برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 

ترمومتر پزشکی وسیله ای است که دمای بدن را در بازه دمایی کوچکی که حول نقطه 37 درجه سانتیگراد قرار دارد، اندازه میگیرد. طی 10 تا 15 سال گذشته، ترمومترهای جیوه ای بتدریج با ترمومترهای دیجیتالی که پاسخ اندازه گیری سریعتر و کاربری راحت تری را دارند، جایگزین شده اند. جیوه همچنین آلاینده خطرناکی برای محیط زیست محسوب میشود.

دو مدل پراب و گوشی از متداولترین ترمومترهای دیجیتالی موجود در بازار هستند (شکل یک). مدل پراب دقیقاً مانند ترمومترهای جیوه ای استفاده میشود. بدین ترتیب که برای اندازه گیری دمای بدن، نوک پراب زیر زبان، درون گوش، زیر بغل و یا حتی در مقعد قرار داده میشود. در نوع گوشی، که همچنین آنرا نوع غیر تماسی noncontact میخوانند، اندازه گیری دما براساس میزان انرژی مادن قرمز متشعشع از کانال گوش انجام میشود. نوع دیگر ترمومتر غیرتماسی موجود در بازار، فورهدForehead نامیده میشود که اساس اندازه گیری آن شبیه نوع گوشی است با این تفاوت که در نوع فورهد تعیین دمای بدن از روی انرژی مادون قرمز پیشانی صورت میگیرد.

شکل یک- مدلهای پراب، گوشی و فورهد

 

نحوه اندازه گیری:

در نوع پراب، ترمیستوری در نوک پراب برای تشخیص میزان دما بکاررفته است. مقدار مقاومت ترمیستور با توجه به میزان دمای بدن تغییر میکند. یک تقسیم کننده ولتاژ که توسط یک ولتاژ مرجع تغذیه میشود، ولتاژ دو سر یا حتی یکسر ترمیستور که با یک مقاومت بسیار دقیق سری شده است را اندازه میگیرد. مقاومتهای دقیق دیگری نیز برای حذف خطاهای رانش ولتاژ در مدت زمان اندازه گیری نیز در سیستم بکاررفته است. درصورتیکه مدار ترمیستور-تقسیم کننده و مبدل آنالوگ به دیجیتال از یک ولتاژ مرجع استفاده کنند، نیاز به این مقاومتهای دقیق مرتفع میشود و ولتاژ مرجع از محاسبات مربوط به دما حذف میشود.

شکل زیر بلوک دیاگرام سیستم اندازه گیری دمای بدن برای ترمومترهای دیجیتال پراب، گوشی، و فورهد را نشان میدهد که به تازگی توسط شرکت ماکسیم توسعه یافته است را نشان میدهد. 

شکل دو- سیستم توسعه داده شده توسط شرکت ماکسیم برای ترمومترهای پزشکی


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات