برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مقدمه :

یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM) چیست ؟ در اصل یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM) ماشینی است که اندازه های جبری و مختصاتی هر نوع قطعه ای را با دقت بسیار بالا اندازه گیری می کند . در طی فرآیند اندازه گیری ،محورهای مختصات ماشین به وسیله مکانیزم حرکتی بر روی قطعه حرکت می کنند. به منظور بدست آوردن یک نتیجه مطلوب و قابل قبول در اندازه گیری دقیق لرزش های موجود در دستگاه می بایست تا حد امکان حذف و کاهش یابد . بنابراین مکانیزم حرکتی در این ماشین ها باید سختگیرانه و دقیق باشد . این پروژه جزییات یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM)، قسمت های مختلف آن و همچنین هدف این ماشین ها را از اندازه گیری بیان می کند .

مفهوم یک ماشین اندازهگیری مختصات :

Understanding the Coordinate Measuring Machine

 

 

یک دستگاه مختصات دکارتی برای تشریح حرکات ماشین اندازه گیری استفاده می شود . دستگاه مختصات امکان برقراری ارتباط بین ویژگیهای مکان و ویژگیهای قطعه کار را فراهم می کند . یک دستگاه مختصات بیشتر شبیه به یک خیابان با ساختمان های اطراف آن می باشد .

برای اینکه بتوانیم از ایستگاه مترو به طبقه ی دوم واقع در آپارتمان برسیم ، شخص می تواند دو بلوک در راستای خیابان یکم ، سه بلوک در راستای خیابان سوم و یک طبقه در آپارتمان بالا رفته تا به طبقه مورد نظر (طبقه دوم ) برسد . این مکان همچنین می تواند در انطباق با محورهای X ،Y و Z  در ماشین توسط دستگاه اندازه گیری مختصات نیز با مختصات        2 - D -4 بر روی نقشه بیان می شود . این مختصات مکان آپارتمان را تشریح و بیان      می کند .

یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM ) بیشتر شبیه به یک انگشت می ماند که قادر است مختصات نقشه را بر روی آن پیدا کند که این کار به وسیله محورهای تعبیه شده بر ماشین صورت می پذیرد . در واقعیت ، به جای انگشت ؛ ماشین اندازه گیری مختصات (CMM ) از یک جستجوگر (از جنس یاقوت) برای اندازه گیری مکان ها بر روی قطعه کار استفاده می کند .(شکل 2 ) هر نقطه بر روی قطعه کار یک نقطه منحصر به فرد می باشد که به سیستم مختصات ماشین باز می گردد. ماشین اندازه گیری مختصات (CMM ) ترکیبی است از نقاط اندازه گیری شده به منظور تشکیل یک ویژگی که می تواند با همه اجزا و ویژگی ها در ارتباط باشد .

: نوک یاقوتی و قطعه کار. نوکی ماشین مانند یک انگشت مختصات نقشه را پیدا     می کند.

دو نوع سیستم های مختصات برای ماشین های اندازه گیری مختصات (CMM )وجود دارد:

1- نوع اول « سیستم مختصات ماشینی » (Machine Coordinate system ) نامیده می شود.در شکل 3 محورهای X ،Y وZ به حرکات ماشین اشاره دارند . هنگامی که از جلو به ماشین نگاه می کنیم ؛ محور X ها از چپ به راست ،محور Yها از جلو به عقب و محور Zها به صورت عمودی نسبت به دو محور دیگر به بالا و پایین حرکت می کند.

2- نوع دوم سیستم های مختصات به «سیستم مختصات تفکیک شده » (part coordinate system) معروف می باشد ؛که در این نوع محورهای X ،Y و Z با ویژگی های قطعه کار در ارتباط می باشند.

 

اسلوب و روش کار ماشین اندازه گیری مختصات :

The Coordinate Measuring machine system

یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM) از یک اتاقک کنترل ، یک جعبه تماسی ،یک کامپیوتر(PC) ویک سازه مکانیکی تشکیل شده است . در اتاق کنترل ، یک واحد متحرک برای موتورهای الکتریکی و کامپیوترهای کنترل کننده موجود می باشد . شکل شماره 4 که نمایش دهنده عکسی از یک کنترل کننده ماشین CMM و B3C-LC می باشد . اتاق کنترل همچنین شامل اتصالات با محیط اطراف می باشد ؛ مانند پورت های (I/O) ویک شبکه مشترک .

از جعبه تماسی زمانی استفاده می شود که ما بخواهیم به صورت دستی ماشین اندازه گیری مختصات را جا به جا کنیم . عکسی از جعبه تماسی را در شکل شماره 4 می توانیم مشاهده کنیم . از کامپیوتر برای اجرای برنامه های مربوط به اندازه گیری که می توانند با واحد کنترل در ارتباط باشند استفاده می شود.

 

سازه های مکانیکی به طور اساسی از سه خط شیاردار همراه با محرک و خط کش (مقیاس) تشکیل شده است . نمایی از سازه مکانیکی یک دستگاه CMM را می توانیم در شکل شماره 5 مشاهده کنیم . یک شیار بسیار مهم در راستای محور Z ها مکانیزم رانش محور Z ها می باشد . به این قسمت (Drive Mechanism ) جستجوگری (از جنس یاقوت) متصل می باشد که وظیفه آن پیدا کردن نقاطی از قطعه کار است که اندازه گیری مطلوب بر روی آنها صورت می گیرد .

 این شکل سازه مکانیکی یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM )را نشان می دهد . قسمت های شماره گذاری شده بیان گر قسمت های مختلف آن می باشد که نام آنها در جدول شماره 1 بیان شده است .

در این پروژه تنها هسته مرکزی یک ماشین اندازه گیری مختصات (CMM )را مورد بررسی قرار می دهیم و از اینرو یک تعریف کوتاه از سازه مکانیکی و اتاقک کنترل در قسمت های مربوطه بیان خواهد شد.

در جدول زیر قسمتهای مختلف یک ماشین CMM نام برده شده است .

 

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات