برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)ایستگاه متروی تی-سنترالن در استكهلم

حس گر و پردازش داده ی پیش رفته ای كه برای نظارت بر كیفیت هوای داخل پایگاه فضایی استفاده شد، هم اكنون در سامانه ی اطفای حریق جدید متروی استكهلم به كار گرفته می شود.

به نقل از ساینس دیلی، این شیوه كه "بینی الكترونیكی" نام دارد، در دهه ی 90 برای سازمان فضایی اروپا (ESA) به عنوان هدیه ای به برنامه ی میر روسیه ساخته شد تا از نظارت مداوم هوای داخل ایستگاه فضایی میر اطمینان حاصل شود.

این سامانه كامل شد و با موفقیت در ماموریت های میر به سال های 1995 و 1997 كار كرد و زمانی ارزش خود را به اثبات رساند كه نشانه های اولیه ی آتش را در ماموریت سال 1997 تشخیص داد.

سامانه ی بینی الكترونیكی شامل سه عنصر است:
- یك حس گر كه نقشی شبیه نورون ها را به عنوان دریافت كننده ی بو در بینی انسان دارد
- یك ریزپردازنده كه شبیه حباب های بویایی بینی، بوها را مشخص می كند
- یك سامانه ی پردازش نرم افزاری كه مانند مغز انسان بوها را درك كرده و تصمیم مناسب را اتخاذ می كند

پس از انجام تعدادی آزمایش كه تمام مراحل یك آتش، از دود بدون شعله تا آتش گسترده، را تحت پوشش قرار می داد، مهندسین از فن آوری بینی الكترونیكی استفاده كردند تا یك سامانه ی تشخیص آتش اولیه برای كاربردهای صنعتی توسعه دهند.

ایمن تر كردن متروها
با هم كاری شركت سوئدی فایرفلای، این سامانه به منظور شناسایی آتش در تونل ها و ایستگاه های قطار زیرزمینی توسعه پیدا كرد. پس از آزمایش فشرده ی زیرزمینی در استكهلم، تولید این وسیله آغاز شده است.

قرارداد با شركت راه آهن زیرزمینی استكهلم برای تجهیز تونل ها و ایستگاه ها با این سامانه ی تشخیص جدید، 56 ایستگاه مترو و 60 كیلومتر تونل را تحت پوشش قرار خواهد داد.

تاكنون تونل ها و ایستگاه های بیشتر ساختارهای زیرزمینی در سراسر جهان با سامانه های تشخیص آتش معمولی مجهز شده اند كه به ردیاب های دود متكی هستند. این سامانه ها نسبت به اختلالات شرایط محیطی زیرزمینی مثل رطوبت و ذرات ریز گرد و غبار حساس هستند در حالی كه بینی الكترونیكی نسبت به این موارد حساسیت كمتری دارد.

فرانك ام سالزگبر، مدیر اداره ی برنامه ی انتقال فن آوری ESA، گفت: "فن آوری های توسعه یافته برای استفاده در فضا نباید تنها پیچیده و بدون ایراد باشند، بلكه باید بی نهایت قوی نیز باشند تا شرایط محیطی فضا و تكان های شدید هنگام پرتاب فضاپیما را تحمل كنند. آن ها باید در وضعیت خلا فضا كار كنند و بتوانند با دماهای به شدت گرم و بسیار سرد مواجه شوند. می توان گفت كه شرایط محیطی فضا آغازی برای راه كارهای مبتكرانه ای بوده است كه در جاهای دیگر نیز كاربرد داشته اند."

وی افزود: "بسیاری از پیشرفت های فن آوری برای برنامه های فضایی، ارزش خود را در زمینه های غیرفضایی با ارائه ی راه كارهای جدید به مسایل روی زمین به اثبات رسانده اند. افزایش ایمینی سامانه ی متروی استكهلم با استفاده از بینی الكترونیكی، نمونه ی بسیار خوبی است برای این كه چگونه تجربه های پیشین در فن آوری فضایی اروپا می توانند موجب راه كارهای موفقی در زندگی روزمره روی كره ی زمین شوند."


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات