برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

غشاهای نانولوله ای فروسرخ مزیت هایی برای سلول های خورشیدی دارند

پژوهش گران دریافتند كه غشاهای نازك نانولوله ی كربن مزایای رسانایی و مكانیكی ای دارند كه می تواند آن ها را برای استفاده به عنوان الكترودهای سلول خورشیدی، روشنایی حالت جامد و نمایش گرهای الكترونیكی مناسب كند. تاكنون مطالعات روی چگونگی انتقال نور توسط غشاهای نانولوله ای در محدوده ی نور مرئی متمركز بوده است و ویژگی های فروسرخ این غشاها كشف نشده بود.

 به نقل از فیزورگ، در مطالعه ای جدید، لیانگ بینگ هو، دیوید هچ و جورج گرانر، فیزیك دانان دانشگاه كالیفرنیای لوس آنجلس، ویژگی های فروسرخ غشاهای نازك نانولوله ی كربن تك جداره را بررسی كردند كه به لحاظ نوری، شفاف و به لحاظ الكتریكی، رسانا هستند. آنان دریافتند كه غشاهای نانولوله ای توانایی بسیار خوبی برای انتقال امواج فروسرخ دارند. طی آزمایش هایی، الكترودهای نانولوله ای و الكترودهای گرافینی عمل كرد بهتری از سایر مواد در گروه های اصلی مختلف نشان دادند. بدین ترتیب راهی برای كاربردهای گوناگون فروسرخ غشاهای نانولوله ای گشوده شد.

هو گفت: "این اولین بار است كه ویژگی های فروسرخ این غشاها به طور كامل هم از طریق اندازه گیری و هم از طریق محاسبه مطالعه می شود."

برای تولید این غشاهای نانولوله ای، دانش مندان نانولوله ها را در آب به كمك سورفاكتنت (ماده ای برای كاهش كشش سطحی آب) پخش كردند و سپس این ماده را روی زیرلایه های گرم شده پاشیدند تا غشاها ایجاد شوند. دانش مندان با تاباندن نور فروسرخ روی غشاهای نانولوله ای دریافتند كه این غشاها نرخ انتقال بیش از 90 درصد را در یك محدوده ی طول موج گسترده ی فروسرخ (450 نانومتر تا 20 میكرومتر) حفظ می كنند.

این دانش مندان توضیح دادند كه به خاطر انتقال فروسرخ بالای این غشاهای نانولوله ای، جلوگیری از حرارت ضعیف خواهد بود اما برای كاربردهایی كه نیاز به اتلاف گرما دارند، مناسب خواهد بود. یك نمونه ی مهم سلول های خورشیدی است. از آن جایی كه بخش بزرگی از انرژی خورشیدی بالای طول موج یك میكرومتر (بیشتر از طول موج نوری) است، این غشاهای نازك نانولوله ای شفاف می توانند به منظور مهار گرمای اضافی در سلول های خورشیدی فروسرخ به كار روند و بدین طریق بازدهی سلول خورشیدی را افزایش دهند.

هو گفت: "یك كاربرد مهم، سلول خورشیدی فروسرخ است، جایی كه غشاهای نانولوله ای مثل غشاهای گرافینی می توانند امكان انتقال انرژی فروسرخ را به لایه ی فعال فراهم كنند كه ساخت سلول خورشیدی فروسرخ را ممكن می كند."

در مقایسه با سایر مواد شناخته شده برای انتقال امواج فروسرخ، غشاهای نانولوله ای میزان بازتاب كمتری دارند (كمتر از 10 درصد). این مزیت به معنای این است كه غشاهای نانولوله ای در مقایسه با سایر مواد طول موج های قطع بالایی دارند (طول موج های فروسرخ وسیع تری را انتقال می دهند). این ویژگی می تواند این غشاها را برای كاربرد در محدوده ی فرا فروسرخ مناسب كند.

این غشاها می توانند به عنوان الكترودهایی برای كاربردهای گوناگون صنعتی و نظامی به كار روند. هو افزود كه در آینده این پژوهش گران قصد دارند استفاده از این غشاها را برای دوربین های فروسرخ بررسی كنند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات