برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پست یا ایستگاه برق

محلی است كه با مجموعه ای از تاسیسات و تجهیزات برقی شامل ترانسفورماتورها ، كلیدها ، سكسیونرها ، وسایل اندازه گیری ، خطوط ورود و خروج راكتور و كاپاسیتور و ... برای انتقال و توزیع برق از آن استفاده می‎شود .

انواع پست از نظر جغرافیائی

1-پست GIS (كمپكت فشرده) : به پستی گفته می‌شود كه عایق استفاده شده در آن گاز SF6 است . یعنی تمام اجزای پست (بریكر - باس‎بار - سكسیونر و …) با فضای آزاد ارتباطی ندارد Gas Isolated Substation و به همین دلیل فضای كمی را اشغال می‌نماید و سرپوشیده است (indoor)

2-پست متعارف (AIS ): به پستی گفته می‌شود كه كلیه تجهیزات اصلی در فضای باز قرار می‌گیرند و با توجه به شرایط آب و هوائی سطح اشغال شده توسط آن در مقایسه با پست فشرده بزرگتر است.

3- پست سیار : به پستی گفته می‌شود كه در مواقع اضطراری و به طور موقت با نصب یک ترانسفورماتور سیار در محدوده خطوط انتقال به صورت T-off یا ورود و خروج برق بخشی از مصرف كنندگان تامین می‎گردد .

انواع پست از نظر تجهیزات

1- پست (SS :Switch Station) (کلید خانه) : این پست فقط شامل خطوط انتقال و كلید و سكسیونر و راكتور می باشد . مثال : پست رودشور - جلال – تیران و غیره

2- پست ( GS :Generator station) یا ( پست بلافصل نیروگاهی) : این پست متصل به یك نیروگاه می‌باشد و به آن دسته از پست‌هایی اتلاق می‌گردد كه انرژی تولیدی نیروگاه را به شبكه انتقال می‎دهند ، این پست‎ها جزء پست های انتقال نیستند و مالكیت آنها با نیروگاه می باشد . ‎دهند ، این پست‎ها جزء پست های انتقال نیستند و مالكیت آنها با نیروگاه می باشد .

3- پست های معمولی انتقال و فوق توزیع : این پست ها دارای دو یا چند سطح ولتاژ می‌باشد که توسط ترانسفورماتور به یکدیگر متصل‌اند .

نسبت تبدیل

نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه (ثالثیه)

حداكثر بار اكتیو ( توان موثر )

حداكثر توان حقیقی كه از ترانسفورماتورهای پست در طول یكدوره یكساله می گذرد .

حداكثر بار راكتیو ( توان غیر موثر )

حداكثر توان راكتیو كه از ترانسفورماتورهای پست در طول یكدوره یكساله می گذرد .

ظرفیت پست

ظرفیت نامی یك ایستگاه برق بر اساس مجموع قدرت ظاهری ترانسفورماتورهای نصب شده در آن بر حسب مگا ولت آمپر و یا بر اساس ظرفیت حرارتی شینه بر حسب كیلو آمپر .

ظرفیت راكتور

ظرفیت نصب شده نامی راكتور ، حک شده بر روی پلاك مشخصه آن بر حسب كیلووار یا مگاوار .

ظرفیت خازن

ظرفیت نصب شده نامی هر مجموعه خازنی به كیلووار یا مگاوار كه بر روی پلاك مشخصه آن حك شده است .

طول مدار

عبارتست از میانگین طول واقعی هادی یك مدار از پست مبدا تا پست مقصد به کیلومتر

طول مسیر

عبارتست از مجموع فاصله دكلهای خط بین دو نقطه مبدا خط و مقصد آن یا اولین پست بعد از پست مبدا به كیلومتر .

نام هادی

نام تجاری – فنی هادی كه در خط انتقال مورد استفاده قرار گرفته است .

طول كابل خط

طول تعداد رشته كابل های بكار گرفته شده در طول مسیر

نوع غلاف

جنس غلاف كابل مورد استفاده قرار گرفته شده مسی – آلومینیومی است.

سطح مقطع

سطح مقطع موثر كابل خط زمینی (بر حسب میلیمتر مربع)

جریان مجاز

حداكثر شدت جریانی كه هادی در آن زمان به حد حرارتی می‌رسد . حداكثر جریانی كه بدون صدمه زدن به هادی بطور دائمی می تواند از هادی عبور نماید .

تعداد باندل

عبارتست از تعداد هادیهای هر فاز كه می تواند 2و3و4 سیم باشد كه به وسیله جداساز با فاصله معین و موازی با یكدیگر نگاه داشته می شود و با یكدیگر در ارتباط می‎باشند .

سیم محافظ

سیمی است كه معمولاً برای محافظت هادیهای فاز و سایر تجهیزات در مقابل برخورد مستقیم صاعقه مورد استفاده قرار می‎گیرد و در بالاترین قسمت برج نصب می گردد و از طریق برج به زمین اتصال دارد . جنس آنها فولاد گالوانیزه یا با پوشش آلومینیوم و یا از نوع آلومینیوم فولاد است كه جدیداً از نوع با هسته فیبرنوری نیز استفاده می‌شود .

كد دیسپاچینگ خط

شماره شناسایی خط بر اساس دستورالعملهای دیسپاچینگ . در شماره گذاری خطوط انتقال از دو حرف و سه رقم استفاده می‌گردد ، حرف اول و دوم به ترتیب علامت شناسایی پست ابتدا و پست انتهای خط و اولین رقم بعد از حروف شناسایی ، نشان‎دهنده سطح ولتاژ و دو رقم بعدی نشانگر شماره خط می باشند .

خط چند مداره

خطی است كه دارای چندین مدار برق با یك ولتاژ یا ولتاژهای مختلف می‎باشد .

خط تكمداره

خطی است كه تنها یك مدار الكتریكی پست ابتدا را به پست انتها متصل نماید .

برج زاویه ای یا دكل كششی (Tension Tower)

دكلی است كه زاویه مجاز انحراف خط در آن زیاد است و با توجه به نوع آن می تواند اختلاف كشش در دو طرف را تحمل كند . زنجیره مقره‎ها در امتداد سیم قرار می‎گیرند . از این نوع دكل در مسیر مستقیم یا نقاط زاویه استفاده می شود .

برج آویزی یا دكل آویزی (Suspension Tower)

دكلی است كه زاویه مجاز انحراف خط در آن از چند درجه تجاوز نمی‌كند و زنجیره مقره بصورت I یا V تك یا چند تائی می‌باشد و كشش افقی سیم در دو طرف آن مساوی است .

http://electrotechnics.blogfa.com/post-34.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic