برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مروری بر پروسه چاپ فیلم ضخیم 

بنام خدا

 

پروسه ی چاپ فیلم ضخیم و کیفیت فیلم تولید شده به عوامل متعددی بستگی دارد. سه عامل اولیه که بالاترین نقش را در کیفیت تکنولوژی Thick-Film بازی می کنند عبارتند از:

1. پروسه ی چاپ  Printing  

2. پروسه ی خشک کردن فیلم  Drying 

3. پروسه ی حرارت دادن به فیلم   Firing

در مرحله چاپ عوامل فشار ، سرعت و زاویه ی Squeegee نقش مهمی در کیفیت فیلم دارند. همچنین ضخامت فیلم  به فاصله سطح زیرین قاب تا سطح بالایی بستر وابسته است. شکل زیر اجزای عوامل موثر در مرحله چاپ را نشان می دهد:

شکل یک - عوامل موثر در مرحله چاپ

سرعت جلو و عقب رفتن Squeegee از روی پانل دستگاه و با وارد کردن مقدار مورد نظر امکان پذیر است. در بسیار از ماشینهای چاپ جدید کلیه ی عوامل فوق را میتوان بصورت پروگرام به ماشین اعمال کرد. در مدلهای اندکی قدیمی تر عواملی مثل فشار و فاصله ی اسکرین تا بستر را با پیچاندن دستگیره هایی که برای همین منظور تعبیه شده اند را می توان تغییر داد. شکل زیر نمای از بالای یک ماشین چاپ سری DeK J1202 RS که مدلی اندکی قدیمی است را نشان می دهد. بعنوان مثال در این نوع ماشین به کمک دستگیره ی واقع در بالا (سمت چپ) می توان فشار وارد بر اسکرین بوسیله Squeegee را تنظیم کرد. شکل سه وضعیت این دستگیره را با وضوح بیشتر نشان میدهد.

شکل دو - نمای بالای ماشین چاپ DEK J1202 RS

شکل سه- دستگیره تنظیم فشاروارد بر اسکرین از طرف Squeegee

پروسه تولید فیلم و ضخامت مناسب خود مقوله ی جداگانه ای است که بعداً به آن خواهیم پرداخت. شکل چهار نمونه ای از سنسور تولید شده با ماشین فوق در مرحله ی تست را نشان میدهد. البته در این شکل تنها فیلم یک طرف بستر که شامل هیتر و مقاومت کنترل دماست دیده میشود. همچنین با توجه به الگوی انتخاب شده برای اسکرین، با هر بار چاپ نُه سنسور همزمان تولید میشود:

شکل چهار - نمونه هیتر و مقاومت کنترل دمای چاپ شده با ماشین فوق (حداکثر دمای هیتر 650 درجه سانتیگراد در 5 ولت و 238 میلی آمپراست) در صورتیکه تصویر واضح نیست برای دیدن آن اینجا را کلیک کنید.

قبل از اعمال حرارت به فیلم، باید فیلم را برای مدت 10 تا 15 ساعت در دمای اتاق و در محیطی عاری از گرد و غبار به حال خود رها کنیم. به این زمان اصطلاحاً Leveling Time می گویند. سپس فیلم را برای اعمال پیش گرمایش درون کروه ی مناسب قرار می دهیم. مدت زمان و دمای مورد نیاز پیش گرمایش متفاوت و به عوامل زیادی بستگی دارد. کارخانه ی سازنده چسب فلزی که برای ایجاد الگو یا Pattern بکار می رود معمولاً این دما و زمان پیش گرمایش و گرمایش  Pre-Heating and Firing را می دهد. برای پیش گرمایش سنسور شکل چهار از یک کوره IR و در دمای 125 درجه سانتیگراد به مدت 20 دقیقه استفاده شده است. شکل پنج این کوره را نشان می دهد:

شکل پنج - کوره IR مدل DeK J HD-450 


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic