برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


سنسورهای دربهای اتوماتیک

امروزه سه نوع مختلف از سنسورهای دربهای اتوماتیک در بازار وجود دارد:

1.       سنسورهای مادون قرمز اکتیو: این دسته از سنسورها ی استاتیک تنها اشخاص و اشیایی را تشخیص میدهند که باعث شکسته شدن پرتو نور ماودون قرمز شوند. محل تشخیص شامل نقاطی وابسته به یک سطح وسیع است که روی فواصل مرکزی نوری لنزهای فرستنده و گیرنده قرار میگیرند. این سنسورها امروزه در دو دسته ی مجزا تقسیم بندی میشوند:

حذف زمینه: این دتکتورها در قسمتهای متحرک مانند دربهای گردان یا چرخان استفاده میشوند (دقت کنید بنا بر چرخشی بودن درب امکان ایجاد زمینه Background وجود ندارد). بنابراین این سیستم نیازی به زمینه مانند دیوار یا سطح زمین ندارد.

آنالیز کننده زمینه: این نوع دتکتورها به سیگنالی از زمینه نیاز دارند تا بتوانند خروجی داشته باشند. در این سیستمها (1) سنسور نصب شده نیاز به بک گراند دارد (دیوار یا کف زمین). (2) سطح مورد نظر برای اسکن شدن درون فواصل ممکن از پیش تعریف شده بصورت مکانیکی تنظیم می شود. (3) هر شیئ درون این ناحیه بصورت استاتیکی نمایان میشود.

 

شکل یک - سنسور اکتیو مادون قرمز نصب شده در بالای درب

شکل دو - ناحیه تحت اسکن

2.       سنسورهای مادون قرمز پسیو: طرز کار این نوع سنسورها بسیار شبیه دوربین های مادون قرمزی است که برای یافتن تلفات حرارتی ساختمانها بکار میروند. سنسورهای حساس به مادون قرمز تصویری حرارتی از محل مشخص شده را بوجود می آورند. پس از یک زمان تنظیم اولیه – حدوداً 20 ثانیه – تصویر مادون قرمز ذخیره می شود. در مرحله ی بعد اگر تصویر حرارتی Heat Image تغییر کرد (حرکتی اتفاق افتاد) سنسور به خروجی سیستم سوئیچ می کند. در این حال باید دو شرط زیر را در نظر گرفت:

(1)    حتماً باید اختلاف دمای +/- (1.8) فارنهایت یا +/- (-16.8) سانتیگراد  بین زمینه و شئ مورد نظر وجود داشته باشد.

(2)    شئ مورد نظر باید سرعت جابجایی حداقل 4 اینچ یا ده سانتیمتر بر ثانیه داشته باشد.

این میزان اختلاف دما بین شئ و بک گراند همواره سیستم تشخیص فوق را برای تشخیص موجودات زنده گارانتی میکند ولی برای بعضی از اشیاء ممکن است نتیجه خوبی بهمراه نداشته باشد.

شکل سه - سنسورهای دربهای لولایی یک طرفه باید بتوانند هر دو سوی درب را اسکن کنند.  

3.       میکروویو: امواجی الکترومغناطیسی منتشر شده بیشتر از یک گیگاهرتز بکمک آنتن های متحرک را براحتی میتوان ارسال و بدون مشکل آنها را از طریق کف زمین، دیوار و سایر سطوح به گیرنده برگشت داد. اگر هیچ حرکتی در محل تحت نظارت وجود نداشته باشد، فرکانس ارسال و دریافت یکسان باقی می ماند ( که بدین مفهوم است که محل عاری از هر جنبده ای است). با قرار گرفتن هر موجود زنده یا غیر زنده در محل تحت پوشش، فرکانس برگشتی در نتیجه برخورد به شئ با فرکانس ارسالی متفاوت بوده و این اختلاف توسط سیستم الکترونیکی آشکار شده و باعث فعال شدن سوئیچ خروجی میگردد. توان سنسورهای مایکروویو مورد استفاده از هر نظر برای انسانها وحیوانات ایمن است.

Automatic Door - Sensor

Automatic Door - Sensor

شکل چهار - تفاوت ناحیه ی تحت پوشش توسط مایکروویو و سنسور مادون قرمز اکتیو

حذف تداخلات: عواملی نظیر باران، برف، لامپهای فلورسنت، لرزش ناشی از محرکهای درب (نظیر موتورها و اکچویترها)، تلفنهای موبایل، تجهیزات رادیویی و اشعه ایکس را بطور کلّی الکترواسماگ Electrosmog یا غبار الکترونیکی می نامند [برای مطالعه بیشتر در این مورد اینجا را کلیک کنید]. برای عملکرد بهینه سنسورهای دربهای اتوماتیک در مقابل این تداخلات نیاز به مدارات الکترونیکی بهینه ساز  می باشد. این مدارات الکترونیکی را می توان بطور مجزا یا بهمراه سنسور درب تهیه نمود. برای سیستمهای ساده ای نظیر باز و بسته شدن درب شاید نیازی به تهیه این مدارات جانبی نباشد.

سنسورهای دربهای اتوماتیک شامل دربهای کشویی، تاشو، چرخان و گردان می توانند تنها یک سنسور ساده برای تشخیص جسم متحرک باشند. اما امروزه سنسورهای پیشرفته تری برای دربهای اتوماتیک ساخته شده اند که حتی میتوانند حرکت عرضی اشیاء از مقابل درب را نادیده بگیرند و تنها برای حرکتی سوئیچ کنند که مستقیماً بطرف درب می آید. این پیشرفت واقعاً باعث خوشحالی بسیاری از مدیران هتل ها و سایر مراکزی است که از باز و بسته شدنهای بی مورد درب عذاب می کشیدند. سنسورهای اکتیو مادون قرمز اکنون چنین نقشی را بعهده گرفته اند، بطوریکه تا شخصی روبروی مسیر ورود بطرف درب قرار نگرفته باشد عمل نمی کنند.

نهایتاً اینکه هر سیستم الکترونیکی تابع ضوابط و استانداردهایی است و صد البته سنسور دربهای اتوماتیک و سیستمهای وابسته به آنهم نیز تابع استاندارد است. این استانداردها بطور خلاصه در زیر ارائه شده اند:

NZS 4239-1992


Class 2 & Class 3 Automatic Sliding Door Assemblies

Class 2 -up to 200 kgs combined door mass

Class 3 -over 250 kgs combined door mass (HD3 has been tested to 450 kgs)


AS 2047-1-19961 NZS 4211
Amnd 31994


High Velocity Static & Dynamic wind load simulated test


AS 1939-1990 1 NZS 1939-1990


IPx3 -Degree of dust and moisture protection provided by enclosures for electrical equipment


AS 3000-19911 NZS 3000-1991


Wiring Rules for Buildings, Structures & Premises


AS 1044-1995 1 NZS 1044-1995


Electromagnetic Interference that an electrical device can emit. Denoted by the C-tick mark.


AS 3100-19971 NZS 3100-1997


General requirements for electrical equipment


AS 3108-19941 NZS 3108-1994


General requirements for Isolating Transformers


AS 3115-19961 NZS 3115-1996


General requirements for Motor Driven Electrical Appliances and Equipment


AS 3191-19961 NZS 3191-1998


General requirements for Flex & Plug Cords Interfacing with AS/NZS 3000 Compliant Buildings


AS 4695-1996 1 NZS 4695-1996


Fire Hazard Testing of Electromechanical Products & Equipment


AS 3820-1998 1 NZS 3820-1998


Essential Safety Requirements for Low Voltage Electrical Equipment


BCA Code Requirements


Complies with relevant sections of the Code including sections D2.29, D2-21-AS APPLICABLE

     

منبع بخشی از مطلب

منبع استانداردها

منابع عکسها اینجا و اینجا

 

سگ بزرگ: پیشرفته ترین روبوت چهارپای روی زمین

بیگ داگ یا سگ بزرگ نوع مذکّر خانواده ی روبوتهای شرکت "دینامیک بوستون" است. این روبوت چهارپا قدم میزند، می دود، از سطح ناهموار صعود می کند و قادر به حمل بارهای سنگین است. BigDog بکمک یک موتور گازوئیلی که یک سیستم تحریک هیدرولیکی را بکار می اندازد حرکت می کند. پاهای بیگ داگ مانند یک حیوان، مفصلی است و المانهایی دارد که هرگونه شوک را جذب نموده و انرژی را از یک قدم به قدم بعدی بازیافت می کند. بیگ داگ به بزرگی یک سگ بزرگ و کوچکتر از یک قاطر کوچک است که طولی معادل یک متر و ارتفاعی 70 سانتیمتری دارد و وزن آن 75 کیلوگرم است.

درون BigDog یک کامپیوتر جاسازی شده که موقعیت او را کنترل کرده، فرمان حرکت به پاها را صادر می کند و رنج وسیعی از سنسورها بکار میگیرد. سیستم کنترل بیگ داگ با مدیریت دینامیک رفتارش، تعادل وی را حفظ کرده،  جهت و نوع حرکتش را کنترل، و همزمان با تغییر شرایط ، رفتار نیروهای وارده به بخش های مختلف را تنظیم میکند. سنسورهای حرکتی یا  locomotion  در این روبوت پیشرفته عبارتند از سنسورهای : موقعیت مفصل، نیروی وارد بر مفصل، میزان تماس با زمین، میزان بار زمین، ژیروسکوپ لیزری و یک سیستم دید استریو. سایر سنسورها عملکرد سیستمهای داخلی روبوت نظیر فشار و دمای روغن، دمای موتور، دور موتور، میزان شارژ باتری و غیره را نظاره میکنند.

در آزمایشهای جدا بیگ داگ قادر به دویدن با سرعت 4 مایل بر ساعت (6.44 کیلومتر بر ساعت)، صعود از شیب 35 درجه، حرکت روی قلوه سنگ، و حمل بار 340 پوندی (154.2 کیلوگرم) بود.

این روبوت بوسیله کمپانی کوچک بوستون داینامیک با هدف تولید روبوتهایی که توانایی حرکت در زمین های ناهموار را داشته باشند و قادر به رفتن به هرجایی که انسان یا حیوان می تواند برود، طراحی شده است.

این نسل از روبوتهای چهار پا در آینده ای نچندان دور رویای بشر را زمینه ساخت روبوتهای کاملاً سازگار با طبیعت محقق می سازد. برای دیدن فیلمهایی از نحوه حرکت این روبوت اینجا و اینجا را کلیک کنید.   

منبع: سایت داینامیک بوستون – بیگ داگ

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic