کار بکار میره . بین هر قطعه بدنه با قطعه بعدی یک پلیت ارت هم باید نصب شود.
عمدتا کل قطعات رنگ امیزی میشود . با رنگ پودری الکترو استاتیک . که عایق الکتریکی بسیار خوبیه بطوریکه وقتی با دستگاه میگر و 3 کیلو ولت تست میکنین کاملا عایق هستش. بنابراین حتی زده گی سیم هم داشته باشیم هیچگونه اتصالی نخواهیم داشت. از طرفی مشکل نویز هم حله.
فقط یه ایراد داره.
تحت هیچ عنوان نمیشه فیبر نوری را از داخلش عبور داد. چون زاویه خم نود درجه رو فیبر نوری نداره و باید یک R بزرگ داشته باشه

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic