برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


رتبه دهید
هدف از این مبحث تشریح ترانس جریان كوربالانس ، اصول نصب و عملكرد آن می باشد.

همانطور كه در قسمت های قبل توضیح داده شد، این نوع CT-ها به لحاظ ساختمانی از نوع حلقوی می باشند، كه در این نوع CT-ها هادی حامل ولتاژ اولیه از درون یک حلقه مانند که در واقع ثانویه CT است عبور می کند. و به CBCT (Core Balance Current Transformer) مشهور هستند. عموماً هر سه هادی یك كابل (سه كور) از درون این CT-ها عبور داده می شوند. چنانچه میدانید در حالت كلی جمع برداری جریانهای گذرنده از سیستم سه فاز سه سیمه متعادل برابر با صفر است.

IR+IS+IT=0

و در یك سیستم سه فاز چهار سیمه داریم:

IR+IS+IT+IN=0

بنابراین اگر هر سه فاز (+نول در سیستم چهار سیمه) را از درون یك CT عبور دهیم، خواهیم دید كه در حالت كار عادی سیستم از ثانویه CT هیچ جریانی عبور نخواهد كرد. و عبور جریان از ثانویه CT نشان دهنده وجود خطایی در سیستم است.

اما در چه شرایطی و با چه خطاهایی تعادل سیستم به هم می خورد و جریان خطا تشخیص داده می شود؟

به شكل زیر نگاه كنید. در صورتیكه خطای فاز به فاز، پارگی فاز یا اتصال كوتاه سه فاز رخ دهد باز هم جمع برداری جریانهای عبوری از CT برابر با صفر باقی می ماند. در واقع سیستم نامتقارن می شود اما جمع برداری جریانها ثابت می ماند. و جریانی در ثانویه CT نخواهیم داشت.اما اگر خطایی مانند فاز به Earth در فاصله بین CT (شماره 1) و Load (مثلاً موتور) رخ دهد دیگر جریان جمع جریانهای سه فاز گذرنده از اولیه و متعاقب آن ثانویه صفر نخواهد بود. در این صورت مطابق شكل داریم:

IR+IS+IT+IF=0

اما جریان IF از درون CT عبور نمی كند و بنابراین جمع جریانهای عبوری از CT شماره 1 برابر با صفر نیست. و CT كوربالانس با دقت بسیار خوبی جریان توالی صفر (Earth Fault) را نشان داده و برای حفاظت به رله مربوطه می فرستد.

باید به این نكته توجه داشت كه CT كوربالانس فقط خطاهای پایین دستی خود را تشخیص می دهد و از دیدن خطاهای بالادستی عاجز است. برای درك مسئله فرض كنید CT در موقعیت 2 قرار دارد. در این صورت چنانچه از شكل پیداست در حالت خطا نیز جمع برداری جریانهای عبوری از CT برابر با صفر است:

I'R+I'S+I'T =0

طریقه نصب:

بطور كلی رعایت پلاریته صحیح برای ترانسهای جریان در صورتی الزامی است كه دستگاه حفاظتی یا اندازه گیری متصل به آن Directional (جهتی) باشد. در صورتیكه CT كوربالانس برای تشخیص خطای توالی صفر (یا Earth Fault) بكار رود، رعایت پلاریته مهم نیست و بسته به شرایط میتوان آنرا بصورت دلخواه نصب كرد.

در كابل های آرمور دار مطابق شكل زیر لازم است كه آرمور و شیلد (اسكرین) كابل مجدداً از درون CT برگردانده شوند یا اصلاً از داخل CT عبور نكنند.دلیل ای كار این است كه در صورت برخورد فاز با شیلد یا آرمور، اثر جریان عبوری از شیلد یا آرمور خنثی شده و CT این جریان خطا را تشخیص دهد.گاهی اوقات این نوع CT-ها در Neutral مركز ستاره تجهیزات (ترانسفورماتورها، ژنراتورها یا موتورها) مورد استفاده قرار می گیرند.

در زیر چند نمونه از این نوع -CTها را مشاهده می كنید:


اگر از این ترانس جریان برای بارهای سه فازی مانند هیترها که در آنها به سیم نول نیاز است استفاده کنیم در صورتیکه سیم نول از درون ترانس جریان عبور نکندُ میتوان عدم تعادل را نیز تشخیص داد. در سیستمهای چهار سیمه که از آنها برای تغذیه بارهای تکفاز استفاده می شود ( مانند سیستمهای روشنایی) چون سیم نول نیز در تغذیه بارها موثر است لازم است از درون ترانس جریان عبور داده شود ضمن اینکه در این نوع سیستمها دائما عدم تعادل را داریم.CT كوربالانس (Core balance CT):

بطور كلی ترانسهای جریان را می توان در 4 گروه دسته بندی نمود:

1. ترانسهای جریان ابزار دقیق (Instrument current transformers)كه بر سه نوعند:
ترانسهای جریان اندازه گیریMeasuring current transformers:
Protection current transformers ترانسهای جریان حفاظتی:
Special-purpose current transformers,ترانسهای جریان با كاربرد خاص(SP):

2. Interposing current transformersترانسهای جریان مداخله گر :

3. ترانسهای جریان جمع كنند ه : Summation current transformers

4. Core balance current transformers (CBCT's)ترانسهای جریان كوربالانس :

http://www.tafda.org/other/_1/w/technopedia/ct.aspx


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات