برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


حفظ پایداری و تداوم برق رسانی شبكه های نیرو یكی از مسائل بسیار مهم كارشناسان این صنعت بوده و همواره اساس طراحی، نگهداری و توسعه آنها را شكل می دهد.

برای این منظور نقش سیستم های حفاظت بر همگان پوشیده نبوده و از اهمیت بالایی برخوردار
می باشد. یكی از مواردی كه ممكن است سیستم را با مشكلات جدی روبرو سازد، عملكرد،نا به جای رله های حفاظتی و یا عدم عملكرد به موقع آنان می باشد كه در اینصورت ممكن است یك مشكل كوچك تبدیل به خاموشی منطقه ای و در نهایت از دست رفتن سنكرونیزم شبكه و خاموشی سراسری گردد كه خسارات بسیار جدی به شبكه وارد می سازد.

در این بین، شناخت مشكلات و عوامل مؤثر در عملكرد نادرست سیستم حفاظت، ضروری بوده و باید اساس طراحی این سیستم ها با توجه به امكان برقراری عوامل فوق، گذارده شود. در استاندارد پیش بینی های به منظور مقابله با عملكرد ناخواسته رله ها با توجه به نوع بهره برداری، در نظر گرفته شده است. اما علی رغم پیش بینی های فوق، عواملی ممكن است اختلال در كار سیستم حفاظت را سبب شود كه قابل پیش بینی نبوده و با احتمال وقوعشان می توان، اثرات مخرب آنها را تا حد چشم گیری كاهش داد.

با توجه به گستردگی علم حفاظت سیستم های قدرت و لزوم تخصص بالای كارشناسان، این مقوله، از نظر مطالعاتی و تئوری كمتر مورد توجه قرار دارد كه تعداد كم منابع علمی و مقالات تخصصی ارائه شده در كنفرانس ها، صحه ای بر این مطلب می باشد.

با توجه به علاقة نگارنده به موضوع رلیاژ و حفاظت و آشنایی با استاد راهنمای پروژه، مهندس شاهرخشاهی كه یكی از اساتید علمی و عملی مطرح در این زمینه می باشند وتوانسته است نتایج تجربیات خود را به صورت كتب موضوعی مختلف در علم حفاظت در اختیار متخصصین قرار دهد، تصمیم به بررسی یكی از عوامل مؤثر در عملكرد نا به جای رله ها گرفته شد.

برقراری جریان های اتفاقی در مدارات فرمان و كنترل ناشی از اضافه ولتاژهای شبكه و میدان های الكترومغناطیس ناشی از خطوط فشار قوی برق، ایستگاههای تبدیل انرژی و... از جمله مواردی است كه می تواند موجبات كار نا به جای رله ها را فراهم نماید. با توجه به موارد متعدد گزارش شده از عملكرد ناصحیح رله ها ناشی از اضافه ولتاژهای شبكه، سعی بر آن شد تا كلیات موضوع به عنوان یك پروژه مطرح گردد.

از آنجایی كه تأثیر اضافه ولتاژها و میدان های الكترومغناطیس می تواند در سیستم های سیگنال دهی فركانس بالا (جهت ارتباط سیستم حفاظت در فواصل دور) و سیستم های teleprotection به صورت ایجاد نویز و یا تضعیف و در نهایت ارسال سیگنال نابه جا به رله ها، بروز نماید، بر آن شدیم تا این موضوع را هم در خلال پروژه لحاظ نمائیم.

همانطور كه گفته شد، كمبود منابع به خصوص منابع فارسی در این مورد یكی از مشكلات اساسی در انجام این پروژه بود اما به لطف پروردگار جمع آوری، مطالعه و تدوین این پروژه با موفقیت نسبی (از نظر گردآورنده) انجام گردید

در فصل اول به بیان اهمیت حفاظت در سیستم های قدرت و آثار و عواقب مخرب عملكرد نادرست رله ها در خطوط انتقال، مراكز تولیدی و... پرداخته شده است و دو مورد از مشكلاتی كه ممكن است در اثر كار نا به جای آنها، اتفاق بیافتد مطرح گشته است.

 

 

در فصل دوم به طرح مباحث كلی مرتبط با مقوله «اضافه ولتاژ» پرداخته شده است. در این فصل عوامل ایجاد كننده اضافه ولتاژ در شبكه مطرح و در خلال فصل راههای پیشگیری از وقوع آنها مطرح گشته است.

فصل سوم به بیان شدت میدان حاصل از خطوط انتقال انرژی و در سطح ایستگاهها به عنوان یكی از موارد مؤثر در كار نا به جای رله ها به صورت برقراری جریان های القایی در مدارات فرمان و ایجاد نویز و تضعیف در سیستم های فركانسی انتقال داده، پرداخته شده است.

فصل چهارم به مواردی از كار نا به جای رله های حفاظتی پرداخته و در نهایت تأثیرات عوامل مطرح شده را در كار نا به جای سیستم حفاظت بیان می كند.

در فصل پنجم روش های معمول و نتایج آزمایش های انجام گرفته به عنوان پیش بینی، برای جلوگیری از عوامل فوق مطرح گشته است.

گردآوری

جعفر قنبری محمدی

اسفندماه 1385

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات