برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

چاپ ضخیم روی بسترهای سرامیکی

 

سه روش اصلی متالیزه کردن یا پرینت لایه روی بستر (Substrate) های سرامیکی عبارتند از:

 

*       فیلم ضخیم Thick Film

*       فیلم نازک Thin Film

*       چاپ مس Copper که خود شامل سه مدل متفاوت نظیر اتصال مستقیم فلز به فلز یا Direct Bond Copper یا DBC ، مس اندود کردن یا Plated Copper ، و جوش فلزی فعال یا Active Metal Braze (AMB) است.

 

باید در نظر داشت که همه این روشها با چاپ روی هر بستری سازگار نیستند. اینکه چه روشی را برای چاپ انتخاب کنیم بسته به نوع کاربرد سنسور و سازگاری با ماده ی بستر دارد. در بین سه روش فوق، روش فیلم ضخیم یا Thick-Film بهترین روش چاپ روی بسترهای سرامیکی برای تولید سنسور – علی الخصوص سنسورهای بیوشیمیایی نظیر سنسورهای گاز – است.

 

در روش فیلم ضخیم؛ طرحهایی شامل رساناها، مقاومتها، و دی الکتریکها (لایه عایق) بشکل یک خمیر چسبناک روی بستری سرامیکی یا هر نوع بستر مناسب دیگر (نظیر سیلکونی و ...) چاپ، خشک، و در دمای مناسب حرارت داده می شوند تا چسبندگی بین فیلم و بستر ارتقا یابد.   

 

در چاپ فیلم ضخیم اولین قدم ایجاد طرح و الگوهایی است که به لایه های مختلف چاپ مربوط میشوند. این طرحها مقیاسی 1:1 دارند. توری مورد نظر برای ایجاد طرحواره بسته به نوع ماده ای که برای چاپ بکار میرود، کاربرد سنسور، و میزان تفکیک نقاط در ایجاد Resolution مناسب فرق می کند. معمولاً از توریهای استیل زنگ نزن یا Stainless-Steel برای چاپ مقاومتها و رساناها یی که دارای مقادیر دقیقی باید باشند استفاده میشود. در این حالت از تعداد مش بین 30 تا 80 (بیشترین رزولوشن تا کمترین) مش بر 300 تا 400 سیم در واحد اینچ استفاده میشود.

شکل یک - مثالی از یک توری بهمراه قاب آن و بزرگنمایی بخشی از مش در دو نما

 توجه به این نکته ضروری است که این مقادیر اصولاً استاندارد نیستند و طراح با توجه به طرح، مشخصات چسبی که میخواهد آنرا روی بستر چاپ کند (بخصوص ویسکوزیته ی آن)، و نوع کاربرد سنسور می تواند مقادیر دیگری را بدلخواه اختیار کند. همچنین نوع توری علاوه بر استینلس استیل میتواند نایلونی یا پلی استر باشد. اما این اعداد چه چیزی را نشان می دهند و اصولاً چگونه می توان یک توری یا مش مناسب برای کار را انتخاب کرد، موضوعی است که در پست بعد به آن بطور مفصل خواهم پرداخت.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات