برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


با استفاده از جدا کننده­های خط می­توان در صورت بروز عیب در مدار قسمت معیوب را از قسمت سالم مدار جدا کرده و بعد از رفع عیب دوباره اتصال کامل مدار را برقرار نمود.

ایزولاتورها از جمله تجهیزات آدرس­پذیر به شمار نمی­روند اما کاربرد آن­ها در حلقه­های آدرس­پذیر است.

قابل نصب در هر نقطه از خط، سریع و قابل اطمینان جهت جلوگیری از ایجاد اشکال در سیستم در هنگام اتصال کوتاه، با LED نشان دهنده­ی اتصال کوتاه در هنگام عمل­کرد می­باشد. نمونه­ی مورد بحث ساخت یکی از شرکت­های معتبر و در دو مدل SC1-S و SC1-E می­باشد. مدل S در بین مدار وصل می­شود. مدل E در ابتدا و انتهای مدار وصل می­گردد. در هنگام عمل­کرد یک جدا کننده (ایزولاتور S) ارتباط بین دتکتورها از یک طرف قطع می­گردد و در صورت عمل­کرد دو عدد، قسمتی از Loop غیر فعال می­شود ولی مابقی دتکتورها می­توانند از طرف دیگر ادامه ی کار دهند. در هنگام اتصال کوتاه ابتدا ایزولاتور انتهایی باز شده و پس از آن دو طرف محل اتصال کوتاه باز می­گردد و در این موقع ایزولاتور انتهایی Reset و وصل می­گردد. در صورت وجود اتصال کوتاه مجدد ایزولاتور باز شده و سیگنال اتصال کوتاه به C.P فرستاده می­شود.

وضعیت جدا کننده:

1-    قبل از عمل­کرد پانل کنترل (C.P) (هنگام غیر فعال بودن) تمامی سوئیچ­ها باز هستند.(Power Off)

2-    در هنگام وصل پانل کنترل (Power On) به ترتیب سوئیچ­ها بسته شده و C.P عمل­کرد سوئیچ و وضعیت اتصال کوتاه را بررسی می­نماید.

3-    سوئیچ­ها به ترتیب از سوئیچ اولیه­ ی اصلی (شماره­ی 1) بعد 2 و 3 و ... وصل و در انتها سوئیچ انتهایی اصلی بسته می­شود.  Sw1، Sw2 و S3 و S2 و  S­1 و در انتها Sw3. در صورتی­که در نقطه­ی A اتصال کوتاه رخ دهد ابتدا Sw1 باز شده و در این حالت اگر اتصال کوتاه باز هم باقی مانده باشد Sw3 و Sw2 باز می­شوند. هنگامی­که یکی از ایزولاتورها اتصال کوتاه را احساس کرد، سیگنال خطا را فرستاده، سپس سیگنال خطای اتصال کوتاه در C.P ظاهر می­شود و پس از آن کلیدهای 2 و 3 به ترتیب بسته می­شوند ولی کلید یک باز می­شود. (S1 و SC1)

اتصال کوتاه در نقطه­ی B:

سوئیچ­های S3 و S2 غیر فعال (باز) می­شوند تا اتصال مربوطه قطع گردد. هنگامی که رفع عیب صورت می­گیرد با Reset، سیستم ایزولاتور وارد مدار شده و فعال می­شوند. پیشنهاد می­شود بیش از 32 ایزولاتور در یک Loop استفاده نشود. و بین هر ایزولاتور بیش از 20 دتکتور نصب نگردد.

 

منبع:

http://firealarm.blogfa .com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات