برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

می‌‌دانید چرا سوسک حمام و مارمولک در فرار کردن نظیر ندارند؟


            

          
  آیا می‌‌دانید چرا سوسک حمام و مارمولک در فرار کردن نظیر ندارند؟                                                    

تصور کنید در حال فرار از دست کسی هستید، نفس‌زنان می‌دوید و ... ناگهان خود را بر سر پرتگاه می‌بینید. چه کار می‌کنید؟ سوسک و مارمولک در چنین شرایطی به راحتی از پرتگاه پایین رفته و پنهان می‌شوند!          
                                          
جزئیات این فرار موفق تاکنون مشخص نبود، اما پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با فیلم‌برداری پرسرعت از چگونگی فرار کردن مارمولک و سوسک توانسته‌اند راز این مانور را آشکار کنند. سوسک و مارمولک وقتی به لبه پرتگاه می‌رسند، بدون کاستن از سرعت، خود را به هوا پرتاب کرده، لبه پرتگاه را با عقب‌ترین پای خود گرفته، خود را به سوی پایین تاب داده و درنهایت سطح زیرین را می‌گیرند. به همین راحتی، سوسک و مارمولک خود را از دست شکارچیان پنهان می‌کنند. با توجه به تصویر زیر بهتر می‌توانید این پدیده را درک کنید.

این مانور به قدری سریع انجام می‌شود که جزئیات آن از چشم غیرمسلح پنهان می‌ماند و دانشمندان پس از بازبینی تصاویر ثبت‌شده توسط دوربین فیلم‌برداری پرسرعت بود که متوجه شدند در تمام طول مانور، عقب‌ترین پای حیوان لبه را گرفته است. زمان‌های ارایه شده در گوشه تصویر، سرعت این مانور را نشان می‎دهد. هم‌چنین در این تصاویر مشخص شد که در این مانور، شاخک‌های سوسک اهمیت زیادی دارند، چراکه به او کمک می‌کنند تا فاصله تا لبه را به درستی تخمین بزند.

پس از این کشف، گروه‌های بیوفیزیک و روباتیک دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با همکاری یکدیگر، این مانور را روی یک روبات شش‌پای کوچک آزمایش کردند. این روبات با موفقیت توانست این مانور را انجام دهد. ردیف اول و دوم مربوط به مانور سوسک و مارمولک و ردیف سوم، مربوط به مانور روبات است.

موفقیت این روبات شش‌پا، امیدها را برای امکان حرکت روبات‌ها در سطوح مختلف افزایش داده و به نظر می‌رسد نخستین کاربرد عملی این مانور در روبات‌های امدادگری باشد که برای عملیات جستجو و نجات مصدومان به دام افتاده در آوار استفاده می‌شوند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات