برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سلکتویته و انواع آن:

اگر دو یا چند وسیله حفاظتی هنگام بروز خطا (اتصالی) پشت سر هم قرار گیرند،حفاظت موضعی یا سلکتویته،موقعی بوجود میآید که فقط نزدیک ترین وسیله حفاظتی به محل خطا عمل کند.

امروزه سه نوع حفاظت موضعی تشخیص داده میشود:

1-سلکتیویته مطلق:در این حالت وسیله حفاظتی نزدیک به محل خطا بدون در نظر گرفتن شدت جریان خطا از کوچکترین تا بزرگترین جریان اتصال کوتاهی که توانایی قطع آن را دارد،عمل کرده و مدار اتصالی شده را قطع می کند.

2-سلکتیویته مشروط:در این نوع سلکتیویته تا حد معینی از شدت جریان اتصال کوتاه را نزدیک ترین وسیله حفاظتی به محل خطا قطع میکند(سلکتویته مشروط)،اگرجریان اتصال کوتاه از این مقدار تجاوز کند ،ضربه آن کافی است ،برای تحریک وسیله حفاظتی ما قبل آن و کلید مزبور موجب قطع مدار میشود ،پس سلکتیویته یا حفاظت موضعی ،مشروط بر آن است که جریان اتصال کوتاه از حد معینی تجاوز نکند .این حد را که حد سلکتیویته نامیده میشود،میتوان توسط مقایسه منحنی مشخصات قطع کننده ها(دیاگرام تابعیت زمان از جریان و دیاگرام تابعیت زمان از مجذور جریان) ویا به کمک سنجش سلکتیویته تعیین کرد.

3-سلکتیویته کامل:ترکیب وسایل حفاظتی سبب میشود که سلکتیویته مشروط بوجود آید اما در سلکتیویته کامل ،شرط بزرگ بودن جریان اتصال کوتاه تا حد سلکتیویته لازم نیست اجرا شود،بلکه کلید بعدی میتواند جریان را نرسیده به این حد نیز قطع کند.

توجه!سلکتیویته کامل میتواند هنگام تغییر شبکه و در نتیجه تغییر شدت جریان اتصال  کوتاه ،مجددا" به حالت سلکتیویته مشروط در آید.

 

سلکتیویته در شبکه شعاعی:در شبکه های رادیا لی تجهیزات با جریان نامی مختلف ،رفتار متفاوتی در مقابل جریان زیاد از خود نشان میدهند و از همین تفاوت زمانی میتوان برای به وجود آوردن حفاظت موضعی استفاده کرد .در این نوع شبکه سلکتیویته های مختلفی وجود دارد ،که عبارت است از:

- سلکتیویته در سری قرار گرفتن فیوزها

- سلکتیویته با فیوزهای همنوع و غیر همنوع که پشت سر هم قرار گرفنه اند

- سلکتیویته در کلید های خودکار سری

- سلکتیویته توسط قطع کننده جریان زیاد با کمی تاخیر(پله بندی زمانی)

- سلکتیویته بین کلید خودکار و فیوز

- سلکتیویته ما بین فیوز و کلید خودکار بعدی

- سلکتیویته در مدارهای موازی

 

سلکتیویته در شبکه غربالی:در شبکه غربالی دو وظیفه برای سلکتیویته وجود دارد:

- فقط باید کابلی که اتصال شده از مدار خارج شود.

- هنگام اتصالی در ترمینال های ترانسفور ماتور تغذیه،فقط محل خطا دیده باید از بقیه شبکه جدا شود.

در یک شبکه غر بالی فشار ضعیف معمولا" کابل های به مقاطع برابر و فیوزهای با نوع و جریان نامی یکسان در محل گره به کار برده می شود.این شبکه ها دارای تغذیه از چندین سوهستند.

 

در ادامه مطلب یک هند بوک مربوط به سلکتیویتی گذاشتم که برای شرکت ABB است،در مقدمه این هندبوک ابتدا اشاره ای به تئوری سلكتیویتی،زون های overloade وshort circuit ،معرفی انواع تیپ سلكتیویتی مانندtime-current selectivity،zone selectivity و...می پر دازد و در انتها به توضیح چگونگی هماهنگی حفاظتی كلیدهای مینیاتوری،كامپكت و  كلید های هوایی ساخت شركتABBبا هم و ترتیب استفاده آنها در شبكه فشار ضعیف پرداخته است كه بسیار مفید میباشد.

Low Voltage Selectivity With ABB Circuit Breaker 

دوستان عزیز اگر در این مورد نیاز به منابع بیشتر و بحث های مرتبط بیشتری دارند میتوانند در نظرات این پست اعلام كنند.با آرزوی موفقییت برای همه ما.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic