برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


در ابتدا باید بگویم که ما در مخابرات چند نوع کابل داریم که یک نوع از آنها رشته ای و نوع دیگر مفتولی است . در کابل های چند زوجی که برای فواصل طولانی استفاده می شوند از کابل مثلا 100 زوجی یا به رنگ طوسی(داخل ساختمانJ\Y) و رنگ مشکی(بیرون ساختمان) استفاده می شود و باید بدانید که 100 زوج آن مفتولی است. که چند دلیل دارد.

1- مقاومت آن بسیار کمتر از سیم افشان است به همین خاطر در فواصل طولانی از آن استفاده می شود.

2- قیمت نهایی محصول برای متراژ های بالا  مقرون به صرفه تر است .

3- ظاهرا ایراد و قطعی کمتری در کار پیدا می کند و قبلا از سیم های افشان استفاده می شده است.

4- استفاده و نصب آن بر روی تابلو ها  راحت تر است و چون 1 رشته است احتمال اتصالی مدار پایین می آید.


مزایای سیم های افشان:

1- معمولا در داخل منزل و یا فواصل کوتاه از این نوع سیم استفاده می شود.

2- قابل خمش و شکل گیری دلخواه است و نمی شکند و نسبت به سیم مفتولی مقاوم تر است.


اتفاقا استفاده از سیمهای افشان بدلیل کاهش اثرات پوسته ای میدانهای مغناطیسی قوی تری تولید می کنند اما استفاده از اونها در موتور بدلیل استفاده از عایق مجزا باعث حجیم شدن موتور میشه . همچنین شدت جریان متوسط عبوری از یک قطعه سیم افشان مثلا با سطح مقطع 1 میلی متمربع ر به مراتب کمتر از سیم استخوانی با همان سطح مقطع است . زیرا بین سیمهای افشان فاصله وجود دارد . اما اگر موتور با فرکانس بالا تر از 100 هرتز کار کنه استفاده از سیمهای افشان مناسب تر هست

روی فرکانس های کم مثلا 50 هرتز یا 0 هرتز ( DC ) داریم :
مقاومت ویزه سیم های افشان در مقایسه با مقاومت ویزه سیم های یکپارچه یا استخوانی بیشتر است در نتیجه اگه دو رشته سیم داشته باشیم که یکیش افشان ودیگری استخوانی باشه و هردو به طول 1 متر و سطح مقطع 1 میلیمتر مربع باشن طبق رابطه R=r*L/S که r مقاومت ویزه رسانا و L طول و S هم سطح مقطع رساناست مشخص میشه که
مقاومت سیم افشان بیشتره . در نتیجه طبق P=RI^2  توان تلفاتی روی سیم افشان بیشتره یعنی داغتر میشه .

نتیجه اینکه در فرکانسهای کم میدان مغناطیسی تولید شده توسط سیم افشان کمتر از میدان تولید شده توسط سیم استخوانی با سطح مقطع وطول یکسان است .

اما وقتی فرکانس زیاد میشه اثزی ایجاد می کنه تحت عنوان اثر کورنو یا پوسته ای . خب حالا چه اتفاقی میفته ؟

در فرکانسهای بالا الکترونها به جای اینکه از همه سطح مقطع برای عبور استفاده کنند هسته سیم رو خالی میذارن و از پیرامون سیم یا بعبارتی میل دارن از پوسته سیم عبور کنن
خب چه اتفاقی میفته ؟ نتیجش اینکه مقاومت اهمی سیم استخوانی در فرکانس بالا زیاد وزیاد تر میشه . اینجاست که سیم افشان خودش نشون میده


سیم های برق با هادی مسی


سیم های مفتولی نوع(NYA): هادی این نوع سیم ها از مس نرم شده با پوششی از ماده پی.وی.سی در رنگ های مختلف ،متنند،سیاه،قرمز،زرد،سبزو... تشکیل شده است.
ولتاژ اسمی سیم750/450 ولت است و برای جریان های مختلف با سطح مقطع های 5/1 تا240 میلی متر مربع ساخته می شود.
کاربرد سیم NYA :برای مصرف در تابلو های برق و تاسیساتی که به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشک در داخل لوله ،روی دیوار ،داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به کار میرود.استفاده از این سیم در داخل دیوار به طور مستقیم مجاز نیست.(شکل6)

سیم نیمه افشان(NYAB): ساختمان این سیم مثل کابل NYA است. ولتاژ اسمی این نیز
450/750 ولت است و کاربرد آن: برای مصرف در تاسیساتی که به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشک در داخل لوله ،روی دیوار،داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به کار می رود.
استفاده از این سیم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست.این سیم نسبت به نوع NYA نرمش بیشتری دارد.(شکل 7)

سیم های افشان (قابل انعطاف) (NYAF) :ساختمان این نوع سیم مانند سیم های نوع NYA و NYAB می باشد و ولتاژ اسمی آن 500/300 ولت است.
کاربرد سیم:برای مصرف در تاسیساتی که به طور ثابت می شوند در نقاطی خشک در داخل لوله ،روی دیوار،داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به کار می رود.استفاده از این سیم به طور مستقیم ر داخل دیوار مجاز نیست.(شکل 8 )


کابل ها

کابل های افشان قابل انعطاف نوع (NYMHY)
کاربرد:جهت مصرف در نقاطی خشک و نمناک هنگامی که نرمش بیشتر و خواص متوسط مکانیکی مورد نیاز می باشد.در منازل و ادارات نیز برای اتصال وسایل برقی متحرک (حتی گرمازا) به برق مورد استفاده قرار می گیرد.کاربرد این کابل در فضای باز مجاز نیست.
ساختمان این کابل از هادی نرم شده که به وسیله ماده پی.وی.سی.عایق می شود،تشکیل شده است.سیم های به هم تابیده شده (اندازه 75/0*2 میلی متر مربع به صورت موازی) در داخل غلاف کابل به رنگ سفید یا مشکی قرار می گیرند. (شکل 9)

کابل های زمینی (NYY) :این نوع کابل های برق برای کابل کشی در زیر زمین ،در آّب،در کانال و محل هایی که امکان ضربه مکانیکی نباشد با ولتاژ اسمی 1000/600 ولت مورد استفاده قرار می گیرد.
ساختمان این نوع کابل ها از رشته های هادی مسی نرم شده که به وسیله پی.وی.سی. عایق و غلاف میشوند،تشکیل شده است.مقطع هادی این نوع کابل ها گرد یا سه گوش است.
سیم های عایق شده پس از تابیدن برای گرد شدن مقطع در داخل ماده پر کننده قرار می گیرند. به دور کابل های دارای هادی سه گوش ،نوار پلاستیکی پیچیده می شود. (شکل 10)

و برای اتصال تمام کابل ها باید از کابلشو و کفشک استفاده شود


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات