برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

"باسداکت" همانطوری که از نام آن پیداست از دو قسمت اصلی "باس"(Bus) و "داکت"(Duct) تشکیل می شود. "باس" همان شینه مسی یا آلومینیومی هادی جریان برق است که وظیفه انتقال برق را برعهده دارد و "داکت" نیز کانال پیش ساخته الکتریکی است که باسهای انرژی درون آن قرار می گیرند.

نامهای دیگر باسداکت، "باسبار ترانکینگ" (Busbar Trunking) و "باس وی" (Busway) هستند که معناهای مشابهی دارند. "ترانکینگ" به معنای کانال پیش ساخته الکتریکی آماده هادی گذاری می باشد که این هادیها می توانند کابلهای مسی یا باسبارهای مسی یا آلومینیومی باشند.

پس،باسداکت کانال پیش ساخته الکتریکی با هادی الکتریکی و ترانکینگ کانال پیش ساخته الکتریکی آماده کابل گذاری می باشد.

تصویر بالا : نمایی از یک نوع ترانکینگ میزیتاریخچه پیدایش باسداکت :

در سال ۱۹۲۰ میلادی یعنی حدود ۸۸ سال پیش در آمریکا، اولین ایده پیدایش باسداکت بوجود آمد.در این سال شرکت "جنرال موتورز" (General Motors) با توسعه واحدهای مختلف تولیدی خود با مشکل بزرگی دست به گریبان بود.تعدد تجهیزات برقی عموما با آمپراژهای بالا و لزوم جابجایی آنها و همچنین ازدحام کابلهایی که وظیفه انتقال برق از تابلوهای توزیع برق را تا دستگاهها برعهده داشتند، همه و همه باعث گردید این مشکل با شرکت "جنرال الکتریک"(General Electric) مطرح گردید و این شرکت پس از طراحی ها و تئوری های مختلفی که بررسی نمود برای اولین بار باسداکت هوا عایق را با بدنه فلزی طراحی و به شرکت جنرال موتورز ارائه نمود.با ورود باسداکت و جایگزینی این سیستم بجای سیستم کابل، حجم زیادی از کابلهای برق بعلاوه سینی های حامل کابلها،نردبان کابلها یا همان لدرها وهمچنین تعداد زیادی از تابلوهای توزیع برق حذف گردیدند و بجای آنها، کانالهای پیش ساخته مدولار با قابلیت جابجایی آسان و سریع و توانایی انتقال و توزیع برق در ظرفیتهای بالاتر جایگزین شدند.

پس از شرکت جنرال الکتریک، به مرور زمان شرکتهای بزرگ و مطرح دیگری همچون وستینگهاوس (Westinghouse) و SQD آمریکا-تله مکانیک(Telemechanique)،نرمابار(Normabarr) و سیم الکترو(Simelectro) فرانسه و زیمنس(Siemens) و مولر(Muller) آلمان به تولید باسداکت در طبقه بندی های مختلف ولتاژی و عایقی پرداختند و در ایران هم از سال ۱۳۵۴ سیستم باسداکت شناخته شد و تا قبل از انقلاب اسلامی، حدود ۸۰صنعت و موسسه به باسداکتهای وارداتی عمدتا آمریکایی(GE) مجهز گردیدند.از سال ۱۳۷۰، تولید داخلی باسداکت در ایران توسط شرکت ژیتال برای اولین بار در خاورمیانه با ساخت باسداکت روشنایی مدل ‌BL آغازشد.این نوع باسداکتها دارای مصارف روشنایی عمومی هستند و بحای سیستم کابل،سینی کابل و نردبان کابل مورد استفاده قرار می گیرند.آمپراژ معمول این باسداکتها در دنیا ۲۵ و ۴۰ آمپر بصورت تکفاز یا سه فاز می باشد.

درسال ۱۳۷۱،اولین باسداکت انتقال وتوزیع با آمپراژکم(۴۰ تا ۲۰۰ آمپر) مدل BX ساخته شد.

از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴ همکاری با شرکت جنرال الکتریک(GE) آغازشد و با تحریم روابط ایران و آمریکا،روند همکاری متوقف شد.

بین سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶،طراحی باسداکت انتقال و توزیع با آمپراژ زیاد کمپکت(۶۳۰ تا ۵۰۰۰ آمپر) مدل ‌BC انجام شد و در سال ۱۳۷۷،اولین باسداکت کمپکت مدل BC تولید و روانه بازارشد.

در سال ۱۳۷۸،تست باسداکت مدل BC در موسسه تست CESI ایتالیا با موفقیت انجام شد و در سال ۱۳۷۹،نخستین باسداکت انتقال و توزیع با آمپراژ متوسط(۲۰۰ تا ۵۰۰ آمپر) مدل BXC ساخته شد.

درسال ۱۳۸۰،اولین باسداکت فشارمتوسط (MV) مدل MEB ساخته شد و در سال ۱۳۸۱ نمونه باسداکت فشارمتوسط مدل IPB تولید گردید.

درسال ۱۳۸۲،تست مدل باسداکت کمپکت رزینی فشارضعیف(۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ آمپر) مدل BR در موسسه تست CESI ایتالیا با موفقیت انجام شد.

درسال ۱۳۸۳،اولین باسداکت کمپکت رزینی فشارمتوسط مدل MR ساخته شد و در سال ۱۳۸۴،برنامه تولید اولین باسداکت فشارمتوسط مدل IPB آغازشد.

موقعیت جهانی شرکت ژیتال :

کشور ایران دهمین کشور و شرکت ژیتال، نوزدهمین سازنده باسداکت در جهان است.همچنین،این شرکت هفدهمین سازنده باسداکت بدنه فلزی فشارضعیف،نهمین شرکت سازنده باسداکت بدنه فلزی فشارمتوسط و پنجمین شرکت سازنده باسداکت فشارضعیف و فشارمتوسط رزینی در جهان می باشد.محصولات شرکت ژیتال تاکنون در بیش از ۲۰۰۰ پروژه صنعتی،ساختمانی و عمرانی در زمینه های مختلف صنایع و کارخانجات بزرگ وکوچک کشور،صنایع خودروسازی،صنایع نفت،گاز و پتروشیمی،صنایع نیروگاهی،ساختمانی و... بکاررفته است.

مهمترین کاربردهای سیستم باسداکت در صنعت برق :

۱- استفاده از سیستم مدرن باسداکت بجای سیستم سنتی کابل،سینی کابل،نردبان کابل و تابلوهای توزیع ورودی برق در صنایع و کارخانجات جهت برقرسانی به دستگاههای مختلف برقی تکفاز و سه فاز.

در این کاربرد، باسداکتها جای کابلها ، سینی کابلها و نردبان کابلها را می گیرند و جعبه های انشعابی که بر روی بدنه باسداکت در فواصل معین تعبیه می شود،جای تابلوهای توزیع ورودی برق را می گیرند.در این حالت، در فضای اشغال شده توسط کابلها و زمان و سرعت طراحی، نصب و راه اندازی صرفه جویی قابل توجهی انجام می گردد و مزایای بیشتری از جمله عدم آتش سوزی،عبور آمپراژهای بالاتر،سهولت جابجایی دستگاهها بدون محدودیت و امکان آسان توسعه آینده سیستم برقرسانی نصیب صنعتگر خواهد گردید.بطور مشابه،جهت سیستم روشنایی کارخانجات از باسداکتهای روشنایی استفاده می گردد.

۲- استفاده از سیستم مدرن باسداکت بجای سیستم سنتی کابل و سینی کابل در پستهای توزیع برق حدفاصل تابلوی اصلی توزیع برق و ترانسفورماتور قدرت.

در این کاربرد، باسداکتها جای کابلهای تک رشته زمینی PVC را می گیرند و اتصال ترانس به تابلو را در کمترین زمان ممکن با سرعت طراحی،نصب و راه اندازی بالا برقرار می کنند.دراین حالت،از حجم زیاد کابلها بشدت کاسته شده و دیگر نیازی به عبور کابلها از ترانشه و یا احداث نیم طبقه عبور کابلها نخواهد بود و باسداکت از طریق هوایی اتصال ترانس به تابلو را در سطوح فشارضعیف و قوی برقرار می کند.

۳- استفاده از سیستم مدرن باسداکت بجای سیستم سنتی کابل،سینی کابل،نردبان کابل و تابلوهای توزیع ورودی برق در رایزر برقرسان ساختمانهای بلند و نیمه بلند.

در این کاربرد، باسداکتهای انتقال و توزیع برق بجای کابلهای برقرسان در رایزر ساختمان بصورت عمودی نصب می شوند و در طبقات توسط جعبه های انشعاب برق نصب شده بر روی باسداکتها،برق موردنیاز آن طبقه تحویل کابلهای برقرسانی خواهد شد که وظیفه انتقال برق را تا تابلوی توزیع برق واحدها دارند.درمسیر تابلوی اصلی توزیع برق ساختمان تا رایزر برقرسان هم باسداکتهای انتقالی که بصورت افقی نصب می شوند، می توانند جای کابلها و سینی کابلها را بگیرند.

کاربردهای فوق جزو مهمترین کاربردهای سیستم مدرن باسداکت در دنیا هستند که امروزه سودهای سرشاری را از محل صرفه جویی در هزینه ها و زمان نصیب صنعتگران،متخصصین صنعت برق و مصرف کنندگان می کند.

http://gitalco.blogfa.com/post-7.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات