برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

UPS (Uninterruptible Power Supplies)

امروزه با وجود مادربرد هایی که خیلی هم گران نیستند می توانید از روشهای ارزان قیمت مختلفی برای حفاظت مادربرد کامپیوتر در برابر مشکلات منبع تغذیه ( برق شهر ) استفاده کنید. ولی هیچ روشی مانند استفاده از UPS یا یک منبع تغذیه بدون وقفه نمی تواند از مادربرد یا سایر تجهیزات گرانقیمت شما در برابر مشکلات برق حفاظت کند. زمانیکه شما یک سرور یا کامپیوتر گرانقیمت دارید اهمیت وجود UPS بیشتر می شود. UPS برای فیلتر نوسانات ناخواسته برق ورودی و کنترل ولتاژ آن دارای مدارات خاصی است. و برای حل مشکل قطع برق یا افت بیش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ برای بسیاری تجهیزات مضر است یا سبب از کار افتادن موقت آنها می شود ) از باتری استفاده می کند. که کل این مچموعه را تغذیه پشتیبان می گویند.

اما برای انتخاب یک UPS باید خدمتتان عرض کنم این به خود شما بستگی دارد که چه میزان می خواهید خرج کنید و UPS را برای چه منظوری مورد استفاده قرار می دهید. مصرف انرژی آنچه محافظت می کنید عامل دیگری است که در خرید UPS نقش مهمی ایفا می کند. واحدی که بوسیله آن ظرفیت UPS یا مقدار انرژی که به شما میدهد بیان می شود عبارت است از آمپر-ساعت. مثلاً یک UPS پنجاه آمپر ساعت می تواند دستگاه شما را با جریان 2 آمپر به مدت 25 ساعت یا با جریان 5 آمپر به مدت 10 ساعت تغذیه کند. توجه داشته باشید که میزان جریان را مصرف دستگاه تعیین می کند پس زمان تغذیه برای یک UPS مشخص به میزان مصرف دستگاه شما دارد.  بدیهی است در صورتیکه زمان بحرانی که به یک منبع تغذیه احتیاج دارید کوتاه باشد می توانید از UPS با آمپر-ساعت کمتر و در نتیجه ارزانتر استفاده کنید. البته یک محدودیت هم در این زمینه وجود دارد و آن این است که جریان نامی UPS شما باید از کل برق دستگاههای شما ( به آمپر ) بزرگتر باشد.

نکته دیگری که در پایان توجه شما را به آن جلب می کنم این است که هیچگاه از یک محافظ لوازم برقی ( مانند محافظ یخچال یا کامپیوتر ) در خروجی یک UPS استفاده نکنید یا به عبارت دیگر زمانیکه از UPS استفاده می کنید نباید از این محافظ ها به طور همزمان برای یک دستگاه استفاده کنید چون باعث صدمه دیدن دستگاه شده و حتی از نظر ایمنی شما هم می تواند خطرناک باشد.

فیلتر ها و پایدار ساز های برق شهر

بیشتر كاربران می خواهند ( و باید ) وسیله با ارزش برقی خود را حفاظت كنند. مثلاً یك كامپیوتر آنقدر ارزان نیست كه با اولین خرابی آنرا دور بیندازید. پس باید تمهیداتی برای حفاظت از كامپیوتر خود پیش بینی كنید.

یكی از حفاظت های مهم حفاظت در برابر نوسانات الكتریكی یا نوسانات برق شهر است. همانطور كه می دانید كامپیوتر شما برای تغذیه مدارات مدارات الكترونیك خود از برق شهر استفاده می كند. اختلالات شبكه توزیع برق بر كاركرد كامپیوتر شما تاثیر می گذارد. و حتی ممكن است باعث سوختن بعصی از قطعات آن شود.

هر كامپیوتر باید یك منبع تغذیه كه حداقل به یك پایدار ساز ولتاژ مجهز است داشته باشد. پایدار ساز ولتاژ وسیله ای است كه در خروجی آن ولتاژ برق كمترین نوسان را داشته باشد. حتی اگر در ورودی آن نوسان زیادی وجود داشته باشد. بنابراین اگر در برق برق شهر اثرات صاعقه دیده شود، یا به هر دلیلی كاهش یا افزایش ولتاژ داشته باشیم. باید پایدار ساز آن را جبران كند تا به وسیله برقی صدمه ای وارد نشود.

متاسفانه اغلب پایدار سازهای ولتاژ كه در بازار یافت می شوند غیر موثر هستند. آنها به طور موثر جلوی نوسانات برق را نمی گیرند. و بعضی از نوسانات را به سمت كامپیوتر راه می دهند. به عبارت دیگر نمی توانند جلوی همه نوسانات برق را بگیرند.

این ضعف پایدار ساز را به سادگی می توان امتحان كرد. در حالیكه با كامپیوتر كار می كنید. یك لامپ 60 وات را به خروجی پایدار ساز وصل كنید. شدت روشنایی لامپ نباید در طول زمان تغییر كند. كم و زیاد شدن نور لامپ نشاندهنده كم و زیاد شدن ولتاژ است. و این یعنی پایدار ساز شما به خوبی عمل نمی كند.

یك پایدار ساز خوب ولتاژ گران است. حتی بعضی از انواع جدید آنها قابلیت اتصال به پورت سریال كامپیوتر را دارند. و می توان از وضعیت برق در خروجی پایدار ساز نموداری رسم كرد و تغییرات ولتاژ را در طول زمان بررسی كرد.

اما فیلتر های برق شهر تا حد امكان نویز موجود در برق شهر را حذف می كنند. همانطور كه می دانید برقی كه كامپیوتر شما را تغذیه می كند. مصرف كننده های دیگری مانند موتور های الكتریكی، یخچالها، كولر ها و... نیز تغذیه می كند. كه هر كدام از آنها می توانند عاملی برای تولید نویز یا نوسانات زود گذز باشند. بنابراین از فیلتر های AC در منبع تغذیه كامپیوتر ها و پایدار سازها ولتاژ استفاده می شود تا از تجهیزات الكترونیكی كه به این نوسانات حساس هستند حفاظت شود.

بنابراین اگر به پایدار ساز (استابلایزر) خود وسایل برقی دیگری متصل نمی كنید، احتیاجی به یك فیلتر اضافی ندارید چون خود پایدار ساز دارای فیلتر است. ولی اگر مثلاً برای كامپیوتر و یخچال از یك پایدار ساز مشترك استفاده كرده اید، حتماً باید یك فیلتر برای كامپیوتر خود قرار دهید. تا نوسانات یخچال سبب بروز مشكل در كامپیوتر نشود.

نكته ای كه باید به آن توجه شود سیم تلفنی است كه به مودم متصل می شود و اگر ولتاژ اضافه یا نا خواسته ای روی آن بیفتد. مثلاً در اثر اتصالی این سیم با سیم برق یا در هنگام رعد وبرق ولتاژ های گذرا كه بر روی خط تلفن ممكن است بیفتد می تواند باعث سوختن مودم و حتی صدمه دیدن كامپیوتر شود. ولی معمولاً كسی به آن توجه نمی كند.

راه حل این مشكل استفاده از یك فیلتر خط تلفن یا برق گیر خط تلفن است كه باید بین مودم و پریز تلفن قرار گیرد. بهترین فیلتر ها آنهایی هستند كه از برقگیر گازی استفاده می كنند. یعنی اضافه ولتاژ در گاز تخلیه می شود.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات